Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Nije, naravno, loše sam se izrazio.

Prosto, pohovana je mnogo sočnija.

 

Ma, džigerica je bez veze, srza su zakon!

 

OK su srca (nikad nisam probao pohovana srca, ni džigericu), ali meni je dinstana pileća džigerica zakon!

 

Propriži se puno krupno sečenog luka, crvenog ako je moguće, doda džigerice (može i sa srcima) i proprži još malo, pa se doliva malo vode i poklopljeno dinsta dok se džigerica ne skuva i voda skoro sasvim ispari. Proprži se još malo, eventualno se doda malo aleve, slatke ili ljute po želji. Mora da bude saftno, slano, sa puno slatkog luka. Jede se sa svežim hlebom, na kraju je obavezan omaž.

Link to comment

ZA Džigericu ne treba puno filozofije,dosta luka,i da bude pikantno ako se ima i domaćeg belog vina pa da se dinstaju u njemu  :wub:  Pa još ako ima domaće base kao prilog,eto ogladneo sam.

Edited by Bambula
Link to comment

Skuhati dva omanja slatka krumpira, šargarepu... potom sve u blender, vratiti u šerpu, razrediti do željene gustine (mi volimo baš gustu, tj više potaž, no čorbicu) začiniti po želji... kockica putera, mrva maslinivog ulja, sol, narendan djumbir. Pred samo kušanje sipati malo pavlake za kuvanje i mlevenog bibera. Moj sinak jede bez djumbira, jer mu bude ljuto, ili kako bi on rekao "vruće"

Ali je dakako lepše sa njim. Ovo je navodno odličan lek protiv prehlade, posebno u zimskim mesecima.

 

Kupus, mljac... definitivno pelat ili paradajz pire, zavisi šta imam u kući.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

thanx, probaću verovatno sutra. bojim se da će biti suviše slatka

Link to comment

ja volim kratko jako opaljivanje

 

:naughty:

 

najbolja ikad na selu ubosni, kad tetka razgrne zar u smederevcu i ubaci par svezih. samo otreses posle komadice zara sto su se zalepili, posolis i mmmmmm

Link to comment

Jednom smo na terenu bili u Sremu,tacno pred svinjokolj svi kolju jedan domaćin nam donese svinjske džigerice i i kilogram-dva krompira.Zapalimo vatru,džigericu na kockice pa na grančice posolili i direktno iznad vatre,a kropmpire u žar.Nikad slađe nismo jeli.Taj uksu se više nikad nije ponovio,probao ja posle par puta na roštiljanju al nije to to  :lol:

 

Nego sutra ponovo pravimo čarolije u kotliću,gulaš od zeca (divljeg),fazan, i junetina.Srnetina čeka da udari minus  :lol:

 

Recept prost terenski,2kg zečetine,1,5kg fazana i 500g junetine (od vrata).1,5 kg crnog luka,500g sušenog vrganja,1kg šargarepe,beli luk cela glavica  :lol:,sušena ljuta paprika (cela) i ostali začini po ukusu.

 

Priprema ne moze jednostavnija,poprzi se luk i sargarpea (ne stavljati maslinovo,suncokretovo i ostala fensi ulja,nego domacu svinjksu mast,moze i kupovna ako nema domace).Divljač potopiti u belo vino da ogrezne (domaće najpoželjnije,al može i Smederevka isključivo Tikveš),kad luk dobije braon boju,dodati divljač i vino.Ako treba preliti vinom da ogrezne,može i vodom al voda ni u kolenu ne valja.Pojačaš vatru kuvaš nekih 45 min,polse dodaš vrganje i junetinu.Ubaciš začine (lovor,tucana paprika,suvu ljutu i biber) promešaš i ostaviš da krčka,Zapržiš klaisčno i nakon zaprške kašika džema (od višnje) ostaviti da još malo krčka i to je to.

Edited by Bambula
Link to comment

thanx, probaću verovatno sutra. bojim se da će biti suviše slatka

Umesto pavlake za kuvanje, dodaš kiselu pavlaku, možeš i malo viśe vode, soli..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Na slici ima i krupnijih komada. To je džigerica. Za nju je naročito važno da tokom prženja nigde ne probije masu za pohovanje jer će onda imati običan, suv ukus pržene džigerice. Ako se lepo ispohuje, svi sokovi ostanu unutra.

 

Pileca dzigerica se dinsta sa puno luka i ostane socna i meka kao dusa. ^_^ Prvi put cujem da neko upropastava dzigericu pohovanjem.

 

 

/

 

Ja tako ne umem da kuvam po receptima da je to zastrasujuce. Dobro mi ide ono sto me naucise zivi ljudi, tj mama i baka, a i to zato sto sam verovatno milion puta videla kako prave odredjena jela.

 

Htela sam nesto da pravim sa karfiolom, i kako momak nije hteo corbu, resih da prosirim svoje umece trazeci na brzinu recept na netu. Pa jos resih da probam nesto sto ne znam ni kako treba da izgleda :D

U svakom slucaju ispalo je jelo dobro iako se nisam skroz drzala uputstava, samo jako malo - dobro je da nismo bili gladni, vec hteli nesto u stomak pre odlaska na spavanje.

 

ZDRAVI MAFINI

 

POTREBNO JE

2 šolje samlevenog karfiola, 1/4 šolje belanaca, 1 šolja švapskog sira, 1 šolja iseckanog spanaća, 1 kašičica origana, 2 kašičice peršuna, 1/4 kašičice belog luka u prahu, 1 kašika kokosovog ulja (opcionalno), 1-2 kašičice čili sosa (opcionalno)

 

PRIPREMA

Rernu zagrejte na 220 stepeni. Kalupe za mafine podmažite, a mleveni karfiol propržite u tiganju 6-8 minuta, dok ne postane providan. Ostavite ga da se ohladi. Sve ostale sastojke, osim spanaća, stavite u blender, i dobro sameljite i sjedinite. Zatim dodajte seckani spanać, i pomešajte. Dobijenu smesu raspodelite u kalupe za mafine, i dobro pritisnite (da se ne bi raspadali). Pecite ih u zagrejanoj rerni 25-30 minuta, ili dok ne dobiju lepu zlatnobraon boju. Izvadite ih iz rerne, i ostavite da se dobro ohlade pre nego što ih izvadite iz kalupa. Služite sa kečapom.

 

E pa ja sam uzela pola karfiola, iseckala na sitno koliko sam mogla jer nisam imala cime da ga sameljem i proprzila na masti, dok nisam odlucila da mu je dosta (ne znam kada je trebalo da postane providan). Tu je valjda bilo oko dve solje, odokativno, ako uzmem solju kao onu standardnu od 2,5 deci. Onda umutila taj karfiol sa belancem, nekim sirom koji mi je licio da moze biti kao svapski (Hüttenkäse), persuna koliko sam imala svezeg (definitivno vise nego '2 kasicice') i malo domace sunke, i posle pomesala zajedno sa dosta spanaca. Na mere sam odavno zaboravila :D Beli luk sam zaboravila da kupim, a svakako ne bih stavljala mleveni luk (?!). Origano, cili sos i kokosovo ulje nisam ni htela da stavljam.

I to se onda peklo 40tak minuta, ne kao mafin, nego u obicnoj vatrostalnoj posudi, i pojelo dok je bilo vruce.

 

Karfiol_pitica.jpg

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

pa kad komlikujes stvar

 

 

karfiol iseces na cvetove,obaris u kljucaloj,slanoj vodi 5min,ocedis,prerucis u podmazanu vatrostalnu,preko pobacas mocarele ili prelijes mesavinom jaja i pavlake/sira pospes parmezanom ili nekim tvrdim rendanim sirom,pobrines se da sve bude dovoljno slano/zacinjeno i peces 25min na 200c i gotovo

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...