Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

komad svinjskog vrata, prekjuče uvaljao u mešavinu krupne soli, maslinovog ulja, tucanog bibera, svežeg čilija, bosiljka, nane i timijana, držao u frizu zavijeno u foliju.

 

sad se peče pokriveno na tihoj vatri već tri sata...

 

dvoumim se između pinoa i prokupca za posle

Link to comment

Zainatila sam se da naucim da pravim domace vucene kore. Znam, znam, potpuno je prevazidjeno, ali to je borba sa samom sobom.
Danas je bio treci pokusaj, relativno uspesan. U dosadasnjem toku ucenja imam nekoliko zakljucaka:
- umesto ulja upotrebiti svinjsku mast za mesenje testa
- koristiti namensko kikindsko brasno tip 400
- brasno obavezno prosejati, cak i kad znate da je savrseno cisto, tako se ubacuje vazduh da bude mekse i elasticnije testo
- svaku jufku rastanjiti i dobro namazati mascu a ovde moze i ulje pa ostaviti 15ak minuta
- ako priliko razvlacenja kora pukne pa vratite sve u loptu i hocete sve ispocetka, mora da se premesi, rastanji oklagijom i ponovo namaze uljem da odstoji(tj. kad hocete ispocetka da razvijate, ne moze odmah nego treba da se vratite na pocetne korake)
- debele krajeve razvijene kore obavezno skinuti
- pored oklagije potreban vam je i tezi pamucni stolnjak koji ima duzinu i sa strana stola i nece da se pomera dok radite okolo.
Pita je bila ukusna (jos jednom naglasavam da je mast kljuc za ukus), ali nije perfektno izgledala jer jos nisam naucila da ravnomerno urolam. Mada, kad se ispece i isece, svi ti formalni nedostaci su manje uocljivi.

Edited by halloween
Link to comment

...

Pita je bila ukusna (jos jednom naglasavam da je mast kljuc za ukus), ali nije perfektno izgledala jer jos nisam naucila da ravnomerno urolam. Mada, kad se ispece i isece, svi ti formalni nedostaci su manje uocljivi.

 

u principu to je to, a stoji i ovo sto je aram napisao za krpljenje  :)

a sto se rolanja tice, nista lakse... samo se povuce stolnjak ka sebi i blago u vis i sve se odradjuje samo. pre ovoga na isti nacin stolnjakom preklopiti bocne ivice, ali samo malo, koliko da se lepo zatvori, nikako mnogo da krajevi ne bi bili predebeli.

Link to comment

Moja iskustva oko razvlačenja kora:

 

- Bolje tip 500 nego tip 400, ali ako se dobro umesi, nije mnogo bitno.

- Obavezno ih mesiti minimum 10 minuta. I to vreme počinje od trenutka kada se dobije adekvatna masa testa. Mešenje je jako važno da bi se kore lakše razvlačile.

- Obavezno se nakon toga ostavi testo da stoji minimum 30 minuta. Ako se ostavi u ulju ili masti, onda ih je tek smešno lako razvlačiti.

- Nipošto se ne razvlače neposredno nakon mešenja. Ukoliko se u bilo kom trenutku jufkica premesi, ona opet mora da odstoji minimum 10 minuta.

- Mogu se svakakvi sastojci stavljati u testo. Ipak, dovoljno je staviti brašno, vodu i so i baš ništa više da se napravi testo od koga se lako razvlače kore, ukoliko se ispoštuju prethodne stavke.

Link to comment

Da, sad sam uzela za novi pokušaj Stari mlinar brašno za pite vidim po sastavu (količina vlage i pepela, kiselost) da je tip 500. Znam za dužinu mešenja, jer što se duže mesi postaje elasitičnije.

Link to comment

evo ti iz mog nekog recepta za burek, ali to je taj postupak:

 

 

umuti 200 grama masti i 200 ml ulja i sipaj u neku serpu precnika oko 20 cm. zatim sa po kile brasna i kasicicom soli napravi testo. testo podelis na 5 delova i razvuces oklagijom na krugove od oko 15 cm, pa potopis u onu serpu sa uljem i masti. to tu treba da stoji bar pola sata koliko se secam, a nece skoditi ni ako ostavis sat vremena. uzmes jednu i na radnoj povrsini je razvuces sto vise mozes, prstima ovaj put. podizes lepo ivice i vuces na kraju, nije strasno ni ako se malo pocepa negde.

Link to comment

Jeste to postupak za burek, ali za tu količinu testa je u vrh glave 100 grama masti i 1 deci ulja, upola manje od toga što su napisali. Najbolje je uzeti užu šerpicu, upravo petnaestak centimetara, čak i dvanaest ako može...

 

Inače, ja stavim pola kile tip 500, čašu od dva i po decija vode i kašičicu i po soli. Ako ispadne tvrđe zbog brašna, to mi se sa tip 500 ne dešava, dodam još malčice vode. Ako je testo meko, onda je to sve vrlo lako.

 

Kada dođe da se nešto gnjavi po kuhinji, smota se burek sa čim hoćeš i može se i baciti i u zamrzivač i peći kada ti dune.

Link to comment

vid ajanta kulinarskog experta :Hail:

 

fakat je to za burek, al volem ja i pita kad je masna :D

plus, ovo moje je za testo od kilo brasna, pola pecem odmah, pola u zamrzivac, bas ko sto si reko :)

Edited by aram
Link to comment

Sa terase gledam na mulo gde ribari ranom zorom iskrcavaju ulov.

 

Juče arbuni, danas lignje dugačke i široke ko podlaktica, sutra šta naleti...

 

:heart:  Mogu ovako zauvek...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...