Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

nervira me taj izraz "organski". "free range" je daleko preciznije.

 

free range se odnosi i na ishranu pilića/kokoški ili samo na smeštaj ? ako šetkaju po dvorištu a domaćin ih hrani hemijski obogaćenim koncentratom da li je to free range ili nije ?

Edited by Lezilebovich
Link to comment

ova moja ujna u natalincima hrani pilice koncentratom a onda ih mesec dana pred klanje istera napolje da kljucaju po dvoristu, meso nema veze sa onim sto se kupuje ovde.

Link to comment

Odnosi se samo na smestaj, a u Americi cak ni na to, oni imaju neku svoju definiciju free range koja ne obuhvata slobodno kretanje :isuse: 

 

Inace ne postoje studije koje pokazuju da su "organska" jaja zdravija od industrijski proizvedenih, a jedna studija pokazuje da jedva da postoji neka razlika. sto se mene tice, ovo je samo eticko pitanje, ne i nutricionisticko, hajp oko "organske" hrane retko ima eksperimentalnu potvrdu.

Link to comment

ova moja ujna u natalincima hrani pilice koncentratom a onda ih mesec dana pred klanje istera napolje da kljucaju po dvoristu, meso nema veze sa onim sto se kupuje ovde.

Naravno,sve je bolje od industrijski uzgojenog brojlera.Ali treba uvek razlikovati sta je prazna prica a sta stvarno ima smisla.Oznaka organsko,pogotovo ovde ne znaci nista,isto tako na sam pomen reci -koncentrat ljudi pomisle da je nesto nezdravo u pitanju a znam ljude koji sami prave isti za svoje potrebe od 2-3 hraniva,bez nepotrebne hemije i mogao bi da potpisem da su im proizvodi vise "organski"od vecine tako obelezenih

Link to comment

ali ova studija (bar po naslovu i prva dva-tri reda) se odnosi na poređenje free range i kaveza, a ne na organsku ishranu ?

 

Free range podrazumeva i promenu u ravnotezi ishrane jer dobar deo ishrane onda otpada na ono sto su kokoske naceprkale. 

A ne znam za studiju o razlici izmedju kaka kokosaka hranjenih "organic feed" koncentratom i onim obicnim, jeftinim.

Link to comment

moj tata je jedno vreme imao farmu koka nosilja i sam je pravio hranu za njih..kupi komponente posebno(suncokret,soju,kukuruz i sta jos ide) samelje i mesa u nekom odnosu..tako i za pilice kad uzgaja za nasu upotrebu...inace nije dobro ni kad jedu puno zitarica ali jbga ne mos sve..

a posto sam samo malo upoznata sa oblascu bih takodje rekla da rec -koncentrat- nije sama po sebi losa..ako je iko ikada procitao neki sastav na dzaku znao bi..

ali bi ipak bilo idealno  znati odakle su jaja/meso i imati neki uvid u poreko..

Link to comment

potaz od bundeve, cicoke, sargarepe /+ vlasac, persun/ , zatim pasta alla norma - u nasem slucaju pene; sa salsom, bosiljkom  i patlidzanom (izvini ajvi, al morala sam da ga pazarim, em je lep i sjajan, em je relativno jeftin - znam da mu nije sezona sada ;-) i one kolace bez secera i brasna, sto je darling preporucila :-)

Link to comment

dobro tolerisem jedan izlet u nesezonsko a posebno u ovom limbu i dosadi od marta i aprila :lol: ..a i tebi je oprosteno,ako neko ovde jede sezonsko povrce onda si to ti..

Link to comment

Pita od heljde- odlične kore Bioheljda, fil-heljdina  kasa, dinstani praziluk, so, ulje, biber. Miriše bogovski.

Ogroman koren celera izrendala na žilijen, začin- so, mulje, smeđi šećer, limun. Ispalo odlično jedino što sam se baš umorila guleći. integralnekore518b81df28.jpg

Edited by halloween
Link to comment

Brancin sa grila, veganske pljeskavice od tetke sa Kalenića (spanać, cvekla, tikvice, šargarepa...), salata od kiselog mleka, sremuša i krastavca.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...