Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

pa ne znam kakvi su to kućni mlinovi koji mogu da samelju pšenicu u brašno.ovaj moj definitivno nije, to je neki mlin za kafu koji može da se podesi na super fino mlevenje, ali pšenica mu je izgleda pretvrda za tu rabotu i počne da baguje.ne mislim da je od ključnog značaja da brašno bude sveže samleveno, taj način pravljenja hleba je nekad bila najnormalnija stvar u našim selima (nisu oni imali kvasac) a sigurno nisu trčali u vodenicu za svako kilo brašna.

Link to comment
ispekla hleb i nisam baš nešto zadovoljna, nije narastao ... ivy pobogu šta mu radiš da ti beži iz činije ???e sad, ima i do mene, tj. kao mlela sam pšenicu na nekom neadekvatnom mlinu, tako da je to više ispala zdrobljena pšenica u neke sitne komadiće, nego brašno.no, ukus je divan, miris takođe, nekako vuče na slad i na neki davni, skoro zaboravljeni ukus.to mi ne da da odustanem, sledeći put neću izigravati mlinara, ima u biošpajzu organsko integralno pa ću sa njim.@ivy, koje ti brašno koristiš i jel' sve radiš prema onom receptu?
pa beži mi iz činije posle petog puta i opet nije idealan jer nije baš skroz pečen u sredini jer sam ispekla veću turu,narastao je kao lud al nije skroz pečen,žao mi je što nemam foto-aparat...i tako,iz pokušaja u pokušaj :D..ni meni prvi put nije uspelo tj. bio je tvrd i mogao se koristiti kao tup obejkat u svrhu hladnog oružja..i super što ti se svidja i što nećeš odustati jer će sledeći put biti bolje i svaki sledeći put će biti bolje...e ovako,ja koristim pšenično brašno od celog zrna pšenice,dakle ima i mekinje i tvde,male deliće zrna i nikako nije sveže mleveno,mislim da stoji bar dve godine u džaku u špajz..pa da, radim po receptu,valjda..kad dobijem kvas,dodam 4šolje brašna i mislim 1,5 šolju vode,so i mesim oko 5min preručim u nauljenu činiju,pokrijem krpom i ostavim 24h...ja ne dodajem semenke ni ulje,kontam kad ovladam tehnikom najmanji problem je dodati nešto...
a ja bas mislim da je bitno da bude sveze samleveno, tj. to sam iskonstruisao jer moje nije bilo.
ne mora ali je,koliko sam zaključila,bitno da je što crnje i da ima što više delova zrna tj. da je TIP što veći jer ima neka fora sa fermentacijom kada je previš ,,slobodnog,, glutena u brašnu...valjda bakterije imaju previše ,,lake,, hrane da klopaju pa prefermentišu :D...otkud znam ali znam kada sam stavljala belo brašno sam dobijala kiseliš,pa sam prosejavala i odvajala tvrde deliće zrna takodje je bilo kiselo,manje ali ipak a kada sam stavila potpuno od celog zrna uopšte nije kiselo,čak slatko...edit...a lepo sam htela da studiram nutricionizam,misim nije isto što i tehnologija ali bih sigurno više znala o toj hraninoj hemiji i procesima... Edited by ivy
Link to comment

e da,zanimljivo mi je da od zamešenog teste/hleba možete ostaviti 2-3 kašike kvasa za sledeći hleb..e sad,našla sam podatak da takvo može da stoji dva dana u frižideru...a još zanimljivije je da se može osušiti na vazduhu,napraviti pločice i nanizati na končić i tako čuvati dugo,i pre upotrebe se potopi u hladnu vodi koristi dalje kao kvas :)

Link to comment
dodam 4šolje brašna i mislim 1,5 šolju vode
pardon...2 šolje vode..edit-sad sam prvi put stavila hleb sa kvasom koji sam ostavila od prethodnog testa...držala sam ga u frižideru,stajalo je 2ipo dana i jutros kada sam otklopila činiju testo je bilo prepuno rupica/balončića i blago nadošlo,malo sam ga razmutila sa vodom i pomešala sa brašnom....uzbudjena sam da vidim šta će da se desi :) Edited by ivy
Link to comment
Daj ti čitav recept ponovo.
U keramičkoj posudi pomešala sam jednu šolju sveže mlevenog integralnog pšeničnog brašna sa jednom šoljom tople vode, ne bi li uspela da napravim - prirodni kvas. Ostavila sam u polupoklopljenoj posudi smesu da stoji 24 sata.U prvih par sati mutna kaša, kako samo može da izgleda integralno brašno i voda, pretvorila se u sloj brašna koji je pao na dno posude i bistru vodu. Pomislila sam: ništa od toga; ali sam ostavila keramičku posudu i dalje u kuhinji (na sobnoj temperaturi oko 20-ak stepeni, jer gradsko grejanje još nije kako treba da bude).Nakon 24 sata, dakle sutradan oko podneva jako sam se razveselila, jer kada sam podigla poklopac, videla sam smesu koja je počela ličiti na ono što napravi industrijski kvasac, samo u suptilnijem obliku. Nije to pena, nego penica, fina, prijatnog mirisa... i povećanje volumena smese.Dodala sam tom prirodnom kvasu jos 4 šolje integralnog pšeničnog brašna, šolju vode, 2 supene kašike lanenog ulja, kafenu kašiku morske soli i pola šolje očišćenih semenki suncokreta. Dobila sam smesu koju sam mogla drvenom kašikom da tučem. Ponovo sam u polupoklopljenoj posudi ostavila testo da narasta narednih 24 sata.

PA176747.JPG

Nakon prvih 24 sata - gotovi kvas sa dodatim brašnom, soli, uljem i semenkama

Testo je više nego udvostrucilo volumen nakon 24 sata dizanja. Ponovo sam ga kuhačom energicno premesila i postepeno dodavala jos jednu šolju integralnog brašna, tukla kuhačom i izručila na pobrašnjenu dasku i mesila ga još malo rukama. Prebacila sam testo u prethodno nauljenu i pobrašnjenu posudu za pečenje koja se može poklopiti (pri ruci mi je bila vatrostalna posuda sa poklopcem, sa idejom da gledam šta se dešava u pećnici). Zasekla sam romboidne šare na hlebu, da ne pukne prilikom pečenja, poklopila ga i ostavila kraj toplog radijatora.

PA186761.JPG

Testo - nakon 24 sata dizanja - nakon ponovnog dizanja - spremno za pečenje

Kada je testo ponovo udvostručilo volumen (nakon 3 sata), zagrejala sam pecnicu na maksimum, u vrelu pećnicu stavila poklopljen hleb i temperaturu smanjila na 220 stepeni i pekla 30 minuta. Onda sam otklopila hleb i pekla ga još 10 minuta.Kada se ohladio, isekla sam ga - i to je to! Konačno sam uspela (ako je dva puta za redom, onda je to - to!) i dobila pravi, domaći hleb sa prirodnim kvascem. Ukus je fantastičan, lepo se seče, mekan je i sočan, korica mu je taman kakva treba da bude i dugo traje. I sada, ako se neko uplašio od ovoliko dugog recepta, da rezimiramo:1) Pravljnje kvasa - 1 min - koliko traje da pomesate brašno i vodu;2) Prvo mešanje - 3 minuta - koliko traje da kvasu dodate brašno, semenke, ulje i so i promešate;3) Drugo mešanje - 5 minuta - koliko traje da testo jos jednom premesite i stavite u sud za pečenje;Dakle, vremensko angažovanje ne traje dugo. Sam proces traje, ali je užitak nemerljiv! Pokušajte!

Link to comment

now preparing, soon to be cooking. domace pljeske, prvi put ih umesao, nadam se najboljem. po pola kile svinjskog i juuneceg buta, u to naseckao 100 i kusur grama pancete, srednje veliku glavicu srebrnjaka, 1 veci i dva manja cena bela luka, posolio, pobiberio, stavio malo biozacina. budzicu ih na teflonu. uz to ide na pari kuhana ona socko mesavina karfiola, brokolija i sargarepe.

Link to comment

Ju boze sanjao sam da me ti ucis da pravim spagete sa parajzicicicicima!Kao gledam ja tebe da uzimas neku posebnu pastu, objasnjavas mi da je privatnik pravi posebno za tebe (tim recima), i stavljas je da se kuva i objasnjavas mi da je fora da se osete, snazno, ukusi maslinovog ulja, belog luka i parajzicicicica. Skuvas ti to, onda uzmes onu obicnu morsku so iz Mrtvog mora, i nekako je umuljas cudno u pastu, tako da se ta sitna so pretvori u lepe i krupne kristale koji na pasti izgledaju uzasno dekorativno. Kazes mi da je to jednostavna fora i da ima neki fizicki proces da se kristali soli rekombinuju pomocu bioenergije, pa je to jeftinije nego da kupujes krupnu so. A klopa mirise, ubija. Posle sam sanjao da idem na neku zurku sa Ivicom Dacicem, on mi prica kako je umoran, pa zajedno hvatamo neke strsljene...

Link to comment

Uzeo proprzio malo pilecih filea i stavio izmedju dve tortilje uz C chili u prahu, pavlaku, kackavalj, crveni pasulj iz konzerve, kukuruz secerac i to podgrejao u kesadilja stilu. Posle mi je to bilo suvise hleba pa sam sledecu napravio od jedne preklopljene tortilje. Taman za lagani dorucak.

Link to comment
Ju boze sanjao sam da me ti ucis da pravim spagete sa parajzicicicicima!Kao gledam ja tebe da uzimas neku posebnu pastu, objasnjavas mi da je privatnik pravi posebno za tebe (tim recima), i stavljas je da se kuva i objasnjavas mi da je fora da se osete, snazno, ukusi maslinovog ulja, belog luka i parajzicicicica. Skuvas ti to, onda uzmes onu obicnu morsku so iz Mrtvog mora, i nekako je umuljas cudno u pastu, tako da se ta sitna so pretvori u lepe i krupne kristale koji na pasti izgledaju uzasno dekorativno. Kazes mi da je to jednostavna fora i da ima neki fizicki proces da se kristali soli rekombinuju pomocu bioenergije, pa je to jeftinije nego da kupujes krupnu so.A klopa mirise, ubija.Posle sam sanjao da idem na neku zurku sa Ivicom Dacicem, on mi prica kako je umoran, pa zajedno hvatamo neke strsljene...
sreca pa si posle mene sanjao Dachija, inace bi sve bilo 1 gadna nocna morasad mi se jede pasta sa parajicicicicicima <_<
Link to comment
Ju boze sanjao sam da me ti ucis da pravim spagete sa parajzicicicicima!Kao gledam ja tebe da uzimas neku posebnu pastu, objasnjavas mi da je privatnik pravi posebno za tebe (tim recima), i stavljas je da se kuva i objasnjavas mi da je fora da se osete, snazno, ukusi maslinovog ulja, belog luka i parajzicicicica. Skuvas ti to, onda uzmes onu obicnu morsku so iz Mrtvog mora, i nekako je umuljas cudno u pastu, tako da se ta sitna so pretvori u lepe i krupne kristale koji na pasti izgledaju uzasno dekorativno. Kazes mi da je to jednostavna fora i da ima neki fizicki proces da se kristali soli rekombinuju pomocu bioenergije, pa je to jeftinije nego da kupujes krupnu so.A klopa mirise, ubija.Posle sam sanjao da idem na neku zurku sa Ivicom Dacicem, on mi prica kako je umoran, pa zajedno hvatamo neke strsljene...
daj malo!
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...