Jump to content
IGNORED

Plin u autu


nesha taxista

Recommended Posts

Prvi plinski uređaj za automobile predstavio je proizvođač Renzzo Landi 1929. godine. Masovnija upotreba je zabeležena tek posle 2. svetskog rata. Kod nas su prva vozila na to gorivo bila u upotrebi tokom šezdesetih godina prošlog veka, da bi se korišćenje plina omasovilo tokom sedamdesetih. Nije tad bilo veselo, po uređaje se uglavnom išlo u Italiju, gde su najčešće i ugrađivani. Osposobljenih servisera ovde je bilo malo, a i punionica takođe. U to doba je bilo veoma odomaćeno pretakanje iz boca za domaćinstvo, jer je tako bilo mnogo jeftinije. Ko je to radio (kao ja na primer) zna da je ceo taj posao dozlaboga naporan, a pri tom su se i nesreće dešavale. Sami uređaji su bili manje bezbedni nego danas.U sadašnje doba je sve drugačije. Uređaji mnogo dostupniji i bezbedniji, masovna primena elektronskog ubrizgavanja je pojednostavila upotrebu. Servisera je mnogo (oprez!), a i pumpnih stanica. Lično imam veliko iskustvo u korišćenju plina, imao sam i raznih problema, ali sve u svemu, isplati se.Kakva su vaša mišljenja i eventualna iskustva?

Link to comment

Iskustva više nego pozitivna.Ugradio u citroena bx-a 16 pre nego što je bila doneta regulativa i atestiranje.Čim je donet propis otišao u ovlašćeni servis i izvršio prepravke (male) da bih dobio atest. Ljudi u AMS centru više negopredusretljivi, čak smo i sondirali izduv da bi videli kako stoje stvari sa sastavom gasova.Na 10.000 km obavezno menjam filter i nažalost nikako da nađem nekog normalnog servisera koji ćese potruditi da sve podesi kako Bog zapoveda. šta ću, kad je auto sa karburatorom i to Solex. Pravi baukza sve naše šuster majstore. To mi je jedino negativno iskustvo, ali to je već problem širih društvenih razmera.Svi gledaju da otaljaju posao što pre i čim je problem koji podrazumeva uključenje mozga nema pomoći (čast izuzecima).Inače još jedan problem je što je očigledno ekipa na vlasti takođe shvatila koliko je vožnja na plin isplativa,pa ko vele da se i oni ugrade u cenu.Potrošnja koji procenat veća nego benzin (oko 10% rekao bih). Jedino što mi je zamerka (pri traženju igle u plastu sena) jeste ubrzanje.Krajnja brzina ionako mi nije bitna pošto je auto za gradsku vožnju, ali je oko 10-20% niža (ne računam mogućnost dostizanjapune brzine sa debelim zaletom). No, sve ovo treba uzeti sa malom rezervom jer napominjem auto je punoletan i sa karburatoromza koji tvrdim da nije dobro podešen. Sigurno su rezultati mnogo bolji kod automobila sa ubrizgavanjem (i naravno novijim).Ja - prezadovoljan. Troškovi - neuporedivi.

Link to comment

Ugradio pre oko 3 godine. I moja iskustva su vise nego pozitivna. Renault 25, 2.2, direktno ubrizgavanje. Jedina razlika koju primecujem je oko 10 km/h manja krajnja brzina i oko 10% veca potrosnja plina nego benzina. Mislim da uopste nije pitanje da li se isplati, nego koliko se brzo isplati.

Link to comment

Kakva je razlika izmedju Lade i Lade Sport?!Lada sport ima tenisku lopticu na kuki!!Ja kao vozac Lade (nije sport)Samare imam ugradjen gas, vec 4ta godina, vise sam nego zadovoljan sta mi je to donelo, pocev od potrosnje, dinara, pa do odrzavanja.Moram da dodam, dopunim Nesu, u vreme SFRJ fabrika iz Konjica je pravila gasnu instalaciju, otparivace, ventile...koji su istini za volju bili prilicno kabasti i glomazni, ali su bili pouzdani. Tek da se zna.Kako Lajka ima jednostavan sistem ubrizgavanja, karburatorski, ugradnja i odrzavanje je jednostavno. Mogucnost budzenja je takodje vise nego moguca. Ukoliko nekog nesto interesuje oko odrzavanja gasnih uredjaja, mogu biti od koristi sa savetima, jer za ove 4 godine sam svasta prosao. Ne bih da pisem nesto ako vas ne interesuje, pitajte ja cu se truditi, ako znam da posavetujem.

Edited by banderash
Link to comment

Da, za taj Konjicov sam zaboravio, a imao sam ga na ''Polonezu'' pre oko 20 godina. Nije trošio mnogo, ali je vukao loše dozlaboga. Sad imam BRC i prilično sam zadovoljan njime. Auto mi doduše troši oko 20% više nego benzina, ali to je zbog pretežne gradske vožnje. Na putu skoro da i nema razlike.

Link to comment

ja teram na Lovato, zadovoljan sam. Kad sam poceo da "testiram" koliko trosim, gradske-10l pa do 12-zimske, na otvorenom se to spustalo na super potrosnju 7-7,5l, kad sam poceo da vozim na gas cena je bila 22 dinara, dzabalesku

Link to comment
  • 2 weeks later...

izgleda svi znaju oko odrzavanja gasne instalacije, ali evo za nekog pocetnika:- kao prvo morate imati dovoljno rashladne tecnosti u hladnjaku, ona pomaze dobrom otparavanju plina- bilo bi dobro/pozeljno da jednom godisenje menjate gasni filter koji se nalazi u jednm od ventila, filter sluzi za skupljanje mehanickih necistoca koji dolaze iz boce, najcesce je to rdja- na svakih sest meseci izdrenirati otparivac od etarskog ulja koje sluzi da bi se dodao miris plinu jer je isti bez mirisa, treba to uraditi jer vam u protivnom ulje "nagriza" membranu otparivaca

Link to comment

Dobro, zamenu filtera vrše servisi, ali dreniranje može i vozač sam. Naime, na dnu isparivača obično postoji šraf koji se odvrne i tu se ispušta pomenuta tečnost. Preporučujem da se to radi kad je motor topao, efekat je bolji.

Link to comment
  • 2 months later...

Tačno je. Zapravo, zakonski je uvek bilo tako, ali sad se stvarno i sprovodi tako što je policija obišla sve firme ovlašćene za tehničke preglede i pripretila društvu da će ih zatvoriti ako to ne poštuju. To su uradili u novembru.

Link to comment
  • 2 weeks later...
gde na servis plina u NSu?da su dobri i da ne deru
Meni rade kod Hladnjače, skromna je radionica, ali znaju posao i nisu skupi. Ne rade sekvent čini mi se, ali možeš pitati.
Link to comment
  • 3 years later...

Da li bi neko mogao da preporici servis za ugradnju plina u Reno Senik 2001 godiste?Za sada imam informaciju da u sirokom luku treba izbegavati Hit Auto. Preporuceni su AC Rasic i izvesni Auto ziva iz Panceva.Ako neko ima iskustva sa nekim od navedenih servisa neka podeli sa mnom.Naravno i druge preporuke su dobrodosle.Hvala!

Link to comment

rasice svi hvale, trebali bi biti prilicno kul, s tim sto redovno budu par desetina evra skuplji.dok sam vozio plinaricu tamo sam isao da povremeno bazdarim.ok su oni, idi kod njih komotno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...