Jump to content
IGNORED

Deset filmova (ili serija) za pusto ostrvo


3opge

Recommended Posts

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    17

  • Ajant23

    14

  • Tsai

    9

  • Lancia

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Неке психо, "мајнд фак", да ме што пре ухвати параноја и да полудим па да имам измишљене другаре, кои су мом уму стварни иначе, како ми не би било досадно остатак живота. Типа :1.Матрикс трилогија2.Шутер ајланд3.Инсепшн4.Дежа ви5.The Others6.Планета павијана (ово да се трипујем другара из џунгле) Овде ми већ не би било ни важно шта гледам, ал ајде нека буде7.Херкулес у Њујорку8.Саут парк9. Фемили гај10.Биг бенг тиори

Link to comment
  • 1 year later...

ZerkaloLe diable, probablementThe night of the hunterJeanne Dielman, 23 Quai du commerce, 1080 BruxellesThe brown bunnySud pralad (Tropical malady)Ni na bian ji dian (What time is it there?)In einem jahr mit 13 mondenLiverpool (2008)Close-up

Edited by Tsai
Link to comment

1.Зе́ркало (1974)Често се понавља да уметничко дело треба да буде израз личности свог творца и да што је личније оно је лепше,и да функција једног дела је да изрази недељиву интуицију једне целокупне личности.Да ту има истине потврђује и ово биографско дело које је по многима најбоље остварење у историји филма.2.Андрей Рублёв (1966)Још један филм Андреја Тарковског за чије гледање је потребна пре свега велика љубав према филму,а затим и велико искуство гледања остварења који у себи немају ни мало комерцијалног.Једино тако би могла да се схвати порука коју је хтео да пошаље највећи филмски стваралац свих времена.3.Иди и смотри (1985)Најбољи (анти)ратни филм свих времена и један од највећих бисера светске кинематографије.Све што треба да знате о рату наћи ће те у овом ремек делу Елема Климова.4.Umberto D. (1952)/Riso amaro (1949)Оваква листа не може да прође без италијанског Неореализма,само остаје дилема који би филм би издвојио и понео на пусто острво.Нека ова два дела буду први међу једнакима,а накнадно би донео коначну одлуку.5.Тени забытых предков (1964)/Білий птах з чорною ознакою (1970)Два најбоља послератна украјинска филма,са сличном тематиком (коришћење фолклора,музике и боје у сврху приказивања хришћанских ритуала).Дилему око тога који од ова два филма бих понео на пусто острво бих разрешио тек у задњем тренутку.6.La Strada (1954)За овај филм је један италијански критичар написао да је "значајна степеница ка богу".Независно од тога за мене ово дело остаје најбољи филм који је снимио Фелини.7. Smultronstället (1957)Рекао бих да је ово најтоплији филм Ингмара Бермана,и то је главни разлог зашто га стављам на листу,а као споредни разлог навео би Ингрид Тулин која је изузетно лепа у овом филму.8.Szindbád (1971)Један од класика мађарске кинематографије,филм изузетне визуелне лепоте(што је опет са друге стране нешто што је било карактеристично за тамошњу кинематографију) са елитном глумачком поставом.9.Popiół i diament (1958)Вероватно први пољско остварење који је стекао међународну славу и који је најавио златно доба пољске кинематографије која је остала златним словима уписана у историју светског филма.10.Belle de jour (1967)Прво што сам приметио да нисам ставио ниједан француски филм,а затим и да нема ниједног остварења Луиса Буњуела.Каква би то била листа без и једног његовог филма?За Лепотицу дана сам се одлучио због женског дела глумачке поставе-Кетрин Денев,Франсоаз Фабијан и Женив Пејџ.

Edited by Crin-Blanc 1953
Link to comment

Hm... 60% liste su filmovi iz Istočnog bloka i 100% Evropa Slažem se da je La strada najbolji Felinijev film, i to baš ubedljivo.

Edited by Tsai
Link to comment
Totalno :DAjde Britanci i nekako, ali bez SAD i Francuske.. teško
Ja sam se dvoumio dal sa stavim City lights ili Liverpool, ali ajde kao, svi delovi sveta da se pokriju.
:D
Link to comment

Када мораш да одабереш само десет филмова логично је да неко мора бити изостављен.Волим француску културу,али се потрефило да сам тек један филм навео из те земље.Од америчких режисера хтео сам да наведем Хјустона и неки од његових филмова ( вероватно "Ноћ игуана") али на крају није било места тако да је остао ван листе.А што се тиче великог броја источно европских филмова то је једним делом и сасвим логично.Због различитих друштвено политичких околности (социјалистичко уређење,конзерватизам...) источно европски филм није био комерцијалан као онај на западу (новац није играо тако битну улогу),и што је најбитније био је део формирања индентитета многих тамошњих народа што је сасвим логично са обзиром да су многи од тих народа добар део своје историје били окупирани,пљачани и колонизовани.Најкраће речено,на западу је било више оних који су стварали комерцијалне филмове од уметничких,док је на истоку било обрнуто и ту је та предност.коју дајем источноевропском филмуКласичан пример те тезе је сиромашна послератна Италија (која је под томе била слична источно европским земљама) и настанак италијанског неореализма.Чим се економска ситуација драстично поправила средином педесетих година опет су почели да доминирају комерцијални забавни филмови (Commedia all'italiana).У америци је у том периоду настао ноир филм као метафора за недостак љубави и сажаљења што је била карактеристика за тадашњу Америку.Но ти "таласи" на западу који су стварали филмове високе уметничке вредности су били релативно краткотрајни,наравно изузимајући Французе који су и данас број један у светским оквирима.

Edited by Crin-Blanc 1953
Link to comment
Волим француску културу
A, da, da...Postupak ti je bio vidno logičan, vrlo jednostavna logika, tako da je bespotrebno obrazlagati...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...