Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

3 minutes ago, mackenzie said:

 

-Iranske snage su upozorile da se maknu i P8 i dron iz vazdušnog prostora, P8 su poslušali.

 

 

Ma daj...

Link to comment
23 minutes ago, mackenzie said:

 

- P8 nema nikakvu stealth zaštitu šta god značila "pasivna zaštita od zračenja", osim detektora zračenja koji je figurativno rečeno crvena lampica za upozorenje. U suštini taj avion jedino može "vrištati" na nebu onakav kakav je opremljen svakavim odašiljačima.

- Svaki avion ima "Površinu radarskog presjeka" uključujući i stealth avione, i na osnovu njega u kombinaciji sa ostalim parametrima se može sa visokom sigurnošću odrediti o kom tipu aviona se radi. 

- Čak šta više, mislim da je P8 imao toliko snažan odraz da je s njim pokušao sakriti dron "u odrazu" da bi se teže detektovao.

- Iranske snage su upozorile da se maknu i P8 i dron iz vazdušnog prostora, P8 su poslušali.

 

 

Pasivna zastita od zracenja je upravo sistem koji si pomenuo,koji detektuje da je u avion u zahvatu, tako da ukoliko je taj avion i zracen nisanskim radarom posada bi to znala. 

 

Ne znam kakva te stelt tehnologija sad spopala, sto se tice odraza na radar P8 svakako ima veci radarski odraz od drona, ali bas bih voleo kao i svi pripadnici PVO snaga sirom sveta tog strucnjaka koji razlikuje radarski odraz drona od aviona.Uz to ne zaboravi da ti avioni imaju i lovacku pratnju pa samim tim taj Iranac koji je rekao nije to F22 iz pratnje nego dron njega gadjajte je svetsko cudo :laugh:

 

Kako se to vojna letelica upozorava da se skloni?Mislis da Ameri koriste civilne frekfencije pa Iranac moze komotno da mu udje u kanal i kaze mu e batice aj se skloni. 

 

I aj pojasni kako se to zaklanja odraz, bas bih voleo nesto novo da naucim. 

Link to comment
9 hours ago, SDSG said:

ali bas bih voleo kao i svi pripadnici PVO snaga sirom sveta tog strucnjaka koji razlikuje radarski odraz drona od aviona.Uz to ne zaboravi da ti avioni imaju i lovacku pratnju pa samim tim taj Iranac koji je rekao nije to F22 iz pratnje nego dron njega gadjajte je svetsko cudo :laugh:

 

Nisam nikakav stručnjak za PVO ali u ovom slučaju je Irancu na radaru bilo dovoljno da očita visinu na kojoj leti cilj (20.000 m) i da mu bude jasno ne samo da je u pitanju dron nego i o kojoj klasi drona se radi. RQ-4 je dizajniran da zameni U-2 i da se koristi na velikim visinama bez lovačke pratnje. Kada npr. letucka oko Krima, to radi takođe bez pratnje ali Rusi naravno neće da pucaju. Iranci su pucali jer im je takva trenutna pozicija. 

Link to comment

Pa o tome se i radi, jedan odraz koji rukovodilac gadjanja karakterise kao cilj i naredjuje dejstvo po istom, ali prica da od dva cilja bira pa jos ih i imenuje bez greske malo teze.

 

Ne znam kakva im je sad procedura 2012 kad je Iran podigao suhoje na dron, presela ih pratnja u vidu dva F22 i posla ih nazad na maticni aerodrom. 

Link to comment
On 27.6.2019. at 22:23, SDSG said:

 

Ne znam kakva te stelt tehnologija sad spopala, sto se tice odraza na radar P8 svakako ima veci radarski odraz od drona, ali bas bih voleo kao i svi pripadnici PVO snaga sirom sveta tog strucnjaka koji razlikuje radarski odraz drona od aviona.

 

Ne znam kakvu tehnologiju Iranci imaju na raspolaganju, ali u 21. veku napredni PVO i radarski sistemi se ne oslanjaju na buljenje operatera u ekran da bi identifikovali letelicu.

 

Svaka letelica ima svoj odraz (radar signature, radar cross section - koji naravno zavisi i od udaljenosti od i ugla prema radaru). Odrazi se empirijski skupljaju i stavljaju u bazu podataka. Kompjuter odraz viđen u realnom vremenu poredi sa odrazima u bazi i daje najverovatniji tip letelice na osnovu najvećeg procenta poklapanja.

 

Jedan od razloga koje Amerikanci navode kada Turcima kažu da ne mogu da kupe i F-35 i S-400 je taj da ne žele da F-35 nonstop leti u vazdušnom prostoru koji osmatra S-400 pa da tako možda detaljni i obimni podaci o radarskom odrazu F-35 iz svih živih uglova nekako dođu do Rusa.

 

Ako Irancima uz vazdušni prostor često lete dronovi i P-8 (a verovatno lete), i ako su ih identifikovali par puta i vizuelno (a sigurno jesu), onda verovatno umeju da predpostave dosta dobro šta od ta dva vide na radaru.

 

Link to comment

Ima tu još:

 

http://www.radartutorial.eu/01.basics/rb66.en.html

 

 

Radar signatures are determined empirically and collected in databases. They play a major role in target characterization, especially in military radar equipment.



 

The Radar Cross-Section is very strongly dependent on the direction from which the reflecting object is illuminated by the radar. Here characteristic changes are significant, which can also contain information about the attitude of the target relative to the radar. For the radar signature, this amplitude value usually only has a referencing function, i.e. for the measurement of the amplitude difference between unmodulated and modulated components.

A frequency shift caused by the radial speed (Doppler effect) must be deducted in order to obtain a normalized signal that can be compared (correlated) with the database entries.

 

 

Jet Engine Modulation

Much more important for the respective radar signature are special Doppler frequencies through parts moving at or in the target, e.g. rotor blades or compressor blades of the engines, which also gave these modulations their name: Jet Engine Modulation (JEM). These Doppler frequencies depend on the number of parts and their rotational speed. Due to the rotation, these parts constantly change the instantaneous radial velocity in relation to the radar and are concealed at certain angles of rotation. Their rotation thus produces a characteristic pattern of Doppler frequencies. All Doppler frequencies must be measured and correlated with the image in the database. Like a fingerprint, these can be used to identify the aircraft type.

Link to comment
4 hours ago, hazard said:

 

Ne znam kakvu tehnologiju Iranci imaju na raspolaganju, ali u 21. veku napredni PVO i radarski sistemi se ne oslanjaju na buljenje operatera u ekran da bi identifikovali letelicu.

 

Svaka letelica ima svoj odraz (radar signature, radar cross section - koji naravno zavisi i od udaljenosti od i ugla prema radaru). Odrazi se empirijski skupljaju i stavljaju u bazu podataka. Kompjuter odraz viđen u realnom vremenu poredi sa odrazima u bazi i daje najverovatniji tip letelice na osnovu najvećeg procenta poklapanja.

 

Jedan od razloga koje Amerikanci navode kada Turcima kažu da ne mogu da kupe i F-35 i S-400 je taj da ne žele da F-35 nonstop leti u vazdušnom prostoru koji osmatra S-400 pa da tako možda detaljni i obimni podaci o radarskom odrazu F-35 iz svih živih uglova nekako dođu do Rusa.

 

Ako Irancima uz vazdušni prostor često lete dronovi i P-8 (a verovatno lete), i ako su ih identifikovali par puta i vizuelno (a sigurno jesu), onda verovatno umeju da predpostave dosta dobro šta od ta dva vide na radaru.

 

Dron je oboren modernizovanim sistemom BUK ili ti kod nas poznatiji kao KUB.Sve to stoji sto se tice savremenih radara, ali ja pricam za konkretan sistem koji je dejstvovao. 

 

A Iranci su nasa skola, jer ih je bilo u "srecna" vremena kod nas na skolovanju. 

Link to comment

Dron je oboren nekom iranskom budževinom za koju nismo tačno sigurni koju platformu uzima kao osnovu. Verovatno ima dosta sličnosti sa BUK sistemom ali je svakako u pitanju nešto više od standardne modernizacije.

 

Ja sam imao nešto drugo na umu kada sam pomenuo visinu od 20.000 m na kojoj obično leti RQ-4. Na toj visini on nema nikoga u pratnji, lovci mogu da se popnu toliko ali su manje-više neupotrebljivi. P-8, E-3 i slične špijunske letelice ne mogu ni da prismrde toj visini, dakle ako na radaru imaš nešto što ti se mota oko VaP na 20.000 m, jasno ti je na keca da je u pitanju nešto iz Global Hawk familije (plus ćeš imati dodatnu potvrdu nakon upoređivanja radarskog odraza, pošto iranski radari sigurno imaju bogatu bazu odraza RQ-4).

 

Sa ta dva faktora možeš da budeš prilično siguran šta je to što gađaš na 20 km visine, i da se za PR potrebe busaš u grudi kako si poštedeo onog što je leteo na znatno manjoj visini sa ljudskom posadom.

Link to comment
13 hours ago, SDSG said:

 

A Iranci su nasa skola, jer ih je bilo u "srecna" vremena kod nas na skolovanju. 

Da ih nisi pomešao sa Iračanima?

Link to comment

Nisam,bilo je i Iranaca na nasim vojnim skolama, pogotovo u RV PVO, posto smo koristili sisteme koje su sovjeti rashodovali, pa shodno tome je i sva propratna dokumentacija stizala kod nas pa je mogla da se proucava.Ali Iranci su nas odavno presli sto se tice modernizacije tih sistema tipa Neva i Kub, dok se kod nas jos uvek obucavaju ljudi na istim sistemima kao i 70ih i 80ih.

Link to comment

Za vreme iransko-irackog rata je VTI bio pun iračkih RV PVO polaznika, moj asistent nam je stalno pričao anegdote o njima kakvi su to duduci bili, čisto da podvuče korumpiranost Sadamovog režima koji je slao u prestižne rodove vojske tatine sinove. Irance nikada nije spomenuo. Drugo, Krušik je svoje inžinjere za vreme rata slao u Irak, a ne u Iran, ako razumeš šta hoću da kažem.

Link to comment

70 ih godina je bilo svih nacija kod nas na skolocanju.Kapiram ja tebe sta pricas, ali ko je sa istoka hteo da skoluje kadrove za sovjetske raketne sisteme Jugoslavija je bila najbolje resenje.Jer je sav sovjetski rashod zavrasavao u Jugoslaviji.Tako da za malo protiv uslugu dobijes dobro obucen kadar. 

 

A pogotovo je bilo zanimljivo nakon '99 kad je Dani prosuo pricu o inovaciji koja hvata i odraz stelt tehnologije, ali prilike su bile drugacije. 

 

 

Link to comment
2 hours ago, SDSG said:

70 ih godina je bilo svih nacija kod nas na skolocanju.Kapiram ja tebe sta pricas, ali ko je sa istoka hteo da skoluje kadrove za sovjetske raketne sisteme Jugoslavija je bila najbolje resenje.Jer je sav sovjetski rashod zavrasavao u Jugoslaviji.Tako da za malo protiv uslugu dobijes dobro obucen kadar. 

 

 

 

Sedamdesetih je na vlasti u Iranu bio Pahlavi koga je Amerika naoružavala. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...