Jump to content
IGNORED

oktobarski salon


kgmr

Recommended Posts

dejan kaludjerovic i njegov video:audio intimni rashomon nagradjen

:/

 

edit - ako negde na www kim pise bacite link na pm

Edited by InvisibleLight
Link to comment
  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Caligula

    109

  • kim_philby

    104

  • yolo

    79

  • InvisibleLight

    38

pa jbga caligula da ne kazem kauboje, opet se vracas na svoj stari problem, to sto umetnost koju ne razumes proglasavas elitistickom.

 

Vec sam rekao mnogo puta da nije problem sto "ne razumem" vec je problem sto razumem i kazem da je jedan dobar deo nesnosno proseravanje. 

 

Ali to nije tema, tema je ideoloski sukob koji komentarisemo. Jedni su za onog tipa sto redja ljude ispod mosta i istrazuje vezu izmedju omladinaca i urbanog pejsaza, a drugi su oni sto "postuju" narod pa mu priredjuju Raznatovicku na trgu. 

 

Oba pravca trosenja para su u ovoj srpskoj mikroklimi pogresna, s tim sto je prvi jednostavno bacanje para a drugi je i visestruko stetan, otuda u ovom slucaju moje simpatije opredeljivanje za BG zapadnjake.

Edited by Caligula
Link to comment

Steta je sto se polemika oko Oktobarskog salona odmah spustila u politickevode.

Posto sam dunster za slikarstvo ,da li kolege forumasi mogu da prokomentarisu izjavi Djordja Kadijevica-

"Postoji samo ime koje nema nikakve veze sa osnivačkim konceptom po kome je ovo bila izložba vrhunskog stvaralaštva u domenu vizuelnih umetnosti Srbije u toku jedne godine."Da li OS moze da svake godine ponudi ovakvu selekciju i da li je to radjeno prethodnih godina ?

Drugi problem koji je ovde evidentan je vezan za nacin postavljanja ljudi na celo kulturnih ustanova.Dilema je sledeca -da li odluku o celnicima ovih ustanova treba prepustiti strankama na vlasti i to gledati kao na njihovo pravo ali i politicku odgovornost ili pak,prepustiti kulturnim klanovima?Zbog cega pominjem ovo drugo.

Osvrnucu se na dva slucaja koje nisu vezana za vizuelnu umetnost.Prvi je de facto gasenje BEMUS-a koji je sproveo u delo sadasnji ministar kulture Ivan Tasovac i njegov namestenik u odgovarajucoj komisiji dr Anja Djordjevic. Oboje su iz razlicitih razloga bili u svadji sa upravom ovog festivala i jedva su docekali priliku da se osvete.Obrazlozenje koje je dr Djordjevic dala u Politici povodom odluke komisije se svodi na - BEMUS mi se zamerio a Tribina kompozitora(koja je takodje zakinuta) je bezveze.

Drugi slucaj jeste Atelje 212 gde se grupa glumaca sukobila sa upravnikom Kokanom Mladenovicem i pobedila ga.U toj aferi,javnost je saznala da je Anica Dobra stalni clan pozorista koja redovno prima svoju platu a da ne igra u istom godinama.Posle smene Mladenovica, postavljena je  ,po zahtevnosti mala, predstava Mizeri,u kojoj pomenuta glumica igra sa Svetozarom Cvetkovicem , a koja meni lici na alibi koji ce opravdati opstanak gospodjice Dobre na platnom spisku Ateljea.

Mislim da u ovom stanju u  srpskom drustvu,  politicke partije treba da  postavljaju svoje ljude na celo ustanova i da se to tretira kao politicki cin.Znam da je to vlo stetno(slucaj Fajgelj u Novom Sadu,ili svojevremena zabrana jednog kineskog filma u Beogradu u vreme koalicije DS-DSS) ali da je vise stetno nego da to cine kulturni klanovi jer javnost,koja sve ovo  finansira nikako   ne moze da udopre  na njih  jer ce se svaki njen pokusaj uvida u kvalitet rada razbiti o odgovor o nekompetentnosti koju ce izreci druga strana(slucajevi zatvorenih muzeja u Beogradu)?Sa jedne strane vreba Scila u obliku direktne politicke intervencije u sferi slobode izrazavanja a sa druga strane ceka Haridba deformisanja iste slobode u smislu forsiranja svojih favorita, Ne znam, sta vi o tome mislite?

Link to comment

Decenije iza nas nam pokazuju ljudi iz struke mogu da budu itekako stranacki ljudi.

Da se ne vracam na Brozovo vreme,dr Vladeta Jankovic je bio taj koji je opravdavao zabranu kineskog filma,jer je to naredio njegov partijski sef.Profesoru Jankovicu se ne moze zameriti da je nekulturan.

Link to comment

U gornjem tekstu u stvari piše da u kulturi postoje stranke/ klanovi čiji se pripadnici ponašaju isto kao klasični stranački poslušnici. Sve našima ništa njihovima, jer su naši najbolji a njihovi ništa ne valjaju. Da li je stvarno tako, ne znam...

 

Послато са GT-P6200 користећи Тапаток 2

Link to comment

U gornjem tekstu u stvari piše da u kulturi postoje stranke/ klanovi čiji se pripadnici ponašaju isto kao klasični stranački poslušnici. Sve našima ništa njihovima, jer su naši najbolji a njihovi ništa ne valjaju. Da li je stvarno tako, ne znam...

 

Послато са GT-P6200 користећи Тапаток 2

Da.Mislim da postoje kulturni klanovi koji svoje interese ostvaruju preko prijatelja koji su  u politici

Link to comment

U gornjem tekstu u stvari piše da u kulturi postoje stranke/ klanovi čiji se pripadnici ponašaju isto kao klasični stranački poslušnici. Sve našima ništa njihovima, jer su naši najbolji a njihovi ništa ne valjaju. Da li je stvarno tako, ne znam...

 

Послато са GT-P6200 користећи Тапаток 2

 

klanovi kao neke neformalne grupe, ciji se clanovi nekada i preplicu, mala je srpska kulturna scene, svi se poznaju. ukoliko je klan nesto poput ljudi koji  cesto saradjuju (drze se jedni drugih) jer imaju slicne umetnicke aspiracije ili bekgraunde, i daju prioritet jedni drugima zbog toga, to je neki prirodan nacin okupljanja. ako su na taj nacin klanovi u kulturi suprotstavljeni i bore se za pozicije to nije ni blizu tragediji da partija postavi nekog nestrucnog cija je jedina kvalifikacija da je clan stranke

Link to comment

Da.Mislim da postoje kulturni klanovi koji svoje interese ostvaruju preko prijatelja koji su  u politici

 

Pa dobro, to je javna tajna. 

 

Ali slazem se sa Julijanom, to je manje zlo od direktnog stavljanja kulture pod stranacku nestrucnost. Mene boli mozak od same pomisli na ovo sto SNS radi sa Bitefom, OSom etc.

 

Ovo mu dodje kao ukidanje kulture odnosno i svodjenje kulture na politicki (?) program. 

Link to comment

Ma SNS ne radi nista. Oni bi da budu u neoliberalnom turbo modu, efikasne batice menadzeri ovo ono, ali ni to ne znaju sta i kako, tek za kulturu nemaju nikakav know how. Poslednji SNS kadar je bio Scepa i to iz Tomine struje. To bi bilo to, Petkovic, Scepa, gotovo, nema vise. Ovo sada sa MD je menadzerski odstrel koji nema veze sa kulturom, Vesica i Malog je iznerviralo sta tu ona ima da sere kad su joj dali pare za OS dok se majkama ukida naknada za porodiljsko. I okinuli. Oni na OS gledaju iskljucivo rashodno, nema za njih tu nikakve politike.

 

Medjutoa stvar nije jednostavna zato sto kulturu obnasa DSS koji je klasicna komesarska partija, znaci kadrovanje i ideoloski spin, ostali kvaliteti nula. I da se ne narusi bazicna gradjanska pristojnost. Znaci VV ne krije da nije on smenio MD nego da je bio poziv iz kabineta Gradonacelnika. On je legalista i oce ziv da krepa sto nije ispostovao proceduru. Mukica mala. Svejedno tu je gde je da bi DSS sad lepo mogao da izpatriotizuje i KCB i OS i to ce i da bude, samo ne mnogo brzo da se ne bi umorili radeci. Cenim da ce prvi potez nove vd direktorke, ako ne bude hibernirala do izbora, biti Ducicevo poetsko vece. To mi bas ide uz sve ovo, ne zahteva neki trud. Evo moze Irena Decermic da cita poeziju, kad vec nije izabrana na palom konkursu.

Link to comment

hvala na dobrodoslici. 

meni je drago sto je kaludjerovic dobio nagradu. za ovaj drugi rad, vec ne bas. neko je i mene ovde spomenuo u tom kontekstu, ali iskreno je nisam ni ocekivao (jesam ocekivao da dobije dusica ili kaludjerovic)

Link to comment

@Газза: Ово што је остало од ДСС не може да се састави на нивоу Председништва, а камоли да пружи било какав привид од кохерентне политике у било којој области. То  што је СРИ изјавила било је у контексту правдања локалне коалиције у Бгд (ето, радимо нешто у култури), да би је после два дана поклопио њен председник ИО и заменик Малог, Младеновић, изјавом о подршци Граду на води.

 

Ово је класично солирање Вукосављевића, кога су вероватно мало подржали неки другари из приватно-идејног кружока.

Edited by Yoda
Link to comment

Nije soliranje Vukosavljevica, on nema veze sa odlukom. Priznao je da je imao poziv iz kabineta Gradonacelnika mada nije precizirao da li je bio Mali ili Vesic, a oni rade asinhrono.

 

Novo saopstenje:

 

Saopštenje Fonda B92, Kulturnog centra REX i festivala "Slobodna zona" povodom promene koncepta Oktobarskog salona i smene direktora Kulturnog centra Beograda

 
 
 
Sa žaljenjem konstatujemo da poslednji događaji vezani za proglašavanje Oktobarskog salona bijenalnim i smena direktorke KCB Mie David ne doprinose poboljšanju kulturne klime u Beogradu. Naprotiv, obe odluke donešene su bez javne diskusije, profesionalne evaluacije i iza zatvorenih vrata, čime je ostavljen utisak da se radi o birokratskim naredbama i političkoj volji. To su motivi koji ne smeju da imaju veze ni sa kulturom ni sa profesijom.
 
Umesto da se širi, kulturni prostor u Srbiji je sve više sužen i izbora je sve manje. Nova odluka da se Oktobarski salon održava svake druge godine, nastavlja niz kojim su na udaru i tradicionalne kulturne manifestacije poput BEMUS-a i BELEF-a. Narodni muzej i Muzej savremene umetnosti zatvoreni su već više od deset godina, pozorišta su pred zatvaranjem, dvadesetak bioskopskih sala u samom centru Beograda je napušteno. Posebno su uznemirujuće optužbe da kultura u Beogradu nije dovoljno nacionalna i patriotska i da je Oktobarski salon bio “mondijalistički”. To sve ukazuje na tendenciju skretanja gradske kulturne politike u desno.
 
Smatramo da je ovo trenutak da se zaustavi upliv političkih i birokratskih interesa na kulturu u Beogradu i Srbiji, da se ozbiljni poslovi prepuste profesionalcima i da se posebno prestane sa najavama desničarske i nacionalne radikalizacije kulturnog diskursa u gradu. Činjenica da se trenutno na vodećim mestima kulturnih tela u gradu kao što su Gradski sekretarijat za kulturu i Kulturni centar Beogada imenovane osobe koje u svojoj profesionalnoj biografiji nemaju nijedan poznati kvalitet koji bi ih preporučio za donošenje kompetentnih odluka u domenu kulture, ukazuje na to da je politička podobnost i efikasnost u realizaciji političkih naredbi praktično jedini kriterijum koji je trenutno bitan. 
 
Pozivamo vlasti u Beogradu i Srbiji da razmotre svoju trenutnu kulturnu politiku koja vodi ka sunovratu institucija i kolapsu celokupne umetničke scene. U trenucima velike ekonomske krize, pogubno je donositi odluke koje nemaju veze sa kulturom ni sa strukom i dalje etatizovati scenu koja je odveć pritisnuta ogromnim birokratskim teretom. U takvoj situaciji, prostor za kulturna istraživanja i razmenu ne sme da se smanjuje a upravo to najavljuju donete odluke vezane i za Oktobarski salon i za Kulturni centar Beograda.
 
Na kraju ali ne i poslednje, izražavamo solidarnost sa smenjenom koleginicom Miom David uz zahvalnost što je na izuzetan način, razvojem Kulturnog centra Beograda na čijem je čelu bila od 2010. godine do danas pokazala da je kultura živ organizam koji može da se širi i razvija uprkos uslovima u kojima se odvija, od ekonomske krize do političke demagogije.
 
Fond B92
Kulturni centar REX
Festival "Slobodna zona"
 
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...