Jump to content
IGNORED

Hawaii


mrdja

Recommended Posts

Posle tri odmora na ostrvu Oahu, odlučih da predstavim ovo fantastično mesto na PPP.Sledeća poseta će biti Kauai ali nisam siguran kad će se desiti. No, nadam se da je neko bio tamo kao i da je neko voljan podeliti slike/utiske sa Mauia, Big Island, ...Mislio sam da su priče o Havajskom raju pomalo neosnovane ili bar preuveličane, ali sam u priličnoj meri razuveren. Zaista je reč o magičnom mestu, gde će svaki turista pronaći nešto za sebe, a idealno je za meni slične koji vole mogućnosti za razvnovrsne aktivnosti povezane sa prirodnim lepotama. Vredi pomenuti i da su cene dosta slične onima iz Toronta, ali je kvalitet prehrambenih proizvoda daleko veći. Lokalni ananas, papaja i mango su najbolji koje sam ikad probao.Svi govore engleski, ali je u novije vreme dosta inicijativa za povratak havajskom jeziku. No, kako ovde sve ide sporije, dosta će vremena proteći pre nego što se nešto promeni. Havajski inače ima samo dvanaest slova: A, E, I, O, U, H, K, L, M, N, P i W. Interesantno je da se svako slovo čita i izgovara, baš kao u našem jeziku, tada da nemamo mnogo problema sa izgovorom. Recimo, "state fish" se zove Humuhumunukunukuapua'a i izgovara se upravo tako. Izuzetak je par naziva koji su toliko često u upotrebi da su Amerikanizovani, recimo Kaneohe se izgovara Kaniohe.Pored toga što je sve sporije nego u kontinentalnom delu Severne Amerike, glavni utisak je da je sistem vrednosti prilično drugačiji. Recimo da vam materijalno bogatstvo daje daleko manji uticaj a surfing skills vam povećava šanse u zajednici. Ljudi su lepi, vole okean i planine a medju pripadnicima lepšeg pola su primetni odsustvo estetskih hirurških zahvata. Domaća populacija je veoma interesantan miks različitih rasa i nacija i niko nema većinu. Tu su ljudi evropskog porekla, Filipinci, Japanci, Kinezi, Polinežani lepo i srećno izmešani. Od turista su daleko najbrojnije Japanke, koje su ujedno i najbolji kupci (neumorne su u prodavnicama svetske klase).Celo ostrvo Oahu se vodi pod Honolulu county a ovo lepo mesto je najjači finansijski centar Pacifika. Prelepa planina Ko'olau deli Oahu na Windward i Leeward stranu. Prva ima više padavina, a na drugoj su Honolulu i Waikiki.Kako slika govori više od reči, podeliću nekoliko fotografija sa vama, iako sam laik za iste. Za početak par slika iz aviona.hawaii5.jpg1002802p.jpg1002803.jpg

Link to comment
  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mrdja

    96

  • *edited by mod

    5

  • Filipenko

    2

  • Balta

    2

Uobicajena procedura je da se odmah po ostavljanju stvari u hotelu i brzog tuširanja, proveri livescore u hotelskom lobijup7290322.jpga onda pravac na Waikiki plažu. Odličan pogled prema vodi p7310413.jpga i prema obali1000874u.jpg

Link to comment

Htedoh da joj izronim morskog puža, ali kako ne nađoh dotičnog1000865u.jpgVoda je sjajan, prijatna i osvežavajuća, ali sam ipak morao napolje po kameru1000589h.jpgPosto se stize kasno (oko 4 PM po lokalnom vremenu) iz Toronta, sunce je ubrzo zašlo1000896s.jpg

Link to comment

Honolulu svakako ima dosta mesta vrednih posetiti, a ja sam se odlucio za Aloha tower, Kamehameha statue, Iolani Palace, O'Tooles (ko je gledao TV show Lost, to je mesto gde je Desmond udaren palicom za baseball :)) i na kraju, Chinatown.1002263p.jpg1002297n.jpg1002303h.jpg1002324.jpg1000440w.jpg

Link to comment

Veliki je broj sjajnih hiking staza na ostrvu Oahu, a dve najpristupačnije su vulkanski krater Diamond Head i vodopad Manoa Falls.Diamond Head - ulaz se plaća jedan dolar, ima dosta strmih stepenika, dva tunela, a nagrada je odličan pogled.img1082lm.jpgimg1060jq.jpgimg1062e.jpgp7300363.jpg

Link to comment

Manoa Falls nije baš tako blizu Waikikiju, ali je lako doći gradskim prevozom (The Bus) za dva i po dolara, a ulaz se ne plaća.I ovo je bila lokacija za Lost, kavezi za Sawyerom i Kate, drvo na kojem je Charli bio obešen, ...1000604k.jpg1002372.jpg1002342p.jpg1002351g.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...