Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

On 16.10.2021. at 9:03, Hermetico said:

Mogli su da traže od tog ko je okačio da skine i ćao, nije kao da bi svi ti ljudi išli u bioskop da gledaju (nije kao da svuda ima bioskopa). Volim što ekipa filma plaća sve što pogleda, važi nema problema.

Ehh, to tako ne funkcionise.jedan daje dva, dva vec 100 a tih 100 - 1000 . Fala svevisnjem za pitareriju

  • +1 1
Link to comment

Odgledo Tomu. 25 kvadrata patosa, tj. laminata, šarenog. Nema prozora. U ćošku radio ei niš na razvaljenom štekeru a u sredini sobe Nos sedi i puši. 

 

 

Ah ti boemi. 

  • Haha 3
Link to comment
11 hours ago, Kenji said:

Odgledo Tomu. 25 kvadrata patosa, tj. laminata, šarenog. Nema prozora. U ćošku radio ei niš na razvaljenom štekeru a u sredini sobe Nos sedi i puši. 

 

 

Ah ti boemi. 

Sace te uapsiti posto si gledao baz da si platio kartu :fantom:

Link to comment

ja ne smem ni da kažem da mi se film nije svideo i da nisam izdržala do kraja

 

zar nije opšte poznato i prihvaćeno da je pesma Ljiljani, posvećena glumici Lj. Blagojević?

 

Link to comment
39 minutes ago, Sara said:

ja ne smem ni da kažem da mi se film nije svideo i da nisam izdržala do kraja

 

zar nije opšte poznato i prihvaćeno da je pesma Ljiljani, posvećena glumici Lj. Blagojević?

 

 

zapravo nije posvecena nikome. slucajno sam uhvatio pre neki dan intervju tomine zene na nekoj bosanskoj televiziji bas u trenutku kada je pricala o pesmi "za ljiljanu". prvo je trebalo da se zove "za mirjanu" ali onda su zakljucili da je bilo puno pesama o mirjanama u to vreme, sledeca opcija je bila "za biljanu", pa je i to otpalo, i onda su dosli do ljljane.

Edited by Nikodije
Link to comment
8 hours ago, Nikodije said:

 

zapravo nije posvecena nikome. slucajno sam uhvatio pre neki dan intervju tomine zene na nekoj bosanskoj televiziji bas u trenutku kada je pricala o pesmi "za ljiljanu". prvo je trebalo da se zove "za mirjanu" ali onda su zakljucili da je bilo puno pesama o mirjanama u to vreme, sledeca opcija je bila "za biljanu", pa je i to otpalo, i onda su dosli do ljljane.

Zanimljiv slucaj. 

Link to comment

Odgledao Tominu rapsodiju( i to u bioskopu bato) film je kao priprema za seriju,iscepakano ,skraćeno,nabacano i odprilike ima kakakav takav ritam do scena sa Milenom Radulovic,

koje su hajlajt filma ,posle je sve zbrzano i haotično

Ako su već hteli od serije da prave film ili ako su mislili da ima previše materijala za samo jedan film ,logična solucija je bila 

da snime dva filma ,prvi do Silvanine smrti a drugi od Silvane do nirvane,gde bi Tomu glumili različiti glumci

 

Marić dobro glumi nekog ,ne znam koga.Dobar kasting generalno .

 

Ne bih preporučio gledaocima van srpskohrvatskog govornog područja .Ne razumeju oni tu napaćenu balkansku dušu :fantom:

 

Gledajući neke snimke mislim da sam našao inspiraciju za izgled Pauline Manov 

 

Spoiler

Capture.thumb.JPG.53e4086301cb7b48e39b52500f918640.JPGCapture2.thumb.JPG.fc6e0cec0332db31a25ba91ef01c3d0d.JPG

 

Link to comment

Kasting je stvarno dobar, puno nekih novih lica, nisam imao pojma ko su Milan Kolak, Olivera Bacić ili Sanja Marković, i svi su bili odlični.

Ova nova serija Crna svadba mi deluje zanimljivo, al kad vidim da tu glavnu ulogu igra smoreni debeli Nikola Kojo i neki slični potrošeni likovi nemam nikakvu želju to da gledam.

Link to comment

krajnje zabavna recenzija™ filma toma sa jednog hrvatskog foruma. jbt lik je ladno povezao to sto tomina zena crnogorka nada hoce da boji zidove u zeleno sa cinjenicom da je sa cetinja, pa kao uber crnogorka i negativac hoce bas zeleno  :D  to mi nikad ne bi palo na pamet, al ko zna, mozda stvarno nije slucajno

 

Spoiler

Prvo bih da se izvinem svim koji su uživali u filmu zbog „duše, emocija i pesme“. Tako da slobodno mogu, ako hoće, da preskoče ovaj post, da im ne kvarim gušt.

Jer ću se baviti nečim drugim.

Daklem, Toma je imao četiri žene. Nije da im je bio baš vjeran, a kažu da je barem jednu i krvnički tukao.

No, ne zamjeram ja Bjeli što nije bio realističan – ima čovjek pravo napraviti svoj film kako hoće, nije umjetnik tu da se drži stvarnosti ko pijan plota. Nije ni da žalim što Zdravkovića nisu ocrnili – što ja znam što je njega navelo da bude kakav je bio? Ovo sa Tominim ženama sam spomenuo samo zbog onog što mi je bitno.

A to što mi je bitno je – kakve filmove prave Srbi (posebno Bjela), a kakve Hrvati?

Srbima njihovi filmovi (a i drugi intelektualni proizvodi) stalno govore kako su oni super narod – s dušom, humani, osjetljivi, duhoviti, dobrodušni ali može i mačo u pozitivnom smislu.
I pri tom su drugi narodi najčešće dvolični, snobovi, fićfirići, slabići, prodani zapadu, bez duše.

I to kao posljedicu ima da Srbi pretežno o sebi imaju pozitivnu sliku, to ih čini još samopouzdanijim, pa i vedrijim.

Bjela je u ovom filmu jednu seosku babetinu - Lepu Lukić - prikazao kao mješanac Mae West i Lady Astor, a Cune Gojković i Predrag Živković Tozovac su kao Churchill i Oscar Wild. Svi uvijek u večernjim toaletama, opušteni, vedri i puni vickastih doskočica…

Pored ove sentimentalne linije, u ovom, a i drugim srpskim filmovima su jake te subliminalne poruke.

Recimo, od te četiri Tomine supruge, izvučene su dvije, od kojih je jedna Crnogorka. E, sad, kakva Crnogorka.
Izrazito negativna.
S Cetinja. To je jedna od onih koji, mamicu im, govore da Crna Gora nije Srbija. (I, zato, za upućene, obožava zelenu boju i cijeli stan boji u zeleno).

Ona, naravno, nema duše da osjeti osjetljivu srpsku dušu i pravu muziku. Kad Toma otiđe zarađivati u Njemačku, odmah je iz hotela nazove, a ona ne čuje jer pravi raskalašeni tulum u njihovom porodičnom stanu. I ti degenerici đuskaju uz neku protunarodnu muziku, naravno i kurvaju se ….

E, sad, pravi li Bjela tu uljepšanu stvarnost samo zato što Srbi prave filmove za narod, a zna što kod naroda prolazi i na čemu se može zaraditi ili je nepatvoreni nacionalist koji smišljeno diže samopouzdanje srpskom narodu, to nije previše bitno.

Usput, sjećam se i "Rana" u kojima je 1998. glumio i Bjela.

Radnja je u istočnoj Bosni, koju su Srbi krvavo etnički očistili i na kraju napravili i genocid.

Mogu zamisliti kakav bi film o tome snimili Hrvati da su na njihovom mjestu – sve bi frcalo od „suočavanja s teškom istinom i zločinom koji su neki u mom narodu izvršili“.

A u Ranama imamo scene sadističkih Muslimana i jadnih proganjanih Srba (u onom tunelu). (Dobra ilustracija ovog je i čuveni roman Vuka Draškovića iz 80-ih. - Nož … ali da ne širim previše…Ukratko, nisu srpski umjetnici tu da suočavaju Srbe sa zločinima Srba, nego da suočavaju druge narode s njihovim zločinima...).

A s druge strane, u hrvatskoj je kinematografiji sramota snimiti film u kojem se ne suočavaš sa zlom u svom narodu.
To su sve djeca Lordana Zafranovića.

A zašto hrvatski redatelji i scenaristi ne podilaze publici, ne uljepšavaju stvarnost i ne prave filmove koji će zgrnuti novce? .

Zato što mogu, što im DRŽAVA pokriva to da prave filmove koji ne mogu ništa zaraditi i plaća im slobodu da naslikaju crnju sliku nego što je u stvarnosti. A djelomično i zato što ne znaju napraviti privlačan film. Lakše je napraviti odvratan i kvaziintelektualan.


I zato su Hrvati masovno nadrkani, masovno uvjereni da su svi Hrvati (osim njih osobno, naravno, svaki za sebe misli da je jedno jebeno neobjašnjivo čudo), primitivci, kradljivci, ljigavci, kukavice, glupani, nasilnici i šljam.

 

Još ovo pojašnjenje:

Priča o Tominom propadanju je paralelna s pričom o propadanju Jugoslavije i nije teško pročitati tu alegoriju.

Toma je stalno bio uz Silvanu, napisao i njen najveći hit, ali je njoj na pameti stalno bio uspjeh i novac i nije se htjela udati za njega.

Svojoj ženi Crnogorki Nadi je omogućio da bude misica, ispunjavao joj sve želje, ali ga je ona varala i izdala.

Zar ne bi Silvani bilo bolje da je pristala na Tomu, čovjeku s dušom i talentom za pisanje pjesama, a ne s onim fićfirićem od 'tenisera'?

Zar i Crnogorki ne bi bilo bolje da mu je bila vjerna????

U srpskom nacionalizmu je čest taj diskurs:

Srbija je donijela slobodu svim južnoslavenskim narodima.

Srbija je bila neovisno kraljevstvo kad ih je oslobodila ropstva u Austro-Ugarskom i Osmanskom carstvu (pobjednici u u prvom svjetskom ratu, kralj Osloboditelj…), utopila je svoju državnost u Jugoslaviju, a oni su bili dvolični i nevjerni i na kraju joj zabili nož u leđa.

Zar im ne bi bilo bolje da su postali dio Srbije, s toplim Beogradom u središtu u pravoj balkanskoj državi s dušom???
Barem Bosna i Hercegovina (Silvana je u stvari Zilha iz Doboja) i Crna Gora, što je sad posebno aktualno…

Prokleta je ta Amerika i taj bezdušni zapad i NATO, pravi muškarci i emotivci žive među Srbima… .

To je ono što manje ili više subliminalno poručuje i ovaj film, posve u skladu i na liniji Vulinovog i Vučićevog 'srpskog sveta'

To je poruka koja paše srpskom narodu i tome se ide niz dlaku u srpskim kulturnim proizvodima.

Paradoksalno je (i majstorstvo) da srpska država ne plaća za filmove koji su u biti rade u interesu te države kako ga vlastodršci u Srbiji vide. Nego i zarađuju na tome i za to plaćaju i gledatelji u regiji.
A Hrvati plaćaju za filmove koji djeluju u suprotnom smjeru..

 

  • Haha 7
Link to comment

Ovo je za TupanGodine recenziju.

Plus što je promašio film Lepa Selo Lepo Gore, a ne Rane, i tu se tek vidi koliko nije razumeo film.

A o ostalim projekcijama vezano za Srbe, Crnogorce i Hrvate iskazanim u Tomi, ne bih se izjasnjavao.

Nisam gledo Tomu :sad:

Link to comment

Pa to, tvrditi "A u Ranama Lepim Selima... imamo scene sadističkih Muslimana i jadnih proganjanih Srba (u onom tunelu)" može samo ko nije gledao film, ili je na Vi sa kognitivnim procesima.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...