Jump to content
IGNORED

šta štampa štampa


Zmitjkoe

Recommended Posts

Mozda mali oftopik, ali ima li neko obajsnjenje otkuda toliko novih listova? Cuje se objasnjenje "ima prostora za jos dva tri lista", ali otkud. Ljudi bre ne kupuju toliko toalet papira ni za sranje (a da smo bogata zemlja nismo).

Link to comment
...sve si ti u pravu i oprosti nama koji nismo shvatili tuznu istinu koju pokusavas da nam saopstis...a to je da su fotoreporteri sljam i da se na njih pojmovi kao sto su 'umesnost' i 'pristojnost' ne primenjuju...
Naknadna istraga utvrdila je da je ispred proscenijuma, od njih dvadeset, do četrdesetog minuta ostalo - četiri. Organizatori su te ljude pustili da slikaju sve vreme, što je van pameti i potpuno neuobičajeno. Neću reći da su ti ljudi šljam, već da su to ljudi koji su propustili da saznaju da su gole sise u teatru nešto što je davno prestalo da bude novina. šljam su ljudi koji aplaudiraju njihovom proterivanju, a sutra opušteno kupuju "Blic" sa inkriminisanom slikom.
Link to comment
Mozda mali oftopik, ali ima li neko obajsnjenje otkuda toliko novih listova? Cuje se objasnjenje "ima prostora za jos dva tri lista", ali otkud. Ljudi bre ne kupuju toliko toalet papira ni za sranje (a da smo bogata zemlja nismo).
Neki od dnevnih listova (uh, neki... vecina) su glasila kriminalnih politickih organizacija... ide se toliko daleko da se neki osnivaju sa kratkorocnim ciljem i brzo se gase ("Sutra", "Gazeta"... sluzile samo pred izbore). Druge sluze za enormno pranje i zgrtanje love (ogromne reklame drzavnih preduzeca koje su jedine i monopolisti na trzistu i ne treba im reklama a idu svakodnevno na po dve-tri strane)...
Link to comment

btw. jel postoji srpsko izdanje le monde diplomatique? mjesečnik u većem formatu, tipičnom za dnevne novine, koji se bavi pitanjima vanjske politike i ekonomije, ali i znanosti, kulture. poseban je po tome što su autori tekstova redom ljudi sa značajnim formalnim obrazovanjem, ali i iskustvom u području o kojem pišu, što je u hrvatskom novinartstvu gotovo presedan. osim iznenađenja da autori znaju u čemu govore, zanimljivo je i da umjesto novinske fotografije u tekstove stavljaju reprodukcije umjetničkih djela. uglavnom, pinku sterilno, ali zbilja kvalitetno izdanje.

Link to comment

postoji, ali posto izlazi kao dodatak ne preterano omiljenom nedeljniku nin, ne verujem da ga bas mnogo ko cita.steta, jer su zaista dobri clanci, odlicno prevedeni, sto je cudo za srbiju, i jes da malo vuku nalevo, tj na francusko nalevo, ipak moze da se nadje zaista sve.politika je od pre otprilike godinu dana pocela ponedeljkom da objavljuje dajdzes iz njujork tajmsa, ali u svetlu sadasnje neljubavi prema americi, ne znam koliko ce to preziveti.

Link to comment
Direktor: Milorad Vučelić Glavni urednik: Milorad Vučelić tel. 36994250 Odgovorni urednik: Aleksandar VulinSvi su tu kao nekaaaadaaaaaaaaaaaaaaa, cuje se pesma starih drugoooovaaaaaaaajebani smo
gledala sam sinoc na Nacionalnom dnevniku Vucelino gostovanje, mogu da potpisem da je neko zameseteljstvo Zeljka Mitrovica. Sad kad ima dnevne (Gazetu) taman da upoptpuni portfolio sa nedeljnom revijom (Skandal ne racunam, posto je on tu kao neki vlasnik iz prikrajka, ustvari nikad mi nije bilo jasno, pa ako je neko upuceniji u genezu Ja.Co. Plus izdavacke kuce, bicu zahvalna na pojasnjenju)a sto se tice pitanja odakle toliko stampe, hm, s jedne strane, revijalna izdanja nemaju neke tiraze (svaka cast pojedincima, ali i oni masno lazu - pre neki dan sam gledala ABC izvestaj i Lepota i zdravlje, gle cuda - ne stampa 120.000 vec 55.000. But, whatever, revijalna izdanja, ma koliko imbecilna bila ce uvek imati prihode od oglasa, jer su vodili strategiju firme tako da jacaju advertising, cak ponekad i na ustrb uredjivackog dela (uostalom, to je vasudeva vec objasnio) - te se u nekim, narocito stranim izdavackim kucana desava da u advertising sales-u radi vise ljudi nego u casopisu?! medjutim, cini mi se da se ovde prica vodi o dnevnim novinama... moram da priznam, da iako sam u epicentru zbivanja, nemam neko racionalno objasnjenje za pojavljivanje novih naslova. Trenutno se na vrhu kolju tri izdanja (i medju ta tri je Press, sto zahvaljujuci promeni uredjivacke politike i delimicnoj detabloidizaciji (ne branim, ne hvalim, samo konstatujem neke cinjenice koje su se odrazila na cifre) i mangupski smisljenoj i krajnje jednostavno odradjenoj nagradnoj igri (nema smsova, nema kodova, iscepate loz i znate na cemu ste, plus u svakom broju objavljuju slike dobitnika, pa kako onda uza i sira rodbina da ne kupi... prost(acki) fazon, ali im je digao prodati tiraz na oko 200.000). Elem, stala sam kod ove borbe za mesto no 1. U toj citavoj prici, treba imati u vidu da V. Novosti kostaju 30 din, spram 20 ili 15, koliko kostaju Blic i Press (nisam sigurna, dobijam novine mufte pa ne znam cene). Politika ima odlicnu prodaju oglasnog prostora i ocajan tiraz. Sto se tice ostalih, nisam se toliko unosila, vidim da Gazeta povlaci poteze ocajnika sa gratis filmovima, ALO je isterao kolportere na ulicu (a iz njihovog marketinga sam cula da to nije zbog podizanja prodaje, vez brand awerenessa :how yes no:) - sta ja zapravo zelim da kazem, nikome ne prognoziram ni propast ni vrtoglav uspeh, ali sam sigurna da ce se vrlo brzo izdiferencirati top 3 i izdici visoko iznad ostalih (po tirazu, ne govorim o kvalitetu pisanja) - mislim da ce to biti Blic, Vecernje Novosti i Press. A sta ce bit sa ostalima, pojma nemam, pretpostavljam da ce se pojedini tvrdoglavo drzati na trzistu makar pravili milionske gubitke (Gazeta) - ovi u Blicu su dovoljno vesti menadzeri da sacuvaju svoja ostala izdanja (ALO, 24 sata) i to jakim advertisingom (kako prodajom oglasnog prostora, tako i propagandom) - zanima me samo ko ce to da cita? Cini mi se da se izgubila kultura porodicnih novina (sto me ne tangira preterano iako volim da citam Politiku, koju cita i moj tata) - i da je u toj (ne)lojalnosti potrosaca delimican kljuc uspeha i opstanka na trzistu svih ovih novih izdanja. E da, ne znam sta je sa Sutra (nisam se ni interesovala preterano) ali sam cula neki trac da su prvi za odstrel.Xixi: jos malo traceva 'sa izdavacke trake' - Press gasi Fame i Lolu u vrlo doglednom vremenu, Color Press angazovao Vericu Rakocevic za glodura novog zenskog modnog casopisa... i tako...ps. mrzi me da editujem, a ako sam nesto izlupetala, pripisite glavobolji i skorenim socivima koja se trenutno otapaju
Link to comment
gledala sam sinoc na Nacionalnom dnevniku Vucelino gostovanje, mogu da potpisem da je neko zameseteljstvo Zeljka Mitrovica. Sad kad ima dnevne (Gazetu) taman da upoptpuni portfolio sa nedeljnom revijom (Skandal ne racunam, posto je on tu kao neki vlasnik iz prikrajka, ustvari nikad mi nije bilo jasno, pa ako je neko upuceniji u genezu Ja.Co. Plus izdavacke kuce, bicu zahvalna na pojasnjenju)a sto se tice pitanja odakle toliko stampe, hm, s jedne strane, revijalna izdanja nemaju neke tiraze (svaka cast pojedincima, ali i oni masno lazu - pre neki dan sam gledala ABC izvestaj i Lepota i zdravlje, gle cuda - ne stampa 120.000 vec 55.000. But, whatever, revijalna izdanja, ma koliko imbecilna bila ce uvek imati prihode od oglasa, jer su vodili strategiju firme tako da jacaju advertising, cak ponekad i na ustrb uredjivackog dela (uostalom, to je vasudeva vec objasnio) - te se u nekim, narocito stranim izdavackim kucana desava da u advertising sales-u radi vise ljudi nego u casopisu?! medjutim, cini mi se da se ovde prica vodi o dnevnim novinama... moram da priznam, da iako sam u epicentru zbivanja, nemam neko racionalno objasnjenje za pojavljivanje novih naslova. Trenutno se na vrhu kolju tri izdanja (i medju ta tri je Press, sto zahvaljujuci promeni uredjivacke politike i delimicnoj detabloidizaciji (ne branim, ne hvalim, samo konstatujem neke cinjenice koje su se odrazila na cifre) i mangupski smisljenoj i krajnje jednostavno odradjenoj nagradnoj igri (nema smsova, nema kodova, iscepate loz i znate na cemu ste, plus u svakom broju objavljuju slike dobitnika, pa kako onda uza i sira rodbina da ne kupi... prost(acki) fazon, ali im je digao prodati tiraz na oko 200.000). Elem, stala sam kod ove borbe za mesto no 1. U toj citavoj prici, treba imati u vidu da V. Novosti kostaju 30 din, spram 20 ili 15, koliko kostaju Blic i Press (nisam sigurna, dobijam novine mufte pa ne znam cene). Politika ima odlicnu prodaju oglasnog prostora i ocajan tiraz. Sto se tice ostalih, nisam se toliko unosila, vidim da Gazeta povlaci poteze ocajnika sa gratis filmovima, ALO je isterao kolportere na ulicu (a iz njihovog marketinga sam cula da to nije zbog podizanja prodaje, vez brand awerenessa :how yes no:) - sta ja zapravo zelim da kazem, nikome ne prognoziram ni propast ni vrtoglav uspeh, ali sam sigurna da ce se vrlo brzo izdiferencirati top 3 i izdici visoko iznad ostalih (po tirazu, ne govorim o kvalitetu pisanja) - mislim da ce to biti Blic, Vecernje Novosti i Press. A sta ce bit sa ostalima, pojma nemam, pretpostavljam da ce se pojedini tvrdoglavo drzati na trzistu makar pravili milionske gubitke (Gazeta) - ovi u Blicu su dovoljno vesti menadzeri da sacuvaju svoja ostala izdanja (ALO, 24 sata) i to jakim advertisingom (kako prodajom oglasnog prostora, tako i propagandom) - zanima me samo ko ce to da cita? Cini mi se da se izgubila kultura porodicnih novina (sto me ne tangira preterano iako volim da citam Politiku, koju cita i moj tata) - i da je u toj (ne)lojalnosti potrosaca delimican kljuc uspeha i opstanka na trzistu svih ovih novih izdanja. E da, ne znam sta je sa Sutra (nisam se ni interesovala preterano) ali sam cula neki trac da su prvi za odstrel.Xixi: jos malo traceva 'sa izdavacke trake' - Press gasi Fame i Lolu u vrlo doglednom vremenu, Color Press angazovao Vericu Rakocevic za glodura novog zenskog modnog casopisa... i tako...ps. mrzi me da editujem, a ako sam nesto izlupetala, pripisite glavobolji i skorenim socivima koja se trenutno otapaju
Pecat: Nisam optimista po tom pitanju. Ako se pogledaju tirazi Vremena, Nina i ostalih njuz magazina Srbija ispada cudo od zemlje. Ne postoji zemlja gde nema nijednog tiraznog politickog (dal' cisto politickog, dal' malo razblazenog zanimljivim temama i "toplim ljudskim pricama") nedeljnika. Tu mora kad-tad da ispliva edno izdanje koje ce povuci ostale i vratiti Srbima kulturu citanja nedeljnih novina koja je postojala jos od pocetka izlazenja Ilusustrovane politike, tadasnjeg jugoslovenskog Pari maca :)Marketing:Da u stranim kucama koje izdaju licencne novine marketing department je sve i svja. Posto isti marketing radi za vise izdanja onda se dolazi u situaciju da marketing kontrolise celu izdavacku kucu, a da urednici izdanja mogu da vrte palcevima dok marketing ne kaze sta, kako, kada i ostalo.3 velikih:Da Blic, da Novosti ali mislim da rat izmedju Presa i Kurira jos nije gotov. U svakom slucaju to su cetvoro velikih.Sutra:Oni su vec prestajali da izlaze odmah nakon izbora (ponedeljak ili utorak nakon glasanja). Da li idalje izlaze ne znam ali to je gotova prica.Color presov zenski casopis:Sudeci po lovi koju su ponudili ljudima za rad u istome deluje mi da nameravaju time da se bave na ozbiljnijem nivou nego da ga samo imaju na spisku izdanja.E, Apotekarice 'aj daj jos neke traceve kad stignes.
Link to comment
E, Apotekarice 'aj daj jos neke traceve kad stignes.
ovo se mozda vec rasculo, ali:Miomir Maric presao u Novosti za urednika revije 92(shushka se da ce za njim i zena mu Radusinovic Vesna za urednicu novog zenskog casopisa, radni naslov "in magazin" / "bulevar")u prelaznom roku, team novosti ojacan je jos jednom novinarskom gromadom - Momom Kis Jokicem (sve sam prizetko) - koji je novi glodur Sportae da, Coban, a.k.a. Color press, pored tog francuskog modnog uskoro lansira i britanski tabloid Star, koji ce se baviti isljucivo stranim selebritijima (jedini problem je taj sto ce morati u potpunosti da promeni layout Sveta, jer ga je svojevremeno napravio po uzoru na doticni)i kad smo vec kod plata u Color pressu - i ja sam cula da nema nezadovoljnih, a urednicke plate se formiraju ovako: fiksni deo, plus procenat od prodaje oglasnog prostora plus procenat od prodatog tiraza (posteno, s obzirom da potonja dva zavise od uredjivackog sadrzaja koliko i od vestine advertising salesmana)
Link to comment
3 velikih:Da Blic, da Novosti ali mislim da rat izmedju Presa i Kurira jos nije gotov. U svakom slucaju to su cetvoro velikih.
uf, ja sam mislio da je gotov. po mom misljenju, Press je daleko bolji od Qrira. tehnicki svakako da. usudicu se da kazem da je to, tehnicki gledano, najbolja dnevna novina u srbalja. ima pravi format, dobar prelom, dobru fotku. jos samo da u njemu pise nesto iole vredno citanja, bili bi savrsene novine. Edited by Grunf
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...