Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Razgovarao sam sa 1 profi vozačem pa me interesuje šta mislite o sledećem

 

-on čuva kvačilo tako što kad izbacuje u ler ne stiska kvačilo.

-kada ugasi auto ostavi u leru i povlači ručnu da menjač ne trpi a i ručnoj prija da se koristi.

Link to comment

Za izbacivanje iz brzine bez kvačila nemam pojma, a auto uvek ostavljam parkiran u brzini i pod ručnom, ali tako da rasteretim menjač - držim nožnu i kvačilo, povučem ručnu, ugasim motor pa pustim nožnu, i tek onda ubacujem u brzinu. Ako slučajno popusti ručna menjač neće sigurno.

Link to comment
22 minutes ago, Đipalo Junuz said:

Za izbacivanje iz brzine bez kvačila nemam pojma,

Ne vidim ni situaciju u kojoj bi se auto izbacivao iz brzine bez ubacivanja u neku drugu osim prilikom zaustavljanja.

A tada se svakako stiska i kvacilo neposredno pre pada broja obrtaja ispod 1000 (ne gledam obrtomer kada to radim, naravno, to je nesvesna radnja).

Jedino ako umesto da stisne kvacilo kad se zaustavlja izbaci iz brzine bez kvacila, ali mi to ne deluje da ikako "cuva" kvacilo, pre bih rekao da unistava menjac, tacnije sinhrone i zupcanike.

Da ne spominjem da voznja auta u leru  i nije bas preporucljiva zbog upravljanja*.

 

* Pod upravljanjem podrazumevam i ubrzavanje i usporavanje, a ne samo skretanje levo i desno.

 

Link to comment

Teoretski se može voziti bez kvačila, tj. može da se šalta bez kvačila, ne samo izbacivanje iz već i ubacivanje u stepen. 

Da bi se izvelo, mora da se ujednači rotacija motora i brzina vozila koja koja odgovara stepenu prenosa (mada je samo izbacivanje lakše). 
Primjera radi iz 3. u 2. Kad se izbaci iz 3. u ler, malo se sjecne gas za nekih 500 (+-200) obrtaja da mjenjač pri opadanju rada motora (samim i obrtaja) lakše nabode momenat koji odgovara 2. jer obrtaji motora cijelo vrijeme opadaju pa bi ih trebalo zadržati u zoni koja odgovara 2. Istovremeno treba povlačiti ručicu mjenjača u 2. ne prejako (otprilike ne jačom silinom nego što je potrebno za ubaciti u stepen pri ugašenom motoru). U suprotnom, zna se šta će se čuti. 

Recimo po ravnom se pusti auto da usporava sam od sebe dok je u 3. i lagano povlačiti ručicu mjenjača u ler. Recimo da je to nekih 20-30 km/h. Sinhronizovano, prateći momenat zasjeći gas blago i nastaviti vući ručicu prema položaju 2. stepena. Trebalo bi biti dovoljno. U suštini ništa opasnije od paljenja na guranje. Disclaimer: naravno da nije preporučljivo osim pri ekstremnim uslovima.
Nekad u JNA je postojalo anegdotalno pravilo da se parkiranim 110-kama i 150-kama obavezno skidaju kleme sa akumulatora jer se znalo™ desiti da podivljaju po hangarima - iz nekog razloga k'o nekakvog spoja (šta li) kresnu i ako su u brzini samo krenu da vilene tako, bez vozača.

Link to comment
3 hours ago, čekmeže said:

Razgovarao sam sa 1 profi vozačem pa me interesuje šta mislite o sledećem

 

-on čuva kvačilo tako što kad izbacuje u ler ne stiska kvačilo.

-kada ugasi auto ostavi u leru i povlači ručnu da menjač ne trpi a i ručnoj prija da se koristi.

Da pogađam, ovo se odnosi samo na službeno auto?

Boli ga kurac.

Link to comment

Ko je prva, Stevo Žigon?

Mogli bi malo o tim picajzlama :D 

Ćale jednog od naj ortaka u osnovnoj je bio težak, težak psiho što se tiče auta i uopšte pedanterije. Sećam se kada nas je vodio na dunav, imali su čamac. On i nas troje klinaca. Dovezee auto do obale ali po širini kako bi mi oprali noge i odma ih brisali ne unosivši pri tom šljunak, pesak, prašinu i ostalo koja bi se sigurno nalepila na mokre noge. I nikad u životu neću zaboraviti kako je isti čovek napušio tog trećeg ortaka što je bio sa nama kada je ovaj jeo sendvič u čamcu i mrvio po istom: "alo! KRMAČO DEBELA! Šta to radiš?!" A mi imali tipa po 10 godina. :lol:

Link to comment

Za ulaz kod mene je potrebno lekarsko uverenje. Tj sanitarno. :)


Inače, pločice i diskovi napred nazad, mali servis i dihtung dekle, ruke, 41k. Nisam se toliko izuo za auto ne pamtim. :D

Edited by Mil@n
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...