Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

kejs moze da bude ajsbrejker, moze da bude povod za dublju pricu, moze da posluzi na vezbama kod dobrih asistenata NAKON predavanja i mnogo citanja, moze da bude deo ispita (u segmentu u kojem testiras aplikabilnost nekih znanja), ali kao metod *predavanja* ne igra u mnogim oblastima. odnosno, okonca se onako kako sam ti opisala - ljudi ne barataju konceptima koji bi im pomogli da teorijski (i prakticno) razrese situaciju.
Ал' то је та западна парадигма, они напросто не уче апстрактно мишљење. Чак и сами примете да колеге које су одређене предмете слушале код гостујућих Руса или Кинеза много боље пролазе даље, јер су код ових научили теоријска начела, па онда дедуктивно изводе примену - и онда опште са кевом у својој области. (нисам сачувао сведочанства, ово по сећању)То да ће студенти (а студенти им се зову сви, од забавишта до поздоктораната) као да сами извуку правилност кад им наређаш два примера, оће ђавола. У 99% случајева мисле да је пример = правило, или ни не мисле да ту неког правила има.Студије случајева су можда добар алат за неке области, и да се на практичном примеру овери/провери теорија, или да се извади нешто на основу чега би могла да настане теорија. Да буду основни алат на коме се исцрпљује рад на теорији, ту нема теорије. Ту остаје тај један (или стоједан) случај који је истресен из гаћа, и осећај да се нешто не знам како велико урадило, али значај тога за област ми не улива неку наду.
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ал' то је та западна парадигма, они напросто не уче апстрактно мишљење.
:lol:
Чак и сами примете да колеге које су одређене предмете слушале код гостујућих Руса или Кинеза много боље пролазе даље
Huh, odoh ja. Stiglo se do faze u kojoj ce biti izvucena konkluzija da su najbolji fakulteti na svijetu actually kineski, ruski & srpski. -_-
Link to comment
Hajde da pitamo neutralni forumski plebs tko od nas dvije ovdje ima problema s komunikacijom.
Uh... NHF, ali sama ova rečenica je autogol. Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
Sto se tice ETFovaca na koje sam imao prilike da naletim, rekao sam to su dve grupe: ili super-odlicni postdiplomci ili ispod-prosecni inzenjeri koji su obrazovanje zavrsili sa osnovnim studijama.
Samo ti se tako zalomilo. Sa terena mogu da potvrdim da su inženjeri ponikli na ETF-u uglavnom veoma dobri.
Link to comment
Samo ti se tako zalomilo. Sa terena mogu da potvrdim da su inženjeri ponikli na ETF-u uglavnom veoma dobri.
Ma loši su. Užasni. Pojma nemaju. Samo znaju da rade. Pa ispizde na domaće miki maus poslodavce i njihove majmunsko-kodovanje projekte i odu da rade po envidijama, adobeima, intelima i kojegde...
Link to comment
Samo ti se tako zalomilo. Sa terena mogu da potvrdim da su inženjeri ponikli na ETF-u uglavnom veoma dobri.
Sramota me bilo da se kao pristrasna ( ETF naravno :) guram sa komentarom ali ovo moram da potvrdim a teren gazim vec vrlo dugo ;) .Kroz moju firmu proslo je mnostvo inzenjera, mnogi su nam dosli na diplomski i ostajali neko vreme- znaci pravo iz skolske klupe i skoro svi su dobri inzenjeri. Vecina ih je zavrsila po svetu, mi nismo naucna ustanova iako je bilo i par magistratura i doktorata, ali i oni u svetu rade u poznatim kompanijama i na dobrim pozicijama. Bas ne znam ikoga da mu je trazeno neko priznavanje ili dodatno polaganje ispita, sve ovdasnje je bilo cenjeno ukljucujuci i preporuke za posao a napisala sam ih ojha a i napricala se telefonom. Da, reference iz mnogih firmi ovde su bile dobra preporukaAko je ovj deo sa preporukama bio pre nekoliko godina pa mozda moze biti i malo bajat info, imam neka saznanja da ni sada nije ni malo losije - zapravo headhunteri iz Evrope a i Amerike vrlo uredno prate stanje na fakultetu, kontaktiraju ljude da ne kazem vrbuju :D i pre diplomskog. Nedavno sam pratila jedan bas interesantan diplomski na elektronici i bogami moram reci da je trziste rada iz nekoliko zemalja iz Evrope vec bilo zainteresovano :) Tako, da li ima ili nema fakulteta sa Balkana na nekim rang listama, sto se mog iskustva sa tehnikom tice, nije merodavno kod trazenja posla. Nije bilo ranije a nije ni sada
Link to comment
Huh, odoh ja. Stiglo se do faze u kojoj ce biti izvucena konkluzija da su najbolji fakulteti na svijetu actually kineski, ruski & srpski. -_-
Извињавам се ако сам улубио твоју слику света.
Link to comment

Nema tu neke mudrosti. ETF upisuje dosta pametne dece. Malo koje postane gluplje u medjuvremenu (makar to da bude neki kvalitet fakulteta), sve ostalo kako se kome zalomi.

Link to comment

pa naravno, postoje vrlo jasni razlozi zasto je 90% inzenjera sa ETF super, 75% arhitekata sa arhitekture, 20% pravnika sa pravnog i 15% reditelja sa FDU.

Link to comment

2-3 kolega sa godine koji su ostali na ETF-u i sada su profesori se godinama žale kako moraju stalno da snižavaju kriterijume jer su generacije sve gore. nismo o tome pričali poslednjih godnu dana, nadam se da se stanje popravilo tj. da su prošle generacije oštećene devedesetim u doba srednje škole.

Link to comment
pa naravno, postoje vrlo jasni razlozi zasto je 90% inzenjera sa ETF super, 75% arhitekata sa arhitekture, 20% pravnika sa pravnog i 15% reditelja sa FDU.
to je tacno. u slucaju pravnog fakulteta, razlozi su ti sto nema prijemnog i sto se upisuje 1600 ljudi godisnje.odnosno, prijemni postoji, ali samo kao klasifikacioni ispit (da se vidi ko ce na budzet).i jos, pravni upisuje dostao onih koji ne znaju sta bi drugo. ne postoji tip studenta koji studira prava - nema te face koja bi mi rekla "ja sam na pravnom" pa da se iznenadim.
Link to comment

Ono jes, pričao Proka kako je on studirao, putovao, imao desetke i devojku! I videli bismo mi kako se lepo uči elektronika i sve na vremem daje da moramo kao oni na vojnoj akademiji da platimo ako ne uspemo da završimo školovanje... Doduše, ne znam šta Đurić misli o novim generacijama, odnosno da li je povećavao ili spuštao kriterijum? Odn. da li su nove generacije možda podigle kriterijum, ili još više olabavile moral?

Link to comment

@Zabalujevne znam za druge ali ovih mojih troje su mi uvek isto odgovarali godinama za redom kada bismo se toga dotakli. dakle, sve gore generacije i moraju da spuštaju kriterijume. mislim da su spominjali i da postoje indirektni pritisci da bi prolaznost bila veća. za našu koleginicu koja predaje na RGF-u znam sigurno da je bilo direktnih pritisaka od strane dekana tipa "pa koleginice jel' može to malo fleksibilnije" a ona je već do tada spustila kriterijum maksimalno. inače i njen je utisak godinama bio da su studenti sve lošiji i to ne samo po znanju nego i po odsustvu osnovnog kućnog vaspitanja. a onda je ova nova generacija kao veoma prijatno iznenadila. pričaću o tome i sa našima sa ETF-a, nadam se da je bio samo loš talas i da će ponovo ETF doći na dobar glas.tako da on topic privatni vs državni, priča da na državnom su viši kriterijumi jer nisu na tržištu mislim da nije potpuno tačna. i tu se dosta vrti oko prolaznosti i popularnosti medju studentima, odnosno koliko će studenata imati a time i dobijati para iz budžeta. a opet verovatno sve zavisi od konkretnog fakulteta.

Edited by Lucia
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...