Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

Evo i ja pogledah nekoliko konkursa u komšilukui pada mi u oči i svrdla mozak ono čega ima i na našem tržištu rada - prenabudžni naslovi zanimanja iza kojih stoji veliko ništa. Npr tako bombastično Sales and product manager a posao mu je - uspostavljanje poslovnih odnosa sa potencijalnim kupcima- kontrola i izvještavanje o naplati potraživanja- izrada plana rada i izvještavanje menadžmentaOd škole može sve od srednje
Daj molim te kopiraj taj gdje je za managera dovoljna srednja, posto mi je izgleda promakao. Ja actually jos nikad nisam cula za managere sa srednjom skolom, osobito u medjunarodnim kompanijama. Edited by Zoe
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daj molim te kopiraj taj gdje je za managera dovoljna srednja, posto mi je izgleda promakao. Ja actually jos nikad nisam cula za managere sa srednjom skolom, osobito u medjunarodnim kompanijama.
Evo ovo je konkurs koji sam kopirala u detaljima:http://www.moj-posao.net/Posao/179680/Sales-and-product-manager-mf/minimum SSS obrazovanje (VSS je benefit)Mene ovo ni malo ne iznenadjuje posto sam se nagledala svakakvih konkursa pomazuci poslednjih godinu dana mnogim bivsim kolegama sa srednjom skolom koji su u tranziciji angry.gif moje firme ostali bez posla Moze recimo i ovo- stepen ni vrsta skole nisu ni navedenihttp://www.moj-posao.net/Posao/179704/Account-Manager-mz/
Link to comment
Evo ovo je konkurs koji sam kopirala u detaljima:http://www.moj-posao.net/Posao/179680/Sales-and-product-manager-mf/minimum SSS obrazovanje (VSS je benefit)Mene ovo ni malo ne iznenadjuje posto sam se nagledala svakakvih konkursa pomazuci poslednjih godinu dana mnogim bivsim kolegama sa srednjom skolom koji su u tranziciji angry.gif moje firme ostali bez posla Moze recimo i ovo- stepen ni vrsta skole nisu ni navedenihttp://www.moj-posao.net/Posao/179704/Account-Manager-mz/
U pravu si, s tim sto djeluje kao da su ovi drugi zaboravili koje obrazovanje je pozeljno. Problem je u tome sto takve zadatke nije u stanju izvrsavati netko sa zavrsenom srednjom skolom, osim ako nema visegodisnje iskustvo. I upravo zato 99% njih ipak traze VSS. Strucni studiji su za razliku od znanstvenih, idealni za proizvodnju potrebnih kadrova u toj bransi.
Link to comment
Oh, pa oni osvajaju medalje na svjetskim univerzitetskim natjecanjima u case study.
Pa da, kažem ja tamo negde pre par strana da su bolji od privatnih counterparts ovde (jer ipak nisu totalno razvodnili studije i ipak imaju kvalitetnije brucoše) i da će tako ostati još decenijama.
Cc, tesko. Evo ti nekoliko primjera (a svi su isti) kad se vec nisi udostojio da pogledas sam.
Na tarabi svašta piše, ja ti pričam ko se prima za razne brand/sales/transport/... menadžere u praksi - a to su sveže diplomirani mašinci, saobraćajci, fonovci na junior level posao ili kadar sa višom koji ima iskustvo/preporuku. U većim kompanijama (npr. P&G) slične junior management poslove često dobijaju i npr. inženjeri telekomunikacija ili građevine ako imaju iskustva u vođenju projekata (npr. kroz vođenje neke studentske udruge), pošto ne gledaju oni toliko da si se školovao za taj posao (konkretno, tu ne postoji mnogo toga što je role specific i što ne može da se nauči kroz kompanijske treninge), već više one stvari tipa sistematičnost, kreativnost i nezavisnost u radu (što je mnogo lakše naći kod grupe ljudi koja se iscimala da završi akademske a ne strukovne studije), plus da si pokriven diplomom inženjera i spreman da za početak neko vreme radiš u npr. Bukureštu/Pragu/Sofiji.
Link to comment
http://www.smedia.rs/sport/vest/49071/fk-partizan-Svi-igraci-Partizana-upisali-fakultet.htmlU sklopu saradnje sa univerzitetom "Megatrend", svi prvotimci Partizana upisali su se na prvu godinu studija, a birali su uglavnom poslovne studije ili odsek za komunikaciju i medijeinace, prijatelj koji je zaduzen za zaposljavanje u jednoj nasoj ovecoj firmi mi pricao da mu dolaze diplomci s nekih privatnih menadzmenata s pricom da su zavrsili za "sefove i direktore" pa shodno tome traze direktorske i sefovske pozicije.
Link to comment
http://www.smedia.rs/sport/vest/49071/fk-partizan-Svi-igraci-Partizana-upisali-fakultet.htmlU sklopu saradnje sa univerzitetom "Megatrend", svi prvotimci Partizana upisali su se na prvu godinu studija, a birali su uglavnom poslovne studije ili odsek za komunikaciju i medijeinace, prijatelj koji je zaduzen za zaposljavanje u jednoj nasoj ovecoj firmi mi pricao da mu dolaze diplomci s nekih privatnih menadzmenata s pricom da su zavrsili za "sefove i direktore" pa shodno tome traze direktorske i sefovske pozicije.
Sto samo pokazuje kako los kadar zaposljavaju u nasim velikim firmama u vaznom kadrovskom sektoru.
Link to comment
Evo i jednog interesantnog teksta iz Politike o nekoj privatnoj skoli koju mislim da niste spominjali, a dosta su zanimljivi i komentari. DOBRI ZA KEMBRIDŽ, LOŠI ZA SRBIJU Stranica od skole jos bolja, sa citavom plejadom profesora i gostujucih imena sto bi trebala biti garancija kvalitete. Ili je to samo jos jedna mafijaska ustanova za pranje diploma? Nisam nikad cula za taj faks, a netko od vas je sigurno upucen. EVO GA
Ja kad god vidim Vladimira Tomasevica posle toga pozelim da se preselim na neko selo i da zaboravim svoj stari zivot.
Link to comment
Ali kad vec spominjete pravni u BG, citala sam negdje da je taj fakultet katastrofa, sto zbog nevidjenog sajma tastine prethistorijskih profesora cije zastarjele knjige studenti bezglavo moraju bubati napamet do svakog zareza, sto zbog toga da se samo nekolicina profesora zaista trudi, itd. Navodno je i neka medjunarodna firma u Beogradu trazila pravnike i prilikom aplikacije za posao su konkurentima zadali konkretne zadatke tipa da napisu zalbe na presudu, prepoznaju nevazeci ugovor, itd. - i da ovi nisu imali pojma. Vi cete najbolje znati koliko u tome ima istine (i ima li je uopce).
Na beogradskom Pravnom nije toliki problem u lošim studentima ili lošim profesorima (premda ima i toga, npr. stvarno bi mogli unifikovati gradivo i kodifikovati udžbenike, a ne da svaki drndoš traži neku svoju knjigu), već u lošoj, gramzivoj i neadekvatnoj upisnoj politici fakulteta godinama unazad. Ne možeš imati na hiljade aktivnih studenata i sa svima njima organizovati kvalitetan rad, to je fizički nemoguće čak i da imaš najkvalitetniji i najposvećeniji nastavni kadar na svetu. Slično tome, suštinski problem srpskog pravosuđa nije u nekvalitetnim sudijama, advokatima ili veštacima, već u pogrešno postavljenom sistemu koji od sudije očekuje da simultano radi na stotinama predmeta, u kojima će biti i sudija i sekretarica i daktilograf i poštar i pravna pomoć, i to u vrlo lošim uslovima. Suštinski problemi se nikada ne rešavaju, već se uvek urla na loše kadrove, iako je to realno tek tercijarni problem.Što se tiče "međunarodne firme" i konkursa, ja tvrdim da je u pitanju shit priča, osim ako su od tek svršenih diplomaca tražili nivo znanja koji se stiče sa par godina iskustva nakon pravosudnog, kako bi dobili kvalitetan kadar koji će platiti kikirikijem. U Beogradu ima dosta pravnika (sudija, advokata, pravobranilaca, tužilaca, saradnika po sudovima, pravobranilaštvima, tužilaštvima, pravnika po firmama) koji ne bi imali nikakve probleme sa ovakvim zadacima, i verovatno bi vrlo rado radili u privatnoj firmi za dobru platu (a ta plata mora biti dobra, obzirom da je i letvica postavljena relativno visoko - žalba u parnici je jedan od najkompleksnijih pravnih akata za izradu, ponekad može biti zahtevnija i od prvostepene presude). Uzgred, voleo bih da vidim osobu iz te "međunarodne firme" koja bi se usudila da ocenjuje kvalitet nečije žalbe - to bi u najmanju ruku morao biti pravnik sa najmanje 10 godina iskustva.EDIT : letvica, ne lista Edited by Ayatollah
Link to comment
inace, prijatelj koji je zaduzen za zaposljavanje u jednoj nasoj ovecoj firmi mi pricao da mu dolaze diplomci s nekih privatnih menadzmenata s pricom da su zavrsili za "sefove i direktore" pa shodno tome traze direktorske i sefovske pozicije.
:rolf: Podseca me na jednom ortaka koji se zavrsio neko ekonomski-menadzerski smer na Singidunumu, uspeo nekako da se zaposli u banci (posao koji je brzo nakon toga izgubio), i onda danas ga sretnes on ti kaze kako mu je plata 800 evra, sutradan je vec dobio povisicu i ima 1000, sledece nedelje vec je 1200 a za mesec dana 1600. I da, naravno, radi mnogo vazan posao, sefuje i tako to...
Link to comment

Skolovao se ja tako na jednoj visoj skoli (drzavnoj) izvesno vreme, no vec na prvoj godini primetim da to bas nema veze sa zivotom. Dosta interesantnih i sposobnih predavaca, ali realno ne tako osmisljen plan i program (sto je relativno ok, ja sam bio prva generacija, a i posle su to sve znacajno izmenili - tako sam bar cuo, no i nije bitno), a pride i par ... kako da kazem, debila. Pa tako jedan od njih, koji kao drzi vezbe, a pritom nas nesto kao i teoretski uci, ne da ne zna neke prilicno osnovne stvari u vezi ne samo predmeta, nego svoje struke, a pride jos lupeta najstrasnije gluposti. Npr. razlika u FPS-a 'filma' i PAL videa od jednog frejma se nadoknadjuje tako sto ubacuju wink, wink, 'tajni' frejm kojim pokusavaju da nas podsvesno stimulisu da kupimo neki proizvod :lol: .Posle kad sam vec odustao, zaposlio se (zamislite, bez diplome elitnog drzavnog faksa :o ), primali neke nove, pa isceprkali prijave kandidata na lokalnom serveru. Izmedju ostalog i jedan s preporukom doticnog. Na kraju preporuke stoji potpis ... magistra. :isuse: .Ne mogu da kazem stoprocentno sigurno, ali sam spreman da se opkladim da se i taj ispisava po privatnim fakultetima kad stigne. Drzavni fakulteti :wub: .

Link to comment
Pa i na drugim fakultetima se uci "u sirinu" pa ja opet tvrdim da je prosecni produkt bolji od ETFovskog. To je isto na osnovu mog iskustva sa ETFovcima (nisam ETFovac, ali sam kolega, tj. ista struka). (btw, otkud ideja da fanboyujem Univerzitet iz Ljubljane? :D) Sad, mozda sam ja prestrog jer od ETFa ocekujem vise, jer je on kod nas u principu elitna institucija koja dobija najbolje studente, pa ja ocekujem da oni urade mnogo vise sa "materijalom" koji dobijaju, pa odatle moj utisak. Moj je utisak, po ljudima koji su zavrsili ETF, da se tamo mnogo forsira 'staromodniji' pristup sa mnogo mnogo udubljivanja u teoriju, sto odlicno koristi ljudima koji posle nastavljaju da se bave tom teorijom kroz postdiplomske studije (kao sto rekoh ETF proizvodi odlicne buduce doktorante elitnih evropskih i americkih fakulteta), ali ne koristi tolikom buducem "prosecnom" inzenjeru. Daleko bilo od toga da ja kazem da fakultet treba da bude visa skola gde se uci samo "prakticno" znanje (pu, pu, pu) al' svakako mislim da narocito u inzenjerskoj struci mora postojati balansiran pristup teoriji i praksi (jer za razliku od "pravih" nauka, inzenjerstvo je u sustini praksa, tj. kodifikovana i izteoretizovana praksa).
a koja je to struka ista kao ETF i na kom se fakultetu covek profesionalno obucava za tvoju struku?moj utisak o ETF-u jeste da mozda ima vise teorije nego sto je neophodno (zapravo ne mislim da ima vise teorije, nego da premalo ima mogucnosti za praktican rad), ali da vecina ljudi koji to zavrse nakon toga jesu sposobni da nauce bilo sta i da rade bilo sta iz struke. ukratko - ko ono prodje, moze sve.ono sto (mada mi utisci nisu svezi) zameram ETF-u jeste nepotrebno komplikovanje dolaska do saznanja (neki udzbenici koji su neadekvatni, itd) i nadrkan i neljubazan stav asistenata i nekih profesora.
Link to comment
a koja je to struka ista kao ETF i na kom se fakultetu covek profesionalno obucava za tvoju struku?
Hteo sam samo da kazem da sam studirao elektrotehniku/racunarstvo, ali ne na ETFu.
moj utisak o ETF-u jeste da mozda ima vise teorije nego sto je neophodno (zapravo ne mislim da ima vise teorije, nego da premalo ima mogucnosti za praktican rad), ali da vecina ljudi koji to zavrse nakon toga jesu sposobni da nauce bilo sta i da rade bilo sta iz struke. kratko - ko ono prodje, moze sve.ono sto (mada mi utisci nisu svezi) zameram ETF-u jeste nepotrebno komplikovanje dolaska do saznanja (neki udzbenici koji su neadekvatni, itd) i nadrkan i neljubazan stav asistenata i nekih profesora.
Pa dobro, al to moze da vazi za raznorazne stvari, i mozda nije bas najbolji model obrazovanje. "Ako prodjes ovu torturu, onda si spreman za bilo sta drugo". :D Mislim, ok, i to treba da postoji u odredjenoj meri, al ne valja preterivati.
Link to comment

Bogme znaci to u daljem poslu. Ja imam apsolutno povrenje u sebe da mogu sve da iznesem. Al ne znam dal to samo vredi 8 godina guljenja koze.Na racunarskom smeru na matematickom nikad nismo otvorili komp a imali smo stotine (mozda i hiljade) stranica o hardveru. Sa sve tipovima optickih, magnetnih diskova, raid nivoima, arhitekturama procesora, brojevima odredjenih registara, putevima medju nima, cak detaljno prolazeci konkretne arhitekture... i niko se nije setio da pokaze to na par fizickih masina. Sto je ucinilo da se osecam ko totalni duduk kad sam usao u stvarni svet.

Link to comment
"Ako prodjes ovu torturu, onda si spreman za bilo sta drugo". :D
nisam govorila o torturi nego o drilu. o ucenju kompleksnih stvari u zadatom roku.a sve to na tvoju opasku da prosecan inzenjer ETF-a nije nesto osposobljen.smatram da je to netacno, a valjda znam o cemu pricam jer sam prosecan inzenjer ETF-a.i vecina prijatelja su mi prosecni inzenjeri ETF-a.uglavnom zaposleni u inostranim kompanijama ili u svojim sopstvenim.diljem zemljine kugle.ne govorim o onim izuzetnima, koji doktoriraju na prestiznim fakultetima u SAD i zapadnoj Evropi.govorim o desetinama inzenjera iz moje generacije koji demantuju svojim profesionalnim biografijama ovo sto ti pokusavas da proturis kao tezu.
Link to comment

OK ja sam rekao da mozda gresim i da sam naleteo na neprezentativni uzorak. Aman nemojte primati moje komentare toliko licno, koji vam je :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...