Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

Ja licno nemam nista protiv da svako trosi zaradjen/dobijen novac na sta god hoce, ja li su to krpe, putovanja, hrana, droga, kurve... tudj novac me ne interesuje u tom smislu, osim ako bas neko stalno namerno bode oci svojim bogatstvom. Takodje, pozitivu moze da siri i bogat i siromasan, i dobar i los, i zdrav i bolestan. 

 

"širenje pozitive" nema veze sa namernim kurčenjem bogatstvom. Čak bih rekao da neko kome ovo po difoltu smeta deli srednjoklasnu moralnost sa pozitiva likovima. Problem je što postoje različite vrste kurčenja: kurčenje navijača i rafinirano kurčenje sitnog preduzetnika npr. Širenje pozitive i ono što je zaista problematično tu je stav da "svako može da uspe", ali uz prezir prema onima koji bi ovu parolu shvatili dosledno (i poslužili se nasiljem), uz prezir prema nezaposlenoj omladini i uz isti takav prezir prema svima ostalima koji su na bilo koji način nasilni (zahvaljujući, pre svega, strukturnom nasilju kapitalizma) i nisu fine i nasmejane mede-zeke. Zbog toga pozitiva nikako ne može biti jednako kuloća, to je pre kuloća kako je vidi malograđanin. I ta pozitiva je malograđanska ko god je širio, "bogat" ili "siromašan".

Link to comment

ja recimo poziv na pozitivu ne shvatam kao poziv na to da pasivno prihvatam ono sto se desava, kao sto nera implicira da on poziva, nego obrnuto, poziv na akciju.

kakvu akciju? akciju promene onog što se dešava oko nas? akciju da pišemo kako smo lepo šljapkali baricama?

Edited by pacey defender
Link to comment

U tome je baš i problem, što nema nikakve akcije iza njegove "pozitive", koja je u potpunosti otupljujući i impotentni eskapizam.

Ta "pozitiva" je poziv na isključenje iz ovozemaljskog sveta u jedan bolji i izmaštani, u privatni svet u kojem se srećno uživa u (sve manjim) ovozemaljskim zadovoljstvima. Prosečan čovek bi se hvalio nekim materijalnim dobroblagoutrobijem (boljim poslom, kolima, platom), uspesima svojim, svojih rođaka ili tuđim, nekom delatnošću, kreativnim radom etc.
"Pozitivci" se čak ni ne hvale time, oni idu toliko daleko u apstrakciju da to više nema smisla. Ti ljudi se sve više povlače u svoje samozadovoljne ljušture. Došlo je dotle da je i šljapkanja po baricama bitno zadovoljstvo koje se ima podeliti sa drugima, jer je to jedino zadoljstvo koje se crpi iz stvarnog života.

Iako eskapizam kao takav nije problematičan, ovde se javlja mnogo problema.
Kao društvo na ivici ponora, što kaže neko gore, potrebna je ovozemaljska, delatna, materijalna aktivnost a ne igranje valcera na Titaniku dok se santa leda zakucava u brod.

Neki od njih mogu sebi da priušte taj eskapizam, jer su dobro situirani iz ovog ili onog razloga. Lako je njima "širiti pozitivu" kad imaju sva materijalna dobra, ali oni koji ta dobra nemaju - nisu srećni.
Teoretski, svi bi mogli biti srećni, vedri i veseli, bili bogati ili toliko siromašni da kopaju za nadnicu, ali - većina bira da kaže da im "nije dobro" i da ne žele da se sa time pomire.

Mudri Grešni ranije je rekao činimise, (parafraziram) da je budistička ideologija takva da se traži smanjivanje patnje u ovom svetu. Budistički monasi polaze prvo od sebe prvo ubijaju želju u sebi, a samim tim i patnju, ali ne mogu biti u stanju sreće i zadovoljstva ako ljudi oko njih pate, oni moraju ustati iz svojih meditacija, svoje udobne učaurenosti i pomoći drugima.

"Pozitivci" su monasi koji drve o tome kako je njima dobro pa bi drugi morali da se ugladaju na njih, ali da pri tom ne postanu i sami monasi, jer u manastiru nema mesta za sve.

Edited by Utvara
Link to comment

kakvu akciju? akciju promene onog što se dešava oko nas? akciju da pišemo kako smo lepo šljapkali baricama?

u spostvenom zivotu, sta god ja mislim da treba da se uradi.

Link to comment

pa valjda se zato zajebavamo na racun takvih ovde :D

 

koliko sam uhvatila ovlas pracenjem (teme), utisak mi je da deo motivacije polazi iz neosetljivosti i nepoznavanja situacije materijalne nesigurnosti, deo iz licne promocije, jer se u krugovima slicnih to ceni i spada u nekakav preduzetnicki duh. kao ona riba koja je (procitah ovde) tvitnula da bi prosvetnim radnicima najbolje bilo da nadju posao sa strane umesto da kukaju, posto ionako rade samo 4 sata dnevno. a deo, cini mi se, potice iz obozavanja ideje uspona do zvezda na osnovu sopstvene ingenioznosti, od uverenja da svako moze da bude bogat kad bi samo bio malo kreativan i pozitivan.

 

 

(who the fuck is miloje?  :unsure: )

 

vrlo elokventno receno. ali bih rekla, da iz te neosetljivosti ne proizilazi da je u pitanju losa osoba, ili osoba kojoj svesno zagovara stanje kakvo je, jer eto on tu profitira. meni je veliki leap izmedju onoga da neko (tupavo ili ne) zagovara pozitivu, do toga da on svesno poziva na mirenje sa (licnom ili opstom) situacijom. takodje ovlas pracenjem teme bih rekla da mu se to ucitava bez nekih konkretnih dokaza*. 

 

* mislim, tu konkretno pricam o miloju i citiranom tvitu. mozda ima neke druge tvitove koji bas to dokazuju, ne znam.

Link to comment

U tome je baš i problem, što nema nikakve akcije iza njegove "pozitive", koja je u potpunosti otupljujući i impotentni eskapizam.

 

Ta "pozitiva" je poziv na isključenje iz ovozemaljskog sveta u jedan bolji i izmaštani, u privatni svet u kojem se srećno uživa u (sve manjim) ovozemaljskim zadovoljstvima. Prosečan čovek bi se hvalio nekim materijalnim dobroblagoutrobijem (boljim poslom, kolima, platom), uspesima svojim, svojih rođaka ili tuđim, nekom delatnošću, kreativnim radom etc.

"Pozitivci" se čak ni ne hvale time, oni idu toliko daleko u apstrakciju da to više nema smisla. Ti ljudi se sve više povlače u svoje samozadovoljne ljušture. Došlo je dotle da je i šljapkanja po baricama bitno zadovoljstvo koje se ima podeliti sa drugima, jer je to jedino zadoljstvo koje se crpi iz stvarnog života.

 

Iako eskapizam kao takav nije problematičan, ovde se javlja mnogo problema.

Kao društvo na ivici ponora, što kaže neko gore, potrebna je ovozemaljska, delatna, materijalna aktivnost a ne igranje valcera na Titaniku dok se santa leda zakucava u brod.

 

Neki od njih mogu sebi da priušte taj eskapizam, jer su dobro situirani iz ovog ili onog razloga. Lako je njima "širiti pozitivu" kad imaju sva materijalna dobra, ali oni koji ta dobra nemaju - nisu srećni.

Teoretski, svi bi mogli biti srećni, vedri i veseli, bili bogati ili toliko siromašni da kopaju za nadnicu, ali - većina bira da kaže da im "nije dobro" i da ne žele da se sa time pomire.

 

Mudri Grešni ranije je rekao činimise, (parafraziram) da je budistička ideologija takva da se traži smanjivanje patnje u ovom svetu. Budistički monasi polaze prvo od sebe prvo ubijaju želju u sebi, a samim tim i patnju, ali ne mogu biti u stanju sreće i zadovoljstva ako ljudi oko njih pate, oni moraju ustati iz svojih meditacija, svoje udobne učaurenosti i pomoći drugima.

 

"Pozitivci" su monasi koji drve o tome kako je njima dobro pa bi drugi morali da se ugladaju na njih, ali da pri tom ne postanu i sami monasi, jer u manastiru nema mesta za sve.

 

sve ovo logicki, nedvosmisleno proizilazi iz njegovog tvita, bas nista mu ne ucitavas?

Link to comment

sve ovo logicki, nedvosmisleno proizilazi iz njegovog tvita, bas nista mu ne ucitavas?

Ne govorim o tvitu, nego o manifestu "pozitivizma" - prvom tekstu na 365lepihdana.

Link to comment

posto ne mogu da citam taj manifesto, verovacu ti na rec da isti implicira bas ono sto ti kazes. i sta se desilo sa tih 365lepihdana? koliko ta organizacija ima danas clanova?

Link to comment

posto ne mogu da citam taj manifesto, verovacu ti na rec da isti implicira bas ono sto ti kazes. i sta se desilo sa tih 365lepihdana? koliko ta organizacija ima danas clanova?

 

Ubila ih negativa. Ili pozitiva, zavisi kako se uzme.

Link to comment

u spostvenom zivotu, sta god ja mislim da treba da se uradi.

veća je šansa da će neko nešto uraditi u svom životu ako pljuje po užasnim tabloidima nego ako izveštava o šljapkanju po baricama, ceteris paribus. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...