Jump to content
IGNORED

Južnoamerički fudbal & copa libertadores


Mark Rothko

Recommended Posts

Nas dvojica smo se opredelili za razlicite utakmice danas...u prvom terminu sam gledao kako se Boca preznojava protiv motivisanog Palestina, malo je Arruabarrena mesao karte, pa Carrizo i Cubas nisu ni bili u kombinaciji za mec, dok je Martinez ostao na klupi...Chavez je iskoristio ukazano poverenje, a i Palacios je nastavio ono sto je zapoceo u argentinskom prvenstvu, mada daleko od toga da im je bilo lako igrati protiv agresivnog domacina koji je ipak imao vise opasnijih napada...Gago je takodje bio dobar, a Gigliotti nema pojma...

 

Posle sam gledao brazilski derbi, Tite je postavio mnogo bolju taktiku nego njegov kolega Ramalho, a to je i presudilo u utakmici dva po kvalitetu izjednacena tima...Sao Paulo je previse oprezno usao u mec, tek kad su primili gol poceli su da igraju kako znaju, ali falio im je zavrsni pas, Ganso je bio dobro markiran i stalno su ga udvajali, a jedino je Denilson kod njih odigrao na nivou, medjutim kad je zadnji vezni najsvetlija tacka u timu, onda i ne cudi sto su ostali praznih saka...Corinthians je igrao brutalno dobro na samom pocetku, imali su dve-tri izgledne prilike u uvodnim minutima, a ubrzo su stigli i do vodjstva nakon fenomenalne akcije, posle toga su spustili tempo i malo se povukli...u nastavku je bila ista prica, gosti su bezuspesno pokusavali da probiju perfektno postavljenu zadnju liniju koju je predvodio odlicni Gil, a onda je usledila munjevita kontra nakon koje je postavljen i konacan rezultat, ali mora se reci da je tom golu prethodio cist faul koji sudija nije dosudio...iz redova domacih, osim pomenutog stopera, najbolji je bio Elias i po meni je on igrac utakmice, ne samo zbog datog gola, vec zato sto je kidao i u napadu i u odbrani, a takodje i maestralni Jadson je dokazao svoju klasu, po gol i asistencija, lepa osveta svom bivsem klubu, jedino mi je zao sto je mali Malcom tek u finisu utakmice dobio sansu...

 

A sad sam ispratio i ludnicu u Meksiku, bilo je daleko ludje na tribinama nego na terenu, ali je Tigres iskoristio bukvalno sve prave sanse koje je imao, dok je peruanski Juan Aurich bio nedovoljno konkretan, inace je bila dosta tvrda i ujednacena utakmica, iako se to po rezultatu ne bi reklo...apsolutni heroj je bio Guerron, a prava je steta sto cetiri najbolja meksicka kluba svake sezone igraju CONCACAF Champions League, dok u Libertadores odlaze petoplasirani, sestoplasirani i pobednik nacionalnog kupa, jer da su recimo tu Club America, Cruz Azul, Pachuca i Leon, kakav bi to tek spektakl bio, ali dobro, takva su pravila...

 

Jos jedno pitanje: zasto je liga toliko velika? Zbog cega mora bas 30 timova da igra u prvoj ligi, a ne 20? Razumem da je Argentina velika zemlja, ali ne vidim kakve to ima veze sa velicinom same lige.

Navodno da bi se fudbal popularizovao na teritoriji cele zemlje, da na primer Boca, River i ostali velikani gostuju u nekim manjim mestima gde se retko u proslosti igrao prvoligaski fudbal...takva je barem prica za javnost, ali kao sto rekoh ranije, to je ucinjeno da bi se maksimalno zastitili ovi najveci klubovi i da se spreci onaj scenario kada je pre par sezona jedan od njih ispao u drugu ligu...nakon tog famoznog ispadanja, u Argentini su uveli bodovni sistem za buduca ispadanja, znaci vise nisu ispadale najgore ekipe na tabeli, vec su se racunale prethodne tri sezone i onda su timovi sa najgorim koeficijentom odlazili u nizi rang...to pravilo je i dalje na snazi, samo sto ce se sada racunati cak cetiri prethodne sezone i ekipe sa najmanje zbirnih bodova bice zrtve eliminacije...e sad, kad u ligi imas 30 klubova od kojih bar njih 10 ima ulogu totalnog autsajdera, to znaci da ce sve jace ekipe protiv njih bez problema uzimati bodove i tako budziti svoj koeficijent koji ce im garantovati prvoligaski status cak i ako se u nekoj od narednih sezona totalno raspadnu, ma sad je bukvalno nemoguce da neka velika argentinska ekipa ikada dodje u realnu opasnost da ispadne iz lige...broj klubova u prvoj ligi ce se u narednih 5 godina polako smanjivati, sve dok prva liga ne bude na cifri od 20 timova, do tada bi trebalo i dvokruzni sistem da se uvede, ali ce i tada prilikom ispadanja biti racunat koeficijent iz zadnje cetiri godine...

 

Kad pocinje "velika" brazilska liga, to tek na prolece?. Vidim u Mocartovoj listi u ponudi Karioka i Paulista (podeljena u 4 grupe po 5 timova). U tih skoro 40 timova ne nadjoh Koritibu, Kruzeiro, Atletiko Minerio, Gremio, sta je sa njima? Igraju neka druga prvesntva, svojih drzava?

Koji sajt predlazete za pracenje, naravno da je na ENG jeziku?

Glavna brazilska liga pocinje pocetkom maja, a pisao sam vec detaljno o njihovim drzavnim ligama koje su sada u toku na prethodnim stranicama...ali ajde, evo podelicu ti ove najjace brazilske klubove po drzavama iz kojih dolaze i naravno njihovim regionalnim ligama...

 

(drzava) Sao Paulo -> (liga) Paulista -> (klubovi) Sao Paulo, Corinthians, Palmeiras, Santos, Ponte Preta, Ituano, Portuguesa, Red Bull Brasil, itd...

(drzava) Rio de Janeiro -> (liga) Carioca -> (klubovi) Flamengo, Fluminense, Vasco da Gama, Botafogo, America, Bangu, Sao Cristovao, itd...

(drzava) Minas Gerais -> (liga) Mineiro -> (klubovi) Cruzeiro, Atletico Mineiro, America Mineiro, Caldense, itd...

(drzava) Rio Grande do Sul -> (liga) Gaucho -> (klubovi) Internacional, Gremio, Caxias, Juventude, Guarany, itd...

(drzava) Parana -> (liga) Paranaense -> (klubovi) Coritiba, Atletico Paranaense, Parana, Londrina, Paranavai, itd...

(drzava) Santa Catarina -> (liga) Catarinense -> (klubovi) Figueirense, Chapecoense, Joinville, Avai, Criciuma, Brusque, Metropol, itd...

(drzava) Pernambuco -> (liga) Pernambucano -> (klubovi) Sport Recife, Santa Cruz, Nautico, Torre, itd...

(drzava) Goias -> (liga) Goiano -> (klubovi) Goias, Vila Nova, Goiania, Atletico Goianiense, itd...

(drzava) Bahia -> (liga) Baiano -> (klubovi) Bahia, Vitoria, Ypiranga, Galicia, itd...

 

Najbolji sajtovi za pracenje su iskljucivo na portugalskom jeziku, ja pratim GloboEsporte...

 

http://globoesporte.globo.com/
Kad su u pitanju sajtovi koji nude opciju engleskog jezika, veoma dobar je SambaFoot...

 

http://www.sambafoot.com/en/
Posto te interesuju lige Paulista i Carioca, evo da ne bi previse lutao po sajtu...

 

http://www.sambafoot.com/en/competitions/1310005343_paulista_a1.html
http://www.sambafoot.com/en/competitions/1310005345_carioca_1_taca_guanabara.html
Link to comment

Gledao sam i ja Tigres-Juan Aurich, no rekoh da ne pricam sam sa sobom. :lolol:  Ocekivao sam vise od njih. Zaigrali su opusteno, tek nakon vodeceg gola. Steta sto njihovi najbolji timovi, ne ucestvuju u ovom takmicenju.

Link to comment

Odlicna utakmica u Paragvaju, cetiri gola, dva penala i jos dosta dobrih prilika na obe strane, na kraju je podela bodova bila i najpravednija jer nijedna ekipa nije zasluzila da izgubi, a inace obozavam ove male intimne stadione, jos kad se igra pod reflektorima imam utisak kao da su se skupili najbolji igraci iz kraja da odigraju turnir...domaci Libertad je bio za nijansu bolji u prvom poluvremenu, malo im je i sudija davao vetar u ledja sa cudnim odlukama, ali njegovu najvecu gresku kada nije svirao cist ofsajd domacini nisu iskoristili, a da na golu protivnika nije stajao fenomenalni Franco Armani, mogli su do vrha da napune mrezu gostiju...u nastavku meca, Atletico Nacional je malo zakrpio rupe u svojoj odbrani i uspeo je da preuzme kontrolu nad utakmicom, a nakon sto su izjednacili onda su zaigrali opreznije i vrebali su svoje sanse iz kontri, vidi se da im nedostaju Cardona i Cardenas, dva neverovatna igraca koja su ih napustila u ovom prelaznom roku, mada ih sasvim solidno menja Zeballos koji je stigao iz Botafoga...inace ovaj kolumbijski klub iz Medeljina mi je odavno jedan od najsimpaticnijih u Juznoj Americi, ne samo zato sto gaje prelep stil fudbala i sto vole da se nadigravaju i protiv jacih od njih, vec i zato sto imaju odredjenu dozu misticnosti i ozoglasenosti, posto je to klub koji je godinama sponzorisao Pablo Escobar, pa su uz njegovu pomoc cak jednom i osvojili Libertadores, a tada im je u sastavu bio i kasnije ubijeni Andres Escobar, plus imaju jedan od najvrelijih i najzajebanijih domacih terena...

 

Nakon toga na red je dosao okrsaj u Boliviji, novoj fudbalskoj supersili sudeci po nastupima njihovih klubova na otvaranju Libertadoresa...prepun stadion, sjajna atmosfera, odlicno navijanje, ali i dosta mlaka utakmica do nekih desetak minuta pre kraja, cak sam mislio da ce ovo biti prvi mec bez golova u ovom kolu, a to su mislili i igraci argentinskog velikana, medjutim domaci San Jose je potpuno zasluzeno dosao do velike pobede...imaju Bolivijci jednog ultra zajebanog igraca na levoj strani, Verduguez je pravio totalni haos kada je isao u prodor, ali je imao slabu podrsku svojih saigraca, mada mogli su domacini i mnogo ranije do gola, bilo je tu lepih i povezanih akcija, medjutim izostala je zavrsnica...posle je u igru usao i debeljuckasti Reyes, a nakon njegovog centarsuta se stvorila guzva u kojoj se Orue najbolje snasao i sproveo loptu u mrezu, ubrzo nakon toga usledio je i najlepsi momenat na mecu, Valverde je zabio golcinu iz slobodnog udarca sa vise od trideset metara i stadion je ekplodirao...jednostavno River Plate je dosao da pre svega ne primi gol i nisu pokazivali neku preteranu ambiciju u napadu, jedino je Martinez bio opasna pretnja i upravo je on propustio najbolju sansu nakon solo prodora, plus je imao i dva fenomenalna suta iz daljine koja su zavrsila tik iznad precka, ali daleko od toga da Argentinci nisu mogli i morali da odigraju mnogo bolje, bila je jos jedna situacija kada je Mora bio previse sebican i to je sve sto je River uradio u napadu, nije mi izgledalo da im velika nadmorska visina pravi mnogo problema, kapiram da je i ona malo uticala, ali delovali su skroz ok i normalno...

 

Kompletirano je prvo kolo u sest i po grupa, odigrano je 13 utakmica i postignuto je 38 golova, na svim mecevima se tresla mreza, ovo je bila prva od devet nedelja koliko traje grupna faza...naredne sedmice odigrace se 10 utakmica u takodje tri dana, klubovi koji nisu igrali u prethodim danima, tada ce imati svoju premijeru, dok ce u pojedinim grupama biti odigrano drugo kolo, moj omiljeni Cruzeiro ce svoju prvu utakmicu odigrati naredne srede i to u gostima protiv ekipe Club Universitario, u pitanju je sampion najfudbalskije zemlje na svetu, naravno Bolivije, igrace se u gradu Sucre koji se nalazi na nadmorskoj visini od 2.810 metara, a kad pogledam kako su do sada odigrali Strongest i San Jose koji su na papiru slabiji od njih, ne znam ni sam sta da ocekujem od tog duela, morace nasi igraci da uzmu nesto mnogo jace od vijagre ukoliko zele da iz te utakmice izadju "uzdignutih glava"...

Link to comment

Odlicna prva nedelja. Znatno zanimljivije za gledanje, u odnosu na CL(bar je takav slucaj kod mene). Sinoc odgledah samo drugo poluvreme San Jose-River Plate. Gosti su me razocarali, no verovatno su pokusali da odigraju u istom ritmu ceo mec i sacuvaju povoljan rezultat. Ekstra gol Valverdea iz slobodnjaka za 2-0.

Link to comment

Odlicno prvo poluvreme meca U. Concepcion-U. de Chile. Smenjivali su se brzi napadi na obe strane, pravo je cudo, da je pao samo 1 gol. Cortes u 5. minutu bezi direktnom cuvaru, ulazi u sesnaesterac i sa 6-7 metara, malo iskosa nije uspeo da pogodi okvir gola. Zatin je tim iz Concepciona imao dve polusanse, a zatim i "mrtvu sansu", glavom sa peterca u 15. minutu, ali i dalje bez pogotka. Onda je ponovo dosao red na ove moje; u 33. minutu ni dva pokusaja iz blizine, nisu bila dovoljna da se savlada golman domacina Fugueroa. Konacno, 6 minuta kasnije Carmona daje gol, na lepu asistenciju Cortesa. Gosti pogadjaju i stativu do poluvremena, no nove promene rezultata nije bilo.

Mozda ovo nije takticki disciplinovan fudbal, medjutim za gledanje je ultra zanimljiv.

 

U 22 i 30 se sastaju na Monumentalu Colo Colo i Palestino, ucesnici Copa Libertadores.

Link to comment

Prezivesmo nekako. Izgledalo je da se domacin predao, no ipak dolaze do gola, nakon sjajne akcije u 82. minutu. Par minuta iza toga, Vidal dobija retardiran drugi zuti(preskocila ga lopta, pa je zaustavio rukom :isuse: ) i zatim je usledilo nekoliko panicnih minuta. Herrera je ovog puta bio siguran na golu, te je odbranio i poslednju sansu Concepciona, u dodatnih 6 minuta.

Link to comment

Colo Colo je ostao sa 9 igraca u 39. minutu. Najpre Vecchio nije mogao da istrpi obgrljivanje u kontri, te je je udario protivnickog kapitena laktom u lice. Zatim Suazo pravi ostar prekrsaj, koji je bio eventualno za zuti karon, ali je sudija odlucio da je vreme za jos jedan crveni. Palestino ne previse opasan za sada, dve dobre kontre domacina, bez rezultata.

Link to comment

Pravis mi zazubice sa tom seksi cileanskom ligom, ali gledacu njihove klubove u cetvrtak uvece posto ce sva tri imati izuzetno zanimljiva i teska gostovanja u Libertadoresu...

 

Juce sam gledao Rosario Central - Tigre, atmosfera na stadionu neverovatna, a desavanja na terenu prica za sebe...u domacem timu igra neki mali Franco Cervi, decko je fantazija od igraca, brz, kreativan, lucidan, ali i veliki provokator, u par navrata su ga protivnicki igraci udarali na sve moguce nacine, cak je dobio i pesnicu u ledja dok sudija nije gledao, mada to ga nije nimalo potreslo...utakmicu je obelezio i incident u drugom poluvremenu kada je trener gostojuceg tima pogodjen sa tribina nekim predmetom u glavu i desetak minuta mu se ukazivala medicinska pomoc, posle su gosti dosli u prednost, ali su domacini veoma brzo izjednacili, pa su usledila dva crvena kartona za goste, a onda u trinaestom minutu sudijske nadoknande domacin postize gol za vrednu pobedu, jeste da je bio cist ofsajd, ali ajde...

 

Gledao sam naravno i Cruzeiro koji je u svojoj ligi Mineiro napokon izbio na prvo mesto, veoma lako je pobedjena Boa koja nije mogla da pruzi nikakav znacajniji otpor, Leonardo Damiao je nastavio da trese mreze i da deli asistencije, dok je svoj debi imao jos jedan rasan napadac, Henrique Dourado, ali je promasio dve neverovatne sanse, prvo je iz peterca pogodio precku, da bi kasnije opet iz peterca sutnuo pored gola i tom prilikom se zakucao u stativu...super su odigrali nasi novi biseri, pre svih De Arrascaeta, Joel i Judivan...

 

Danas sam bio preokupiran francuskom, meksickom i argentinskom ligom...sva srece pa se potrefilo da Club America igra u terminu izmedju dve utakmice francuskog fudbala, pa sam na miru ispratio celu utakmicu mog omiljenog meksicog kluba koji je nekako uspeo da pobedi Pumas u gostima, iako su nas bukvalno odvalili od zivota, a u pitanju je ekipa sa dna tabele, medjutim po ko zna koji put na je spasio fenomenalni Darío Benedetto, argentinski napadac o kojem tokom svakog meca meksicki komentatori ushiceno govore kako bi morao sto pre da mu se ponudi meksicki pasos, jer bas takav napadac nedostaje njihovoj reprezentaciji...

 

Nakon sto sam posle odgledao derbi francuske lige, uhvatio sam drugo poluvreme meca River Plate - Quilmes, tu mi je isto bio odlican tajming posto su sva cetiri gola pala u nastavku, tako da nista nisam propustio...vodio je River u dva navrata, ali se gosti nisu predavali i uspeli su da izvuku bod, dosta nervoze sa obe strane i mogao je lako da padne neki crveni karton...posle sam ispratio i duel Temperley - Boca Juniors, atmosfera naravno fenomenalna, dosta nepovezane igre u prvom delu, ali nekoliko velikih prilika na obe strane, Boca uspeva da dodje do prednosti nakon opravdano dosudjenog penala, medjutim kasnije su ostali sa igracem manje kada je njihov golman dobio crveni karton zbog nasrtaja glavom...u nastavku su domacini imali nekoliko dobrih prilika da izjednace, ali je rezervni golman argentinskog velikana bio na visini zadatka, da bi na samom kraju Calleri jednim prelepim lobom stavio tacku na ovaj mec, inace mali Cubas je bio odlican i verujem da ce u buducnosti postati jedan od najboljih zadnjih veznih, dok je genijalni Lodeiro pokazao svu svoju magiju...

 

Inace moram da se ispravim za nesto sto sam ranije napisao, malo sam detaljnije precesljao raspored argentinske lige cisto da bih prilagodio sebi neke termine za gledanje, pa sam provalio da ce ipak biti jedna specijalna runda u kojoj ce se igrati samo derbi utakmice, a to je 24. kolo, tako da sam delimicno pogresio kad sam rekao da ti derbi mecevi nisu univerzalno ubaceni u raspored, jesu prve utakmice gradskih i lokalnih rivala zakazane za razlicite datume, ali su zato takozvani revans dueli svi smesteni u isto kolo na jesen...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...