Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

https://www.cbsnews.com/news/a-decade-after-the-recession-40-of-us-families-still-struggling/

 

A decade after the recession, 40% of U.S. families still struggling

 

Four in 10 Americans sometimes face what economists call "material hardship," struggling to pay for basic needs such as food and housing, according to a new study from the Urban Institute. Even middle-class families routinely struggle financially and are occasionally unable to pay their bills. 

 

Jel Australija mnogo bolja od ove cifre? Tu je negde...

 

I opet... NEMA RAZLIKE U ODJEVANJU!

Edited by noskich
Link to comment

"The hardships experienced by U.S. families underscores that income is only one part of the equation, the Urban Institute said. "It is also important to consider the cost of major expenses such as housing, utilities, child care, transportation and health care" on household budgets, it noted." 

 

I eto o cemu ja pricam godinama na ovoj temi. Plata ne znaci nista dok se ne uporedi sa troskovima. Upravo zato zivot u zemljama sa niskim troskovima moze ispasti bolji nego u ovim nazovi "razvijenim" "bogatim" zemljama u kojima su pola populacije goli kao plasticni pistolji. Samo ih plastika prekriva - kreditne kartice...

Link to comment

Baš si otrkio toplu vodu da je sa dobrim primanjima dobro živjeti u zemlji sa niskim troškovima. Problem je što u većini zemalja niski troškovi prate i niska primanja.

Link to comment
7 hours ago, Lyckety Splyt said:

Baš si otrkio toplu vodu da je sa dobrim primanjima dobro živjeti u zemlji sa niskim troškovima. Problem je što u većini zemalja niski troškovi prate i niska primanja.

 

Nije topla voda jer se vecina ljudi fokusira na primanja, a zapostavlja uporedno sagledavanje troskova. I druga stvar, jeste, niski troskovi prate niska primanja u proseku, medjutim ovde je rec o imigraciji, to jest ekspatima, a ekspati ce u zemljama sa niskim troskovima primati natprosecna primanja u startu, dok ce u zemljama sa visokim troskovima u startu krenuti od ispodprosecne pozicije i dobar deo njih ce se tu zaglaviti, nesto manji deo ce dostici glass ceiling, a retko ko ce bas bas da uspe, govorimo o vecini slucajeva. Druga stvar, lakse ces u zemlji sa niskim troskovima naci posao za recimo 2-3K dolara kao ekspat, nego sto ces u zemlji sa visokim naci ekvivalent od 10-15K dolara mesecno. Opet pricamo o vecini ljudi, ne o nekim genijima.

I na kraju hajmo i o lokalnom stanovnistvu, lokalno stanovnistvo koje svuda jedva sastavlja kraj sa krajem ce u razvijenim zemljama moci da recimo priusti lakse brendirane stvari tipa odece i tehnike, ali ce zato da nagrabusi po pitanju stanarine, zdravstvenog osiguranja, cena obrazovanja i hrane, dok u nerazvijenim je obrnuto, lokalni proizvodi ce biti pristupacni, a uvozni preskupi. Fora je u tome sto su ti lokalni proizvodi (stanovanje, hrana, doktori, ucitelji...) esencijalne potrebe, dok su ti brendirani proizvodi multinacionalnih korporacija opcioni, to jest neko se moze osecati povlascenim time sto ce ih konzumirati, imati poslednji iPhone sa onim bezicnim slusalicama od par storina dolara, nositi najke itd. ali nista mu nece faliti bez istih.

Drugim recima, ako moram da biram sta da mi bude povoljnije, zadovoljenje esencijalnih ili opcionih potreba, uvek i svuda biram esencijalne!

Edited by noskich
Link to comment

E sad, u zemljama sa visokim troskovima imas mogucnost da vise ustedis sa tim relativno visokim primanjima minimizacijom troskova. Zato i jesam tu gde jesam jer mi je daleko lakse da minimiziram troskove nego da maksimiziram primanja. Dok recimo da sam u zemlji sa niskim troskovima ne bi bilo svrhe da "stedim" kuvajuci kod kuce ako je hrana slicne cene ili cak i povoljnija napolju. Ne bi bilo svrhe da stedim na renti ako svoj stan mogu da iznajmim za 150-200 dolara mesecno. Dok u zemljama sa visokim troskovima stedeci na renti i kuvajuci kod kuce mozes ustedeti ogromne sume novca...

U zemljama sa niskim kao solidno placen expat ne bi bilo uopste svrhe da sprovodis takve mere stednje.

 

Ne moras cak ni da budes expat. Eto pogledajte primer Srbije, ko god ima neku vestinu koja je deficitarna moze jako lepo da zivi. U Srbiji je to vezano za IT sektor, medjutim u vecim zemljama koje su u usponu ti kao profesionalac mozes isto tako da zivis i kao delatnik raznolikih drugih profesija. 

I ne samo profesija, zbog outsourcinga mozes biti recimo na Filipinima telefonska podrska ili u Kini se probijes do pozicije nadzornika u fabrici recimo i imati standard veoma uporediv sa standarnom "srednje klase" u zemljama sa visokim troskovima...

Edited by noskich
Link to comment

Executive summary (sans fluff):

45 minutes ago, noskich said:

Zato i jesam tu gde jesam jer mi je daleko lakse ustedeti ogromne sume novca...

 

A za

49 minutes ago, noskich said:

jer mi je daleko lakse da minimiziram troskove nego da maksimiziram primanja

nema potrebe da budeš skroman, dobro ti ide i sa primanjima. Ako ne veruješ, testiraj se na ABC-jevom jako zanimljivom i interaktivnom članku How does your income compare to everyone else’s? Cenim da si na vrhu piramide u top 10%.

 

Svaka ti čast i na minimiziranju troškova i na maksimiziranju primanja i na štednji ogromnih suma novca i sve to za kratko vreme, krenuvši od nule.

 

Spoiler

U Australiji.

 

Spoiler
2 hours ago, noskich said:

pricamo ne o nekim genijima

 

 

Link to comment

Pa znaš kako, da sam tada znao to što sada znam i da sam recimo otišao u neku od zemalja sa niskim troškovima umesto na studije ovde, ne bi bilo ni potrebe za bilo kakvom štednjom. U startu bih imao standard makar 3 puta viši od lokalnog. To za početak. A kasnije ko zna.

PS Ne 10%, već 3.6% najplaćenijih. Šta ti to govori kada znaš da ni kao takav ne mogu da kupim pristojnu kuću (da ima izolaciju, da nije od ploče, da ima duple prozore i da je od cigle i da ima malo zemlje okolo za recimo dete ili kućnog ljubimca ili da se posedi leti uveče) pristojnom delu grada (do pola sata do posla)? Šta ti to govori o tome kako žive oni sa malim primanjima?

Edited by noskich
Link to comment

Meni govori da je bolje u Srbiji nego u Aus, ovde ljudi bez ičega izgradiše Kaludjerice i Sajlova... :fantom:

 

pa kad je ovde bolje, što si otišao tamo?

Link to comment
Meni govori da je bolje u Srbiji nego u Aus, ovde ljudi bez ičega izgradiše Kaludjerice i Sajlova... :fantom:
 
pa kad je ovde bolje, što si otišao tamo?
I to sve ovi sa deficitarnim zanimanjima...




...shiit has hit the fan...

Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Meni govori da je bolje u Srbiji nego u Aus, ovde ljudi bez ičega izgradiše Kaludjerice i Sajlova... :fantom:

 

pa kad je ovde bolje, što si otišao tamo?

Mlad i naivan, poverovao u demokraciju, ljudska prava i državu blagostanja. Zato evo pričam ovim mladjima koji možda čitaju da se oni makar ne za..bu...

Pazi realno, oni kojima bi zaista u startu, a i kasnije bilo osetno bolje su upravo oni koji nemaju ikakve šanse da se za emigraciju kvalifikuju. Nekvalifikovana sirotinja koja radi fizičke poslove za 200 eura. Ko je uspeo da se na izbegličku dovuče uspeo, nema više. A što si kvalifikovaniji/strucniji/iskusniji to ti je manja korist od imigracije sve dok se ne dodje do tih genija i onda je tu malo druga priča, ali pošto niko ovde nije takav slučaj ne vredi da se o tome diskutuje.

Edited by noskich
Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Kad je tako loše tamo, a ovde super, što se ne vratiš?

 

Ne znam gde sam to napisao da je u Srbiji super. Sve vreme zagovaram druge lokacije.

 

Link to comment
2 minutes ago, noskich said:

 

Ne znam gde sam to napisao da je u Srbiji super. Sve vreme zagovaram druge lokacije.

 

ja sam uporedio ono što pišeš o Australiji sa onim u Srbiji, i zaključio da je bolje... Ovde ljudi bez prihoda, sa part-time poslovima napraviše čitava naselja, a ti tamo sa top 4% platom ne možeš kuću da kupiš :(

 

Nekako mi te žao da se tamo patiš, pa rekoh ti da je ovde bolje, da se vratiš...

Link to comment
3 minutes ago, noskich said:

Mlad i naivan, poverovao u demokraciju, ljudska prava i državu blagostanja. Zato evo pričam ovim mladjima koji možda čitaju da se oni makar ne za..bu...

 

a ti se se, mate, pa mnogo zajebao?! ee sta bi mnogo njih dalo da se tako zajebu kao sto si ti. ono sto je fascinantno jeste da tebe i dalje uopste nije blam da ovako pises/govoris? 

 

svejedno, ti i pored toliko (decenijskog, bese?) kukanja na ovu australiju, nigde nisi mrdnuo. da ti je toliko lose koliko ovde kukumavcis, otisao bi ti vec.

fala bogu, nisu mladi toliko glupi niti naivini pa da im promakne taj sitni detalj. 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...