Jump to content
IGNORED

Zemljotres od 9 stepeni Rihtera u Japanu, 11.03.2011


dig_chohano

Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    365

  • Аврам Гојић

    104

  • ToniAdams

    59

  • borris_

    56

Do ovo pisem, ulicama treshte razglasi iz kombija politickih partija, tako je danima. Krstare kao ludi, ne mozes da zivish od njih.Sutra, 24. April, 35 od 47 prefektura (srezova) glasa na lokalnim izborima.Aktivisti su svugde gde ljudi prolaze, mashu svima, dele letke, malo su i dosadni. Mashu i iz kombija, otvoreni prozori (po kishi).Tu je i politicka pozadina proglasenja "no-go" zone oko Fukushime. Sto bas pred izbore? Situacija je bila mnogo teza prvih dana i bar 3 nedelje nakon zemljotresa i tsunamija.Trenutna vlast (DPJ = Democratic Party of Japan) , koja je smenila LDP (Liberal Democratic Party of Japan) nakon 54 godine vlasti 2009. na klimavim je nogama. 60% stanovnistva ne odobrava kako rukovode krizom.Naravno, umesto da pricaju ovo sto ja pricam, oni su, ocekivano, udarili na politicku pragmatiku. Premda su pod pritiskom medija povlacili povladjujuce poteze, sada su upravo uzjahali na medijsku histeriju i bez otpora proglasili "no-go" zonu. Valjda misle da je to najmanje lose resenje.Sta bi bilo da nisu? Ispalo bi da, pored sto se Fukushima vuche po vestima, nisu ama bas nista uradili. Opozicija ima sva moguca oruzja da ih napadne, pa mozda i smeni ili bar otera Premijera (Naoto Kan) u ostavku. To bi bio, vise ne znam koji, mozda 7-8 Premijer za 7 godina. Nastavak onoga sto je Brazilac Lula da Silva rekao: "Jednom Premijeru Japana kazes dobro jutro, drugom kazes dobar dan". Bas u sred krize.Mahom bezlicni, ni ne secam se ko su bili, osim jednoga, zbog cega: trebao je da sretne GW Busha pa se nagadjalo kako ce Bush da izgovori njegovo ime (Fukuda).Ovaj clanak to donekle objasnjava.

Edited by Yoyogi
Link to comment
2exlaj6.jpg:lol:
Pa smesno izgleda, u rushevinama, neko se kupa i kao da uziva.Kupanje je obavezno svako vece. Cela porodica ide u kadu. Prvo otac, onda majka sa decom, onda roditelji (ako su u istoj kuci). Nekih 15-20 minuta da se pusti prvi znoj od tople vode. Nesto kao sauna, osvezava i rasterecuje od stresa.Svi se prvo okupaju sapunom i shamponom i u toplu kadu ulaze cisti, tako da je to ista voda za sve. Postovao sam vec slicnu scenu, sa slikom, iz nekog evakuacionog centra.Bez kupanja nema spavanja, mislim da u Srbiji (pa ni po svetu) nema nesto u zivotu sto je tako obavezno. Ovo (kupanje) je obaveznije od dorucka ili vecere.
Link to comment
Posle ovog posta, nekako mi se čini da bi tebi Severna Koreja lepo legla kao place to live :fantom:
Ne, to je ono sto se desava. To dupeglavi CNN ne zna, njihovi zaposleni da nesto u zivotu znaju da rade ne bi bili dronovi koji papagajisu ono sto ne razumeju, ponavljaju onima koji izgleda jos manje razumeju.
Link to comment

Sad mi pade na pamet, kad sam se malo osvrnuo na poslednjih mesec + dana.Obicno sam imao mesecno 1 sastanak sa nekim korisnikom. U zadnjih 30-ak dana 12 sastanaka. Panasonic, Toyota, Denso, Mitsubishi, Honda, Sharp, Suzuki, Subaru...juche, Veliki Petak, uzeo day off, zvali me da prekinem i da idemo u Yamaha Motor.O cemu se radi. Firma ima biznis u 130 zemalja sveta, uglavnom je lider u nasem biznisu: 55% trzista u proseku, u Americi 70%, u Australiji/NZ 85%.U Japanu: 9%.Prvi put sam cuo 2005. na sastanku sa NEC zasto tako malo: vi ste strana (americka) firma, cim nesto zagusti, vi se spakujete i odete.Zato su me i zvali na sastanke (moji prodavci). Da pokazu da firma nece da zbrise.Posle jednog ( u prosli utorak, 19, april) , Toyota Motor, bila i zakuska. Pridje mi Senior Director koji je "in charge" da potpise ugovor od 20 miliona dolara.Pita me:"Kako se osecas posle ove nesrece? Nisi otisao, imas li planove da odes dok se ovo ne smiri?"Odgovor sam postovao pre mesec dana, osetno ranije pre ovog dogadjaja, tada razgovarajuci sa kolegama, potpuno isto sam im rekao. Uzvratim: "Gde cete vi da odete, gde se vi sklanjate?".On pozove sefa nase prodaje (koji je tu, u istoj sali), pita ga: "Zasto mi ovaj clan tvog tima do sada nije predstavljen?".Prodavac, silna faca, pocne da se izvinjava, kaze da sam ja menadzer sistemske podrske, da me njegovi (Toyota) tehnicki ljudi dobro znaju, da obicno ne dolazim pod radar visokih zvanicnika Toyote, da nije bilo bitno da neko kome je posao da rukovodi onima kojima je znanje "binary guts" posao, nije hteo da ih zamara nego ovaj put samo da pokaze da ceo tim za Toyotu stoji, ukljucujuci i strance (jedan jedini, myself).Eto, nije taj dogadjaj promenio konzistentnost mojih postova od dana 1 nego je opste stanje u kojem moja porodica i ja u Japanu zivimo.

Link to comment
Koliko slobodnog vremena ima ovaj jojogi leb ti jebem. A ovde seru kako po japanu rmbaju ko nenormalni.
Nije o zemljotresu ali kad si vec rekao.Sto imam slobodnog vremena? Danas je subota, naravno da imam.Legendarno japansko "rmbanje" je ograniceno na nekih 20% zaposlenih. Na ovakve kao ja i moje osoblje.Generalno, radna snaga, fabricki radnici, sta ima da ostaju 1 sekundu duze kada dodje sledeca smena?Drzavne sluzbe, 5 nula nula popodne, sve gotovo.U finansijskim, kompjuterskim firmama to je drugacije. "Rmba" se.Samo ne za nista. Prekovremeni rad se placa a to je i cilj. Secam se da je jedan inzenjer od svoje nominalne plate od 70 hiljada US$ napravio 220 hiljada za godinu dana, "rmbajuci". To je bilo 2003-ce.Onda je donet zakon da je granica 60 prekovremenih sati mesecno. Ako ima preko toga, u 3 meseca (ili u 2 od 3 meseca), licno menadzer mora da ga posalje kod lekara, na sistematski pregled, ukljucuje i psihologa. To je smanjeno. Jedna stvar koja mi donosi 1,000$ kvartalno je da osiguram da niko nema vise od 45 sati prekovremenih mesecno. Nije lako, mnoge stvari se u mom poslu rade samo vikendima, vrlo brzo se ispuni kvota. Onda ljudi na placeni day off, ne pare za rad.Ne primenjuje se na menadzere, oni su 24x7, bez para za prekovremeni rad.Radnim danima, nekad nayebem, nekad i vikendima, posteno, po 2-3 dana ne idem kuci, imam elec aparat za brijanje, cistu odecu u fioci, mada se to desava 4-5 puta godisnje. Ili, chesce, imamo sastanak u 8 uvece, join. Ili po celu noc conference calls sa HQ u Americi.Pa onda, legenda stoji, ogranicena na relativno mali broj zaposlenih, koji ionako izvuku neke (dobre) pare za to, nije robija.
Link to comment
Jezive slike. Kolega sacuvao jucerasnje novine i jutros mi pokazao. Slikao sam sa novinskih listova, ovo je novo, nije bilo do sada. Preuzeto, standstills, sa pronadjene CCTV kamere. Minamisanrika, jedno od najteze pogodjenih mesta.Na slici su bolnica (zeleni krst) i vrh opstinske zgrade. Oba mesta su poznata kao evakuaciona za slucaj tsunamija. Vide se ljudi na obe zgrade (neki sa belim slemovima) kako se penju ili su vec gore.sanriku02.jpgSada pocinje....vidi se nadiranje vode koja rushi sve pred sobom. Ja sam zaokruzio crvenim antenu na vrhu zgrade.sanriku03.jpgKoji je ovo nivo vode...mozda i svih 20m...antena i dvojica koja se drze za nju. Bolnica je pod vodom do chela.sanriku04.jpgTsunami se povlaci. Vidi se 7 ljudi (od ~30 sa slike 2) koji su preziveli nalet.sanriku05.jpgEvo sta je ostalo:sanriku06.jpgOva slika jos dodaje na strahotu: ovo na slikama nije se desilo na samoj obali vec 1.2 km unutar grada:sanriku01.jpg
Nisam ni znao da je jedan od ovih na anteni gradonacelnik Minamisanrike. Juce, Gulia Gillard, Oz PM, prvi drzavnik da poseti Japan posle zemljotresa, otisla je bas u Minamisanriku i licno od gradonacelnika onoga sto je bio grad a sada gomila krsha, cuje kako je preziveo tsunami.Gillard was briefed by Minamisanirku Mayor Jin Sato on how he survived the disaster at the town’s disaster prevention office building, which was reduced to its frame by the tsunami. A local photographer took a picture of Sato and other officials clinging to the top of the structure while the tsunami engulfed the three-story building.Australian PM 1st foreign leader to visit tsunami-hit area
Link to comment

Jos o kupanju. Public Baths su onseni, nesto kao banje kod nas. Zbog vulkanskog terena vruce vode ima na sve strane, nekih 3,500 onsena ima po zemlji.Neki koji su smesteni u manje natrpane evakuacione centre imaju i ovo:At the school in Kisai, a 90-minute drive north of Tokyo, masseurs tend to creaky joints. A bus arrives several times a day to ferry people to public baths. Volunteers help seniors make colored paper crafts. Then there are the frequent visitors who provide free entertainment—from professional athletes to military bands.Ceo clanak.Neke ce i u hotele da smeste dok cekaju privremene kuce. Sanage onsen, jedan od takvih u mojoj blizini vec ima te goste o trosku drzave, mahom penzioneri iz 20km oko Fukushime.Sam "public bath" su ovakva jezerca. Vide se 7 ogledala u pozadini, ima jos 7 sa druge strane, tu se na malim stolicicama koristi sampon, sapun, svaka ima svoj tush, prvo tu pa onda u jezerce.Voda je mineralna, 39C, i jedna je od retkih (mozda samo 3-4 od svih 3,500 onsena) koja je dobra za pice. Ko plati ulaz (10$) moze da napuni sve boce i balone (te slavine imaju istu banjsku vodu rashladjenu na normalnu temperaturu) koje moze da unese bez kolica i da nosi kuci. To je bilo posebno zgodno kada je bila nestasica flasirane vode po radnjama u prvih nedelju-dve posle zemljotresa.Koga ne mrzi, mada je na japanskom, imaju tabovi lepih fotki. Svake nedelje od 5 do 8 uvece sam tamo. To se smatra mestom za izlaz, sa vecerom u yukatama (letnji komono), cele porodice dolaze. Zimi, kada pada sneg je posebno uzivanje sedeti napolju do guse u toploj vodi dok veje.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Ej danas su bile neke demonstarcije protiv nuklearki u Jojogi parku. Si bio?
Ma jok, sta cu ja tamo. Te proteste organizuju parazitske stranke koliko da protestuju, nema ih po vestima kao i sto je ocekivano.
Link to comment
×
×
  • Create New...