Jump to content
IGNORED

savremena umetnost


kim_philby

Recommended Posts

Prosto mi je glupo da stavljam ovaj tekst na topiku "glupan dana" iako ima veze sa onom glupacom. Cini mi se da je ovde primereniji.

Na krovu višespratne garaže u Pekamu ponosno se uzdiže Bold Tendencies, umetnički prostor i koktel-bar. Zgusnuta arhitektonska simbolika čini ga gotovo smešnim: uzvišena galerija savremene umetnosti u jednom od najsiromašnijih delova Londona, svake večeri je krcata brižljivo obučenim mladim belim ljudima koji srkuću svoje kamparije, posmatrajući s visine prodavnice sve-za-jednu-funtu, tezge za mobilne telefone i jeftinu odeću.Naravno, tabloid Evening Standard obožava ovu galeriju. Nedavno objavljena reportaža u kojoj se egzaltirano hvali „pekamanija“, ispunjena je fotografijama belih „kreativaca“ dok prave svoja umetnička dela ili spremaju umetničku hranu s nogu, okupljenih oko galerije Bold Tendencies kao „epicentra novog Pekama“. Ne vidi se nijedna crna ili tamnoputa osoba, iako je Pekam jedna od etnički najraznovrsnijih opština u Britaniji. Konačno smo u prilici, kao da tabloid poručuje, da Pekamu poželimo dobrodošlicu u naš beli suprematistički svet, a za to možemo zahvaliti – umetnosti.Za protivnike takozvane regeneracije Pekama – i čitavog Londona – Bold Tendencies je, očekivano, postao žrtveni jarac. Debata je usput ponovo otvorila pitanje odnosa umetnosti i džentrifikacije. Čini se da gde god da umetnici odu, za njima krenu i rast cena nekretnina, kafići sa stolicama iz železničkih stanica 40-ih i etničko čišćenje niskog intenziteta. Da li je za to kriva umetnost? I ako je tako, može li se taj trend zaustaviti?
Umetnost i džentrifikacija
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

 

Ključna dela Endija Vorhola, Roja Lihtenštajna, Roberta Raušenberga, Džona Čemberlana, Džejmsa Rozenkvisa, Toma Veselmana biće predstavljena na izložbi „American Pop Art“, koja se otvara u četvrtak uveče u Nju Momentovoj Galeriji Ideja, i moći će besplatno da se pogledaju narednih mesec dana.

Danas

Link to comment

Prosto mi je glupo da stavljam ovaj tekst na topiku "glupan dana" iako ima veze sa onom glupacom. Cini mi se da je ovde primereniji. Umetnost i džentrifikacija

 

Meni nije loš tekst iako je malo amorfan, podržavam opservaciju o tome kako su umetnici zapravo deo prekarijata, i celu dekonstrukciju te Floridine priče o "kreativnoj klasi", jer "kreativci" zapravo jesu preduzetnici smanjenog kapaciteta i prekarnog položaja, a tačno je primećeno koliko je cela tendencija džentrifikacije u Britaniji u poslednjih 15ak godina zapravo državni projekat održavanja lažne srednje klase kako bi se izbeglo rešavanje i uopšte priznavanje pravih problema koji su u srži socio-ekonomskih odnosa. Daj malo detaljnije što ti je tekst za tupana.

Edit: sad sam video datum  :isuse: ali dobro, šta fali, malo nekromantije

Edited by Ariel
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...