Jump to content
IGNORED

Black Swan (2010)


paculla

Recommended Posts

zbog black swana sam ponovo uzela da gledam picnic at hanging rocke, to je film :)edit: gazzo, zasto pominjes cronenberga, zbog crasha-?meni se na momente cinilo da je aronofski dosta gledao polanskog.kronenberg snimio film o frojdu i jungu. ocekujem preserans, ne znam zasto.

Edited by morgana
Link to comment
  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3opge

    14

  • yolo

    12

  • Hippie

    10

  • Indy

    9

Top Posters In This Topic

nina u black swanu jeste klishe, ono sto ga opravdava je sto je napravljen po dobro poznatim psiholoskim (da ne kazem psihijatrijskim) profilima koji su poznati svakome ko se profesionalno bavi time. pogledajte malo bolje oko sebe, takvi ljudi zaista postoje.black swan je OK utoliko sto je mnogo filmicniji od ranih nahajpovanih dela aronofskog koja su jos pretencioznija i utoliko negledljivija - a pritom nemaju natalie portman za 100-minutni drool. nazalost na ponovljeno gledanje jezivo mi smeta taj drugi deo filma sa spiralom ludila koji je jednako nesnosno uradjen kao i u requiem for the dream. steta sto ovaj predlozak nije dosao u ruke kronenbergu ili cak mozda brianu de palmi, pre 15-20 godina.
“participating in the invention of a new kind of screen performance.” As Nina, the unraveling ballerina, she inverts Method acting to tell a story about the artistic interplay of “instinct and technique” – which is, at its heart, what the movie is about.
Link to comment
“participating in the invention of a new kind of screen performance.” As Nina, the unraveling ballerina, she inverts Method acting to tell a story about the artistic interplay of “instinct and technique” – which is, at its heart, what the movie is about.
e to. inhibicija/represija/stegnutost/disciplina/tehnika/ambicija vs. experimentisanje/introspekcija/talenat/instinkt/uzivanje/lakoca ...kao modus vivendi, zivotni stil/stav, kao sustinsko obelezje jedne licnossti, a ne samo kao platforma za nekakav seksualni identitet ili odsustvo istog.pokusaj da promeni ono sto u ovom smislu jeste, da od jedne inhibirane pacenice (jebiga, tako je) makar za jedno vece postane nesto drugo, pokazuje se kao fatalan. ubijes jednu verziju sebe da bi postao isto to ali 2.0. ili stradao, pa kom opanci kom obojci.mozda sam previse ucitala, ali za mene je ovo bila sustina filma, a ne pitanje nininog seksualnog identiteta (zorge?). e sad, stoji da kraj nije plausible (mislim, crvena mrlja na beloj labudici ne vidi se do kraja, etc.), i stoji da je sve prenaglaseno. meni nikada ne smeta izlet u fantastiku, kapiram da je mnoge to nerviralo ...a vidim da postaje fensi pljuckati po swanu, ne moze se to izbeci. aronofski seljak / gradjanin i slicno. ne bih znala :piggy: Edited by gagorder
Link to comment
e to. inhibicija/represija/stegnutost/disciplina/tehnika/ambicija vs. experimentisanje/introspekcija/talenat/instinkt/uzivanje/lakoca ...kao modus vivendi, zivotni stil/stav, kao sustinsko obelezje jedne licnossti, a ne samo kao platforma za nekakav seksualni identitet ili odsustvo istog.pokusaj da promeni ono sto u ovom smislu jeste, da od jedne inhibirane pacenice (jebiga, tako je) makar za jedno vece postane nesto drugo, pokazuje se kao fatalan. ubijes jednu verziju sebe da bi postao isto to ali 2.0. ili stradao, pa kom opanci kom obojci.mozda sam previse ucitala, ali za mene je ovo bila sustina filma, a ne pitanje nininog seksualnog identiteta (zorge?). e sad, stoji da kraj nije plausible (mislim, crvena mrlja na beloj labudici ne vidi se do kraja, etc.), i stoji da je sve prenaglaseno. meni nikada ne smeta izlet u fantastiku, kapiram da je mnoge to nerviralo ...a vidim da postaje fensi pljuckati po swanu, ne moze se to izbeci. aronofski seljak / gradjanin i slicno. ne bih znala :piggy:
ja nisam ni rekao da je seksualni identititet sustina filma nego da Aronofsky prosto nije znao sta ce sa svojim glavnim likom u odnosu sa ostalim likovima. u filmu naprosto nista osim trivijalnog dualiteta i monodrame "crni/beli labud" ne funkcionise i ne nadgradjuje dramu nego jasno eskponira slabost likova i totalnu konfuziju reditelja.onako nevesto i jadno ubaciti pa zatim nasilno i bez ikakvog opravdanja izbaciti iz konteksta lik koji tumaci Winona Ryder je neoporstivo, da ne govorim da je taj lik imao daleko veci potencijal za nadgradnju zapleta i peripetiju (koje ovde zapravo i nema) nego 70's show Mila Kunis koja je ocigledno balet videla samo na youtube-u i uskocila u film zajedno sa trapavim Kaselom.
Link to comment
ja nisam ni rekao da je seksualni identititet sustina filma nego da Aronofsky prosto nije znao sta ce sa svojim glavnim likom u odnosu sa ostalim likovima. u filmu naprosto nista osim trivijalnog dualiteta i monodrame "crni/beli labud" ne funkcionise i ne nadgradjuje dramu nego jasno eskponira slabost likova i totalnu konfuziju reditelja.onako nevesto i jadno ubaciti pa zatim nasilno i bez ikakvog opravdanja izbaciti iz konteksta lik koji tumaci Winona Ryder je neoporstivo, da ne govorim da je taj lik imao daleko veci potencijal za nadgradnju zapleta i peripetiju (koje ovde zapravo i nema) nego 70's show Mila Kunis koja je ocigledno balet videla samo na youtube-u i uskocila u film zajedno sa trapavim Kaselom.
ok, mozda se to sto ti kazes i ono sto se meni dopalo u filmu ne iskljucuje? mislim, keva je mogla da bude nova nurse ratched pa nije, vinona je mogla mnogo toga pa nije, milin drajv nije sasvim jasan ... sve to stoji. (za kasela se ne slazem.) ali inhibirana pacenica je odlicna, stvarno je to to, ko je video tako nesto moze lepo da prepozna taj "razvoj situacije". meni je to zauzelo citav skromni mentalni kapacitet, nedostatke sam nekako apstrahovala.
Link to comment

sve je to moglo snaznije i bez krvi, guscije koze, plovnih kozica, perja i ostalih gluposti. videti remek delo "Uciteljica klavira" od koga je Aronofsky dosta toga pokusao da pozajmi.

Link to comment
sve je to moglo snaznije i bez krvi, guscije koze, plovnih kozica, perja i ostalih gluposti. videti remek delo "Uciteljica klavira" od koga je Aronofsky dosta toga pokusao da pozajmi.
gledala uciteljicu. mnogo si bre strog.
Link to comment
e to. inhibicija/represija/stegnutost/disciplina/tehnika/ambicija vs. experimentisanje/introspekcija/talenat/instinkt/uzivanje/lakoca ...kao modus vivendi, zivotni stil/stav, kao sustinsko obelezje jedne licnossti, a ne samo kao platforma za nekakav seksualni identitet ili odsustvo istog.pokusaj da promeni ono sto u ovom smislu jeste, da od jedne inhibirane pacenice (jebiga, tako je) makar za jedno vece postane nesto drugo, pokazuje se kao fatalan. ubijes jednu verziju sebe da bi postao isto to ali 2.0. ili stradao, pa kom opanci kom obojci.mozda sam previse ucitala, ali za mene je ovo bila sustina filma, a ne pitanje nininog seksualnog identiteta (zorge?). e sad, stoji da kraj nije plausible (mislim, crvena mrlja na beloj labudici ne vidi se do kraja, etc.), i stoji da je sve prenaglaseno. meni nikada ne smeta izlet u fantastiku, kapiram da je mnoge to nerviralo ...a vidim da postaje fensi pljuckati po swanu, ne moze se to izbeci. aronofski seljak / gradjanin i slicno. ne bih znala :piggy:
pa tog boldovanog nema u filmu ni u jednom trenutku niti se nudi kao moguc izlaz. zbog toga mislim da je ispravna moja teza da je ovo u stvari prica o balerini kojoj profesionalni zadatak u cije ispunjenje sumnja trigerije neki oblik bipolarnog sindroma koji dodatno hrani odnos sa majkom i autoritetom (koreograf). mila kunis je taj drugi pol koji ona mora da ubije da bi bila na visini zadatka. kljucna recenica filma je "the only person who is standing in front of you is YOU, nina". to je frojdisticki klishe o kome pricamo sve vreme, da je film uradjen malo kao "freud for the dummies" - zato ne bi bilo lose da se oglasi neko sa boljim poznavanjem psihologije. jedini profesionalac iz tih voda koga znam je prekinuo gledanje na pola uz opasku da je dosadno, pretenciozno sranje. a moje zazivanje kronenberga i de palme je bilo upravo iz te polazne tacke, da je meni njihov tretman psihoanalize na filmu second to none kod savremenih reditelja. Edited by gazza1
Link to comment
pa tog boldovanog nema u filmu ni u jednom trenutku niti se nudi kao moguc izlaz.
kako nema? pa to je sve ono sto ona nije a on od nje trazi da postane? (kada kasel podvlaci kako je mila neprecizna, ali igra sa lakocom i strashcu? nema veze je li mila stvarno takva, vazno je da sluzi kao sargarepa na stapu.)i seksualizacija odnosa izmedju tutora i ucenika (trenera i sportiste, etc.) nema za cilj samo uspesno manipulisanje, nego i sustinsku promenu u tom uceniku. eventualni bipolar uopste ne iskljucuje ono sto ja mislim da sam u filmu videla (a, sta kazes ;)ja i pretpostavljam da ona strada u tom pokusaju da se promeni.[sta ce mi psiholog za gledanje filma? tu tvoju sugestiju uopste ne razumem.]
Link to comment

black swan - jedan staromodan/starovremski film, skoro dirljiv u svojoj (ne)proracunatoj naivnosti, prenaglasenosti i banalnoj simbolici. pre bajka nego bilo sta drugo. i da, ima dosta elemanata iz uciteljice klavira, ali je ovo pre 1 verzija za decu i omladinu.ne mogu reci da mi se svideo, ali mi je vrlo jasno o cemu gagorder prica kada kaze da je fascinirana pricom o zrtvovanju radi transformacije/potpunosti/perfekcije.

Link to comment
tek sad videh ovo, tacno tako. Aronofski je isilovao do smrti ionako plitku metaforu [koja do duse sluzi svrsi u baletu] sa debilno ubacenim likovima ciji odnosi nemaju nikakvo razresenje pa cak ni glavni lik ne zna sta je i nema jasan seksualni identitet, ah da, to bi valjda trebalo da bude ta sizofrenija [lezbejka, frigidna, bi, sve zajedno?]. da ne pominjem katastrofalno miskastovane Milu Kunis i Kasela, banalnu i nepotrebnu scenu seksa]. Cajkovski na turbo centrifugi...
+1
Link to comment

Odlican je Black Swan... realno su u fokusu samo Portmanova i balet, ostali su tu da pomognu zaplet, prilicno ukalupljeni. Zato je valjda kao tema uzet jos jedan kalup: Labudovo jezero. I odlican je zvuk, posle dugo vremena, vizuelne halucinacije prate i odgovarajuce zvucne (npr. kada se Lili i Tomas savatavaju™ u garderobi, uz dahtanje se cuje i zivotinjsko rezanje). Povremeno Ninine transformacije prati zvuk slican smoke monsteru iz Losta, ali je ta asocijacija cak i korisna. :lol:

Edited by Takeshi
Link to comment

Black Swan mi je dosta slican Inceptionu u smislu da i Aronofsky i Nolan pokusavaju da manipulisu publikom tako sto im sve vreme titraju muda kako su mnogo pametni sto uspevaju da isprate radnju. That said, Labud™ to ipak radi na efektniji nacin od Nolanove smaracke ekspozicije kroz dijaloge, pa je utoliko i bolji film. Ja sam zadovoljan vidjenim.A da, i Kunis > Portman.

Edited by Calavera
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...