Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

7 hours ago, namenski said:

Pogon puk'o, a auspuhtm purnja li purnja...

Jebemliga...

Dodatak: za sada samo glasine, da je ladja bila mozda nedozvoljeno brza i da zbog toga nije mogla da koristi (i) pramčani propeler za koliku-toliku promenu kursa, a sve i da je mogla pramčani propeler nije ič efikasano upotrebljiv pri brzinama većim od cirka 5 čvorova...

 

 

Edit: ili ga se nisu dosetili...

ili sto radi na struju?

Link to comment
10 hours ago, Radoye said:

 

Da, vidi se da purnja u par navrata bas jako, to sam od prve video, mislio sam mozda mu daju punom snagom u nazad u pokusaju da se zaustave nekako.

No samo jedna ograd(ic)a - "power" ne mora nuzno da znaci pogon, moze da bude i struja (ona dva gasenja svih svetala). Upravo zbog tog snimka, jer su prvi medijski izvestaji govorili o "lost power", sto bi logicno bilo nedostatak pogona, ali kolokvijalno se u amerikama "power" koristi za struju a pogon bi bio "drive".

E sad, koliko je kolokvijalan recnik primeren preciznim tehnickim rabotama... Bas i nije, ali to mi je jedino objasnjenje kojim mogu da pomirim logicki ono sto vidim na snimku i ono sto cujem u izvestavanju medija.

EDIT:

A kad smo kod struje ko zna koliko toga bitnog za kontrolu broda radi na struju, mada bi opet bilo logicno da su za takve potrebe sistemi poduplani pa i potriplani da bi se izbeglo katastrofalno otkazivanje svega odjednom. Ali u danasnje vreme superkapitalizma i secenja usiju da se pokrpe dupad u jurnjavi za profitom svasta je moguce...

Nije (samo) do recnika, standardni izrazi nisu kodifikovani, ali propulsion nije power: propulsion podrazumeva, u brodskim slucajevima glavni motor/motore, osovinu/e i vijak/e, dok power ima sire znacenje i obuhvarta sve brodske izvore energije.

A njih ima onoliko, random:

machineroomlayout.jpg

Na stranu redovnitm generatori, 3 u principu, na stranu 1 u strojarnici za urgent situacije i bar jos jedan takav negde napolju za slucaj da strojarnica bude nedajboze...

Po ko zna koji put, spekulacija, ali sanse da sve to odjednom rikne su minimalne, tako da je sva prilika da je куршлус negde na linijama i/ili u ljudima, tipujem na elektronikutm...

I to nas dovodi do sustine problema naraslog do apsurda uporedo sa merom u kojoj su brodovi monstruozno porasli poslednjih 30-ak godina.

Jeste sve duplirano i triplirano i elektronizirano ali razlog nije u brizi investitora :D za sigurnost, nego u teznji da se smanje troskovi pre svega posade: 1 elektricar, bez zle namere upitnih kvalifikacija koji ce da postupa samo - jer drugacije niti ume, niti je skolovan - do nivoa pritiskanja nekoliko dugmadi bez da mu na pamet padne da se dohvati моторцангли :D nasuprot nekadasnjem VKV elektricaru ili 1 elektroninzenjeru sa jos jednim ili dvojicom KV elektricara...

Imaj u vidu: ovaj brod, 10-ak puta veci od nekadasnjih najvecih, ima 22 clana posade.

Nekadasnji teretnjaktm imao je i do 40, na stranu napusteni princip/vestina da se kvarovi otklanjaju: analogija sa nekadasnjim majstorima za automobile sa danasnjim laptop automehanicarima je otprilike na mestu...

Ne bih, naravno, da sve pripisujem kapitalizmu, tek, onako ilustracije radi: Poljska, inace iznenadjujuce pomorska zemlja je svojevremeno u Gdanjsku imala medicinski fakultet namenjem iskjucivo skolovanju lekara za sluzbu na brodovima, dok su takozvane socijalisticke zemlje isle u pravcu da svaki teretnjak ima - bez obzira na broj clanova posade - svog lekara.

Ideja na koju bi se zapadnitm brodovlasnik upisao od smeha: dodati doktorski placenog doktora posadi... :isuse: 

Nije ovo ideoloska prica: tehnologija se zloupotrebljava - ziv nisam - nedajboze - na pomisao havarije na nekom od danasnjih velikih takozvanih kruzera: na sta bi licila hitna evakuacija/napustanje broda 5 - 7,000 ljudi ne smem ni da mislim.

Problem je sto ne misle ni oni kojima je to posao.

Posledica, jedna od mnogih, je skoro kompletni sastav posada modernih trgovackih brodova osoblje iz Indije, Pakistana, Filipina, Malaje, Indonezije...: kvaifikovani zapadnjaktm vise nece za te pare na brod...

Ti ljudi, inace mozda najsposobniji pomorci na svetu, poseduju pomorske vestine: problem je u tome sto su one na modernim brodovima skrajnute, prepustene tehnologiji, dok elektricarska/elektronicarska znanja ne spadaju u pomorske vestine, obaska sto ljudi nisu motivisani da deluju preko onoga na sta sistematizacija obavezuje ...

 

BTW, abrovitm nastavljaju da se nizu: Port of Baltimore ne obavezuje, ali preporucuje koriscenje tegljaca tokom manevra, postupak koji bi, da je primenjen, sigurno sprecio katastrofu.

Ali - na racun broda.

Da pogadjamo koja logikatm je bila na snazi? :D 

 

@Čutura: u pravu si, naravno, obaska sto pramcani propeleri nisu pokretani (i) emergency generatorom, vec samo onim redovnim...

Ja, i ne samo ja, sam se prosto upitao da li je njihovo koriscenje uopste pokusano, obaska sto je brod bio bez struje kratko vreme i sto je gotovo sigurno da nestanak struje nije bio prouzrokovan kvarom, inace tripliranih generatora...

 

 

 

  • Hvala 3
Link to comment
11 minutes ago, namenski said:

da svaki teretnjak ima - bez obzira na broj clanova posade - svog lekara.

Ne samo ljekara, nego tendencija je bilo i da svaki ima svog okeonografa.

 

p.s. Čitao sam onomad odlomke iz knjige nego španskog kapetana duge plovidbe (ili je to bilo nešto drugo .., nisam siguran) koji govori o radosti koja bi nastupila kada bi sa povrijeđenim ili bolesnim članom posade uplovili u neku luku i vidjeli tamo sovjetski brod. 

Odmah smo znali, kaže on, da će naš mornar dobiti i stručnu i efikasnu pomoć, kao i da će ona, što nikako nije nevažno - biti apsolutno besplatna.

Link to comment
2 minutes ago, apostata said:

Ne samo ljekara, nego tendencija je bilo i da svaki ima svog okeonografa.

 

p.s. Čitao sam onomad odlomke iz knjige nego španskog kapetana duge plovidbe (ili je to bilo nešto drugo .., nisam siguran) koji govori o radosti koja bi nastupila kada bi sa povrijeđenim ili bolesnim članom posade uplovili u neku luku i vidjeli tamo sovjetski brod. 

Odmah smo znali, kaže on, da će naš mornar dobiti i stručnu i efikasnu pomoć, kao i da će ona, što nikako nije nevažno - biti apsolutno besplatna.

Namestio si se :D 

Okeanografija jeste bila upraznjavana na sovjetskim trgovackim brodovima ukljucujuci i ribarske, cak i bez okeanografa...

U pokojnom (remontnom) brodogradilistu Viktor Lenac, Rijeka imao sam priliku da zvirnem u neki od sovjetskih brodova na remontu.

Postojala je posebna zapecacena kabina sa opremom za prikupljanja okeanografskih podataka, ali i za uzimanje zvucnog otiska prsta svakom mimoilazecem brodu, podatak izuzetno bitan za vojne potrebe.

 

O unistenoj kolosalnoj ribarskoj CCCP floti da ne govorimo, oni su se zaista bavili okeanografijom sa sve okeanografima.

 

Sto se ostalog tice: Spanac je na sovjetskom trgovackom brodu mogao da nadje ne samo lekara nego i koleginicu, kapetanku :isuse: duge plovidbe, i to daleko pre mode svih mogucih feminizama...

 

A nisu dzabe americki pomorci izmedju 2 Svetska rata imali izreku, otprilike: ako negde postoji neki zdrav lonac na kome ima ne samo Jenkija nego i Jenkija koji su komsi, plovim samo zato da bih se jednom dočepao takvog lonca...

  • Hvala 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
22 minutes ago, namenski said:

U pokojnom (remontnom) brodogradilistu Viktor Lenac, Rijeka 

Nije bitno za temu i raspravu, ali već kad sam tu... Postoji Lenac, i mislim da posluje solidno. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, dragance said:

IMG_9559.jpeg.132ac8757ea8c7789f0aa176d9cd4e78.jpeg

Nema sanse da je toliko prosto: brodu je u 2 navrata nestajala struja, bice samo da se nekoтм zaigrao sa штекерима... :fantom: 

  • Haha 1
Link to comment

Na brodu na kom sam bio 2016. smo imali dva blackouta u razmaku od oko 20ak sekundi. Gledano sa strane, verovatno je izgledalo kao ovo sa snimka, samo još gore pošto je to bio putnički brod pa je bilo više sijalica koje su se palile i gasile. Sistemi koji su najbitniji za brod nisu bili ugroženi - npr, čak i server koji nam je jedini crko jeste bio u prostoriji u kojoj su sistemi za komunikaciju, ali su napajanja bila odvojena. Što je potpuno logično jer je vrisnuo server za interaktivnu televiziju, znači ništa preterano bitno.

 

 

Link to comment
5 hours ago, namenski said:

Nije ovo ideoloska prica: tehnologija se zloupotrebljava - ziv nisam - nedajboze - na pomisao havarije na nekom od danasnjih velikih takozvanih kruzera: na sta bi licila hitna evakuacija/napustanje broda 5 - 7,000 ljudi ne smem ni da mislim.

Problem je sto ne misle ni oni kojima je to posao.

A, tek će to da bude veselotm...

 

Na linku je video snimak na kom vlogerka objašnjava nove bezbednosne procedure za putnike, u ovom slučaju je u pitanju Princess cruises. Za razliku od prakse iz prethodnih godina kada su putnici na dan ukrcaja, a malo pre isplovljavanja, bili obavezni da se okupe u svojim stanicama za evakuaciju, sada svi mogu samo da pogledaju kratak animirani video klip sa uputstvima. Jal' na telefonu, jal' na TVu. Ranije je moralo da se dođe lično, da se upamti gde se dolazi i koliko brzo, da se slušaju uputstva posade, i u slučaju nedolaska prvog dana je postojala obaveza da se to uradi sledećeg dana, uz prisustvo člana posade koji bi im sve objasnio. Više ništa od toga nije neophodno, pustiš snimak na telefonu, premotaš ako ti je dosadan (a obično jeste), štikliran si u evidenciji da si to ispunio i gotovo.

 

Komentari putnika su sjajni, skoro svi se slažu da je to sada easier. U praksi to znači da niko ne zna ništa ni o čemu, znaci i putokazi su i dalje tu ali ih treba protumačiti a ko će da se drnda sa tim jer neće valjda. Nasukana Costa Concordia je imala 30ak mrtvih, a hitno napuštanje kruzera u 2024. može samo da znači još goru katastrofu. Sve po zakonu, sve je čisto, svi se oslanjaju na aplikacije i na tablete koji često budu sa praznim baterijama i aktivira im se automatski update kad ne treba.

 

Ne znam da li sve kompanije ovo primenjuju, ali ne valja nikako.

:dry: 

  • +1 2
Link to comment

Možda poslednje strane mogu polako na plovila...

 

Nekada davno, dok svet nije bio ovoliko paranoičan, bio je sličan incident (ne nalazim pretragom na forumu) u New Orleansu kada je motor na teretnjaku prestao da radi u luci pa ga je pilot...hm, zaustavio na malo neuobičajen način i tako izbegao udar u jedan od dva kruzera. Epilog - 60ak povređenih, niko nije poginuo, tržni centar i pristanište su malo skršeni pa zakrpljeni. Koga zanima neka pogleda pošto je pilot Ted Davisson izveo stvarno super akciju, on i govori na snimku. 

 

Uzrok? Filter ulja koji nije održavan kako bi trebalo, plus kapetan koji pilota nije obavestio o prethodnim kvarovima.:s_w: Ni hakeri ni solarne oluje.

 

A u Baltimoru su radovi malo usporeni pošto su tek posle nekoliko dana skapirali da je tu ispod i neki gasovod. :fantom:

https://gcaptain.com/dali-salvage-baltimore-gas-pipeline/

 

 

 

Edited by ragasto
  • +1 2
Link to comment

Tajno oružje koje izaziva glavobolju i zvonjavu u ušima, really? Sile koja dve godine ne može do Dnjepra da dobaci? Kako ih ne mrzi više jbt?

  • +1 2
Link to comment

GKPaWQKXgAAdGjQ?format=jpg&name=large

 

(u pitanju je bila animacija)

 

Nije fejk, ovo su neki od odgovora na sada obrisan tvit:

 

Spoiler

 

 

 

 

 

 

 

Edited by vememah
  • Haha 1
Link to comment
×
×
  • Create New...