Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

@askeladden Ih, oporezovani su do mojega. Google prijavljuje nula profita, Apple plaća porez Irskoj, Musk ništa ne zarađuje nego samo mešetari na cenama akcija, svi energetičari teško subsidizovani... 

 

@Leia Defetizam je i meni default setting, ne očekujem da se igde stigne, ali ne mogu da "pustim" one koji takvo stanje svesno održavaju iz čistog koristoljublja. Npr. likovi koji su osnovali BLM fondacije a onda nestali sa parama u vidu lastinog repa, to nisu nikakvi ubogi siromasi nego brutalni oportunisti koje bi, da je pravde, neko nekad postrojio uza zid. Da nije takvih idpol lešinara - a ima ih bezbroj - ne bi ni mediji mogli da reaguju na "socijalnu agendu" tako negativno kako reaguju. 

Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

Defetizam je i meni default setting, ne očekujem da se igde stigne, ali ne mogu da "pustim" one koji takvo stanje svesno održavaju iz čistog koristoljublja. Npr. likovi koji su osnovali BLM fondacije a onda nestali sa parama u vidu lastinog repa, to nisu nikakvi ubogi siromasi nego brutalni oportunisti koje bi, da je pravde, neko nekad postrojio uza zid. Da nije takvih idpol lešinara - a ima ih bezbroj - ne bi ni mediji mogli da reaguju na "socijalnu agendu" tako negativno kako reaguju. 


Kakav sad defetizam kao moj default setting, nakon sto sam predlozila radikalizovanje protesta i cak terorizam kao put do resenja :lolol:

Ovo sto sam ti malopre opisala je tzv. situacija na terenu, ljudi se snalaze da se izbore za svoja prava kako znaju i umeju, cak i to je daleko od defetizma.

 

Drugi bold, sta reci. Sad treba diskreditovati svako drustveno organizovanje jer su se evo neki pokazali kao djubrad? Ja licno ne bih…

 

Treci bold, mediji u Americi bi razapeli svaku “socijalnu agendu” taman da je zastupa Isus Hrist licno.

 

Fun question, koliko znas o delovanju Komunisticke partije Amerike? :)

 

  • +1 2
Link to comment
11 minutes ago, Leia said:

Kakav sad defetizam kao moj default setting, nakon sto sam predlozila radikalizovanje protesta i cak terorizam kao put do resenja :lolol:

 

Defetizam koji iznosiš sa stavom "džabe klasna borba, nema to prođu u zapadnim medijima". Nema, istina, ja objasnio i kako i zašto nema.

 

Dok god je levica na zapadu woke idpol ekipa, svesno ili nesvesno u službi održavanja status quo, do tada nema nade. 

 

To što ti vidiš neku nadu u identitetskom angažmanu kao alternativi klasne borbe, to nije defetizam ali je teška zabluda.

 

11 minutes ago, Leia said:

Sad treba diskreditovati svako drustveno organizovanje jer su se evo neki pokazali kao djubrad? Ja licno ne bih…

 

Ne svako, naravno. Mogu da ti sastavim poduži spisak, ali dok bih ga iskucao i postovao, osnovalo bi se još šest istih takvih ili gorih organizacija.

 

Ako hoćeš litmus test, možeš da diskredituješ svakog ko odbija da utopi svoje partikularno angažovanje u univerzalno. Ili je oportunističko govno ili je korisni idiot.

 

11 minutes ago, Leia said:

Fun question, koliko znas o delovanju Komunisticke partije Amerike? :)

 

Ne znam ništa, jesu to oni neki staljinisti? Kako im ide, jesu skupili trocifren broj članova?

 

Načelno, ja smatram da su Third-World Maoisti bili u pravu kad su postavili dijagnozu levih tendencija na Zapadu (džabe trud, pre će žrtvovati Revoluciju nego svoj komfor). Vijay Prashad koga cenim se tu izričito ne slaže, ali jebiga, istorija je za sada na mojoj strani. Vrlo rado bih priznao da nisam bio u pravu, samo što šanse za takav ishod teže nuli.

Link to comment
1 hour ago, askeladden said:

Cisto da se razumemo nisam  jedini ovde iz Skandinavije.Socijalna drzava se po meni vise oslanja na krvnickom oporezivanju srednje klase nego li na nafti ili nekom posebno domacinskom rukovodjenju drzave.Finska je tu izuzetak,Mislim da su oni tu najozbiljniji.Zadnja Vlada Ernina je dálá sve od sebe da smanji porez bogatima a ovde makar je uvek moglo da se izigra drzava.Ne mnogo ali zauvar.Zato radnici i ostali do nivoa  direktora ima da se gule kao lila.

 

Izracunaj sta ti dobijas od drzave na racun tog poreza a sta neki nesrecnik u Srbiji i veruj mi, izgledace ti mnogo manje krvnicko.

  • +1 1
Link to comment

Ma ne mora uopšte ni da bude "krvničko", bar mi smo ovde svedoci da ko fol siromašna država, a ovamo par stotina miliona € ili $ budu sitne pare, čas posla se nađe kad zatreba za nešto što je vladajućoj kasti stvarno bitno.

  • +1 2
Link to comment
30 minutes ago, Weenie Pooh said:

Defetizam koji iznosiš sa stavom "džabe klasna borba, nema to prođu u zapadnim medijima". Nema, istina, ja objasnio i kako i zašto nema.

 

Dok god je levica na zapadu woke idpol ekipa, svesno ili nesvesno u službi održavanja status quo, do tada nema nade. 

 

To što ti vidiš neku nadu u identitetskom angažmanu kao alternativi klasne borbe, to nije defetizam ali je teška zabluda.


Pa ne slazemo se po ovom pitanju, to smo vec konstatovali.

Levica u Americi prosto nema sansu u tom obliku kakav ti prizeljkujes, da je ima pa do sad bi se nesto pokrenulo na tu stranu uz svu silu nepravde u kojoj zivotinjare najnizi slojevi tamo.

A egzistencijalno ugrozeni cesto i nisu neki luzeri sa margina, nego je cak skovan i termin “working poor”, znaci full radis a opet nemas za najosnovnije, ponekad i spavas u kolima jer nemas za stan. I niko ne pravi dramu od toga, e to je meni drustvena patologija par ekselans.

I u takvom okruzenju ti zamisljas neku politicku opciju koja tvrdi da kapitalizam nije jedino i najbolje resenje? That ship has sailed long ago.

Nema to veze sa forsiranjem identitetskih agendi, ja to vidim kao sasvim odvojene fenomene. 
 

31 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ako hoćeš litmus test, možeš da diskredituješ svakog ko odbija da utopi svoje partikularno angažovanje u univerzalno. Ili je oportunističko govno ili je korisni idiot.


Ok, znaci ipak ne valja niko? Ili ipak ima neki drustveni pokret u Americi koji bi zasluzio neki kredit kod tebe?
 

31 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ne znam ništa, jesu to oni neki staljinisti? Kako im ide, jesu skupili trocifren broj članova?


Pa sad im naravno ne ide nikako :D

Ali je zanimljiva njihova prica, a jos zanimljivije sto za njih danas retko ko i da je cuo, zapitajmo se zasto

Eo tizer, pa kopaj dalje ako te zanima

https://www.britannica.com/topic/Communist-Party-of-the-United-States-of-America
 

Communist Party of the United States of America (CPUSA), also called Communist Party USA, left-wing political party in the United States that was, from its founding in 1919 until the latter part of the 1950s, one of the country’s most important leftist organizations. Its membership reached its peak of 85,000 in 1942, just as America entered World War II; the CPUSA had rallied enthusiastically in favour of a Soviet-American war effort against Nazi Germany.

  • +1 2
Link to comment
5 minutes ago, Leia said:

Nema to veze sa forsiranjem identitetskih agendi, ja to vidim kao sasvim odvojene fenomene. 

 

Teško bi mogla da me ubediš da su ta dva fenomena nepovezana, pošto su neporecivo komplementarni.

 

Ali, mislim, slobodno probaj, ovde još nisam čuo nijedan argument kontra moje teze da su idpol i class consciousness kao yin i yang.

 

5 minutes ago, Leia said:

Ok, znaci ipak ne valja niko? Ili ipak ima neki drustveni pokret u Americi koji bi zasluzio neki kredit kod tebe?

 

 

5 minutes ago, Leia said:

Ali je zanimljiva njihova prica, a jos zanimljivije sto za njih danas retko ko i da je cuo, zapitajmo se zasto

https://www.britannica.com/topic/Communist-Party-of-the-United-States-of-America

 

Pa zna se valjda zašto američki @Filipenko nije imao prostora da se razmakne - zato što je američka država decenijama podržavala i sponzorisala sve Trockiste i druge disidente koji su bili spremni da opljunu po CCCP. Naravno, takvi su tiho podržavali svaku američku intervenciju, sve u ime sprečavanja širenja Staljinizma, a sličnu ulogu tzv. levica ima i danas (cf nedavni Žižek u Gardijanu.)

 

Ti ćeš sigurno reći da je slučajnost u pitanju, ali levičarska prećutna podrška američkoj hegemoniji je od '68 na ovamo redovno išla u paketu sa identitetskim narativom. "Mi smo komunisti, hear us roar: dole rasizam, živeo feminizam, živela LGBTQWERTY+ prava! Drugim rečima, isti smo kao i liberalni mejnstrim koji znate & volite!" 

 

DSOC i DSA su bili osnovani da bi se kontriralo sovjetskom modelu socijalizma, a sigurno znaš i sama koliko su ogrezli u idpol danas. Svako malo čistke zbog upotrebe nepoželjnih zamenica i slična sranja. Ne znam o tim CPU ništa, ali ne čudi me da kao Staljinisti nisu mogli da se uklope u modus koji je zapadnoj levici zacrtan; zato su valjda i izumrli.

 

Link to comment
6 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ali, mislim, slobodno probaj, ovde još nisam čuo nijedan argument kontra moje teze da su idpol i class consciousness kao yin i yang.


Idpol mogu biti u najgorem slucaju zloupotrebljene od strane mejnstrim politicara, ali da drustveni pokreti koji se bore za prava LGBT ili ovi sto sad protestuju protiv zabrane abortusa to rade in cahoots sa vladajucom kastom sa ciljem da nas zamajavaju i odvrate od praaaavih problema - e pa ne znam kakav ti sad pa imas dokaz za to, osim sto ti se dopalo kao ideja.

 

“Fred Hampton’s words truer than it ever was. Murdered by the CPD & FBI 4/12/1969”

 

Ok… A neko vredan paznje sada? Bas niko?

 

14 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ti ćeš sigurno reći da je slučajnost u pitanju, ali levičarska prećutna podrška američkoj hegemoniji je od '68 na ovamo redovno išla u paketu sa identitetskim narativom. "Mi smo komunisti, hear us roar: dole rasizam, živeo feminizam, živela LGBTQWERTY+ prava! Drugim rečima, isti smo kao i liberalni mejnstrim koji znate & volite!" 

 

Pa ne povezujem to tako, sorry. Sta sad, svako ko spomene identitetski narativ, taj to radi samo da se Vlasi ne dosete da im je prazan novcanik?
Pokusaj da prihvatis da je nekome i takav narativ vazan i itekako smislen i konstruktivan, inace valjda ne bi ni postojao feminizam kao takav, ili borba protiv rasizma itd itd.
Plasticno receno, nije vazno samo da zena/crnac/peder ima sta da jede, vazno je i da ga neko iz cistog hira ne (u)bije i ne maltretira.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
52 minutes ago, Leia said:

Idpol mogu biti u najgorem slucaju zloupotrebljene od strane mejnstrim politicara, ali da drustveni pokreti koji se bore za prava LGBT ili ovi sto sad protestuju protiv zabrane abortusa to rade in cahoots sa vladajucom kastom sa ciljem da nas zamajavaju i odvrate od praaaavih problema - e pa ne znam kakav ti sad pa imas dokaz za to, osim sto ti se dopalo kao ideja.

 

"In cahoots" = daje im se svo vreme & prostor ovog sveta da izvode svoje kontrarevolucionarne kerefeke, promovišu svoje brendove, reklamiraju knjige, majice, i pussy hats... ukratko, da služe kao ventili za ogromno i neprestano rastuće nezadovoljstvo, plus da za to budu dobro plaćeni. Čitav jedan sloj "organizatora" se razvio koji ništa drugo ne rade nego što sebe promovišu i grade karijeru na tuđoj nesreći, ne menjajući ama baš ništa.

 

Dakle, ne moraš da budeš pozvana na tajni sastanak u nekoj mračnoj sobi da bi bila deo tog procesa. Sve što treba da uradiš je da iskoristiš priliku koja ti se obilato pruža.

 

52 minutes ago, Leia said:

“Fred Hampton’s words truer than it ever was. Murdered by the CPD & FBI 4/12/1969”

 

Ok… A neko vredan paznje sada? Bas niko?

 

Ne koliko ja mogu da vidim. 

 

Ima tu i tamo neki podcast ili youtube kanal vredan pažnje, ali to nisu ni pokreti ni političke organizacije.

 

52 minutes ago, Leia said:

Pa ne povezujem to tako, sorry. Sta sad, svako ko spomene identitetski narativ, taj to radi samo da se Vlasi ne dosete da im je prazan novcanik?
Pokusaj da prihvatis da je nekome i takav narativ vazan i itekako smislen i konstruktivan, inace valjda ne bi ni postojao feminizam kao takav, ili borba protiv rasizma itd itd.
Plasticno receno, nije vazno samo da zena/crnac/peder ima sta da jede, vazno je i da ga neko iz cistog hira ne (u)bije i ne maltretira.

 

Opet se vraćamo na to kako ćeš tačno sprečiti da neko nekog ubije ili maltretira. Identitetskim protestovanjem, poziranjem, i pozivanjem da se glasa za jednu od dve korporativne stranke koje postoje nećeš ništa postići.

 

Koje su bile posledice BLM protesta, osim što je Trampu bilo neznatno teže da dobije reelection? Da li policija manje ubija crnce nego ranije? Naravno da ne, samo se o tome drastično manje priča. Tema je uključena na dugme kad je zatrebala, a onda isključena i vraćena u fioku do sledeće prilike.

 

Koje su bile posledice #meetoo pokreta, osim što je jedan gmaz završio u zatvoru? Da li obične žene manje trpe nego ranije? Naravno da ne, ali su razne zvezde dobile na popularnosti, razni autori prodali svoje knjige. Umesto da se pomogne anonimnim ženama koje zaista trpe eksploataciju, puštali smo suzu nad gorkom sudbinom holivudskih prostitutki zato što ih znamo iz ovog ili onog filma. 

 

Koje su bile posledice Grete jebene Thuneberg? "Širenje svesti"?

 

Vidi, svaki od tih pokreta ima neku poentu, ima osnovan grievance. Problem je u tome što ne ume da bargain from a position of power - ume samo da plače, treska se, i moli milostive gazde za mrvicu razumevanja. Kad bi imali ikakvu ideju kako da seize power, ja bih ih podržao. Ali nemaju i ne žele da imaju. Lakše je sedeti u mestu.

 

Moć se, naravno, osvaja omasovljenjem i revolucijom. Omasovljenje je nemoguće oko partikularnih tema (univerzalne su haram). Čak i da omasovljenje jeste moguće, cenu revolucije niko ne bi bio spreman da plati jer nam je previše udobno ovako. A kad nam postane neudobno, biće daleko prekasno.

 

  • +1 1
Link to comment
31 minutes ago, Weenie Pooh said:

"In cahoots" = daje im se svo vreme & prostor ovog sveta da izvode svoje kontrarevolucionarne kerefeke, promovišu svoje brendove, reklamiraju knjige, majice, i pussy hats... ukratko, da služe kao ventili za ogromno i neprestano rastuće nezadovoljstvo, plus da za to budu dobro plaćeni. Čitav jedan sloj "organizatora" se razvio koji ništa drugo ne rade nego što sebe promovišu i grade karijeru na tuđoj nesreći, ne menjajući ama baš ništa.

 

Dakle, ne moraš da budeš pozvana na tajni sastanak u nekoj mračnoj sobi da bi bila deo tog procesa. Sve što treba da uradiš je da iskoristiš priliku koja ti se obilato pruža.


Pa ovo mi zvuci kao klasican “blame the victim” narativ, prebacujes krivicu sa kapitalizma kao takvog na zrtve izmedju ostalog i istog tog kapitalizma. A zasto? Eto resili sram ih bilo da se bore i za nesto sto samo njima nesto znaci a bez brige za ceo svet. Meni je ovakav stav ono totalno wtf
 

31 minutes ago, Weenie Pooh said:

Da li obične žene manje trpe nego ranije? Naravno da ne


Doktore, kako je biti majka :D Deluje mi da obicnim zenama u Americi ne cini lose to sto se barem pokrenula prica, javili nekakvi glasovi koji govore da neke stvari nisu u redu. Sta sad, treba omalovazavati svaki korak koji odmah ne donese trijumf? Ili jos gore, prozivati takve da guraju neku sasvim drugu i ni malo progresivnu agendu? Nisam doomer, izvini, lose si me procenio.

 

31 minutes ago, Weenie Pooh said:

Moć se, naravno, osvaja omasovljenjem i revolucijom. Omasovljenje je nemoguće oko partikularnih tema (univerzalne su haram). Čak i da omasovljenje jeste moguće, cenu revolucije niko ne bi bio spreman da plati jer nam je previše udobno ovako. A kad nam postane neudobno, biće daleko prekasno.


Terorizam? Et voila, ne treba omasovljenje :vikleri:

 

edit. francusky spelling

Edited by Leia
Link to comment

To što ja opisujem nisu žrtve, to su profiteri koji grade karijeru na tuđoj patnji praveći se da je rešavaju.

 

Terorizam je isto borba iz pozicije nemoći, očajnički apel na neku višu silu.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
26 minutes ago, Weenie Pooh said:

To što ja opisujem nisu žrtve, to su profiteri koji grade karijeru na tuđoj patnji praveći se da je rešavaju.

 

Terorizam je isto borba iz pozicije nemoći, očajnički apel na neku višu silu.


U redu, verovatno ima i profitera. Sta sad, dici ruke od svega komplet, jer ne moze onako kako ti mislis da je najbolje? 
Razumem da je tvoj stav da smo zakopani u poziciji nemoci, ali ciljas na pogresne krivce.

 

Link to comment
11 hours ago, Filozof manijak said:

Onaj osećaj kada ti je drago što živiš u Srbistanu a ne u talibanskoj Americi.

 

Odavno. Zločin koji se tamo dozvoljava osiguravajućim kućama u saradnji s farmaceutskom industrijom i bolnicama je više nego dovoljan.

  • +1 2
Link to comment
×
×
  • Create New...