Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

1 hour ago, Moonwalker said:

Kako ovo moze da bude minoran problem? Minoran za koga?  :frust:

 

Minoran je za ljude koji žive drastično gore od tebe. Ne znam na koliko načina to treba da ti se nacrta? Izgleda da nisi sposobna da prihvatiš da postoje ljudi kojima je bitnije da li će njihova (živa, postojeća) deca imati šta da jedu nego da li će neka tatina ćerka iz Severne Karoline moći da abortira u petom mesecu trudnoće ili će morati u drugom. A tih ljudi je daleko, daleko više nego što je ljudi u tvom ili mom udobnom društvenom statusu - to su neporecive činjenice.

 

Kad god sam pokušao da ti strpljivo objasnim koje su stvarne brige ljudi koji žive od jutra do sutra, ti si zauzimala stav uvređene primadone koja brine o vaskolikom ženskom svetu, i čije prioritete samo seksistički monstrumi nisu spremni da podele. Stavljaš ruke preko ušiju, žmuriš, i ponavljaš "la la la, ne zanima me, my way or the highway, vi ste ti koji nemate empatije". Ali evo, da pokušam još jednom:

 

Kad ankete pitaju siromašne pripadnike rasnih manjina koji su im prioriteti, oni kažu pare™ (minimalac, kirija, cena osnovnih namirnica, itd.)

Kad ankete pitaju siromašne pripadnike rodnih manjina koji su im prioriteti, oni isto kažu pare™.

Kad ankete pitaju siromašne žene koji su im prioriteti, verovala ili ne, i one kažu pare™!

Kad ankete pitaju dobrostojeće pripadnike bilo koje od ovih grupa, operisane od empatije, zatvorene u svoje male udobne mehure, oni kažu da su im prioriteti idpol sranja.

 

Ti razmisli u kojoj se od ovih grupa prepoznaješ i kako bi odgovorila da ti neko postavi takvo pitanje.

 

1 hour ago, Moonwalker said:

Ne umem da nadjem rec do koje mere sam zapanjena neshvatanjem o cemu se ovde radi. Najiskrenije. Ne znam da li dan ili nedelja proveden u nekoj medicinskoj ustanovi za ove stvari moze da pomogne u orjentisanju. Ovo je gore od nemanja para. A vi kako hocete.

 

Spoken like someone ko nikad nije nemao para. 

 

Jesi li se budila nekad bez dinara u novčaniku, pa išla od komšije do komšije da pitaš da pozajmiš pare za hleb i mleko, ne znajući kad ćeš i od čega da im vratiš?

 

Jesi li nekad nosila iz kuće nakit, nameštaj, televizore, ili telefone sitnim preprodavcima kako bi deca imala šta da obuju kad počnu da idu u školu po kiši ili snegu?

 

Jesi li imala priliku da gledaš roditelje kako se snalaze na gore opisane načine i razmišljaš kako da im pomogneš, gde šta da ukradeš ili preprodaš?

 

Siguran sam da nisi, jer da jesi, ne bi tako /mod edit: pisala, recimo/

Edited by Krošek
mod edit
  • +1 4
Link to comment

 

26 minutes ago, eumeswil said:

Nisam mislio na ovo konkretno, niti mislim da je minoran naravno. Nego na opšte potrošačko okruženje gde se svi pokušavaju pretvoriti u karijernog opsednutog građanina koji hrani monstruma od ekonomskog modela. Ljudi su podstaknuti da love idealizovane koncepte uspeha koji stavljaju njega/nju u stanje izolovanosti, gde počinje da veruje brendovima koje troši, socijalnim mrežama i influenserima, pretvaranje društvenih pokreta u Fortnite eventove, insistiranje da ljudi naročito siromašni ne žele porodicu, ne žele decu, već želite mesto na ovom imaginarnom brodu koji će vam pružiti sve što poželite, telefon od 2k$, pametni sat od 1k$, poslednji Tesla model, put u Dubai, i ne zaboravite da uzmete ove pilule za probleme mentalnog zdravlja.

 

Ljudi koji zele ili ne zele decu ili klasican porodican zivot je bilo uvek. Samo je socijalan pritisak bio ogroman, opet na zene veci. Sad negde neki mogu da biraju, do kada ce da vidimo. Nema nista gore nego ziveti zivot pod prinudom drustva ili okoline, pa cak i sopstvene glave ili biti daleko bilo nezeljeno dete.

 

To sto si napisao nije nista novo, predmeti koji se zele su novi. Nekada se zeleo komad nakita ili neki konj ili brod, sad hoce telefon. 

 

Ovo sto pises je pomalo patronizirajuce i kao  iz ovih religijskih prica.  Jeste potrosacko drustvo je daleko od idealnog, ali bilo je i gorih kroz istoriju. Izaberi u granicama mogucnosti koje ti se pruzaju ono sto tebi lezi sa nekim ko deli isti pogled na svet i nadaj se najboljem. 

 

Za socijalne mreze ti treba adekvatniji i godinama blizi sagovornik. Ja sam imala vrlo malo toga i sve poiskljucivala. U mom zivotu su imale jedinu svrhu nekakvog kontakta sa delom ljudi koji su razasuti po svetu. Za kontakte porodica/prijatelji koje zelim dovoljan je email i fizicko vidjanje kad prilike dozvole. 

 

Link to comment
23 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Minoran je za ljude koji žive drastično gore od tebe. Ne znam na koliko načina to treba da ti se nacrta? Izgleda da nisi sposobna da prihvatiš da postoje ljudi kojima je bitnije da li će njihova (živa, postojeća) deca imati šta da jedu nego da li će neka tatina ćerka iz Severne Karoline moći da abortira u petom mesecu trudnoće ili će morati u drugom. A tih ljudi je daleko, daleko više nego što je ljudi u tvom ili mom udobnom društvenom statusu - to su neporecive činjenice.

 

Kad god sam pokušao da ti strpljivo objasnim koje su stvarne brige ljudi koji žive od jutra do sutra, ti si zauzimala stav uvređene primadone koja brine o vaskolikom ženskom svetu, i čije prioritete samo seksistički monstrumi nisu spremni da podele. Stavljaš ruke preko ušiju, žmuriš, i ponavljaš "la la la, ne zanima me, my way or the highway, vi ste ti koji nemate empatije". Ali evo, da pokušam još jednom:

 

Kad ankete pitaju siromašne pripadnike rasnih manjina koji su im prioriteti, oni kažu pare™ (minimalac, kirija, cena osnovnih namirnica, itd.)

Kad ankete pitaju siromašne pripadnike rodnih manjina koji su im prioriteti, oni isto kažu pare™.

Kad ankete pitaju siromašne žene koji su im prioriteti, verovala ili ne, i one kažu pare™!

Kad ankete pitaju dobrostojeće pripadnike bilo koje od ovih grupa, operisane od empatije, zatvorene u svoje male udobne mehure, oni kažu da su im prioriteti idpol sranja.

 

Ti razmisli u kojoj se od ovih grupa prepoznaješ i kako bi odgovorila da ti neko postavi takvo pitanje.

 

 

Spoken like someone ko nikad nije nemao para. 

 

Jesi li se budila nekad bez dinara u novčaniku, pa išla od komšije do komšije da pitaš da pozajmiš pare za hleb i mleko, ne znajući kad ćeš i od čega da im vratiš?

 

Jesi li nekad nosila iz kuće nakit, nameštaj, televizore, ili telefone sitnim preprodavcima kako bi deca imala šta da obuju kad počnu da idu u školu po kiši ili snegu?

 

Jesi li imala priliku da gledaš roditelje kako se snalaze na gore opisane načine i razmišljaš kako da im pomogneš, gde šta da ukradeš ili preprodaš?

 

Siguran sam da nisi, jer da jesi, ne bi tako besramno lupetala.

 

Neverovatno je da imaš toliko drskosti da druge ljude upućuješ u medicinske ustanove dok pišeš to što pišeš.

 

 

/mod edit/ Ovo sto si napisao o nekom o kome ne znas ama bas nista blago receno je bolesno. /mod edit/ Pisi sta hoces, meni si na ignoru, jer na ovu kolicinu gadosti ne postoji nacin da se odgovori.

 

Napomena zbog ostalih. Medicinska ustanova nije bila ni psihijatrijska bolnica, ni ludnica, vec ginekoloska medicniska ustanova i/ili porodiliste.

Edited by Krošek
mod edit
Link to comment
On 24.6.2022. at 19:29, Tsai said:

Talibanija. Tramparatm legenda, nije zapoceo rat

 

to nas koji ne zhivimo u ameritsi uglavnom i interesuje. kontam da jadne irachane malo vishe zabole za svoje jade od prava amerikanki na abortus.

Link to comment
  • Krošek locked and unlocked this topic

Obaveštenje @Weenie Pooh @Moonwalker kultura dijaloga
Ne valja vam poso. Diskutujte lepse. Manje medicinskih ustanova koje su zapravo ipak ginekoloske klinike, baziranja argumentacije na iscitavanjima sagovorniku njegove situiranosti i licne perspektive (u dodiru sa pravilom foruma: "U diskusijama se treba u potpunosti limitirati na pisanu reč forumaša, a ne na njihov lični život"), uvredjenih primadona, besramno lupetala, nisu ti sve na broju i proganjas ljude.
Napomena (izvod iz pravila): "Komunikacija forumaša sa moderatorima treba da se odvija na jednom podforumu Zid Plača /na temi "Moderisanje i uređivanje foruma"; pitanja i komentarisanje rada mod tima dozvoljeni su samo na toj temi/"
  • +1 3
Link to comment
20 minutes ago, Moonwalker said:

/mod edit/ Ovo sto si napisao o nekom o kome ne znas ama bas nista blago receno je bolesno. /mod edit/ Pisi sta hoces, meni si na ignoru, jer na ovu kolicinu gadosti ne postoji nacin da se odgovori.

 

Napomena zbog ostalih. Medicinska ustanova nije bila ni psihijatrijska bolnica, ni ludnica, vec ginekoloska medicniska ustanova i/ili porodiliste.

 

/mod edit/

 

Nisam ni očekivao da ćeš umeti obrazložiš svoj "gore od nemanja para" stav.

Edited by Krošek
mod edit
Link to comment
1 hour ago, Moonwalker said:

 

 

/mod edit/ Ovo sto si napisao o nekom o kome ne znas ama bas nista blago receno je bolesno. /mod edit/ Pisi sta hoces, meni si na ignoru, jer na ovu kolicinu gadosti ne postoji nacin da se odgovori.

 

Napomena zbog ostalih. Medicinska ustanova nije bila ni psihijatrijska bolnica, ni ludnica, vec ginekoloska medicniska ustanova i/ili porodiliste.


Pričaš sa likom koji bi se radije preselio u Egipat sa ženskom decom nego u Skandinaviju, aman! ON zna, jer je bio poslovno i kao turista sa koleginicama. 

  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, dragance said:

Pričaš sa likom koji bi se radije preselio u Egipat sa ženskom decom nego u Skandinaviju, aman! ON zna, jer je bio poslovno i kao turista sa koleginicama. 

 

Ne, priča sa likom koji zna kako je to živeti u bedi. Ona evidentno nema pojma.

 

A ti si pričao sa likom koji ti je preneo stavove žene koja je u Egiptu živela skoro punu deceniju, jezik priučila, i kretala se sama gde god je htela bez problema. Ali ti evidentno znaš bolje jer si od kolege Francuza čuo da je njegovoj ženi bila frka kad je došla da ga poseti, pa sad prosipaš mudrosti kako se tamo jednostavno ne ide sa ženskom decom. 

 

Link to comment
24 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ne, priča sa likom koji zna kako je to živeti u bedi. Ona evidentno nema pojma.

 

A ti si pričao sa likom koji ti je preneo stavove žene koja je u Egiptu živela skoro punu deceniju, jezik priučila, i kretala se sama gde god je htela bez problema. Ali ti evidentno znaš bolje jer si od kolege Francuza čuo da je njegovoj ženi bila frka kad je došla da ga poseti, pa sad prosipaš mudrosti kako se tamo jednostavno ne ide sa ženskom decom. 

 

Naravno da verujem i njemu i njoj jer ih dobro poznajem, a ima i drugih slučajeva sa sve navalom i zabranom odredjenih radnji. Eno ti silovanje novinarke od strane rulje usred bela dana tokom “proleća”.

Link to comment
3 hours ago, Weenie Pooh said:

 

/mod edit/

 

Nisam ni očekivao da ćeš umeti obrazložiš svoj "gore od nemanja para" stav.


Gore od nemanja para je da si zensko koje nema para. Jeste poenta da nemanje par mora da se resi ali u medjuvremenu treba i da se pomogne nekako da se nemanje para ne produbljuje. Ti kao ne znas da najvise komada dece po glavi se radja u najsiromasnijim slojevima. 
Edukacija o kontracepciji i pristup istoj su takodje tesko dostupni velikom broju zena. Da ne ulazim u to da u tim najsiromasnijim slojevima zene slabo imaju pravo na misljenje.

Uostalom, ima studija vise o tome da tamo gda je sprovedena edukacija i obezbedjen pristup kontracepciji broj nezeljenih trudnoca opada.

Tako da, izvini ali to sto bi neka siromasna zena rekla da su joj pare najveci problem ne znaci da joj nedostatak zdravstvene zastite nije problem, zapravo je ukljucen u tu izjavu “nemam pare.” 

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, dragance said:

Pričaš sa likom


Sta se pricalo, pricalo se. O svemu ostalom iz njegovog pera ja cu ostati u blazenom nemanju pojma. Za licno i opste dobro ove zajednice. Molim te, pusti da ne eskalira.

  • +1 3
Link to comment

Cela ova prica o tom nekom presedanu na kome se bazira sudska praksa je cista budalastina i zamajavanje javnostu.

 

Postoje 2 jednostavna nacina da se problem resi:

- odluka federalnog zakonodovstva gde bi se propisalo pravo na abortus. To treba da uradi medicinska struka.

- izvrsna vlast koja ima hiper siroka ovlascenja i koja moze privtrmeno da resi problem jednom uredbom

 

Kao sto neko rece, mnogo vazniji je socijalni problem u drzavi. U materijalistickom drustvu gde se puno toga kupuje/placa novcem nemanje novca je fundamentalni problem.

Ko je iskusio nemastinu ima, nazalost, mnogo bolji filter za razdvajanje bitnog od nebitnog.

Ista stvar je kod ljudi koji su bolesni, ili imaju nekog bliskog ko je bolestan. Oni jako dobro znaju sta je bitno u zivotu. 

 

U vreme nakon velikog udara pandemije, i svih promena koje je ona donela, i u vreme ogromne inflacije tamo neki ustavni (ili koji god vec) sud resio da nakon 50 godina ispravlja krive Drine. Nije nego :(

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...