Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Evo za TX, moj je utisak nakon putovanja i kumulativnog boravka od oko 2 mjeseca po TX (uglavnom D-FW, Houston, Austin, ali i po vukojebinama tipa McAllen) da su bijelci i crnci+latinosi oko 1:1. Glede CA, radio sam u Fresnu oko 3 godine, tako da je prilicno dobro znam. U AZ bio nekih 10-ak puta. Odokativna procjena je da su crnci+latinosi u vecini.

 

Ali, precizna 50%+1 vecina nije bitna. Nisu ni Albanci bili vecina u Srbiji, niti Srbi u HR, pa je do sranja opet doslo.

 

Takodje, ti kazes da po zakonu, federalna vojska ne moze da se angazuje, da po zakonu guverner komanduje nacionalnom gardom i sl. Ali kakva je teoretska ogranizacijsko-formacijska struktura ™, nije mnogo vazno. Jer, po zakonu, ni u SFRJ nije bilo dozvoljeno mnogo toga (recimo formiranje i naoruzavanja paravojnih jedinica, pa se opet to dogodilo) i sistem se urusio. 

 

Ono sto zelim reci da je potencijal za sukobe tu, i da se stvara (ili je vec stvorena) politicka klima koja veoma lako moze odvesti u dalje zaostravanje i koja taj potencijal moze pretvoriti u stvarni sukob. Time ne kazem da ce sranja biti, ali mislim da mu se opasno pribilizavamo, i ja sam vec vidio writing on the wall™, da tako kazem :-)

Link to comment

 

Evo za TX, moj je utisak nakon putovanja i kumulativnog boravka od oko 2 mjeseca po TX (uglavnom D-FW, Houston, Austin, ali i po vukojebinama tipa McAllen) da su bijelci i crnci+latinosi oko 1:1. Glede CA, radio sam u Fresnu oko 3 godine, tako da je prilicno dobro znam. U AZ bio nekih 10-ak puta. Odokativna procjena je da su crnci+latinosi u vecini.
 
Ali, precizna 50%+1 vecina nije bitna. Nisu ni Albanci bili vecina u Srbiji, niti Srbi u HR, pa je do sranja opet doslo.
 
Takodje, ti kazes da po zakonu, federalna vojska ne moze da se angazuje, da po zakonu guverner komanduje nacionalnom gardom i sl. Ali kakva je teoretska ogranizacijsko-formacijska struktura ™, nije mnogo vazno. Jer, po zakonu, ni u SFRJ nije bilo dozvoljeno mnogo toga (recimo formiranje i naoruzavanja paravojnih jedinica, pa se opet to dogodilo) i sistem se urusio. 
 
Ono sto zelim reci da je potencijal za sukobe tu, i da se stvara (ili je vec stvorena) politicka klima koja veoma lako moze odvesti u dalje zaostravanje i koja taj potencijal moze pretvoriti u stvarni sukob. Time ne kazem da ce sranja biti, ali mislim da mu se opasno pribilizavamo, i ja sam vec vidio writing on the wall™, da tako kazem :-)

 

je l' to znaci

 

1) neka se pripremi Nacionalna garda, 

2) vojska da izvadi pushke iz soshke.

Link to comment

 

Evo za TX, moj je utisak nakon putovanja i kumulativnog boravka od oko 2 mjeseca po TX (uglavnom D-FW, Houston, Austin, ali i po vukojebinama tipa McAllen) da su bijelci i crnci+latinosi oko 1:1. Glede CA, radio sam u Fresnu oko 3 godine, tako da je prilicno dobro znam. U AZ bio nekih 10-ak puta. Odokativna procjena je da su crnci+latinosi u vecini.
 
Ali, precizna 50%+1 vecina nije bitna. Nisu ni Albanci bili vecina u Srbiji, niti Srbi u HR, pa je do sranja opet doslo.
 
Takodje, ti kazes da po zakonu, federalna vojska ne moze da se angazuje, da po zakonu guverner komanduje nacionalnom gardom i sl. Ali kakva je teoretska ogranizacijsko-formacijska struktura ™, nije mnogo vazno. Jer, po zakonu, ni u SFRJ nije bilo dozvoljeno mnogo toga (recimo formiranje i naoruzavanja paravojnih jedinica, pa se opet to dogodilo) i sistem se urusio. 
 
Ono sto zelim reci da je potencijal za sukobe tu, i da se stvara (ili je vec stvorena) politicka klima koja veoma lako moze odvesti u dalje zaostravanje i koja taj potencijal moze pretvoriti u stvarni sukob. Time ne kazem da ce sranja biti, ali mislim da mu se opasno pribilizavamo, i ja sam vec vidio writing on the wall™, da tako kazem :-)

 

:wacko:

Link to comment

:wacko:

OK, sad vidim dam sam promasio za AZ. Ocito da mi metoda™ nije iskalibrirana kako treba.
 
AZ:
 
White alone, not Hispanic or Latino, percent, July 1, 2015, (V2015) 55.8% 
Hispanic or Latino, percent, July 1, 2015, (V2015) (b) 30.7% 
Black or African American alone, percent, July 1, 2015, (V2015) (a)4.8% 
 
 
TX:
Anglo: 11.5M
Hispanic: 10.9M
Black: 3.1M
Link to comment

Evo za TX, moj je utisak nakon putovanja i kumulativnog boravka od oko 2 mjeseca po TX (uglavnom D-FW, Houston, Austin, ali i po vukojebinama tipa McAllen) da su bijelci i crnci+latinosi oko 1:1. Glede CA, radio sam u Fresnu oko 3 godine, tako da je prilicno dobro znam. U AZ bio nekih 10-ak puta. Odokativna procjena je da su crnci+latinosi u vecini.

 

Ali, precizna 50%+1 vecina nije bitna. Nisu ni Albanci bili vecina u Srbiji, niti Srbi u HR, pa je do sranja opet doslo.

 

Takodje, ti kazes da po zakonu, federalna vojska ne moze da se angazuje, da po zakonu guverner komanduje nacionalnom gardom i sl. Ali kakva je teoretska ogranizacijsko-formacijska struktura ™, nije mnogo vazno. Jer, po zakonu, ni u SFRJ nije bilo dozvoljeno mnogo toga (recimo formiranje i naoruzavanja paravojnih jedinica, pa se opet to dogodilo) i sistem se urusio. 

 

Ono sto zelim reci da je potencijal za sukobe tu, i da se stvara (ili je vec stvorena) politicka klima koja veoma lako moze odvesti u dalje zaostravanje i koja taj potencijal moze pretvoriti u stvarni sukob. Time ne kazem da ce sranja biti, ali mislim da mu se opasno pribilizavamo, i ja sam vec vidio writing on the wall™, da tako kazem :-)

 

Mozes da vidis slicnosti izmedju Amerike i Jugoslavije isto kao sto mozes da vidis slicnosti izmedju bilo kog plavokosog & plavookog coveka rodjenog 1963 i Breda Pita. Potrebna je samo dobra motivacija, malo zackiljis ocima i eto zapanjujuce istosti™. 

 

Sto se tice demografije lepo si uocio da je odnos gringo-sancho 1:1 u Teksasu, ali si kao i svaki Srbin koji se seca albanske iredente osamdesetih prevideo da su latinosi daleko manje kompaktni nego Albanci. Ako je verovati NYT, na izborima je 30% njih glasalo za Trampa; kod nas je mozda 5% Albanaca uopste izlazilo na izbore. Ja ne kazem da je 30% Latinosa "za" zid i deportacije, hocu da kazem da ne postoji jasna demarkacija tipa Srbi/Hrvati/Albanci kada posmatras belce/latinose/crnce.

 

Teksas se razlikuje od ostalih po snaznom lokalnom patriotizmu. Teksaski identitet je prilicno jaka kohezivna nit kod belaca i latinosa. Kad Srbinu to kazes on odmah kadar nevera, misli da latinosi jedva cekaju da se osvete za Kosovo San Jacinto. Mada ja nikom ne preporucujem da ide u barrio sa 'Remember Alamo' majicom, ne postoji teranje nazad u Meksiko ni kao psovka, ni kao uzrecica, ni kao sala. Teksas je zajednicki dom, o tome postoji saglasnost izmedju belaca i latinosa. Kod crnaca je vec drugacije, manji broj njih ima taj snazan osecaj lokalnog identiteta.

 

Zato mi je mnogo smesno kada Srbin krene da broji kolko ima ovih a kolko onih, pa kaze e tako je bilo i kod nas u Bosni pa ce moci vala i ovde. Ne, nema slicnosti. Bosanski Srbi i Hrvati su uvek imali rezervnu domovinu, sto se lepo videlo devedesetih. U Teksasu toga nema.

Edited by ObiW
Link to comment

 

Zato mi je mnogo smesno kada Srbin krene da broji kolko ima ovih a kolko onih, pa kaze e tako je bilo i kod nas u Bosni pa ce moci vala i ovde. Ne, nema slicnosti. Bosanski Srbi i Hrvati su uvek imali rezervnu domovinu, sto se lepo videlo devedesetih. U Teksasu toga nema.

Kad si to vec spomenuo, ja bih rekao da u TX i jedni i drugi imaju rezervne domovine, i da je 150-ak godina suzivota, kao i nekakav zajednicki Texas identited labav kohezivni faktor, kao sto je i suzivot Srba i Bosnjaka, ili njihov identited kao Bosanaca (ne politicka ordredinica, vec kulturna i teritorijalna koja je postojala do '92) bio labav. Ne znam koliko je taj identite otporan u klimi koja vodi daljoj polarizaciji (zamalo da kazem "nacionalnoj diferencijaciji" :-)
 
Ali, stoji to da ljudi ovdje generalno (ukljucujuci i sebe) povlace nategnute paralele i da se za svaku slicnost izmedju situacija moze naci jedna ili vise ubjedljiva razlicitost.
 
Na kraju krajeva nije ni vazno, ono sto sam ja juce na trenutak osjetio je super-subjektivno i licno, i vjerovatno se moze stiklirati u "ko se na burek opekao, i na jogurt duva" rubriku.
Link to comment

K-Storm_zpstmlflbhp.jpg

 

Samo sto je onomad u Port Everglades prispeo Crowley brod K-Storm sa prvim komercijalnim teretom iz Kube u SAD posle vise od 50 godina - 2 kontejnera ћумура - i samo sto je kubanska privredna delegacija posetila SAD ne bi li razmotrila mogucnosti za uzajamno korisnu trgovinsku saradnju, oglasio se i to na Twiteru, a kako bi drugacije, guverner Floride Rick Scott i objavio da to ne moze tako, da nije lepo.

Da je duboko razocaran saradnjom sa privredom 1 diktatorske zemlje, u kojoj se na celu sa Raulom Kastrom na angro krse ljudska prava...

I da luke Floride koje se drznu da udju u aranzman sa manipulacijom kubanskom robom mogu da se obrisu sto se subvencija tice.

Crowley Maritime inace odrzava redovnu brodsku vezu sa Kubom od 2001. godine.

Link to comment

Meanwhile, in another news, SR Slovenija razmatra mogucnost obustave uplacivanja sredstava u fond za nerazvijene republike i pokrajine. KPIX5 reports that officials are looking for money that flows through Sacramento to the federal government that could be used to offset the potential loss of billions of dollars’ worth of federal funds if President Trump makes good on his threat to punish cities and states that don’t cooperate with federal agents’ requests to turn over undocumented immigrants, a senior government source in Sacramento said.

 

 

The federal funds pay for a variety of state and local programs from law enforcement to homeless shelters.

“California could very well become an organized non-payer,”

said Willie Brown, Jr, a former speaker of the state Assembly in an interview recorded Friday for KPIX 5’s Sunday morning news.

 

“They could
recommend non-compliance with the federal tax code.”

http://sanfrancisco.cbslocal.com/2017/01/27/california-could-cut-off-feds-in-response-to-trump-threats/

http://www.zerohedge.com/news/2017-01-28/california-threatens-cut-funds-washington

Link to comment

Early 2018: SAO California

Samo se ti zajebavaj, ali oni su u novembru (kad su većinom glasali protiv riđokosog lažljivog mizooginog rasističkog narcisoidnog govedatm) velikom većinom izglasali Proposition 58, kojim se poništava moj omiljeni Proposition 227 izglasan 1998. godine, koji itekako ima veze sa onim što su ovde pisali Peter Fan i ObiW. U Arizoni su 2000. glasali za svoj Proposition 203. koji još uvek važi (prevedeno na bivšu Jugoslaviju, 227 i 203 bi bili kao ukidanje nastave na albanskom u školama, znam da je paralela malo nategnuta jer kao što reče ObiiW tamo nema homogene etničke grupe kao što su kod nas bili Albanci, ali je tada svejedno zort radio kod većinske grupe, što u Teksasu kao što je potvrdio ObiiW nikad nije biio slučaj, tamo je čak i Žbunoviti podržavao dvojezičnu nastavu).

 

SaE

Link to comment

Samo se ti zajebavaj, ali oni su u novembru (kad su većinom glasali protiv riđokosog lažljivog mizooginog rasističkog narcisoidnog govedatm) velikom većinom izglasali Proposition 58, kojim se poništava moj omiljeni Proposition 227 izglasan 1998. godine, koji itekako ima veze sa onim što su ovde pisali Peter Fan i ObiW. U Arizoni su 2000. glasali za svoj Proposition 203. koji još uvek važi (prevedeno na bivšu Jugoslaviju, 227 i 203 bi bili kao ukidanje nastave na albanskom u školama, znam da je paralela malo nategnuta jer kao što reče ObiiW tamo nema homogene etničke grupe kao što su kod nas bili Albanci, ali je tada svejedno zort radio kod većinske grupe, što u Teksasu kao što je potvrdio ObiiW nikad nije biio slučaj, tamo je čak i Žbunoviti podržavao dvojezičnu nastavu).

 

SaE

Ok, sad je u Ca dvojezicna nastava (izglasana) a u Arizoni jos nije - i to ce se, cenim, regulisati™. Ovo sa "zaustavljanjem para" je malo ozbiljnije i zaista smrdi™ - ne bash na SAO nego vishe onako nekako na secesiju (SLO, CRO i taj rad). Koliko je to realno - cak i u kontekstu nacitanog riđokosog lažljivog mizooginog rasističkog narcisoidnog govedatm kome preti impicment na dnevnoj bazi? ono - each/every day i taj rad.

Link to comment

 

Jedva cekam sledecu Nedelju:

 

What will Gaga deliver? Pro-LGBT singer may unload on the new president and his lieutenant

Gaga has a reputation for provocation: She may earn it again at February's Super Bowl

SCOTT TIMBERG

 

TOPICS: DONALD TRUMPLADY GAGAPOLITICSSUPER BOWLENTERTAINMENT NEWS

lady-gaga-620x412.jpg
 

 

:lolol:

 

Samo se ti zajebavaj, ali oni su u novembru (kad su većinom glasali protiv riđokosog lažljivog mizooginog rasističkog narcisoidnog govedatm) velikom većinom izglasali Proposition 58, kojim se poništava moj omiljeni Proposition 227 izglasan 1998. godine, koji itekako ima veze sa onim što su ovde pisali Peter Fan i ObiW. U Arizoni su 2000. glasali za svoj Proposition 203. koji još uvek važi (prevedeno na bivšu Jugoslaviju, 227 i 203 bi bili kao ukidanje nastave na albanskom u školama, znam da je paralela malo nategnuta jer kao što reče ObiiW tamo nema homogene etničke grupe kao što su kod nas bili Albanci, ali je tada svejedno zort radio kod većinske grupe, što u Teksasu kao što je potvrdio ObiiW nikad nije biio slučaj, tamo je čak i Žbunoviti podržavao dvojezičnu nastavu).

 

SaE

Одлично. Нека се отцепе.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...