Jump to content
IGNORED

The Social Network (2010)


3opge

Recommended Posts

to je to. film mi se jeste dopao jer cini dobru stvar za te mlade ljude, te programere, brzo i duhovito repliciraju i zive zivotom rokenroul maverika. to mi je drago.medjutim, cinjenica je da smo svi srecni i zadovoljni, mi forumasi, svi smo mahom saucesnici fejzbuka, mi govori da film ne samo da nije umetnicki najuspeliji nego i da je pederski.oukej, nije sociopata, nego je geek, nerd, debil i grabljivac, tamo neki, svejedno, operisan od naseg drustvenog stratuma. gledamo film, a ta drutvena mreza nema veze sa nasom - fejzbuk ili nefejzbuk - mrezom, jeste da je iz nje nastala, jeste da je odredila spoljne uslove nastajanja, al to su neki jadnici, svi oni, sa kojima mi ne dolazimo u medjuodnose. mnogo trulo. znas kako kaze kami? jebes drustvenu mrezu u kojoj se svi osecaju nevino! ja kazem, serem se na film o fejzu koji nikog nije iznerviro!(zucker je zasluzio hrabriji film a mozda je ona gospodja s rtsa ipak bila u pravu. fincer je reditelj u godinama a zucker je mladi vizionar.)

Edited by fancy claps
Link to comment
  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    23

  • Indy

    18

  • Ajant23

    15

  • fancy claps

    10

Ne znam, nekako uvek na ovim temama ljudi projektuju sopstvene zivote u ono sto je kao njihov dozivljaj filma. Odakle ja gledam, filmski Zucker je sasvim regularan pripadnik gen Y.

Edited by Indy
Link to comment
Odakle ja gledam, filmski Zucker je sasvim regularan pripadnik gen Y.
Koristis engleski idiom preveden na srpski, interesantno. (mislim na "odakle ja gledam").I da, i za mene je Zuko™ veoma nalik na ekipe koje sam tada sretao i cije mi se mnoge osobine nisu dopadale...ali pre mislim na dabblere i, ajde, hackere, nego na ogrezle codere. Zuko™ me vise podseca na ljude koji su internet dozivljavali pre svega kao sredstvo za socijalno samopotvrdjivanje (a tih sam upoznao masu), nego na prave profesionalce. Edited by vasudeva418
Link to comment

nah. moja zamerka je prilicno formalna, nije licna iako bi mozda trebalo da bude. mreze su mreze zato sto se umrezuju. ili se umrezuju zato sto su mreze. ovde su svi diskonektovani iz dogadjaja pa mogu da uzivaju sa strane. znaci nesto nije u redu.

Link to comment
objasnite mi ovo kao debilu
ne bih trolovala ali kad bas pitas. (skoro) svaki open source dolazi sa licencom koja definise nacin korisnjena, modifikacije i distrubucije (kao i svi ostali source-ovi). open source zajednica se potrudila da prilicno jednostavan sistem licenciranja iz proslosti koji je intelektualnu svojinu prakticno stitio samo velikim kompanijama, koje su u poslu prodavanja softvera i koda, obogati stotinama metoda kako da obicni korisnici u isto vreme zastite svoju intelektualnu svojinu i podele je sa drugim ljudima.
Link to comment
Koristis engleski idiom preveden na srpski, interesantno. (mislim na "odakle ja gledam").I da, i za mene je Zuko™ veoma nalik na ekipe koje sam tada sretao i cije mi se mnoge osobine nisu dopadale...ali pre mislim na dabblere i, ajde, hackere, nego na ogrezle codere. Zuko™ me vise podseca na ljude koji su internet dozivljavali pre svega kao sredstvo za socijalno samopotvrdjivanje (a tih sam upoznao masu), nego na prave profesionalce.
slazem se. da je 'pravi profesionalac' zavrsio bi harvard, otisao na master na mit, i onda se zaposlio u ms/hp/intel...... sad bi uzeo kredit za kucu, i nosio plavu kosulju i kaki pantalone.on je jedan od onih sto traze neku brzu foru da se probije na internetu. za razliku od drugih, on je nasao. najbolju. ono sto je skroz interesantno kod njega je sto je on to uradio mnogo posle .com generacije od kojih su se neki obogatili na glupostima i brzo nestali. njegovo vreme nije bilo vreme kad su se klinci lozili da zarade prvi milion dok su na koledzu. njegove kolege sa harvarda su sigurno mastali da rade za lehman brothers. po tome je bio malo van vremena i verovatno socijalno neprilagodjen drustvu na faksu, ali nikako sociopata.
Link to comment
nah. moja zamerka je prilicno formalna, nije licna iako bi mozda trebalo da bude. mreze su mreze zato sto se umrezuju. ili se umrezuju zato sto su mreze.
hehe, na fejsu kao na forumu. neko te cita (prati i lajkuje) zato sto si neko ili si postao neko zato sto te ljudi na forumu citaju (na fejsu lajkuju)...? Edited by MayDay
Link to comment
... verovatno socijalno neprilagodjen drustvu na faksu ...
Razmisljao sam o ovome, i ne znam na osnovu cega (u filmu) se to moze reci. Iz mog ugla (evo, vaso, ispravio sam se) nema niceg narocito neobicnog u nj. ophodjenju sa kolegama/profanima. Ne bismo trebali da baziramo to na osnovu one ispale od strane zenske sa pocetka filma. Mi ne znamo kako je on prolazio kod drugih cura, to nije dato ni izmedju redova. Koliko vidim, sedi tamo sa drugarima u sobi, pici po tastaturi, pije pivo (sto i oni rade). To je sve sasvim u opisu "radnog mesta" pripadnika generacije Y, mnogi koje sam upoznao izgledaju slicno (osim sto se vise zanimaju za sport). Eduardo mu je bio drugar, dok se nije "zaljubio" u Napster-decka, i tako to. Uspeo je da uspostavi i kontakt sa bracom veslacima i da ih "kupi" inicijalno, sto je - iz mog ugla - prilicno zavidan social skill. U onoj kuci u Kaliforniji, vrlo su se lepo zabavljali - ko ne bi voleo da im se pridruzi? On, kao i neki drugi pripadnici Gen. Y koje znam, pokazuje odsustvo preterane brige za osecanja/interese drugih ljudi. To, da.
Link to comment

Odličan. Film je relativno dug, a nisam osetio ta dva sata kako su prošla. 8-9/10.U filmu jednostavno nisam primetio loše momente. Tačno je doduše da su gotovo svi važniji dijalozi sassy, snappy, verbalni filigrani, zaista bode uši, ali to sam mogao da oprostim zbog činjenice da je dobar deo filma sudska rasprava oko intelektualne svojine jedne ideje. Ne čudi me da su morali malo da našminkaju dijaloge. Iz početka mi je smetala sumanuta brzina filma i rešetanje rečenice za rečenicom, onaj prvi dijalog između između Zuka i devojke sam jedva ispratio, ali brzo se navikne. Baš čitao par reviewova, neki kažu da je to urađeno da bi se dočarao svet interneta gde svako čudo traje 5 minuta, drugi da je to jednostavno kako nerdovi pričaju, ali pošto film traje 2 sata nekako više verujem da je to bio jedini način da zbudže sve, a da ne seku mnogo. Mission accomplished.Ne čini mi se da film favorizuje Zukerberga. Štaviše, od početka do kraja, film ga u praktično svakom segmentu pokazuje kako radi sve gore i gore stvari. Utisak o favorizovanju se valjda dobija jer postoji vrlo očigledna nota u filmu koja simpatiše celu tu geekštinu, i prilično je dobra paralela da se praktično radi o rokenrol priči. Napravili su prvi hit koji je bio popularan među masama a u isto vreme su postali bad boys, zbog toga je autor bio u sukobu sa vlastima (Harvarda), dao im srednji prst, došao na (ukrao) ideju za nešto veće što je preraslo u masovnu histeriju (sama rečenica Eduarda We have groupies je potpuna potvrda analogije). Kako se bum i popularnost uvećavaju, prate ih elementi da postaju svesni koliku su stvar napravili, i stvara se raskol između jednog koji želi komercijalu i drugog koji želi kreativnost i da njegovo delo nastavi da bude nešto cool i jedinstveno. Postoje momenti gde je očigledno prećutano koliko njih dvojica-trojica zaista misle da su napravili nešto što će promeniti svet, ali to se nikada ne izgovara (nisam siguran zašto, ali to mi se jako dopalo). I ostalo, studentske žurke, "kreativni ambijent" studentske sobe gde prljave gaće i čarape vise po zidu a glavni kreativac samo srlja napred, razmišlja o novim probojima, i non stop nosi uvek istu usmrdelu odeću. Tačno, ovo je čista analogija benda.Mislio sam da je sam kraj

malo nepotreban kada je dodao bivšu ribu u friendse, jer je pokušano da se samo u tih par minuta nekako humanizuje Zukerberg, ali nekako sve više mislim da je to bio samo potpis na kraju suptilne poente filma - da najveći svetski sajt nije nastao iz nekih humanističkih ideja o zbližavanju ljudi kroz socijalne mreže, i da je Facebook nasleđe čovečanstvu da budu u kontaktu sa svojim bližnjima. Baš naprotiv, da je cela ideja počela tako što je bio ljut na devojku koja ga je ostavila, pa ju je napušio na svom blogu, a dva sata kasnije stvorio onaj sajt gde su ljudi upoređivali ribe sa faksa. Čak ni novac nije nikakav motivator što se videlo čim su ga braća pitala da li je prodao neki svoj program MS-u a on samo slegavši ramenima rekao da ga je postavio za free download. Lepo je nacrtan paradoks da je čovek koji je napravio najveću mrežu za druženje ostao bez ijednog prijatelja svojim delima (ili da od početka nije ni imao prijatelje, samo ljude koje je iskorištavao), da je dvojicu najbližih drugova odstranio od sebe, da je hteo da mazne ideju trojici bogatih drkadžija koji su bili suprotnost svemu što je on, i da se sve to ispostavilo da postane svetska hitčina po čijim talasima će on surfovati želeći non stop da unapređuje svoje čedo onako kako samo on misli da je najbolje. Ali da na kraju ipak misli na onu koja ga je nenamerno potakla na sve to, mada (sigurno) i dobrim delom samo da bi mogao da joj kaže "vidi šta sam napravio".

Link to comment

dosta se potencira upotreba prijatelja u filmu. erika i zuckerberg pomocu njenog prijatelja ulaze u kafanu na pocetku filma, blizanci preko tatinog prijatelja dolaze do rektora. erika nece da napusti veceru i poprica sa zuckerbergom da ne bi uvrijedila prijatelje (to je makar izgovor).s druge strane, zuckerberg daje (naivnu i nebitnu ali slikovitu) opasku o 'prijateljima iz victoria's secreta'.on jako dobro intuitivno sagledava drustvene mreze i dinamiku. drustvene mreze se najcesce sire inkrementalno, a ne skokovito, u susjedstvu (profesionalnoj grupi, kafani) prije no na vecu udaljenost (fizicku ili virtuelnu). veca je vjerovatnoca da ce osoba naci curu ili momka na poslu, forumu gdje styalno pise ili fakultetu nego na ljetovanju. i veca je vjerovatnoca da ce prije naci slicnu osobu nego razlicitu. tu je, plus minus, razlika u dometima izmedju fejsbuka i elitne mreze blizanaca. elita se siri na elitu, a barijere za ulazak nas obicnih u elitu su visoke.u tom smislu, ne mislim da je paradoks sto je zuckerberg stvorio onakvu mrezu. (zna da je bitno znati ljude koji znaju ljude)ideja da se napravi fejsbuk je u izvjesnom smislu najobicnija moguca (a ocigledno to nije bilo dovoljno, cim dugo nismo imali tako uspjesnu mrezu), u tome je tajna njegovog uspijeha, i to je u filmu sjajno prikazano. ispada da je oflajn i onlajn umrezavanje bazicno vrlo slicno, pociva na istim motivima i drustvenim vjestinama. uz svu lakocu ofrendjljenja na fejsbuku.odlican film, bez velicanja fejsbuka i bez cinizma na racun njega.nadjemo se na forumu kad zuckerberg bude imao unuke koji ce biti 3. generacija vrlo elitne eliteedit: odlicna prica i o drustvenim klasama, naravnosuper je i nacin na koji bi blizanci dodatno platili zucku, popravljanjem njegovog ugledakao i pogled drustva i prava (u mjeri u kojoj to uopste vidimo u filmu) na autorstvo u ovom slucajuedit2: ja inace ne volim fejsbuk

Edited by morgana
Link to comment
on jako dobro intuitivno sagledava drustvene mreze i dinamiku. drustvene mreze se najcesce sire inkrementalno, a ne skokovito, u susjedstvu (profesionalnoj grupi, kafani) prije no na vecu udaljenost (fizicku ili virtuelnu). veca je vjerovatnoca da ce osoba naci curu ili momka na poslu, forumu gdje styalno pise ili fakultetu nego na ljetovanju. i veca je vjerovatnoca da ce prije naci slicnu osobu nego razlicitu. tu je, plus minus, razlika u dometima izmedju fejsbuka i elitne mreze blizanaca. elita se siri na elitu, a barijere za ulazak nas obicnih u elitu su visoke.u tom smislu, ne mislim da je paradoks sto je zuckerberg stvorio onakvu mrezu. (zna da je bitno znati ljude koji znaju ljude)
Nisam to želeo reći. Ako bi se pogledao neki mission statement Fejsbuka garant bi bilo nešto tipa da je tu u nekoj evanđelističkoj ulozi da pomaže ljudima da se bolje druže uz nekoliko probranih feelgood reči, poput "friends", "share", "connect", itd. Nije nikakav paradoks što je on stvorio takvu mrežu, više da je paradoks (OK, možda loš izbor reči) to što se fejs sada "prodaje" sa ovakvim načelima, a u osnovi je ceo projekat čedo gika koji nije imao prave prijatelje, možda čak ni pojam prijateljstva, i da su mu porivi nešto što je izraslo iz (američke ili šire?) opsesije o broju "prijatelja" i klikanje po gomilama ličnih prezentacija sa tvog faksa u smislu "koja je dobra riba; pitam se kakva je i ima li dečka". Fakat da ga je baš on stvorio nimalo nije paradoks, uz ovo što si ti napisala da je ideja najobičnija moguća, meni je sasvim logično da ideja za tako nešto proistekne od nerda koji nema preveliki krug ortaka i provodi vreme istražujući profile riba.
Link to comment

Vidi se, a? :(Ali meni je baš bilo dobro koliko mi se činilo da je ceo film ravnodušan prema samom sajtu i prema uticajima koje je on ostavio na svet i društvo, to je u filmu skroz nedotaknuto. Uopšte nije bilo potrebe baviti se time, to svako od nas zna, koncentrisali su se na pravu priču.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...