Jump to content
IGNORED

volim supu od petlića


gospa buba

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • assück

    9

  • msmodesty

    7

  • yolo

    7

  • ivy

    7

  • 3 months later...

Čorba od koprive ili zelja Obavezni sastojci: crni luk, beli luk, kopriva, so, jogurt ili pavlaka ili drugi mlečni proizvod. Fakultativni sastojci: biber, kukuruzno brašno, jaja.Količine sastojaka govorim otprilike: Dinstati na masnoći 4 srednje glavice cluka, belog luka po ukusu (pola do cele glavice), dodati 750 g iseckane mlade koprive- brati vrhove biljke (obariti da baci 1 ključ, iseckati a vodu u kojoj se barila sačuvati) zelje se malo duže bari osim ako je jako mlado, promešati, dodati brašno ( 1-2 supene kašike), posle minut vodu, so, kuvati još malo (npr. 5 minuta). Začiniti jajima. Mlečni proizvod dodatni radi neutralizacije oksalne kiseline koja je uvećim količinama štetna. Znači, može i bez mleka ali u manjim količinama.Jela od koprive, zelja, spanaća i sl. ne podgrevati.Ovakva jela ne spremam u metalnom posuđu, nekako mi ne ide, a moguće i da sam negde pročitala da to nije dobro.Obarena kopriva i zelje mogu se zamrznuti, tako da se i tokom zime od njih može praviti pita ili čorba. Kraj svih čorbi od povrća prednost dajem čorbi od koprive, posle nje se osećaš opasno dobro!

Edited by halloween
Link to comment
  • 5 months later...

Da li je još neko isprobao one indonežanske piletina/teletina instant supe koje obizavaju po DIS-u i Univeru? Meni su suze išle koliko je jako ali je ukus fantastičan. Jedini problem je što preteruju sa rezancima.

Link to comment

sezonski potaz od povrcatrecina brokolija, trecina celera (koren plus stabljike), trecina kelerabe - iseceno na komadelitar mleka plus litar vode (okvirno)so, biber, muskatsve sem zacina staviti da se kuva, paziti da ne vri jer mleko u dodiru sa povrcem pravi dosta ruznu penukad prokljuca staviti na tisu vatru i dodati zacine - neki ljudi vole vegetu i supu iz kocke, moze se i to dodatikad je gotovo, pustiti da se ohladi i onda pulverizovati mikserom (najbolje stap, da ne prska ali moze bilo koji u dubljem sudu)ako je previse gusto dodati vode i razblaziti po ukususervirati sa parmezanom, preprzenom pancetom ili cipsom od crnog luka

Link to comment
Da li je još neko isprobao one indonežanske piletina/teletina instant supe koje obizavaju po DIS-u i Univeru? Meni su suze išle koliko je jako ali je ukus fantastičan. Jedini problem je što preteruju sa rezancima.
probao ja vijetnamsku ljutu sa račićima, odlična! Ali previše rezanaca.edit: ali je ta u Veru, ne u DIS-u, sori Edited by Kelt
Link to comment
kako se od pilećih grudi sa kostima pravi pristojna supa?
tesko...treba ti jos nesto, ja kombinujem sa junecim rebrima ili pauflekom...+ koska....pecen luka, celer, pastrnjak i sangarepa...koren persuna nije obavezan....
Link to comment

Oni izgleda vole da rezanci pokupe skoro celu supu da bi mogli da je jedu štapićima. Kada sam je prvi put probao, morao sam da uzimam gutljaj vode posle svake kašike supe, grlo mi je gorelo kao i nos. Sada mi samo izlazi para na uši. :lol:

Link to comment
Čorba od koprive ili zelja Obavezni sastojci: crni luk, beli luk, kopriva, so, jogurt ili pavlaka ili drugi mlečni proizvod. Fakultativni sastojci: biber, kukuruzno brašno, jaja.Količine sastojaka govorim otprilike: Dinstati na masnoći 4 srednje glavice cluka, belog luka po ukusu (pola do cele glavice), dodati 750 g iseckane mlade koprive- brati vrhove biljke (obariti da baci 1 ključ, iseckati a vodu u kojoj se barila sačuvati) zelje se malo duže bari osim ako je jako mlado, promešati, dodati brašno ( 1-2 supene kašike), posle minut vodu, so, kuvati još malo (npr. 5 minuta). Začiniti jajima. Mlečni proizvod dodatni radi neutralizacije oksalne kiseline koja je uvećim količinama štetna. Znači, može i bez mleka ali u manjim količinama.Jela od koprive, zelja, spanaća i sl. ne podgrevati.Ovakva jela ne spremam u metalnom posuđu, nekako mi ne ide, a moguće i da sam negde pročitala da to nije dobro.Obarena kopriva i zelje mogu se zamrznuti, tako da se i tokom zime od njih može praviti pita ili čorba. Kraj svih čorbi od povrća prednost dajem čorbi od koprive, posle nje se osećaš opasno dobro!
Ne jaja u čorbu!nono.gifZa čorbu s koprivom/zeljem najvažnija je slanina!Daklem, prodinstati crni luk, šargarepu (i kojekakvo korenje) i malo slanine (pancete ili neke slične dimljene) iseckane na sitne kockice ili štapiće.Dovoljna je sasvim mala količina slanine, treba samo da zamiriši.Dalje, sipati vodu i kocku za supu (snalažliviji mogu da iskoriste bujon iz zamrzivača) i krčkati malo i onda dodati kidano (bolje je nego seckano) zelje/koprivu. Za par minuta je gotovo.Sve ostalo je stvar improvizacije.Ko voli može da ubaci neku testeninu ili nekakve noklice.Može i malo pavlake.Bolje je kad nije mnogo gusta, izgubi se reskost i svežina zelja/koprive.Od začina preporučujem bosiljak, mada lepo ide i majčina dušica, beli lukić a i mlade lukove i sremuš kad je sezona.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...