Jump to content
IGNORED

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

Pre nekoliko nedelja je jedan od radnika Google objavio manifest u kome tvrdi da je OK da zene imaju manje plate i nize pozicije u firmi jer nisu podjednako sposobne za inzenjerske i menadzerske zadatke zbog bioloske uslovljenosti. Google je otpustio govnara

mislim da taj nije rekao kako je ok da zene imaju manje plate za iste pozicije u firmi (zbog cega je valjda google bio pod istragom ranije ove godine), nego da je ok da zauzimaju (u proseku) nize pozicije. ako se zaista zalazu za diversity i inclusion onda mozda nije trebalo da ga otpuste, bez njega im se smanjio malo diversity of thought, mada, naravno, imaju pravo da ga optuste. 

Link to comment

a ja sam cuo da je lik ustvari izjavio da se u guglu trenutno vestacki pravi polna ravnoteza

pa zaposljavaju i zene koje nisu strucne za odredjene pozicije da bi odnos polova bio ravnopravan (valjda pola pola)

 

doduse ja nisam citao/slusao izjavu lika, vec mi je preneseno

Link to comment

cekaj, znaci oni koji su zenama (u proseku) davali nize pozicije, sada otpustaju govnara koji kaze da je to ok?

tako nekako izgleda.

 

a ja sam cuo da je lik ustvari izjavio da se u guglu trenutno vestacki pravi polna ravnoteza

pa zaposljavaju i zene koje nisu strucne za odredjene pozicije da bi odnos polova bio ravnopravan (valjda pola pola)

 

da, ali malo opsirnije pozivajuci se na biologiju. napisao je desetak strana teksta i dao reference na neke naucne radove itd. uglavnom, ogradio se na pocetku rekavsi da podrzava diversity, kao i da govori o distribuciji interesovanja/sposobnosti/itd kod zena vs. muskaraca, a ne o pojedinicnim slucajevima (tj. ne smatra kako je svaki muskarac sposobniji od svake zene za te vise pozicije ).  rekao je kako postoji preklapanje kod te dve distribucije, ali kako u proseku vise muskaraca ima sposobnosti za tech i menadzerske pozicije. i onda se protivio inicijativama koje su usmerene da pomognu samo zenama kako bi uspele da se popenju hijerarhijski u kompaniji, nego smatra da te inicijative treba da budu dostupne svima bez obzira na pol. takodje smatra kako ne treba posmatrati muskarce i zene kao dva plemena, nego da svaku osobu treba ocenjivati individualno. ovo poslednje bi bilo skroz ok kada ne bi postojao unconcious bias pri tom ocenjivanju sposobnosti kod kandidata. generalno se ne slazem se sa njim, narocito zbog previda da diskutuje dosta prepreka koje zene i manjine imaju, zbog cega se njihove individulne sposobnosti ne ocenjuju uvek isto kao kod muskaraca (belih muskaraca?), mada ima i stvari sa kojima se slazem sa njim. ne izgleda mi toliko strasno to sto je uradio da ga toliko napadaju, otkaz je ok, hajka je malo previse. mogli su mozda malo manje da ga kritikuju. sto se tice otkaza, svaka komanije ima pravo to da uradi, company culture/code of conduct itd., ima hiljadu nacina da se neko ukloni ako se ne uklapa u misiju i viziju korporacije. 

Edited by mei
Link to comment

 

 ne izgleda mi toliko strasno to sto je uradio da ga toliko napadaju

 

Zato sto je izgleda u Americi postalo pravilo da kada unutar organizacija u kojima dominira drustveno liberalni pogled na svet (univerziteti, korporacije poput Gugla) pisnes bilo sta protiv "diversity initiatives" bivas nabijen na kolac i proglasavan za najgoreg rasistu/seksistu/sta li vec. U poslednjih godinu dana ima desetina primera sa americkih univerziteta koji su stigli do medija (a verujem i na stotine slucajeva za koje mediji nisu culi) gde su ljudi proglasavani za ne znam kakva cudovista za daleko bezazlenije komentare i primedbe nego esej ovog tipa iz Gugla.

 

A on je cini mi se najvise popio otkaz zbog toga sto je frka koja se digla oko njegovog pisanija naterala CEO-a da se vrati ranije s godisnjeg odmora.

 

Umesto hajke, mogao je npr. neko iz tog istog Gugla da napise odgovor i da pobije stavku po stavku sve sto je ovaj tvrdio (mislim, sve sto je pogresno). Drustveno liberalni/levo orijentisani su postali alergicni na bilo kakvu sugestiju urodjenih razlika medju ljudima. Uskoro ce da vriste ako kada neko kaze da je za kosarku u proseku bolje biti visok nego nizak.

 

http://www.cbc.ca/news/opinion/google-gender-memo-1.4240644

 

 

James Damore's memo does not read like a document meant to cause pain and hurt; it reads like a plea to be able to speak more frankly. Ultimately, it's suggesting that management adopt what bible types might call a teachable spirit. Which really isn't such a crazy idea. How many good management books are there out there that advise hubris over humility?

 

"On average, men and women biologically differ in many ways," Damore wrote (and it's hard to argue with him on that).
 
"These differences aren't just socially constructed…. Many of these differences are small and there's significant overlap between men and women, so you can't say anything about an individual given these population level distributions."
 
Damore may be right or wrong (or partly right and partly wrong), but what he's suggesting is neither wildly outlandish nor an invitation to discriminate against women in the workplace.
 
And if what he says about women is dismissive and diminishing (for example, stating the women have lower stress tolerance and are less assertive than men), is the best way to refute it to freak out and fire him before he disturbs the delicate flowers further?
 
A lot of women who thought Damore was wrong expressed themselves forcefully and convincingly on Twitter; giving some of these women a platform – perhaps a Google town hall debate with Damore – could have done more good for workplace culture than giving Damore a pink-slip has done.
 
Since Damore is being hailed by some as a free speech martyr – and Damore has said he'll sue Google — I'll repeat that I think Google had every right to fire him.
 
This isn't unlawful censorship, it's business.
 
But it does make you wonder how well business – and the rest of society – will do in the future given how poor we have all become at speaking civilly about controversial issues.
Link to comment

naravno. bice tu settlement pre suda svakako. meni se sve cini da je ovaj napisao esej, znajuci kakvu ce reakciju izazvati i prestati da radi u gugl. a selo je malo, cim druge f firme cuju, koje dele slicno misljenje, eto njega tamo

Link to comment

Da se razumemo, ne znam nista o tom tipu osim njegovog skrabanja ovog, mozda on jeste mizogeni seksista zenomrzac koji se samo trudio da to prikrije i budu uljudnije dok je pisao. Ako je recimo tako, tim gore sto ce Gugl od njega da napravi u ocima mnogih nekog mucenika.

Link to comment

 zbog cega se njihove individulne sposobnosti ne ocenjuju uvek isto kao kod muskaraca (belih muskaraca?), 

 

Meni je malo smesno tvrditi da beli muskarci imaju nekakvu prednost u severnoamerickom tech sektoru. Sto bi rekao moj kum koji je radio u IT sektoru jedne velike kanadske banke, ,,'diverzitet' nije kada su ti 90% zaposlenih kinezi''.

 

Da postoji i dalje strukturni set predrasuda prema zenama u tech firmama ja mislim da je tacno. Ono sto mislim da nije poenta da se isforsira na silu da ima 50/50 podelu radnih mesta, vodecih pozicija i sl. Ako je zena tu da bi se ispunila kvota, muskarci ce da gundjaju da je tu samo zbog kvote a ne zato sto zasluzuje tu da bude. Poenta je u imanju jednakih sansi, pa da devojka koja zeli da bude inzenjer nema nikakvu institucionalnu/drustvenu prepreku vise od momka koji zeli to isto. Problem je u tome sto je jednakost sansi jako tesko meriti, dok je jednakost ishoda jako lako izmeriti. Mi imamo pola clanova upravnog odbora zenskog pola, et voila, mi smo inkluzivna diversifikovana feministicka korporacija.

 

Ne kazem da ne treba da postoji pozitivna diskriminacija (ona je cesto potrebna kako bi se ,,ponistili" rezultati prethodne negativne diskriminacije) samo da razgovor o tim pitanjima ne treba da bude tabu.

Link to comment

 

Ne kazem da ne treba da postoji pozitivna diskriminacija (ona je cesto potrebna kako bi se ,,ponistili" rezultati prethodne negativne diskriminacije) samo da razgovor o tim pitanjima ne treba da bude tabu.

 

Ovo je kao da si rekao da je u fudbalu OK da sudija neopravdano isključi igrača jedne ekipe, zbog toga što je pre toga neopravdano isključio igrača druge ekipe. Ne treba da postoji nikakva diskriminacija - ni pozitivna ni negativna, jer se činjenje jedne vrste grešaka ne ispravlja činjenjem druge vrste grešaka, i na kraju imaš samo greške, a ništa ne bude ispravno urađeno. Ako u nekoj kompaniji imaš 5 lezbo Kineskinja ateista i 995 belih muškaraca konzervativnih hrišćana, i ako su lezbo Kineskinje najsposobnije, svih 5 njih treba da upravlja kompanijom, dok 995 ovih drugih trebaju da budu pešadija, i tu ne treba da se pravi bilo kakva veštačka ravnoteža. Potpuno isto važi i suprotnom smeru, jer se stvaranjem bilo kakvih polnih, etničkih i drugih ključeva samo frustriraju najsposobniji pripadnici većinskog sloja, koji su po prirodi stvari najbrojniji i među onima koji su sposobni, te se stvara dugoročno nezadovoljstvo u svakoj sredini.

Link to comment

twitter.com/JulianAssange/status/894834730461483008

 

Zanimljiv tvit Assangea. Pre nekoliko nedelja je jedan od radnika Google objavio manifest u kome tvrdi da je OK da zene imaju manje plate i nize pozicije u firmi jer nisu podjednako sposobne za inzenjerske i menadzerske zadatke zbog bioloske uslovljenosti. Google je otpustio govnara, pa mu sad Assange nudi posao u WikiLeaksu (nisam znao da su firma, mislio sam da im poslove obavljaju dobrovoljci?).

 

link na memo: https://diversitymemo.com/#reply.

 

jel može konkretno gde kaže da je ok da žene imaju manje plate pošto ja to ne vidim a već sam naleteo na nekoliko članaka (počev od originalnog na gizmodu) gde se tvrdi da to napisao? takođe, link na originalni članak sa našao na reditu tek da-*dva posle, većina diskusije i histerije se odvijala na neviđeno.

 

 

tako nekako izgleda.

 

da, ali malo opsirnije pozivajuci se na biologiju. napisao je desetak strana teksta i dao reference na neke naucne radove itd. uglavnom, ogradio se na pocetku rekavsi da podrzava diversity, kao i da govori o distribuciji interesovanja/sposobnosti/itd kod zena vs. muskaraca, a ne o pojedinicnim slucajevima (tj. ne smatra kako je svaki muskarac sposobniji od svake zene za te vise pozicije ).  rekao je kako postoji preklapanje kod te dve distribucije, ali kako u proseku vise muskaraca ima sposobnosti za tech i menadzerske pozicije. i onda se protivio inicijativama koje su usmerene da pomognu samo zenama kako bi uspele da se popenju hijerarhijski u kompaniji, nego smatra da te inicijative treba da budu dostupne svima bez obzira na pol.

u vezi  boldovanog, osim sposobnosti govorio je i o zainteresovanosti i motivaciji. u vezi nesvesnog biasa kvotovano iz teksta:

 

People generally have good intentions, but we all have biases which are invisible to us. Thankfully, open and honest discussion with those who disagree can highlight our blind spots and help us grow, which is why I wrote this document.

pominje ga i priznaje ali pokušava da obuhvati i obrnuti bias koji po liberalnoj struji ne postoji.

 

Zato sto je izgleda u Americi postalo pravilo da kada unutar organizacija u kojima dominira drustveno liberalni pogled na svet (univerziteti, korporacije poput Gugla) pisnes bilo sta protiv "diversity initiatives" bivas nabijen na kolac i proglasavan za najgoreg rasistu/seksistu/sta li vec.

da li u tekstu ili u intervjuu koji je dao kada je sve eksplodiralo upravo navodi "liberalni bias" koji se autoritativno nameće sa vrha kompanije kao problem zbog koga oni koji imaju više konzervativni, libertijanski itd pogled na svet ne smeju da ga izraze. što, ironično, liči na osobinu podređene grupe. onda gugl otkazom sve to lepo potvrdi.

Link to comment

Ovo je kao da si rekao da je u fudbalu OK da sudija neopravdano isključi igrača jedne ekipe, zbog toga što je pre toga neopravdano isključio igrača druge ekipe. Ne treba da postoji nikakva diskriminacija - ni pozitivna ni negativna, jer se činjenje jedne vrste grešaka ne ispravlja činjenjem druge vrste grešaka, i na kraju imaš samo greške, a ništa ne bude ispravno urađeno. Ako u nekoj kompaniji imaš 5 lezbo Kineskinja ateista i 995 belih muškaraca konzervativnih hrišćana, i ako su lezbo Kineskinje najsposobnije, svih 5 njih treba da upravlja kompanijom, dok 995 ovih drugih trebaju da budu pešadija, i tu ne treba da se pravi bilo kakva veštačka ravnoteža. Potpuno isto važi i suprotnom smeru, jer se stvaranjem bilo kakvih polnih, etničkih i drugih ključeva samo frustriraju najsposobniji pripadnici većinskog sloja, koji su po prirodi stvari najbrojniji i među onima koji su sposobni, te se stvara dugoročno nezadovoljstvo u svakoj sredini.

 

Zavisi od slucaja do slucaja. Recimo ako ukines ropstvo u agrarnoj privredi gde sva zemlja vec ima vlasnika (belog) i kazes: "Slobodni ste pa se snadjite", ti si njih postavio u skoro goru situaciju nego sto su bili. Neke paralele mogu da se postignu i sa zenama, mozda nategnutije, ali mogu. 

 

Meni je od toga daleko interesantnija situacija te mejnstrim misli u kojoj se zahteva doublethink - s jedne strane slavimo razlicitosti svih vrsta i ponosimo se njima, s druge strane ne smemo priznati da ikakve sustinske razlicitosti ima. Rasa, pol, seksualnost, hendikep... na sve moras primeniti odjednom oba ova stava.

Link to comment

Zavisi od slucaja do slucaja. Recimo ako ukines ropstvo u agrarnoj privredi gde sva zemlja vec ima vlasnika (belog) i kazes: "Slobodni ste pa se snadjite", ti si njih postavio u skoro goru situaciju nego sto su bili. Neke paralele mogu da se postignu i sa zenama, mozda nategnutije, ali mogu. 

 

Meni je od toga daleko interesantnija situacija te mejnstrim misli u kojoj se zahteva doublethink - s jedne strane slavimo razlicitosti svih vrsta i ponosimo se njima, s druge strane ne smemo priznati da ikakve sustinske razlicitosti ima. Rasa, pol, seksualnost, hendikep... na sve moras primeniti odjednom oba ova stava.

žene su kada su dobile pristup obrazovanju manje više svuda postigle solidnu većinu do nivoa na fakulteta daleko pre nego što je feminizam i politika diverziviteta postala zvanična. pošto se pipe line napunio, a delom i zbog raznih akcija u njihovu korist postaju većina i na višim nivoima obrazovanja. jako su nategnute te paralele.

Link to comment

Meni je od toga daleko interesantnija situacija te mejnstrim misli u kojoj se zahteva doublethink - s jedne strane slavimo razlicitosti svih vrsta i ponosimo se njima, s druge strane ne smemo priznati da ikakve sustinske razlicitosti ima. Rasa, pol, seksualnost, hendikep... na sve moras primeniti odjednom oba ova stava.

Lepo primećeno.

 

To je ono kad ti u školi kažu "you're unique, just like everyone else".

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...