Jump to content
IGNORED

koncerti


אַף אֶחָד

Recommended Posts

 

Nekoliko koncerata od prošle nedelje, prvo The Pixies, 3.12. na platou ispred Opere. Za razliku od klimta, meni jesu jedan od najdražih bendova, ali ja ih nisam gledao u SKC-u 1989. jer sam tog dana igrao negde van Beograda, ali sam ih u međuvremenu gledao ovde nekoliko puta (2007., 2010. i 2014.) i rešio da ih ubuduće ignorišem jer je taj koncert iz 2014., prvi bez Kim, bio baš razočaravajući, tako da sam preskočio jedno gostovanje iz 2017. za koje sam posle čuo da je bilo jako loše, ali sam za ovu turneju opet legao na rudu zbog mesta - na ovom platou je uvek baš dobar ugođaj. Kao i FFD, i koncert Pixies je u 2020. bio otkazan (otkazan je marta 2020. dva dana unapred, toliko je pogodio sam početak pandemije), pa je sad uleteo u leto :). Ono sa čim se slažem sa klimtom je da je koncert bio odličan, tih nekih 90% od starog ugođaja iz mladosti. Koncert je nominalno bio kompletni albumi "Come on Pilgrim" i "Surfer Rosa" po redosledu, ali posle toga su svirali još nekoliko glavnih stvari sa "Doolitle" i dve obrade. Pred koncert je išao dokumentarac (prva fotka) o kreiranju omota za njihove albume Vona Olivera (koji je umro pre nekoliko godina) koji im je radio omote. Posle sam u novinama čitao da nam je i predsednik vlade bio na koncertu i da je izgleda tu opet pokupio kovid (prošli put je zaglavio u Bajron Beju na velikom festivalu u aprilu pre nego što je postao predsednik vlade).

 

pfnNZwz.jpg

 

U2SkWyt.jpg

 

tfshp1j.jpg

 

Kamasi Washington je svirao u koncertnoj dvorani Opere sledeće večeri 4.12. (napolju su The Pixies imali drugi koncert). Koncertna dvorana je inače renovirana u vreme kovida (započeto pre kovida pa je tajming ispao odlično), počela je sa upotrebom negde u julu a ovo je bio prvi džez koncert od tada. Stručnjaci se kunu da je renoviranje napokon donelo pravu akustiku ovoj dvorani, onakvu kako ona zaslužuje, i da je zvuk neuporedivo bolji nego ranije - ja sam sedeo jako blizu i nisam mogao da ocenim, možda neki sledeći put budem u prilici. U odnosu na koncert od pre četiri godine rekao bih da je bend još bolji - sam Kamasi se još ugojio, pevačica Patris Kvin je vidljivo starija, otac Riki se drži isto, trombonista Rajan Porter i bubnjar Toni Ostin su isti, dok je novi klavijaturista Brendan Koulmen, novi drugi bubnjar Majkl Mičel i novi basista Majls Mozli - moj utisak je da su sva trojica značajno unapredili zvuk benda. Ne znam da li je do nove akustike dvorane, ali je Mozli u svom solu na "Street Fighter Mas" zvučao kristalno čisto na brzini koju sam ranije čuo samo na bas gitari. Brendan Koulmen je na klavijaturma zvučao bliže Mekkoj Tajneru iz vremena Koltrejnovog kvinteta od bilo čega što sam ja ikad čuo (uključujući samog Mekkoja u Beogradu krajem osamdesetih), Rajan Porter mi je zvučao bolje nego prošli put, sam Kamasi ovoga puta nije uopšte zvučao kao Gato Barbijeri, više kao kultivisani Sanders, a bubnjar Majkl Mičel je posebno otkrovenje - bliže Elvinu Džonsu nego prošlog puta, čovek je prava mašina. Sve obrade koje su svirali (Sandersova "The Creator Has a Master Plan", "Kings and Queens" sa novog albuma Rajana Portera, "Mutha Afrika" sa novog albuma Brendona Koulmena i "Will You Love me Tomorrow" na bis) su zvučale daleko bolje nego druge verzije koje sam imao prilike da čujem.

 

Po izlasku sa koncerta sam prošao pored ograđenog prostora gde je još uvek u toku bio drugi koncert The Pixies, vreme je još uvek bilo lepo. Sledeće veče je tu bio prvi od tri koncerta surf pevača Džeka Džonsona, sevale su munje i grmel, pa je koncert prekinut na pola.

 

zSbytc0.jpg

 

bGipBxQ.jpg

 

pP60enM.jpg

 

3yZiYuA.jpg

 

ABgB9aZ.jpg

 

gqAqmuZ.jpg

 

U četvrtak (8.12.) su u Oxford Art Factory svirali The Comet is Coming, meni najmanje draga postava Šabake Hačingsa, ali i dalje odlična. Publika u malom prostoru mi je očekivano delovala sa više entuzijazma za ovakvu postavu od mene, posebno za klavijaturistu, bez koga meni lično bendu ništa ne bi falilo, naprotiv. Bubnjar je bolji nego što sam očekivao, ali sam Šabaka Hačings (nisam ga gledao ranije uživo) je meni delovao kao reinkarnacija Rolanda Kirka, kao neki Marsovac koji se spustio u rupu među nas znatiželjne urođenike. Da mi je neko pre desetak godina pričao da će u ovo vreme da sviraju novi momci kao Kamasi i Šabaka, mislio bih da je lud. Srećno vreme :cool:.

 

ZN0aDGk.jpg

 

7v6IPP4.jpg

 

Share & Enjoy

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment
19 hours ago, Ras said:

Trebalo je da postuješ odvojeno o koncertima. Ovako će ispasti da sam ti dao wub za jedanaesto gledanje Pixies, a nisam!

 

Kakva je lutka Patris Kvin, za nju poseban :wub:

Znam na šta si ti reagovao, evo još par fotki pošto sam sedeo ispred njene strane bine - žena iz prvog reda joj je davala neki poseban poklon pre nego što su se zagrlile, to je bilo na kraju koncerta pre bisa. Na bis su izveli "Will You Still Love Me Tomorrow", ja nisam nikad čuo uživo da neko tako osećajno peva sa kombinacijom sreće, rezignacije i mellanholije, od snimaka samo Bili Holidej.

 

DGuagaQ.jpg

 

6unU0Hp.jpg

 

SaE

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

 

Nik Kejv i Voren Elis, "Carnage" u koncertnoj dvorani Opere, preksinoć (17.12.). Postavka sa samo basistom i bubnjarem i tri crna prateća vokala (dve pevačice i jedan pevač), svirali su skoro isključivo"Ghosteen" i "Carnage", uz nekoliko izuzetaka (obradu T. Rexa "Cosmic Dancer", "Breathless" i "I Need You" u redovnom delu). Da li je do poboljšane akustike koju sam pominjao ranije ali umesto očekivanog mraka (doduše mojoj ženi je "Carnage" postao omiljeni album) koncert je bio fenomenalan, mnogo bolje nam je legao nego bilo koji koncert Nik Kejva sa Bad Seeds ili Grinderman postavom koji smo gledali. Uz napomenu da smo njihov prethodni koncert u Operi iz 2019. gde su imali i hor nekih klinaca preskočili kao wankfest - svirali su "Push the Sky Away" koji nam je inače bio OK u za to odgovarajućoj dvorani u gradu (Aware Theatre) pa je ovo tim veće iznenađenje. Meni su posebno stvari sa "Ghosteen" posebno legle (valjda zato što sam taj album daleko manje slušao kod kuće, što sam juče požurio da ispravim jer  je potpuno nezasluženo), posebno je "Hollywood" koji je išao kao prva stvar na bis bio da se smrzneš, kao i "Henry Lee" sa crnkinjom pevačicom koji je išao kao sledeća stvar na bis (dok je recimo "Weeping Song" kao treća stvar na bis bio baš bled u ovoj postavi i najslabija verzija koju sam ja gledao). Na kraju je svirao i "Watching Alice", i ostavio me u uverenju da su mu vreme i godine pored iskustva i izražajnosti samo donele i na glasu i upečatljivosti kod izvođenja starih balada. Pred kraj osnovnog dela koncerta je na "Hand of God" ušao podobro u publiku*, na radost omladine i nas malo starijih :inn:

 

fIaV1In.jpg

 

RuS2dxu.jpg

 

oFJVnHA.jpg

 

MJWx8Kl.jpg

 

5Z6Hrl1.jpg

 

Mgmmp5f.jpg

 

XhJfSZ5.jpg

 

KoYCi0I.jpg

 

SaE

 

* gornje fotke su moje, u spojleru su fotke koje sam skinuo sa videa koji je napravila moja žena na "Hand of God"

 

Spoiler

y7GMMTi.jpg

 

8eKXAd9.jpg

 

chGynrj.jpg

 

B82tZ95.jpg

 

QcsabOg.jpg

 

GLMFFq6.jpg

 

Edited by Gojko & Stojko
fotka
  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, Sludge Factory said:

Basista kao da je Kolin Grinvud iz Rejdioheda :D 

Jeste, on je.

 

Zaboravio sam da dodam svoju nelagodu dok je išla "White Elephant" na koju su me podsetile nove vesti u međuvremenu. Kad sam o tome pričao sa društvom s kojim smo išli na koncert niko nije preterano povezivao sa događajem jer je pesma napisana u kontekstu američke politike, ali svakako gledajući čitav Kejvov opus i činjenicu da je rastao u unutrašnjosti Australije (doduše ne u relativnoj pustinji nego u Viktoriji) tajming je malo neprijatan. Elem, stihovi:

 

"With my elephant gun of tears I'll shoot you all for free
If you evеr think about coming 'round here
I'll shoot you in the fucking facе
If you think of coming around here"

 

zvuče kao da su napisani o ubistvu dvoje policajaca (treći je ranjen i uspeo da pobegne uz četvrtu policajku koja je ostala nepogođena) i jednog komšije koje se desilo 12. decembra, u ponedeljak u ruralnom Kvinslendu kada su policajci došli na imanje tražeći brata od vlasnika tog imanja za koga je njegova zabrinuta žena iz NSW prijavila da je nestao. Stariji brat Garet, vlasnik imanja, njegova žena Stejsi i brat Natanijel su kasnije tog dana ubijeni u obračunu sa specijalističkom policijom - taj Garet i njegova žena su bili teoretičari zavere, sve troje su bili naoružani do zuba ali policajci koji su došli rutinski da traže Natanijela po dojavi njegove žene nisu imali pojma šta ih čeka. Stejsi je inače prvo bila udata za Natanijela pre nego što se udala za Gareta. Otac Natanijela i Gareta koji sa njima nije bio u kontaktu bar dvadeset godina je bio pastor (venčao je Natanijela i Stejsi), čovek je nakon zatvaranja crkve u kojoj je bio pastor osnovao svoju crkvu.

 

U vezi sa ubistvom su objavili da je ovo prvi slučaj ubistva više od jednog kvinslendskog policajca u jednom danu od 1867. godine - što je otprilike vreme u koje je smeštena radnja filma "The Proposition" za koji je scenario i muziku napisao Nik Kejv i koji opisuje događaje iz unutrašnjosti Kvinslenda iz tog vremena, i u kome između ostalog jedan poludeli brat ubija policajca. Film je sniman u unutrašnjosti Kvinslenda. Nik Kejv je na ovoj turneji svirao u Kvinslendu 9. i 10. decembra, dva dana pre ovog ubistva. Procenite sami koliko ovi likovi izgledaju kao da su izašli iz filma ili pesme Nik Kejva:

God and guns: the strict religious upbringing of the Wieambilla shooters

SaE

  • +1 1
Link to comment

Jedan od najboljih koncetrtnih DVDjeva koje sam gledao. Tad sam se intenzivno družio s Pikcem (posle smo se posvađali oko nekih stripova na krv i nož) i toliko smo čekali da nam stigne taj DVD, stalno smo zapitkivali, sećam se i dana kad je stigao i kako ga otvaram i kako ga nosim kod njega da gledamo- A posle se ničeg ne sećam, eto ti šta je život...

 

 

Edited by Hermetico
  • Hvala 1
Link to comment

sa malim zakašnjenjem pišem, ali ipak da ostavim utiske.

 

prošli petak u Zappa Bazi sam gledao Letu Štuke.

meni su oni ok, nisam ih baš nešto pratio, naletim tu i tamo i slušam pasivno kada supruga sluša.

krenuo na koncert da bih pravio društvo supruzi.

 

i moj šok.

prvo što odlično zvuče.

što odlično kontrolišu binu. profi su skroz.

i što izgleda imaju ozbiljnu fan bazu u Srbiji. ljude koji su sve tekstove ispratili.

 

odličan provod.

 

(nema snimaka na YT ali ima na Instagramu, neka nova vremena :D)

https://www.instagram.com/p/CmjJslNsp-r/

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Evo da i se i ja upišem u Zappa bazu.

Sinoć  išao na Ekinika Mortale, pokidali ljudi...

 

Praznici su, ekipa opuštena, raspoložena, zvuk odličan, možda nijansu preglasno, ali sve na svom mestu. Baš su nas sve digli:

 

https://youtu.be/NzTt2Cnkdf4

 

Nadam se da će Zappa uspeti da izdrži ovakvu programsku poitiku, sasvim fino im ide.

  • +1 3
Link to comment
8 minutes ago, 3opge said:

 

verujem ti da je ovo bilo ok uzivo ali na klipu ovi zaista zvuce jadno a atmozvera™ je kao na veselijem ukopu

 

Ništa novo za Kliniku :violina:

Taj band ima smisla tek kad uključi pojačala

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...