Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

7 hours ago, laser lotus said:

Pa meni nije izgledalo da to može da bude bitan dio gradskog prevoza. Ne znam da negdje postoje gondole i čamci kao bitan dio gradskog prevoza - 

 

Istanbul

Link to comment
49 minutes ago, Luther said:

 

Pa mene pre svega interesuje ovo boldovano. Jedini racionalan razlog za ograničenje broja vozila  bi bio, po meni, da bi se  bitno povećao broj vozila na ulicama kada se ne bi ograničio broj taksista a što bi dovelo do veoma usporenog saobraćaja.

Sve ostalo se može regulisati različitim licencama za prevoz (dozvola za stajališta ako neko želi a ovi iz car go to i ne traže, korišćenje žute trake) i što manim preprekama za ulazak u taksi službu i regulacijama. Pa neka tržište odluči koliki je broj moguć a sami korisnici hoće li skuplji prevoz u limo ili jeftiniji u puntu. Moderna tehnoologija omogućava da u svakom trenutku izabereš baš ono što ti treba i koliko želiš da platiš.

Mislim beznadežno se opirete uvođenju nove tehnologije u trenutku kad je pred vratima još novija, autonomna vozila bez vozača.

 

+1

 

Btw taksista ima oko 6700. Po svežim informacijama Car:GO vozača ima nešto preko hiljadu, ali većina ne radi puno radno vreme.

Link to comment
7 hours ago, laser lotus said:

Ne znam da negdje postoje gondole i čamci kao bitan dio gradskog prevoza

Njujork, Seattle...

Doduse, nisu bas camci, ali ima i njih i to poprilicno...

Link to comment

Da, Istanbul mi je promakao iako sam bio tamo i prevozio se čamcima :isuse:.

Bio sam i u Njujorku i mada postoje trajekti pored mostova, tunela i metroa realno čine minoran dio saobraćaja te sam sklon da ne prihvatim primjedbu :D

Za Sijetl nisam imao pojma.

OK, povlačim tvrdnju mada mi ideja za Beograd i dalje izgleda glupo, bar u obliku u kome je bila predstavljena prije 15tak godina.

Link to comment
17 hours ago, djeneralche said:

Od kada je ubadanje nozem saobracajni prekrsaj.

 

Pa nije, ali je sa zatvorskim stažom dobio dozvolu da taksira, tako da ima da giljamo do toga da nekom zbog saobraćajnog prekršaja bude zabranjeno taksiranje.

Link to comment
9 hours ago, laser lotus said:

Sledeći korak je da opet ožive brodiće kao dio javnog saobraćaja - prije 15tak godina su nešto trabunjali oko brodova koji bi išli od bloka 45 pa do Ušća.

 

Nisu trabunjali, nego su i išli (tj. išao je jedan), ja se vozio od Brankovog mosta, preko Ade, do blokova. Trajalo par meseci i digli ruke, narod više voli da se kolje po autobusima.

Link to comment
1 hour ago, Anonymous said:

 

Pa nije, ali je sa zatvorskim stažom dobio dozvolu da taksira, tako da ima da giljamo do toga da nekom zbog saobraćajnog prekršaja bude zabranjeno taksiranje.

 

Pa čekaj, ako je odslužio kaznu, nije li time namirio svoj dug društvu.

Načelno gledano, čemu onda kazna služi ako posle nje čovek ne počinje, opet, od nule? 

Ili nijedan zločin nije oprostiv i zatvori i kazne ne služe ničemu.

 

Verovatno ne, Mišel Fuko je dobro pisao o tome opisujući kažnjenike kao savremene gubavce.

Link to comment
2 hours ago, Anonymous said:

 

Nisu trabunjali, nego su i išli (tj. išao je jedan), ja se vozio od Brankovog mosta, preko Ade, do blokova. Trajalo par meseci i digli ruke, narod više voli da se kolje po autobusima.

Mda, narod je stoka pa ne zna šta mu više odgovara.

 

Vjerovatno je totalno neisplativo (u smislu da bi trebale mnogo veće subvencije nego što se inače daju GSPu) da naprave da ta linija liči na nešto.

 

S druge strane, ovih par čamaca što voze na liniji blokovi - Ada se razbiše od posla ljeti tako da ipak ispada da narod može da prepozna šta mu odgovara.

Link to comment

Ja ne znam zašto je to bilo puklo. Da li to nisu bili dovoljno reklamirali, ili šta? Realno, od Brankovog mosta do bloka 45 ćeš brže (i lepše) stići brodićem nego autobusom. A brodić je bio u GSP sistemu.

Link to comment
On 13.3.2019. at 22:00, nesha taxista said:

Ako se dobro sećam predviđen broj je nešto preko 6000. U svemu postoje ograničenja. Ti možeš registrovati trgovinsku firmu, ali ne možeš otvoriti radnju nasred Terazija. Osim uslova vezanih za protok saobraćaja (što sam već objasnio pre nekoliko strana) javlja se i problem parkinga (za duplo više taksista treba i isto toliko stajališta), a zatim pošto država propisuje uslove pod kojima neko može da obavlja delatnost naravno da se moraju stvoriti i okolnosti pod kojima se ti uslovi mogu ispuniti. 

Planirani broj taksija u gradovima nije nikakva srpska izmišljotina. U Švajcarskoj recimo to postoji mnogo decenija unazad. To sam naveo kao primer zato što taj isti Car - go tamo radi sa legalnim obeleženim taksi vozilima i prilagodio se tamošnjim propisima. 

Како то мислиш? Пуне Теразије радњи. 

Link to comment

У Бг не могу да функционишу чамци и гондола као део ГСБ јер су двоструко слепо црево. Да би стигао да реке треба да идеш неким опскурним линијама до реке, затим пешачиш, возиш се врло полако бродом или гондолом, да би се са друге стране реке задесио на другом слепом цреву - опет пешачење и чекање превоза.

Погледајте где су станице превоза у односу на реку и све је јесно.

Гондола - превозом може да се дође до 500-1000м од ушћа, затим да се пешачи до гондоле, пређе река што ће трајати барем 10ак мин, сиђе се на Калишу одакле опет има бар 500м до прве станице превоза (овог пута само трамвај). Трајаће бар дупло више него да се иде пешке преко Бранковог моста.

 

Ко се возио у Стамболу је могао да примети да су станице ферибота на чворишту линија превоза, и да до станице не треба два минута хода. А друго да је алтернатива путовања преко мостова и у најбољем случају спорија.

 

Ни бродови ни гондола не могу да функционишу као битнији део градског превоза.

Link to comment

И друго брод тешко да ће у просеку (просек узводно-низводно) ићи брже од 15ак км на сат. Они у Стамболу на Босфору одокативно возе око 10. А пристајање траје, није као бус стане на станици. Доста је спорији превоз бродом.

Уосталом имају они чамци на Ади који раде редовно, па се види колико људи их користи.

Link to comment

Malo je to problematično poređenje. Ne možeš da voziš taksi ako nemaš kola. Meni je to jedino problematično u zahtevima taksista - ograničenje broja. Ko ispuni uslove koji treba da budu strogi i da se poštuju trebalo bi da može da bude taksista. Kao što svako ko ispuni uslove može da bude advokat ili da otvori pekaru. 

 

Ja ne mogu da verujem da bi u beogradu odjednom bilo 10000 taksista ako bi se poštovalo sve ono što sam malo ranije kačio - odgovarajući auto, završena škola, ispit jezika i slično. Meni se često dešava da ne mogu da nađem taksi kada su špicevi, a znam da me recimo beo taksi vodi kao stalnu mušteriju i da se posebno trude da mi pošalju vozilo.

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...