Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

11 hours ago, Hamlet Strašni said:

U 90% slučajeva zovem taksi i ne pada mi na pamet da zovem da me voze ljudi koji nisu profi vozači isto kao što se ne šišam kod druga iz kraja koji ima makaze i mašinicu i ne popravljam svoj auto kod komšije koji zna da prčka oko motora.

 

Ljudi se u 90% slučajeva kada se voze kolima, ne voze sa profi vozačem. Ili voze sami sebe (a velika većina ljudi nisu profi vozači), ili ih vozi supružnik, roditelj, dete, brat, sestra, rođak, kum, prijatelj, prijateljov prijatelj/rođak/član familije, kolega s posla itd.

 

To + sistem ocenjivanja vozača preko aplikacije čini da su ljudi mnogo spremniji da sednu u kola koje vozi nepoznata osoba koja nije profi vozač.

Link to comment

i meni se cini da taj primer nije najbolji

uopste mi je kategorija profi vozaca (posebno kad pricamo o voznji automobila u (beo)gradu) onako vrlo nategnuta

msm, sta je to sto prosecnog bgd taksistu cini profijem?

 

preterujem ja malopre, naravno da postoji solidan broj "normlanih" ljudi medju taksistima, ali nazalost deluje mi i da su u ozbiljnoj manjini

 

taxi je "primamljiv" posto je zarada za srpske uslove solidna, a verovatno i vaznije nije potrebno nikakvo posebno obrazovanje, radno iskustvo itd

samo jbg, godinama je selekcija bila takva da se za poziv odlucuje uglavnom slican profil (ne)ljudi i jos i vaznije sama organizacija je takva, da upravo ljudi tog tipa imaju daleko vecu mogucnost i da dodju do posla

 

prednost car go i slicnih kompanija je upravo i u tome sto nudi mogucnost "obicnim" ljudima da obavljaju taj posao

u srbiji se to svodi na to da im nisu potrebna poznanstva, jebene veze (u onom nasem, najgorem znacenju), podmicivanja i slicno da bi mogli da rade

Link to comment
11 hours ago, Hamlet Strašni said:

 

U 90% slučajeva zovem taksi i ne pada mi na pamet da zovem da me voze ljudi koji nisu profi vozači isto kao što se ne šišam kod druga iz kraja koji ima makaze i mašinicu i ne popravljam svoj auto kod komšije koji zna da prčka oko motora.

 

Pa nekako mi ovo poređenje ne drži vodu. Taksista je završio obuku kao i svaki drugi vozač, zar ne, jedino ima više iskustva za volanom od većine običnih vozača. Nije prošao nikakvu drugu obuku vezanu za vožnju. Tako da to što je "profi", t.j. živi od vožnje, nije potvrda da ima neke znanja koje ostali vozači nemaju.

Link to comment

Preduzetnik može obavljati taksi prevoz, ako ispunjava uslove utvrđene zakonom i ovom odlukom i to:

1) da postoji slobodno mesto za taksi vozilo u skladu sa programom iz člana 5. stav 1. ove odluke;

2) da je registrovan za obavljanje delatnosti taksi prevoza u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata;

3) da ima vozačku dozvolu "B" kategorije najmanje sedam godina;

4) da ima zvanje vozača putničkog automobila trećeg stepena stručne spreme ili zvanje vozača autobusa i teretnog motornog vozila četvrtog stepena stručne spreme ili zvanje tehničara drumskog saobraćaja ili zvanje vozača specijaliste petog stepena stručne spreme;

5) da ima radno iskustvo na poslovima vozača motornog vozila najmanje pet godina;

6) da ima sertifikat o položenom ispitu o poznavanju grada Beograda, propisa iz oblasti taksi prevoza i jednog stranog jezika;

7) da je zdravstveno sposoban za upravljanje motornim vozilom i potpuno poslovno sposoban;

8) da mu pravosnažnom sudskom odlukom nije zabranjeno obavljanje ove delatnosti, odnosno da mu pravosnažnom presudom o prekršaju nije izrečena zaštitna mera zabrane obavljanja delatnosti i zabrane upravljanja vozilom, dok traju pravne posledice osude, odnosno mere;

9) da mu pravosnažnom sudskom odlukom nije izrečena kazna zatvora duža od dve godine za krivično delo protiv života i tela, polne slobode, protiv bezbednosti javnog saobraćaja i javnog reda i mira;

10) da je vlasnik, odnosno primalac lizinga jednog registrovanog putničkog vozila, koje ispunjava uslove utvrđene zakonom i ovom odlukom. Primalac lizinga mora biti upisan u saobraćajnu dozvolu kao korisnik vozila;

11) da je izvršio uplatu komunalne takse za korišćenje prostora za taksi stajališta;

Ispit iz stava 1. tačka 5. ovog člana, polaže se u skladu sa pravilnikom o programu i načinu polaganja ispita za obavljanje delatnosti taksi prevoza, koji donosi gradonačelnik na predlog nadležne organizacione jedinice.

Link to comment

I koliko toga se sprovodi u praksi? Mislim stvarno, a ne papirološki?

 

Jer nekako mi se čini da lik u mom kraju koji je redovan na taksi stanici sa svojom raspalom Floridom koja bazdi na duvan ne ispunjava tehničke i estetske propise, a čini mi se da ne stoji ni baš najbolje sa stranim jezicima

Link to comment

Ja se nedeljno vozim 5-7 puta taksijem i 3-5 puta Car:go-om, i imam nameru tako i da nastavim. Kad šta od ova dva koristim zavisi najviše od doba dana - taksi ima prednost preko dana jer je, na relaciji kojom se vozim u 75% slučajeva (Vukov spomenik - Opština Novi Beograd), u prvoj tarifi neznatno skuplji, a osetno brži, jer može da ide žutom trakom. Posle 21h u drugoj tarifi je upravo suprotno - tada je Car:Go značajno jeftiniji (i do 30%), a nema nikakve razlike, obzirom da nema gužve.

 

Što se tiče drugih razlika, taksi je više nego osetno bolji što se poznavanja grada od strane vozača. U barem 50% slučajeva, vozači Car:Go pojma nemaju gde trebaju da voze i oslanjaju se isključivo na navigaciju sa mobilnog telefona, pa onda ja moram da im govorim kuda da voze i gde da skrenu. To nije problem kada znaš gde treba da te vozi (premda je  počelo da me pomalo iritira u poslednje vreme), ali jeste kada ideš negde prvi put. Nadalje, još uvek nisam sreo Car:Go vozača koji vozi oštro i prebrzo, a to mi se sa taksistima događalo, i poprilično me to iritira. Što se tiče prosečnog kvaliteta vozila i uljudnosti vozača, tu nisam primetio neke posebne razlike, u više od 90% slučajeva su to polovnjaci starosti između 5 i 10 godina koje voze ljudi iz komšiluka koji zarađuju za život, neki budu pričljiviji, neki sve vreme ćute, ali je prosek sličan (možda su Car:Go-ovci za nijansu uzdržaniji, a možda je to samo moja percepcija). Nekih neprijatnih situacija ima manje od 5 % ukupno, i uglavnom su vezane za taksiste koji pokušavaju da izmuljaju još koji dinar - npr. ima jedan magarac iz Beo Taxija koji mi redovno dolazi sa Kalenića na poziv, a uvek se pravi lud kada treba da mi vrati kusur (išlo i do 150 dinara). Sa druge strane, znam i 2-3 taksista iz drugih udruženja, koji su sasvim OK likovi i automobili su im dobri, tako da nema tu nekog posebnog pravila.

Link to comment

@Hamlet Strašni

Evo zalažem se i ja, nego mi smeta što je država tako revnosna u zabranjivanju car:go (dotle da je izmenila zakon pod kojim je car:go poslovao sasvim legalno) ali da decenijama ne može da reši problem ,,divljih" taksista na aerodromu, žel. stanici i Trgu Republike. Što me navodi da država ne brine previše o sopstvenim zakonima i propisima koliko o interesu taksi kartela.

Link to comment

 

30 minutes ago, Hamlet Strašni said:

4) da ima zvanje vozača putničkog automobila trećeg stepena stručne spreme ili zvanje vozača autobusa i teretnog motornog vozila četvrtog stepena stručne spreme ili zvanje tehničara drumskog saobraćaja ili zvanje vozača specijaliste petog stepena stručne spreme;

 

Koliko taksista zaista zadovoljava ovaj uslov?

 

Ne sporim da li uslov treba ili ne treba da se poštuje, nego realno, veruješ li da je svaki taksista zaista ima neku od ovih škola,  pa je time i bitno različit od CarGo vozača?

 

Uslovi 3.  (7 godina u B kategoriji), 8. i 9. su zaista bitni, i voleo bih da i CarGo i slična udruženja imaju isti uslov za prijem vozača.
Uslov 7. (lekarski) se valjda podrazumeva za sve vozače, osim ako taksisti nemaju češće lekarske?

 

Link to comment

prošlo vreme za edit

 

a tek uslov 5. - zar samo neko ko je radio 5 godina kao vozač može da postane taksista??? Svi koji su počeli da taksiraju otkako je navedena odluka stupila na snagu su radili negde 5 godina kao vozači? Ma nema šanse.

Link to comment

Ne znam otkud cudjenje sto drzava reaguje.. Em vole da idu uz takve monopoliste, em je ministarki lepo leglo da nastavi nadgornjavanje sa premijerkom. Pa sad šilje jedna ka drugoj preko ledja cargo.

Link to comment
10 hours ago, harper said:

 

Pa, jebi ga, nije isto ali razumem da nemas argumente pa moras da posezes za besmislenim analogijama i pseudosaljivim hiperbolama.

 

Cujes, pustanje milion vozila u ovaj saobracajni nered.:laugh:

 

Pa da, prvo je u pitanju tehnoloska revolucija kojoj ne mozemo stati na put, pa kad ispadne da je u pitanju zvaka za average joea, onda sta drzava ima da propisuje bilo sta. Pa kad ispadne da drzava generalno stosta propisuje, onda to nije isto, jer nemam vremena. Pa svi problemi mogu da se urede zakonski, a kad ispadne da ce uredjivanjem da se napravi taksi 2.0 koji je u svemu isti kao i taksi samo sto se drugacije zove, onda se dolazi do sustine koja glasi: "boli me kurac, hocu da se po svaku cenu resi problem koji pogadja mene i jos .1% stanovnika Beograda, jer ja sam bitan". I onda cu da se kliberim kao debil, jer neko drugi lupa gluposti.

 

Ako moze taksi da vozi kako hoce sve dok placa porez, onda moze i autobus da vozi kako hoce sve dok placa porez. A najbolje onda legalizovati i nadrilekarstvo, ionako ih ima koliko hoces pa bolje da placaju porez, jer sta ima drzava da propisuje bilo sta odraslom gradjaninu. Mozda neko bas voli da ide divljim taksijem do nadrilekara, a drzava mu to pravo zabranjuje.

Link to comment
9 hours ago, hazard said:

@Hamlet Strašni

Evo zalažem se i ja, nego mi smeta što je država tako revnosna u zabranjivanju car:go (dotle da je izmenila zakon pod kojim je car:go poslovao sasvim legalno) ali da decenijama ne može da reši problem ,,divljih" taksista na aerodromu, žel. stanici i Trgu Republike. Što me navodi da država ne brine previše o sopstvenim zakonima i propisima koliko o interesu taksi kartela.

 

To i meni smeta, a mislim i svima.

Link to comment
29 minutes ago, Venom said:

 

Ako moze taksi da vozi kako hoce sve dok placa porez, onda moze i autobus da vozi kako hoce sve dok placa porez. 

 

Jebiga, nije isto. Jednostavno nije.

 

Linijski gradski prevoz, vozilima koja prevoze više desetina ili preko 100 ljudi, je potpuno drugačija stvar od vanlinijskog prevoza gde se do 4 osobe prevoze od tačke A do tačke B. Što pokazuje činjenica da su taksisti svi privatni preduzetnici npr., dok se 80% javnog prevoza odvija u vozilima u gradskom vlasništvu. Takođe se polazi od pretpostavke da taksista ostvaruje profit, dok je javni prevoz subvencionisan. Taksista ne mora da prihvati svaku vožnju, dočim autobusi idu i na linijama koje bi za privatnike bile nerentabilne. I tako dalje, i tako dalje.

 

I potpuno je van logike argument ,,ako država ne reguliše X, onda ne treba da reguliše ništa" jer postoje razni nivoi regulacije, u raznim državama se reguliše ovo, a ne ono, a u drugim baš obrnuto. Da li i kako i koliko regulisati taksi prevoz (ili 500 drugih stvari) je sasvim legitimna rasprava, i nema nikakve veze sa nadrilekarstvom. I to da li i kako treba regulisati ili zabraniti nadrilekarstvo nema baš nikakve (ali nikakve) veze sa tim kako treba regulisati taksi prevoz.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...