Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

Norvezani su oho-ho ucestvovali u toj nacistickoj novoj evropi ali su posle rata imali operaciju kolektivnog zataskavanja i amnezije. bilo neki prilog tj intervju sa norvezaninom, autorom knjige o norveskim nacistima dobroboljcima na sluzenju u zarobljenickim logorima kojima je upravljao ss, monstruoznost na kub, sve mladi ljudi pa i stariji maloletnici, norvezani, zlocini bestijalni u stilu jasenovca, posle rata dobili zatvorske kazne, i izasli posle nekoliko godina i cutali o tome. lepsa je slika o hrabrom pokretu otpora, divnim milim norvezanima koji su brinuli o nama srbima i slicne ideoloske mantre
Ниси ме разумио, на слици једино норвешки есесовац није дигао три прста већ свих пет.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kime, kad smo kod Kominterne i druge Jugoslavije, prilicno sam siguran da je njen recept o nacionalnom pitanju u Jugoslaviji s pocetka dvadesetih Broz prepisao i primenio nakon 20 i kusur godina. Velikosrpski hegemonizam je potkresan, nacionalno su formalno porodjeni Crnogorci i Makedonci, kasnije i Muslimani kao narod. E, vidis, upravo na pravljenju nove ideoloske ravnoteze, pravila se neravnoteza koja je u perspektivi razarala tu zemlju. Ne zato sto nije trebalo emancipovati nacionalna prava vec zato sto je to radjeno u korist nekog ili kontra nekog.Jedino nacionalno resenje za Jugoslaviju je bilo formiranje gradjanskog jugoslovenstva, utemeljenog na slicnim identitetskim osnovama bakanskih plemena. Ta prica kako bi to licilo na Aleksandrov eksperiment ne pije vodu, jer su u pitanju sasvim drugacije istorijske, politicke i ideoloske okolnosti.Broz i Kardelj su emancipovali samoupravljanje uporedo sa emancipacijom republickih prava sto je u perspektivi vodilo i jacanju nacionalizma, posebno imajuci u vidu neravnotezu s pocetka ovog posta. Dakle, sistem je jeo samog sebe, a to sto su na njegovim razvalinama izleteli pritajeni ustase, cetnici i ambivalentni karijeristi, samo govori o njegovim slabostima.
pa dobro. to je i joviceva teza donekle a cini se da je to bio i titov koncept. samo ja ne mislim da je srpski nacionalizam bio ekskluzivna meta. i takodje to ne znaci da ove drzave naslednice ne bi imale sta da nauce o pitanjima suverenosti i emancipacije od te drzave u permanentnom odumiranju.no, to nije ono o cemu ja pricam. ja samo kazem da su te price o drzavi zasnovanoj na lazima opste mesto koja nista ne govori. kao nacionalne drzave-klijenti su istina a federativna jugoslavija je laz. zasto? ocigledno je da je xx vek ovde bio vek jugoslavije i da su se kroz nju mnoge stvari i otvorile i razvile. da li je to moglo bolje bez jugoslavije je zapravo tlapnja. bas kao i to neko ubedjenje da je jugoslavija bila neko istorijsko stucanje srpske drzavnosti. na mnogo nacina ona je bila neminovnost bas kao sto je i broz shvatio uprkos kominterni kada je poceo rat. ja bih cak rekao da je to njegov prvi raskid sa staljinom a da je onaj '48 samo neizbezna posledica toga.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Ne kapiram, kojih 60%? Priznanje svih državnopravnih akata i živih tradicija prethodnih srpskih država. Glavni grad nije sitnica. Za dominaciju kadrova mi je mrsko uopće se upuštati, pa nije JNA tek slučajno skončala kao srpska vojska.
ja bih cak bio drzak pa bih tvrdio da je NOB zapravo razvio neka mesta necega sto je politika 'srpskog pijemontizma' i dao im jedan novi kvalitet. tu su zapravo cetnici losi srbi.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Ниси ме разумио, на слици једино норвешки есесовац није дигао три прста већ свих пет.
Ali medju tih pet bila su i tri prsta koji se koriste i u Draskovicevom pozdravu. <_<
Link to comment
ja bih cak bio drzak pa bih tvrdio da je NOB zapravo razvio neka mesta necega sto je politika 'srpskog pijemontizma' i dao im jedan novi kvalitet. tu su zapravo cetnici losi srbi.
Da, četnici ostaju parohijalni Srbijanci, dočim prekodrinski Srbi doživljavaju s partizanima državotvornu apoteozu. Inače je potpuno genijalno kako je komunistički menadžment od srpske ustaničke vojske stvorio istinsku jugoslavensku narodnu armiju.
Link to comment
Da, četnici ostaju parohijalni Srbijanci, dočim prekodrinski Srbi doživljavaju s partizanima državotvornu apoteozu. Inače je potpuno genijalno kako je komunistički menadžment od srpske ustaničke vojske stvorio istinsku jugoslavensku narodnu armiju.
e knjiga dejana djokica uopste nije losa ni da se pohvataju slozenosti odnosa srba precana i tzv. srbijanaca. Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Newborn srbende valjda žele reći kako su jugokomunisti izdali jugoslovenstvo i kako je njihova država bila tek usputna stanica za manje nacionalne projekte do njihove potpune emancipacije. Tolika žrtva je li radi nečega oročenog na kratko što treba da sačuva Makedonce Slovence Bošnjake i Crnogorce od srpsko-austrijsko-bugarskih pretenzija. Srbende su po običaju ništa drugo do razočarani Jugosloveni.I verovatno bi bili u pravu samo da nisu zaboravili sveto trojstvo Srba 20. veka, Pašića, Aleksandra i Slobu, odnosno Vidovdanski ustav, Šestojanuarsku diktaturu i Antibirokratsku revoluciju koje bi ovim manjim zlonamernicima davale sjajan povod da dignu sidro.Inače mi se čini da nije šansa bila u bilo kakvom građanskom jugoslovenstvu, to je nakon 19. veka utopija, već baš da su jedinu pravu priliku imali komunisti 1945. lišeni tog tereta zvanog demokratija. Mogli su da naprave šta su hteli pa i Jugoslovene. Imali su sjajan narativ NOB-a, prvi put u istoriji neka vrednost koja objedinjuje sve narode. Lujo pomenu JNA koja je zanemarimo li te poslednje mesece stvarno bila bastion jugoslovenstva. Opet ni to nije došlo odjednom, dekretom, već verovatno generacijama i generacijama oficira koji su službovali diljem države. A i sami vojni rok je za mnoge Jugoslovene bio jedinstvena prilika da se upoznaju sa drugim kulturama i narodima. Ta država naprosto nije podsticala takvu mobilnost i takvo zajedništvo u ostalim oblastima, kao u vojsci. Već baš naprotiv, razvoj lokalnog, a lokalno je porodilo i nacionalizam.

Link to comment
Ta država naprosto nije podsticala takvu mobilnost i takvo zajedništvo u ostalim oblastima, kao u vojsci. Već baš naprotiv, razvoj lokalnog, a lokalno je porodilo i nacionalizam.
Војска да, утолико што је качила редом, оћеш нећеш идеш. Но, било је поприлично и других установа где се форсирало мешање становништва - туризам, спорт, те сложен систем такмичења за ђаке, не само спортских него и из школских предмета и нарочито техничких струка. Под спортом не мислим само на то да је сваки полуписмени шљакер знао напамет имена и презимена играча из братских република, него и којекакве радничке спортске игре, лиге за леве спортове, студентске спортске игре, па и ајде онај слет. Е, да, и феријални савез, под туризам.По овом или оном основу, свако је могао да некако стигне да обиђе остатак земље, да се упозна с људима, чак и ако није имао никаква посла тамо.
Link to comment
Војска да, утолико што је качила редом, оћеш нећеш идеш. Но, било је поприлично и других установа где се форсирало мешање становништва - туризам, спорт, те сложен систем такмичења за ђаке, не само спортских него и из школских предмета и нарочито техничких струка. Под спортом не мислим само на то да је сваки полуписмени шљакер знао напамет имена и презимена играча из братских република, него и којекакве радничке спортске игре, лиге за леве спортове, студентске спортске игре, па и ајде онај слет. Е, да, и феријални савез, под туризам.По овом или оном основу, свако је могао да некако стигне да обиђе остатак земље, да се упозна с људима, чак и ако није имао никаква посла тамо.
Fokus mi je na profesionalcima u vojsci, obavezni vojni rok tek kao usputni primer pomenuh. Ja nisam savremenik tog sistema ali iz brojnih primera iz okoline i uopšte informišući se o tom vremenu imam predstavu o jakom podsticanju lokalnog razvoja tako da svako treba ostati u svojoj zajednici i istoj doprinositi. Pa čak i oni najtalentovaniji iz npr. Knjaževca nakon školovanja upućivani su nazad u svoje sredine jer ih je čekao posao u jednom od brojnih preduzeća u tom gradu. Na osnovu toga sam stekao utisak o smanjenoj unutrašnjoj mobilnosti koja je ljude u svakom pogledu vezala za svoj kraj, na posletku i republiku.
Link to comment

mda, samo je jos to falilo, da se dekretom CK SKJ uvede obvezatna nacija za sve. da je bilo tvrdje, verovatno bi se 1968, 1974, 1980 i 1991. desili mnogo ranije. ja inace ne znam koja je vrsta paklenog skoncanja jedne neostvarive drzavne ideje potrebna da se odustane od nasilja u nametanju visih identiteta narodima ovde. pa ustase su produkt jugoslovenstva. jasenovac direktno. cista frustracija zbog osecaja ropstva u nekoj tamo velikosrbiji zvanoj jugoslavija. kim ovde zapada u badjuovski romanticarski ropac nad federacijom neostvarenih drzava i pripisuje ideji nacionalnih drzava nacionalisticki kontekst. prvo, uz trud koji je ulozen 1918. godine da se formira jugoslavija, mogle su se iscrtati nekakve granice koje bi do izvesne mere amortizovale nacionalne emocije, slovenija, hrvatska i bosna bi mogle biti zadovoljne time sto su ratujuci na porazenoj strani ipak izbegle sudbinu takvih zemalja i dobile svoj nacionalni okvir. nema sumnje da bi delove hrvatske i bosne zadesio trianonski scenario ali eto, to do sada nije bio povod za ratove izmedju madjarske i rumunije odnosno (ceho)slovacke. za razliku od vas, ja verujem da je jugoslovenska zajednica nemoguca zato sto je drustveni karakter istocnog i zapadnog dela zbog istorijske proslosti i vekova zivota pod razlicitim drustvenim uredjenjima do te mere razlicit da ga nikakav razvoj u vidu opste industralizacije, pogotovo neefikasne i pracene ludackim ekonomskim sistemom zvanim samoupravljanje kao i ideoloske kape nije mogao dovestu u balans. daleko je prirodnija bila zajednica istocnih teritorija koje danas cine c.goru. srbiju i makedoniju kao i delove bih, odnosno zajednica vojvodine, hrvatske i delova bih sa druge strane. slovenija slovencima. nacionalne drzave formirane 1918. na demokratskim principima koje su vazili u dobrim godinama kraljevine SHS se sustinski ne bi razlikovale od bilo koje evropske drzave danas, svejedno da li je to italija ili bugarska ili rumunija ili grcka. nigde se nije 2x ponovio strahovit ratni sukob pracen genocidom i stravicnim zlocinima prema civilima takvog raspona kao sto je to slucaj ovde. mislim, lepa je ideja jugoslovenstva, fantasticna, uzvisena i sta god sve ne, i ja volim borisa dezulovica i voleo bih da je to uspelo ali to je paklena utopija koja je ovde unistila jako mnogo ljudi, i bukvalno, odvela ih u smrt i svakojako drugacije, terajuci ih da beze iz jednog nedovrsenog, katastrofalnog eksperimenta. alo, ovde vec 10 i kusur vekova zive srbi hrvati i slovenci, a od 15 veka i muslimani. ne mozete ljudima koji su na svojoj teritoriji oduzeti nacionalno odredjenje, za tako nesto je potreban pogrom a ne formiranje nove ideoloske drzave u kojoj ce se svako odreci necega sto definise njegovo postojanje na tako dominantan nacin kao sto je ovde slucaj.

Edited by gazza1
Link to comment

eh, da si bio na Krfu onomad pa da odrzis ovakav govor, mozda ne bi bilo deklaracije i sve ove nesrece... Muku & ironiju na stranu, jugoslovenstvo/jugoslavenstvo je od jedne smele, i donekle logicne, ideje 19. veka doslo samo do toga da bude cip u geopolitici Velikih sila. Spreciti germanski i ruski prodor na Jug & Jugoistok. Zato smo posluzili... Kao po obicaju, sebi pripisujemo velike momente, pokrete, misli. U sustini, bili smo mali narodi, sabijeni u dve tvorevine, onako kako je u tom trenutku odgovaralo onima koji su nas hranili, obuvali, naoruzavali u oba rata.Kada je Nemacka dovoljno ojacala i iskoristila momenat, prestala je i Jugoslavija, jedan od najvecih antigermanskih projekata ikad. U oba slucaja.Mi smo mogli da se mrzimo ili volimo, odluka o daljoj sudbini Jugoslavije kao tvorevine, nikada nije bila samo nasa. Odnosno, nije bila uopste. A priroda nam je takva da lakse bivstvujemo svoji na svome, jer, lakse se dise cisti srpski, hrvatski, slovenacki, i svaki drugi zrak... Ove ostale utopisticke misli i razmisljanja su dobra zanimacija za hladno zimsko online popodne.

Link to comment
mda, samo je jos to falilo, da se dekretom CK SKJ uvede obvezatna nacija za sve. da je bilo tvrdje, verovatno bi se 1968, 1974, 1980 i 1991. desili mnogo ranije. ja inace ne znam koja je vrsta paklenog skoncanja jedne neostvarive drzavne ideje potrebna da se odustane od nasilja u nametanju visih identiteta narodima ovde. pa ustase su produkt jugoslovenstva. jasenovac direktno. cista frustracija zbog osecaja ropstva u nekoj tamo velikosrbiji zvanoj jugoslavija. kim ovde zapada u badjuovski romanticarski ropac nad federacijom neostvarenih drzava i pripisuje ideji nacionalnih drzava nacionalisticki kontekst. prvo, uz trud koji je ulozen 1918. godine da se formira jugoslavija, mogle su se iscrtati nekakve granice koje bi do izvesne mere amortizovale nacionalne emocije, slovenija, hrvatska i bosna bi mogle biti zadovoljne time sto su ratujuci na porazenoj strani ipak izbegle sudbinu takvih zemalja i dobile svoj nacionalni okvir. nema sumnje da bi delove hrvatske i bosne zadesio trianonski scenario ali eto, to do sada nije bio povod za ratove izmedju madjarske i rumunije odnosno (ceho)slovacke. za razliku od vas, ja verujem da je jugoslovenska zajednica nemoguca zato sto je drustveni karakter istocnog i zapadnog dela zbog istorijske proslosti i vekova zivota pod razlicitim drustvenim uredjenjima do te mere razlicit da ga nikakav razvoj u vidu opste industralizacije, pogotovo neefikasne i pracene ludackim ekonomskim sistemom zvanim samoupravljanje kao i ideoloske kape nije mogao dovestu u balans. daleko je prirodnija bila zajednica istocnih teritorija koje danas cine c.goru. srbiju i makedoniju kao i delove bih, odnosno zajednica vojvodine, hrvatske i delova bih sa druge strane. slovenija slovencima. nacionalne drzave formirane 1918. na demokratskim principima koje su vazili u dobrim godinama kraljevine SHS se sustinski ne bi razlikovale od bilo koje evropske drzave danas, svejedno da li je to italija ili bugarska ili rumunija ili grcka. nigde se nije 2x ponovio strahovit ratni sukob pracen genocidom i stravicnim zlocinima prema civilima takvog raspona kao sto je to slucaj ovde. mislim, lepa je ideja jugoslovenstva, fantasticna, uzvisena i sta god sve ne, i ja volim borisa dezulovica i voleo bih da je to uspelo ali to je paklena utopija koja je ovde unistila jako mnogo ljudi, i bukvalno, odvela ih u smrt i svakojako drugacije, terajuci ih da beze iz jednog nedovrsenog, katastrofalnog eksperimenta. alo, ovde vec 10 i kusur vekova zive srbi hrvati i slovenci, a od 15 veka i muslimani. ne mozete ljudima koji su na svojoj teritoriji oduzeti nacionalno odredjenje, za tako nesto je potreban pogrom a ne formiranje nove ideoloske drzave u kojoj ce se svako odreci necega sto definise njegovo postojanje na tako dominantan nacin kao sto je ovde slucaj.
Preučeno je ovo za mene i možda si ti sve u prav, ne kažem.Ali mi nešto pada u oči, tek onako: kako to da je svaka borba protiv Jugoslavije, u ama baš svim narodima koji su je sačinjavali iz njih izvlačila ono najgore, da ne nabrajam, od Srbije i Miloševica, Hrvata i ustaštva, Tuđman obaška, Slovenije i pobačenih članova omladinskih komiteja i organizacija...Ono najgore koje pominjem ima samo slučajne sličnosti sa nacionalizmom i šovinizmom, a našlo bi se još po nešto.Ja sam davno odustao od argumentisanja na ovakve teme: u diplomatiji, a ja ću dodati i na forumima :lol: čovekprvo shvati jedno, a to je apsolutna legitimnost suprotstavljenih pa i dijametralno suprotnih gledišta.Prema tome, svakom svoje mišljenje, ali mimo svakog argumentisanja i teoretisanja, izgleda da je najjači argument u priči zvanoj biti za ili protiv Jugoslavije prost uvid u to ko je sve i kako bio - protiv nje.Ovako ili onako, pristojan čovek (ništa lično) u takvom društvu nema štada traži.
Link to comment
mda, samo je jos to falilo, da se dekretom CK SKJ uvede obvezatna nacija za sve. da je bilo tvrdje, verovatno bi se 1968, 1974, 1980 i 1991. desili mnogo ranije. ja inace ne znam koja je vrsta paklenog skoncanja jedne neostvarive drzavne ideje potrebna da se odustane od nasilja u nametanju visih identiteta narodima ovde. pa ustase su produkt jugoslovenstva. jasenovac direktno. cista frustracija zbog osecaja ropstva u nekoj tamo velikosrbiji zvanoj jugoslavija. kim ovde zapada u badjuovski romanticarski ropac nad federacijom neostvarenih drzava i pripisuje ideji nacionalnih drzava nacionalisticki kontekst. prvo, uz trud koji je ulozen 1918. godine da se formira jugoslavija, mogle su se iscrtati nekakve granice koje bi do izvesne mere amortizovale nacionalne emocije, slovenija, hrvatska i bosna bi mogle biti zadovoljne time sto su ratujuci na porazenoj strani ipak izbegle sudbinu takvih zemalja i dobile svoj nacionalni okvir. nema sumnje da bi delove hrvatske i bosne zadesio trianonski scenario ali eto, to do sada nije bio povod za ratove izmedju madjarske i rumunije odnosno (ceho)slovacke. za razliku od vas, ja verujem da je jugoslovenska zajednica nemoguca zato sto je drustveni karakter istocnog i zapadnog dela zbog istorijske proslosti i vekova zivota pod razlicitim drustvenim uredjenjima do te mere razlicit da ga nikakav razvoj u vidu opste industralizacije, pogotovo neefikasne i pracene ludackim ekonomskim sistemom zvanim samoupravljanje kao i ideoloske kape nije mogao dovestu u balans. daleko je prirodnija bila zajednica istocnih teritorija koje danas cine c.goru. srbiju i makedoniju kao i delove bih, odnosno zajednica vojvodine, hrvatske i delova bih sa druge strane. slovenija slovencima. nacionalne drzave formirane 1918. na demokratskim principima koje su vazili u dobrim godinama kraljevine SHS se sustinski ne bi razlikovale od bilo koje evropske drzave danas, svejedno da li je to italija ili bugarska ili rumunija ili grcka. nigde se nije 2x ponovio strahovit ratni sukob pracen genocidom i stravicnim zlocinima prema civilima takvog raspona kao sto je to slucaj ovde. mislim, lepa je ideja jugoslovenstva, fantasticna, uzvisena i sta god sve ne, i ja volim borisa dezulovica i voleo bih da je to uspelo ali to je paklena utopija koja je ovde unistila jako mnogo ljudi, i bukvalno, odvela ih u smrt i svakojako drugacije, terajuci ih da beze iz jednog nedovrsenog, katastrofalnog eksperimenta. alo, ovde vec 10 i kusur vekova zive srbi hrvati i slovenci, a od 15 veka i muslimani. ne mozete ljudima koji su na svojoj teritoriji oduzeti nacionalno odredjenje, za tako nesto je potreban pogrom a ne formiranje nove ideoloske drzave u kojoj ce se svako odreci necega sto definise njegovo postojanje na tako dominantan nacin kao sto je ovde slucaj.
pa zapravo je nebitno sta ti verujes vec kako je bilo. ja sam ovde surovi realista a ti si mastar koji crta po pesku. ja govorim o onome sta se desilo a ti sanjaris. dakle, moguce je o svemu pricati kao kontigentnom dok se ne desi. jednom kada se desi moramo da udjemo u neke uzrocnosti i da taj dogadjaj tertiramo kao nesto uslovljeno odredjenim drustvenim i istorijskim okolnostima. ovde, na ovom pdf-u, je vec bafalo citirao pasica (kao terciranje mom citiranju hobsbauma) koji kaze da buducnost, dakle xx vek, pripada velikim drzavama. za srbiju je takodje stvaranje jugoslavije bio garant nezavisnosti i opstanka. svet je u tom trenutku svet vukova i kraljevina ne sme da dozvoli susedima imperijalnih ambicija da joj diktiraju granice. odnosno, ona zeli da bude vuk a ne ovca.nema potrebe da objasnjavam zasto je jugoslovenstvo dobilo anti-fasisticku notu u drugom ratu. to je vec prezvakano ali da dodamo da su protivnici jednog koncepta jugoslovenstva ideoloski lako konvergirali ka nekim oblicima ideologije krvi i tla i da ih je to osudilo na razlicite modalitete kolaboracije i etnicki motivisanih zlocina.danas, drzave naslednice su i dalje neke polu-tvorevine i polu-dopravljene zajednice koje se same od sebe paraju po savovima. svi smo svesni da bez ozbiljne podrske evropske unije one ne bi mogle da opstanu u ovom obliku. ja bih cak rekao da je danas zamajac blokadi neke nove jugo-ideje izvesnost evropske unije pred njima. kao sto jovic lepo kaze: danas je vecina ljudi u hrvatskoj zapravo croato-skepticna a ne evro-skepticna. postoji ubedjenje gotovo kod svih politickih elita da je ulazak u eu jedini nacin opstanka tih drzava. nova nadnacionalna zajednica koja u pojedinim aspektima itekako podseca na pokojnu jugoslaviju. i sta sad? gde su ti garanti stabilnosti? nisu ni u beografu ni u ljubljani ni u zagrebu ni u sarajevu vec u briselu.dakle opet: jasno je da se tokom xx veka niti jedna 'nacionalna' drzava nije poazala kao odrziva ili sigurna opcija. povezivanje je bilo i ostalo jedini put.btw, ustase su plod fasizma. bilo je moguce biti protiv hegemonog beograda a ne biti ustasa. to je na primer mogao da posvedoci ivan goran kovacic da ga nisu zaklali cetnici.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Gazzo, mene stvarno zanima zašto ovo što pričaš ne može da važi i za US of A. Već sam ti ukazao na ono što je govorio Džeferson, a sad ću i da citiram:

    "Nothing is more certainly written in the book of fate than that these people [blacks] are to be free. Nor is it less certain that the two races, equally free, cannot live in the same government. Nature, habit, opinion has drawn indelible lines of distinction between them." --Thomas Jefferson: Autobiography, 1821.

Jefferson felt that the injuries that the blacks had sustained would prevent them and their injurers from living together peacefully. "It will probably be asked, Why not retain and incorporate the blacks into the State [instead of colonizing them]? Deep rooted prejudices entertained by the whites, ten thousand recollections by the blacks of the injuries they have sustained, new provocations, the real distinctions which nature has made, and many other circumstances will divide us into parties and produce convulsions which will probably never end but in the extermination of the one or the other race." --Thomas Jefferson: Notes on Va., 1782.

    To je do u reč ova tvoja logika - razlike su prevelika, rane preduboke, itd. e da bi belci i crnci ikada živeli zajedno u jednoj državi kao slobodni i jednaki. Sličan problem imamo posle građanskog rata u odnosu Severa i Juga - to nije bio sukob samo dve političke koncepcije, nego dva etosa, u kojem je Sever na kraju opustošio Jug. I? Šta kaže Linkoln? Rastajemo se? Ne možemo zajedno? Ne - nego se poziva na better angels of our nature, i šansu da se zahvaljujući njima izađe iz spirale mržnje i nasilja. Kakva idealistička budala, a?Najjača država na svetu danas, zasnovana je na načelu e pluribus unum, i sastavljena od bivših robova i robovlasnika, pobednika i pobeđenih, itd. Resnatimani postoje, to je jasno, problemi takođe, ali ta država je tu gde jeste i zato što je našla jedan univerzalistički odgovor na pitanje o zajedničkom životu.

      Edited by Syme
      Link to comment
      mda, samo je jos to falilo, da se dekretom CK SKJ uvede obvezatna nacija za sve. da je bilo tvrdje, verovatno bi se 1968, 1974, 1980 i 1991. desili mnogo ranije. ja inace ne znam koja je vrsta paklenog skoncanja jedne neostvarive drzavne ideje potrebna da se odustane od nasilja u nametanju visih identiteta narodima ovde. pa ustase su produkt jugoslovenstva. jasenovac direktno. cista frustracija zbog osecaja ropstva u nekoj tamo velikosrbiji zvanoj jugoslavija. kim ovde zapada u badjuovski romanticarski ropac nad federacijom neostvarenih drzava i pripisuje ideji nacionalnih drzava nacionalisticki kontekst. prvo, uz trud koji je ulozen 1918. godine da se formira jugoslavija, mogle su se iscrtati nekakve granice koje bi do izvesne mere amortizovale nacionalne emocije, slovenija, hrvatska i bosna bi mogle biti zadovoljne time sto su ratujuci na porazenoj strani ipak izbegle sudbinu takvih zemalja i dobile svoj nacionalni okvir. nema sumnje da bi delove hrvatske i bosne zadesio trianonski scenario ali eto, to do sada nije bio povod za ratove izmedju madjarske i rumunije odnosno (ceho)slovacke. za razliku od vas, ja verujem da je jugoslovenska zajednica nemoguca zato sto je drustveni karakter istocnog i zapadnog dela zbog istorijske proslosti i vekova zivota pod razlicitim drustvenim uredjenjima do te mere razlicit da ga nikakav razvoj u vidu opste industralizacije, pogotovo neefikasne i pracene ludackim ekonomskim sistemom zvanim samoupravljanje kao i ideoloske kape nije mogao dovestu u balans. daleko je prirodnija bila zajednica istocnih teritorija koje danas cine c.goru. srbiju i makedoniju kao i delove bih, odnosno zajednica vojvodine, hrvatske i delova bih sa druge strane. slovenija slovencima. nacionalne drzave formirane 1918. na demokratskim principima koje su vazili u dobrim godinama kraljevine SHS se sustinski ne bi razlikovale od bilo koje evropske drzave danas, svejedno da li je to italija ili bugarska ili rumunija ili grcka. nigde se nije 2x ponovio strahovit ratni sukob pracen genocidom i stravicnim zlocinima prema civilima takvog raspona kao sto je to slucaj ovde. mislim, lepa je ideja jugoslovenstva, fantasticna, uzvisena i sta god sve ne, i ja volim borisa dezulovica i voleo bih da je to uspelo ali to je paklena utopija koja je ovde unistila jako mnogo ljudi, i bukvalno, odvela ih u smrt i svakojako drugacije, terajuci ih da beze iz jednog nedovrsenog, katastrofalnog eksperimenta. alo, ovde vec 10 i kusur vekova zive srbi hrvati i slovenci, a od 15 veka i muslimani. ne mozete ljudima koji su na svojoj teritoriji oduzeti nacionalno odredjenje, za tako nesto je potreban pogrom a ne formiranje nove ideoloske drzave u kojoj ce se svako odreci necega sto definise njegovo postojanje na tako dominantan nacin kao sto je ovde slucaj.
      moramo jednom da sednemo uz pice i rostilj da ti predstavim i potrudim se da pojasnim par stvari :) Edited by MancMellow
      Link to comment

      Join the conversation

      You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

      Guest
      Reply to this topic...

      ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

        Only 75 emoji are allowed.

      ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

      ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

      ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

      ×
      ×
      • Create New...