Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

zlocini o kojima se nije smelo znati ni govoriti su bili inspiracija zlocinima pet decenija kasnije?da je zaista tako mislim da bi se po naredjenju ante markovica pomesale kosti negde milosevica, draskovica, tudjmana i ostalih a ne nevinih civilia druge nacije.
to sto ti nisi citao u partizanskoj citanci o tom zlocinima ne znaci da svaka avlija u bosni nije znala ko kome duguje krv kada dodje vreme za naplatu. imao sam 11 godina kada me je deda-stric proveo kroz srpske dubravice (aka pukis) i objasnio mi je ko je koga i kako zaklao i ko gde cuva oruzje. pricamo o 1975. godini. Edited by gazza1
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

ne znaci da svaka avlija u bosni nije znala ko kome duguje krv kada dodje vreme za naplatu. .
Ovo je naravno glupost, ponavljana do besvijesti od '90ih, ali ništa manje kolosalna. Skoro sve porodice u BiH su imale nekog ko je stradao u WWII, ali preovlađujući sentiment je bio da je to na sreću prošlost koja ne treba da se vrati.Od '90ih kad je iznikla potreba za pretextom novih klanja se gura ta slika ljudožderske zemlje čiji stanovnici na jedvite jade izdržavaju 50 godina mira i prosperiteta moleći boga da ne umru, a da im se ne pruži prilika za naplatom dužne krvi u vidu klanja potomaka, rođaka, suseljana ili suplemenika dužnikovih. Moraš biti podobar komad idiota da to kupiš.
Link to comment
+1000A i danas nije mnogo drugacije. Podebljavaju se neka imena, podvlace crte i dodaje na liste...
Pa dobro, je li tebi i tvojima iko stradao u WWII? U ovim posljednjim ratovima? I? Praviš liste?
Link to comment
to sto ti nisi citao u partizanskoj citanci o tom zlocinima ne znaci da svaka avlija u bosni nije znala ko kome duguje krv kada dodje vreme za naplatu. imao sam 11 godina kada me je deda-stric proveo kroz srpske dubravice (aka pukis) i objasnio mi je ko je koga i kako zaklao i ko gde cuva oruzje. pricamo o 1975. godini.
Uh, ovo je baš posve blizu mene, ne kažem da nije bilo klanja i svega i svačega, ali mene baš za Pukiš i drugi svjetski veže jedno sasvim drugačije iskustvo. Najličnije moguće, da nije bilo nekih ljudi iz Pukiša ne bi ni mene danas bilo, neugodno mi da pišem jer bi zvučalo filmski neistinito.Uočavam još nešto.Plavi Voz - 2Crni Gruja na b92 - 3Bitange i Princeze - 4Vojna Akademija - 11Vratiće se rode - 17Ono kao ljubav - 21Pedeset osam stranica na forumu su ispisane o ovim domaćim serijama.Radoševih sedam epizoda ima skoro duplo više od svih ovih zajedno. Edited by pogranicni
Link to comment
Pa dobro, je li tebi i tvojima iko stradao u WWII? U ovim posljednjim ratovima? I? Praviš liste?
Niko ne pravi liste kao liste al' postoji taj neki "ambijent" u Bosni gde se rat zaboravlja al' zrtve pamte do nekog novog sukoba.Ne umem momentalno lepo da artikulisem al' tamo je to na nivo neke vrste "folklora"... Pominjalo se u vreme Juge a jos gore je danas, skoro 20 godina nakon rata.
Link to comment
Ovo je naravno glupost, ponavljana do besvijesti od '90ih, ali ništa manje kolosalna. Skoro sve porodice u BiH su imale nekog ko je stradao u WWII, ali preovlađujući sentiment je bio da je to na sreću prošlost koja ne treba da se vrati.Od '90ih kad je iznikla potreba za pretextom novih klanja se gura ta slika ljudožderske zemlje čiji stanovnici na jedvite jade izdržavaju 50 godina mira i prosperiteta moleći boga da ne umru, a da im se ne pruži prilika za naplatom dužne krvi u vidu klanja potomaka, rođaka, suseljana ili suplemenika dužnikovih. Moraš biti podobar komad idiota da to kupiš.
a kako objasnjavas da se bas u istim delovima nekadasnje drzave u kojima su se desavali strasni zlocini tokom svetskog rata to isto ponovilo 90ih? Edited by Pontijak
Link to comment
Niko ne pravi liste kao liste al' postoji taj neki "ambijent" u Bosni gde se rat zaboravlja al' zrtve pamte do nekog novog sukoba.Ne umem momentalno lepo da artikulisem al' tamo je to na nivo neke vrste "folklora"... Pominjalo se u vreme Juge a jos gore je danas, skoro 20 godina nakon rata.
Morat ću u slijedećem životu postati RB da napravim jednu seriju o istini i pomirenju i da vam objasnim. Taj tvoj folklor je proizveden u Beogradu i Zagrebu kad je zatrebalo da se u BiH zagrabi koliko je moguće. Pošto nije lijepo ni moderno ići s velikodržavnom propagandom u rat, onda dobro dođe jedan horor folkolor sa zombijima i bodisnećersima. Pa ti ljudi su jedva dočekali da se pokolju, to im je folklor. Bedastoće.
Link to comment

eh. uvek neki spoljasnji faktor kriv. u svetskom ratu zli nacisti a 90ih zli beograd i zagreb a domace stanovnistvo nista, niko nije ucestvovao u tim zlocinackim poduhvatima, stranci su za sve krivi :fantom:

Link to comment
a kako objasnjavas da se bas u istim delovima nekadasnje drzave u kojima su se desavali strasni zlocini tokom svetskog rata to isto ponovilo 90ih?
Sigurno ne time da su ti ljudi tamo čekali 50 godina na priliku da pokolju komšije.
Link to comment
eh. uvek neki spoljasnji faktor kriv. u svetskom ratu zli nacisti a 90ih zli beograd i zagreb a domace stanovnistvo nista, niko nije ucestvovao u tim zlocinackim poduhvatima, stranci su za sve krivi :fantom:
Pa hajde odloži za trenutak šalicu i odmjeri krivicu stranaca Tuđmana i Miloševića. Koliko su krivi oni, a koliko domaće stanovništvo?
Link to comment
Ubacis dva zrna Vuka Draskovica u bosanski lonac i ode sve u majcinu...
Pa ne jebote, Milošević objavi sve Srbe u jednu državu, Tuđman obznani nezavisnu Hrvatsku, dok godinama nakon plime četnikluka, ustašluka u Sr&Cro prosvjednici u BiH još nose Titove slike i jugoslavenske zastave, jedni i drugi pošalju vojske i paravojske u BiH da prave velike Srbije, Hrvatske, i onda u uz onaj idiotski smajli s kafom prezrivo zaključimo kako u BiH žive krvoloci prerušeni u obično stanovništvo.
Link to comment

@gazza1hercegovac molicu lepo a ne bosanac :D@king louieponovo kazem, stoji to da je postojao jak uticaj politickog zagreba i politickog beograda ali nije mi ubedljivo da je domace stanovnistvo potpuno nevino u svemu tome, mislim na lokalne politicke lidere, lokalne vojne i politicke komandante itd. kada se raspala jna 1992 koliko se secam u vojsci bosanskih srba nisu bili generali sa vracara ili dorcola nego ljudi poreklom iz bosne i hercegovine tako da je po mome jednostrana slika sve svaliti na politicki bg i zg ili sve svaliti na taj stereotip divljih brdjana koji jedva cekaju priliku da nastave klanicu koja je prekinuta 1945.

Edited by Pontijak
Link to comment
tako da je po mome jednostrana slika sve svaliti na politicki bg i zg ili sve svaliti na taj stereotip divljih brdjana koji jedva cekaju priliku da nastave klanicu koja je prekinuta 1945.
Da, ali to je onda vrlo različito od teze o vukodlačkom folkloru.Učešće domaćih je prosto ispoljavanje fakta da su stanovnici BiH na početku rata kontinualni periferni produžetak onih "nacionalnih korpusa" po potrebi zagrebačke i beogradske politike koji će, budući na prvoj crti fronta, i ići u klanje s obje strane noža. Mladić i Šušak jesu Bosanci i Hercegovci, ali djeluju kao istureni exekutori beogradske i zagrebačke politike. Oba su na platnim spiskovima nacionalnih metropola.
Link to comment
to sto ti nisi citao u partizanskoj citanci o tom zlocinima ne znaci da svaka avlija u bosni nije znala ko kome duguje krv kada dodje vreme za naplatu. imao sam 11 godina kada me je deda-stric proveo kroz srpske dubravice (aka pukis) i objasnio mi je ko je koga i kako zaklao i ko gde cuva oruzje. pricamo o 1975. godini.
Naravno da se to znalo, pa bili ljudi živi koji pamte rat. Inače, ako je u pitanju 1975. to je samo godinu dana nakon ugušene podmukle ustaške revolucije koja je htela da spolja i iznutra izboksuje neovisnost tisućljetnje lijepe njihove. Dakle, ništa čudno da su ljudi počeli da slute kuda sve to vodi.
@king louieponovo kazem, stoji to da je postojao jak uticaj politickog zagreba i politickog beograda ali nije mi ubedljivo da je domace stanovnistvo potpuno nevino u svemu tome, mislim na lokalne politicke lidere, lokalne vojne i politicke komandante itd. kada se raspala jna 1992 koliko se secam u vojsci bosanskih srba nisu bili generali sa vracara ili dorcola nego ljudi poreklom iz bosne i hercegovine tako da je po mome jednostrana slika sve svaliti na politicki bg i zg ili sve svaliti na taj stereotip divljih brdjana koji jedva cekaju priliku da nastave klanicu koja je prekinuta 1945.
Dok su đenerali u armiji bosanskih Muslimana / od 1993. Bošnjaka, odnosno u armiji ustaškog provizorijuma Herceg-Bosne bili sve samo ne izBosne, i nisu došli iz JNA?Sa druge strane, donekle razumem king louie-a kada kaže da je značajan impuls sukobima došao iz Beograda i Zagreba, i to jeste tačno. Posebno što danas znamo sadržinu pregovora, gde su Sranjo i Zlobo podelili Bosnu po pola. Međutim, koliko se sećam, upravo je Izetbeg (kako je sebe nazivao i kako se potpisivao tzv. Alija Izetbegović) sjebao sve i odveo Bosnu u rat. Odbio je sve što je vodilo ka kakvom-takvom smirivanju situacije, stavši rame uz rame sa Zlobom i Sranjom.Sve u svemu, što neko reče, trebalo je u neke jame pobacati Zlobu, Sranju, Izetbega, sve njihove klike i pomagače (Draškoviće, Šešelje, Šekse, Špegelje) brzo i efikasno (armija po naređenju Ante Markovića nakon puča i hapšenja predsedništva na čelu sa proustaškim babunom?) i sve bi bilo mirnije. Češko-slovački razlaz u najgorem slučaju. Valjda. U svakom slučaju, probati tu neku partizansku varijantu. Ali jebiga, demokratija. Edited by Filipenko
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...