Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

"Sloboda, duh, nema mjere. Žive život punim plućima. To mi je motivirajuće i genijalno", ističe redateljica Marčela Zanki.http://www.rtl.hr/ta...sla-u-beogradu/Istocni susjedi...horor pomracene svesti, ludacka ksenofobija, antisemitizam, mrznja prema svim narodima balkana narocito hrvatima i albancima, novi ciklus pamcenja lokalnih tragedija iz ratova 90ih i svetskog rata, raspad nacije koja se nije cestito ni oformila na plemena, krajiski i hercegovacki srbi koji se smatraju arijevcima srpstva i preziru i gade se mekanih i izdajnickih srbijanaca pa onda srbijanski lokalci iz beograda koji preziru sve te brdjane, te likehercegovinecrnegore ljude, pa ludilo uzajamnog prezira izmedju vojvodjana i srbijanaca plus sto tzv vojvodjani mrze i gade se tih tzv brdjana plus sto se gade i preziru srbijance, pa onda....Moguce, ne sporim. Ali, tesko da je to dominatnan mentalni mejnstrim. To hocu da kazem. Ne znam kako bi storija o koloniji srbijanskih ljepotica u Zagrebu bila docekana u ovom trenutku tamo, i kako bi bila protumacena.Jbg, mozda sad idemo dosta van teme, ali, nekako, za razumevanje uzroka raspada jedne utopijske ideje, donete pod pritiskom i u interesu Zapadnih sila u oba rata, a pretočene u državu gradjenu iskljucivo na kultu dvojice vodja, jednog kralja i jednog maršala, potrebno je da uvidimo i današnje stanje.Kao što gazza rece, svi su srecniji u svojim nacionalnim okvirima. Da je bilo pameti da se odmah po smrti najmanjeg zajednickog sadrzatelja dogovore ti okviri, pristane na avnoj granice, koliko god bolno to bilo, da su tadasnji lideri u skoli u Kumrovcu ucili nesto drugo osim kulta, ljudska i manjinska prava, npr, i da su jos neke organizacije zelele da nam daju mogucnost - mozda je neke sanse i bilo da danas jedno 200.000 ljudi bude zivo, i 0 gradova/sela razoreno.Ovako, svi su zeleli svoje nacionalne drzave. Jedino gde takve drzave i danas nema je - Bosna. Zato je i dalje opasna....

Edited by Topola
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

ja sada samo malo da pustim dim iz ove kafancine da se vide okupljena lica pa kada se nocas napijem, o-bahatim i obucem kozni sinjel da znam koga da maltretiramSent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment
kakvo vozilo, krv ti jbm.pa oni su isli u zezanje ovde.
pa lepo su napisali da idu u lov. Sa osmehom, kao sto se vidi.off topic: inace, zanimljivo je bilo da su im se tenkovi kojim su bili opremljeni masovno zaglavili u ovom blatu, pa su zakasnili na Istocni front. A jedan ovakav Svimvagen ima kod Brace Petkovica u muzeju u M.Jevrosime, koga zanima, u plovnom stanju.
Link to comment
pontijace, ne znam o kakvoj maniji velicine pricas, drzava formirana 1918. na osnovu prilozene mape, umanjena za donju juznu trecinu i uvecana za koju etnicki homogenu teritoriju na zapadu je daleko manja od onoga sto je tada napravljeno i bila bi perfektno odrziva u svakoj istorijskoj i ratnoj konstelaciji. preko 80% nacionalno homogena, pod jedinstvenim istorijskim vizantijsko otomanskim nasledjem i u homogenom religioznom ustrojstvu, sa vrlo malo i nimalo izazova za okolish u poredjenju sa jugoslavijom 1918-1991. na zapadu bi susjedi imali svoje srecne drzavice i mirna backa. do danas bi kao i grcka prosla vecinu ozbiljnih unutrasnjih problema sa manjinama i zivela verovatno neki slican zivot, barem u smislu drzavnosti.
ma jasno je meni da ne znas o kakvoj maniji velicine pricam, nije ni cudo jer se ta manija velicine pojavljuje jos u knezevini srbiji i utkana je u obrazovno-ideoloski sistem. ne kazem da je to formalno lose, ne kazem ni da bi me nesto grizla savest da je kraljevina srbija bila uspesna kao kraljevina belgija pa da je beograd lep kao brisel sa sve jakom pivarskom industrijom pa da sada lepo mozemo da imamo grizu savesti potomaka vlasnika rudnika dijamanata :Pkazem samo da je zla sreca imati ambicije a nemati snage za njihovo ostvarivanje. ti govoris o hipotetickoj kraljevini srbiji posle prvog svetskog rata koja bi dobila neke dodatne teritorije na osnovu ratnih pobeda na strani saveznika, medjutim stvorila se kraljevina srba hrvata i slovenaca. znam da zvuci kao podjebavanje ali po meni sve vise od teritorija predkumanovske srbije je bio preveliki zalogaj kao posledica manija velicine u tadasnjim istorijskim okolnostima, stepenom moci drzave i tadasnjim okruzenjem itd. ok, bilo je tako kako je bilo i kada se progutao prvi preveliki zalogaj e onda tu povratka nije bilo, dosao i svetski rat i pobeda u ratu. iskreno, najgluplje sto se desilo je pristanak kraljevine srbije na ujedinjenje sa drzavom srba, hrvata i slovenaca :P bolje da je ostala ta drzava shs pa da oni lepo rese svoje unutarnje probleme i etnicka/politicka/teritorijalna trvenja ali da to nema veze sa kraljevinom srbijom.ma ustvari, nema tu razuma puno kada se razmislja o proslosti, kako imati razuma kada je proslost puna ludila, apsurda, zrtava, zlocina...?
Link to comment
ja sada samo malo da pustim dim iz ove kafancine da se vide okupljena lica pa kada se nocas napijem, o-bahatim i obucem kozni sinjel da znam koga da maltretiramSent from Bender's iPad using Tapatalk
jadno je to kada mozes da maltretiras samo kada skupis hrabrosti putem napijanja :P
bolje obuci kozne gace
i to neka uzme neke sa rajsferslusom, vrlo je moguce je da neko od desnicara voli i taj rad a nista sladje nego levicar u koznim gacama Edited by Pontijak
Link to comment
Moguce, ne sporim. Ali, tesko da je to dominatnan mentalni mejnstrim.Kao što gazza rece, svi su srecniji u svojim nacionalnim okvirima. Da je bilo pameti da se odmah po smrti najmanjeg zajednickog sadrzatelja dogovore ti okviri, pristane na avnoj granice, koliko god bolno to bilo, da su tadasnji lideri u skoli u Kumrovcu ucili nesto drugo osim kulta, ljudska i manjinska prava, npr, i da su jos neke organizacije zelele da nam daju mogucnost - mozda je neke sanse i bilo da danas jedno 200.000 ljudi bude zivo, i 0 gradova/sela razoreno.Ovako, svi su zeleli svoje nacionalne drzave. Jedino gde takve drzave i danas nema je - Bosna. Zato je i dalje opasna....
ja bih voleo da nisam u pravu ali sudeci po internetu tj po onlajn komentarima ispod vesti imam jako crnu i depresivnu sliku sta je realni srpski politicki mejnstrim ako se u toj idejnoj shizofreniji moze uopste govoriti o mejnstrimu samo sto je to za sada i na srecu samo u umovima ljudi a ne i u praksi pa cak i ne u javnom govoru pod imenom i prezimenom, eto neke koristi i od pc recnika pa se ljudi pomalo plase da kazu sta im je zaista u glavida je bilo pameti ali nije bilo pameti. da se pristalo na avnoj granice onda bi moralo da se odustane od price svi srbi u jednoj drzavi a srbi drzavljani hrvatske bi morali svoje odnose da rese sa svojom drzavom dok bi drzava srbija pomagala putem diplomatije itd. isto tako bi srbi u BiH morali svoje odnose da rese sa bosnjacima i hrvatima unutar BiH dok bi drzava srbija pomagala putem diplomatije itd. mislim da i sam uvidjas koliko ovo utopisticki zvuci jer nigde nije bilo pameti. naravno sto vazi za srbiju vazi i za hrvatsku pa bi i ona morala da odustane od ideje svi hrvati u jednoj drzavi (hej! pa oni i jesu odustali od te ideje za sada?)za bosnu ne znam sta da kazem, ponavljam, mnogo je manje poznajem nego drugi ovde, jedino da kazem da tek tamo nije bilo pameti, ipak se meni cini da ima mnogo vise slicnosti izmedju BiH stanovnika, zvali se oni srbi, hrvati ili bosnjaci, nego sto ima razlika ali eto, razlike su ispale jace uz malu pomoc prijatelja, naravno.
Link to comment

samo se ukopavate dublje druze. jel i nesto protiv brkova imate? kozne gace, brkovi... tom of finland.inace super sto po pitanju jugoslavije stojite na stavovima kominterne iz '27.gazza prvo kaze da su nacionalne drzave garant stabilnosti u regionu medjutim jasno je da se uvek pri njihovom formiranju i bitisanju u xx veku sve svodilo na nesigurnost i etnicko nasilje a da su najduzi periodi mira, opet u regionu, bili oni kada je postojala neka sira, nadnacionalna, zajednica.zatim se tvrdi da je druga jugoslavija gradjena na lazima. mozda, ali sta su ti kameni temeljci nacionalnih drzava nasledica ili njihovih kvislinskih prethodnika? tradicija kao zaborav istorije, religiozni i nacionalni kic i brisanje poslednjih pola veka i kusur istorije. drugim recima te nove drzave su laz sama i potpuno nesposobne da govore istinu o bilo cemu i bilo kada. kako prema sopstvenim gradjanima tako i prema svetu.jugoslavija se raspala dva puta. oba puta spojem unutrasnjih slabosti i monumentalnih istorijskih dogadjaja. nije to nista cudno. i druge drzave su dozivljavale slicnu sudbinu. raspadi kolonijalnih metropola i velikih carevina su obelezili prethodni vek. nije tu jugoslavija nista specificna. ali ono sto je kod jugoslavije specificno je to da je ona nastajala kao pokusaj da se odgovori na pitanja koja nastaju iz postojanja nacionalnih razlicitosti i imperijalnih pretenzija. mozda taj odgovor nije bio uspeo ali pitanja opstaju. Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

Kime, kad smo kod Kominterne i druge Jugoslavije, prilicno sam siguran da je njen recept o nacionalnom pitanju u Jugoslaviji s pocetka dvadesetih Broz prepisao i primenio nakon 20 i kusur godina. Velikosrpski hegemonizam je potkresan, nacionalno su formalno porodjeni Crnogorci i Makedonci, kasnije i Muslimani kao narod. E, vidis, upravo na pravljenju nove ideoloske ravnoteze, pravila se neravnoteza koja je u perspektivi razarala tu zemlju. Ne zato sto nije trebalo emancipovati nacionalna prava vec zato sto je to radjeno u korist nekog ili kontra nekog.Jedino nacionalno resenje za Jugoslaviju je bilo formiranje gradjanskog jugoslovenstva, utemeljenog na slicnim identitetskim osnovama bakanskih plemena. Ta prica kako bi to licilo na Aleksandrov eksperiment ne pije vodu, jer su u pitanju sasvim drugacije istorijske, politicke i ideoloske okolnosti.Broz i Kardelj su emancipovali samoupravljanje uporedo sa emancipacijom republickih prava sto je u perspektivi vodilo i jacanju nacionalizma, posebno imajuci u vidu neravnotezu s pocetka ovog posta. Dakle, sistem je jeo samog sebe, a to sto su na njegovim razvalinama izleteli pritajeni ustase, cetnici i ambivalentni karijeristi, samo govori o njegovim slabostima.

Link to comment
Jedino nacionalno resenje za Jugoslaviju je bilo formiranje gradjanskog jugoslovenstva, utemeljenog na slicnim identitetskim osnovama bakanskih plemena. Ta prica kako bi to licilo na Aleksandrov eksperiment ne pije vodu, jer su u pitanju sasvim drugacije istorijske, politicke i ideoloske okolnosti.
Ne drži vodu. Ne drži. "Ne pije" nema nikakvog smisla. Za ovo je bilo kasno, stvaranje modernog nacionalnog identiteta u Hrvata je bilo već skoro dovršeno. U nistitucionalnoj ravni je taj proces mnogdje bio i jači nego kod Srba.Teško je optuživati nacionalnu politiku SKJ. S jedne strane priznanje srpskog državotvornog kontinuiteta, glavni grad, realna dominacija kadrova u vojsci i državnoj službi; na drugoj strani podrška nacionalnoj emancipaciji malih.Kakogod najviše se žale Srbi i Hrvati, da je SKJ baš na njihovu dragocjenu naciju imao pizmu; kod Slovenaca, Bošnjaka, Crnogoraca i Makedonaca nema većih zamjerki. Dapače.
Link to comment

Koje priznanje srpskog drzavotvornog kontinuiteta? Tzv. UZAS? Kakva dominacija kadrova, zato sto se primenjivao proporcionalni princip u vojsci? I da li ti mislis da je mudro praviti kljuc koji ne zadovoljava 60% stanovnika te zemlje?

Link to comment

Ne kapiram, kojih 60%? Priznanje svih državnopravnih akata i živih tradicija prethodnih srpskih država. Glavni grad nije sitnica. Za dominaciju kadrova mi je mrsko uopće se upuštati, pa nije JNA tek slučajno skončala kao srpska vojska.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...