Jump to content
IGNORED

Šta je najbitnije što se u istoriji dogodilo na današnji dan?


Ajant23

Recommended Posts

Tvoje nepoznavanje geografije je frapantno i zabrinjavajuce; bojim se da te ozbiljno diskvalifikuje za ovu vrstu analiza  :P

Svetionik Peniche.

 

Peniche_02_zpsa0c62159.jpg

 

Mesto gde cemo, posto mitraljezima pobijemo preostale dekadentne surfere i ostale akvariste, da stanemo i u tisini prekidanoj samo pucketanjem tenkovskih motora koji se hlade, oslonjeni na izjedene gusenice nasih tenkova iza kojih su ostale hiljade kilometara evropskih puteva, staza i bogaza, dok okeanski vetar hladi nasa ratnicki preplanula, od barutne i naftne garezi potamnela lica i susi znoj nasih musavih i zamascenih kombinezona, da stojimo i gledamo preko ne tako beskrajnog Okeana...

 

Naravno, simbolike radi, obavezno i Cabo Finisterre.

Gibraltar ce i onako da padne sam.

Link to comment

pre par dana je bilo 42.godine od Operacije Radusa 72 ili Operacija Feniks, pokusaj dizanja Ustanka od strane ustasa i HRB-a

To je bio samo jos jedan od pokusaja Zapada da u Jugoslaviji pospesi demokratizaciju i stane za vrat krvavoj jugokomunistickoj diktaturi.

I nisu to bile ustase, bili su to original Freedom Fighters, borci za demokratiju pre svega.

Link to comment

Malo je samo bilo neozbiljno od Zapada gurnuti 19 ljudi da stanu za vrat komunistickoj diktaturi.

Pa i nije, to je daj sta das, odjekne, iztalambasa se po medijima o militarizmu i diktaturi, ili se mudro cuti po sistemu nemamo mi veze s tim, to su samo grupe boraca za slobodu, nezadrzive u svojim slobodarskim teznjama.

U obe varijante ćar, ne strada niko tvoj, neka se Balkanci biju izmedju sebe, kolju i dave, ganjaju po brdima, za bolje i nisu.

Ne mislis nadam se da je grupa mogla da se opremi, obuci i doputuje na austrijsko-jugoslovensku granicu, a da ne zna ko treba da zna.

BTW, ima koga ne mrzi, podosta materijala o upinjanju tadasnje jugoslovenske vlade da tu grupu proglasi teroristima sto je naislo na opste neodobravanje i odbijanje...

Islo u paketu sa ubijanjem jugoslovenskog ambasadora u Svedskoj, poznatog komunistickog krvnika i udbasa Rolovica, i to u sred ambasade, pa eto, nista, humani Svedjani pustise teroriste borce za slobodu, jos im, ako se dobro secam, dadose i avion....

 

Ima i pikanterija: neki genije u tadasnjoj sluzbi je smislio da se vezba i testira na tu temu, pa se tako i u Srbiji narednih par godina desavalo da coveku u selo nocu bane grupa i predstavi se kao onistoteksudosli iz preka, naravno opremljeni i naoruzani, a sve to da bi kao ispitali reakciju pucanstva.

Trajalo je dok nekom nije sinulo o kakvom se idiotizmu radi, pa se s tim srecom prestalo bez da je neko ostao bez glave.

 

Uostalom, to Srbiji nije ni trebalo, imala je ona Kavaju, rusitelja komunizma, a imala je po Beogradu i gomilu disidenata koji su, sve sedeci po raznim institutima rusili poredak iznutra i spremali se za dolazak demokratije.

Pa jos za to i primali uredne plate, svakog 1. u mesecu.

Link to comment

Naravno da je znao onaj ko je trebalo da zna, pa npr grupa je raspolagala sledecim oruzjem a to nikako nisu mogli nabaviti sami

6 malokalibarskih pušaka / FN 11
Browing" kalibra 5,5 mm,belgijske proizvodnje , za sport i lov ; 4 karabina / 3 "
Vinčesterke" kalibra 9 mm i 1 karabin " MERLIN" 7,9 američke proizvodnje, za
sport i lov i 3 automata / 2 engleske proizvodnje - 1 " STEN HK -II" kalibra 9 mm,stare proizvodnje il" L2A3UF" -
standardno oruţje oruţanih snaga Velike
Britanije ; 1 automatski karabin " M-2 INLAN"7,7 mm,proizvodnje i u
naoruţanje OS SAD ; 1 poluautomatski karabin " M
-l INLAND" kalibra 7,7 mm
stare američke proizvodnje ; 2 automatske puške / 1 " COLT AR
-15" kalibra 5,56 mm-
standardno naoruţanje OS SAD, 1 " G3FS" 7,62 mm
- proizvodnje
standardno naoruţanje OS SRN/ ; 17 pištolja / 10 zaplenjeno od čega 6
komada kal. 9 mm-tip "TokaverU58" i 4 kalibra 7,65 mm " Walther", svi
madjarske proizvodnje/, 8 prigušivača pucnja za malokalibarsku pušku i 2 prigušivača za malokalibarski pištolj ; 3 snajperska nišana od kojih 2 originalna i 1 prilagođjen konkretnom oruţju, i oko 11.000 metaka svih vrsta /
po nekim podacima u logoru u Austriji raspolagali su sa preko 2o.000 /, od
čega oko 1.500 za malokalibarsku pušku zatrovanih kalijum -cijanidom.

 

Citao sam ja puno a i znam takodje dosta o ovoj operaciji, npr zena Ambrozija Andrica, vodje grupe, jos uvek se bori da dokaze kako to ti kazes da ova grupa nije bila teroristicka. Ambrozije je medju prvima poginuo u sukobu sa Milicijom i TO.Npr najmladjem medju njima Ludvigu Pavlovicu kazna je preinacena na 20 god robije koju je izdrzao najpre u Zenici pa onda u Mitrovici do samog kraja kada je pred rat 90-ih pusten u Hrvatsku ali se odmah prikljucio HV i poginuo kod Studene Vreli.Slicno je bilo i sa Mirom Baresicem atentatorom na Rolovica, koji je takodje poginuo u istom ratu.

Vlast je cak godinu dana posle razbijanja grupe objavila njihove presude i ono sto se dogadjalo jer se postavilo pitanje zasto nije odreagovano pre njihovog upada preko granice ili zasto nisu koriscene 63.padobranska jedinica i sl, mnogo je tu bilo pitanja

Link to comment

 

Vlast je cak godinu dana posle razbijanja grupe objavila njihove presude i ono sto se dogadjalo jer se postavilo pitanje zasto nije odreagovano pre njihovog upada preko granice ili zasto nisu koriscene 63.padobranska jedinica i sl, mnogo je tu bilo pitanja

Daleko od toga da i ja znam vise, davno je bilo kad sam sticajem okolnosti imao priliku da pogledam neke vojne papire, samo iz ruke, i da otslusam par predavanja za oficire u GS, interna informacija ili tako nekako se zvalo.

Objasnjenje za cutanje se uglavnom nalazilo u takozvanim spoljnopolitickim razlozima, mada je nezvanicno moglo da se cuje i da bi detalji sa sudjenja mogli da otkriju neugodna saznanja o stepenu podrske koji je grupa imala na terenu, pa se s tim nije mnogo talambasalo.

Objasnjenje, vojno, za angazovanje milicije, TO i obicne vojske (tim redom) bilo je da se u pocetku htelo da pokaze da to miliicija moze sama, ko sto je i red sa teroristima/kriminalcima, a da se TO angazovala da pokaze spremnost naroda da se obracuna sa istima.

Sve u svemu, promasaji u procenama, jer se pokazalo da ce stvar da potraje, kao sto je i potrajala.

Istini za volju, tada ni ovde, a ni sire nije bilo nekog iskustva sa takozvanim protivterorizmom, ljudi koji su imali iskustva u posleratnim ''obracunima sa bandama'' se vise nisu pitali, a secam se da je - danas verovatno pokojni - ppukovnik Jovic, inace covek koji je prakticno osnovao padobrance u Nisu, tvrdio da tako nesto nikako nije bila akcija za tadasnje padobrance obucavane za sasvim neke druge poslove.

Link to comment

@ Prospero

 

Uh kakva serija, ja sam se odusevio kad sam je gledao. Iako u seriji ima umetnicke slobode takodje ima I istinitih podataka I svima koji nisu gledali bi preporucio da je pogledaju. Odlicna glumacka ekipa I dijalozi narocito gerilaca koji cine grupu ( bilo ih je 13 u seriji a ne 19) Produkcija je Tv Sarajevo

 

@ namenski

Slazem se sa ovim, mislim da se posle ove operacije podrobnije pocelo sa obucavanjem antiteroristickih jedinica.Negde sam I procitao da je I Tito rekao da smo super prosli kako je moglo biti. Cudi me jer je samo par godina ranije upala grupa sa Tolicem I Oblakom I MAticevicem I Prpicem, moglo se sa ovima kod Raduse sve preduprediti

Link to comment
  • 2 weeks later...

https://www.youtube.com/watch?v=VxnP2gqPQHU

 

Od 27. juna 1942, kada je isplovio sa Islanda, pa do ovih dana jula a bogami i malo duze za po neke, trajalo je kasapljenje konvoja oznacenog sa PQ-17, jednog od cuvenih ruskih konvoja.

35 teretnih brodova, nesto brodova neposredne pratnje i, u pozadini, nesto teskog ratnog brodovlja koje je trebalo da brine britansku brigu oko Bizmarkovog blizanca Tirpica koji je cucao negde u Norveskoj.

Konvoj je zestoko nastradao: nemacki avioni i podmornice unistili su 24 od 35 teretnih brodova, od oko 200,000 tona materijala upucenih tesko pritisnutoj Rusiji koja je tog leta 1942. godine bezala ka Staljingradu, na cilj je stigao samo manji deo.

 

Ima nesto drugo: neki od ovih dana moze da se racuna kao dan silaska s prestola najvece i najstarije pomorske sile sveta modernih vremena.

Britanija je morala da ustupi mesto jednoj mladoj mornarici: Amerika je definitivno postala svetska pomorska sila broj 1.

A nije da nije bilo tesko: nizom gresaka, zli jezici bi rekli uobicajenim za Engleze, cela operacija se pretvorila u fijasko do te mere da je za neuspeh optuzivana cak i bolest admirala Pounda, tadasnjeg britanskog pomorca #1.

 

Amerikanci su sa gadjenjem primili vest o naredjenju da se pratnja ratnih brodova povuce, vrati ka zapadu, sve u strahu od Tirpica, konvoj rasturi i teretni brodovi upute da se, svaki za sebe, pojedinacno, kako znaju i umeju dokopaju sovjetskih luka.

Poznati glumac Douglas Fairbanks je ostavio karakteristicno za americka osecanja svedocenje o sudbini konvoja; za verovati mu je, jer se kao oficir nalazio na krstarici Wichita koja je bila u pratnji: It was such a terrible feeling to be running away from the convoy at a speed twice theirs and to leave them to the mercies of the enemy…. While every man aboard the merchant ships was a volunteer and had expected a hazardous run, none had bargained for a journey such as this.

U Vasingtonu, americki glavni i odgovorni pomorac, admiral King, koji inace nimalo nije mirisao Britance, dosao je na svoje.

Imao je sve razloge da bude besan: prakticno istovremeno sa ovom operacijom, na Tihom okeanu se resavao Midvej, a Kinga su naterali - da im to vise nikad ne uspe - da usred Midveja odvoji jedan od preko potrebnih i u ta vremena 1942. toliko nedostajucih nosaca aviona.

Odrekao se novog Wasp-a, samo da bi primio vest da taj isti Wasp iz sve snage plovi na zapad prakticno bezeci od neprijatelja.

 

A teretni brodovi, ostavljeni sami sebi, u najtuznijoj ulozi u kojoj teretni brod u ratu moze da se nadje, sunjali su se ka sovjetskim lukama, da neki od njih, posle skrivanja po arktickim zabitima, tamo stignu tek avgusta meseca.

 

 

Bitka koja je Saveznike kostala 24 izgubljena teretna broda sa teretom, inace najvaznije naprave u pomorskom ratovanju jer sve desetine hiljada tona celika i desetine milimetara artiljerijskih kalibara sluze samo i iskljucivo tome da sporom i zadimljenom teretnjaku omoguce da stigne tamo gde treba, Nemce je kostala 5 izgubljenih aviona.

Link to comment

Konsultovao sam Zbornik narodnih heroja Jugoslavije, ne piše. Ima detaljno opisan taj dan u Beloj Crkvi, kada je naočit mladić bistrog pogleda i krasne plave kose u ime Komunističke Partije pozvao narod u borbu protiv okupatora i domaćih slugu, te kako su žandarmi kundacima rasterivali seljane, i konačno kako je žandarm potegao oroz svoje puške, metku koji je prohujao kraj hrabrog komesara, na šta je ovaj sa kolena potegao pištolj, ubio dvojicu žandara, i uzviknuo da će tako proći svi izdajnici.

 

Ali nema ništa o marci pištolja.

Edited by Filipenko
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...