Jump to content
IGNORED

Šta je najbitnije što se u istoriji dogodilo na današnji dan?


Ajant23

Recommended Posts

Meni je ovo novo da se državnost povezuje sa zborom u Orašcu.
Događaj koji se uzima za početak srpske revolucije.P.S. Sretenjski ustav nikad nije stupio na snagu zbog pritiska zapadnih sila, pre svega Austrije i Rusije, koje su ga smatrale previše liberalnim te samim tim i opasnim za njihove tada apsolutističke poretke. Zamenjen je tzv. hatišerifskim ustavom iz 1838. koji je oktroisao sultan, a bio je na snazi do 1869. Edited by Tribun_Populi
Link to comment
Događaj koji se uzima za početak srpske revolucije.P.S. Sretenjski ustav nikad nije stupio na snagu zbog pritiska zapadnih sila, pre svega Austrije i Rusije, koje su ga smatrale previše liberalnim te samim tim i opasnim za njihove tada apsolutističke poretke. Zamenjen je tzv. hatišerifskim ustavom iz 1838. koji je oktroisao sultan, a bio je na snazi do 1869.
Znam sve to, ali zar nije svih ovih godina slavljenja ovog datuma bilo objašnjenje koje je važilo samo za Ustav? Ovo povezivanje sa Orašcem je prilično novo, što se tiče motivacije za državni praznik.
Link to comment
Ovo povezivanje sa Orašcem je prilično novo, što se tiče motivacije za državni praznik.
Pa ne znam, evo sad gledam najavu na TV-u i upravo ga tako opisuju, pominjući oba događaja i datuma.
Link to comment

:isuse:http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/307234/Prpa-Prvi-srpski-ustanak-je-pun-kontroverzi

Prpa: Prvi srpski ustanak je pun kontroverziTanjug | 15. 02. 2012. - 11:45h | Komentara: 44Prvi srpski ustanak koji se na današnji dan u Srbiji obeležava kao Dan državnosti "pun je kontroverzi" i potrebno je taj istorijski događaj demitologizovati, kao što je to urađeno sa Kosovskim bojem, smatra istoričarka Branka Prpa.Prema njenim rečima, u Srbiji je na delu praksa da se istorija često falsifikuje, ali ne tako što se činjenice menjaju, već selektuju a to se događa i sa Prvim srpskim ustankom."Prvi srpski ustanak je pun kontroverzi, od načina kako je Karađorđe oslobađao Srbiju, do načina na koji se ponasao prema političkim protivnicima...", rekla je Prpa gostujući na TV B92.Ona kaže da je korpus Prvog srpskog ustanka "ostao u domenu romantizma" i da niko do kraja nije opisao šta se zapravo tu dogodilo.
Ceka se Dubravka Stojanovic da nam objasni kako smo oslobadjanjem od Osmanlija zapravo propali, i kao je Srbija bila lepsa, bolja i uredjenija pod turskom cizmom...
Link to comment

Sta sere Prpa?Ustanak je pun "kontroverzi"? Ajde? Nije clean-cut? Cudo nevidjeno...Pa ni neko poput Ljusica nije ulepsavaotm stvari, od toga kako je Karadjordje ubio oca i uopste njegove prekosti tokom ustanka, do toga kako su lagali seljake da se ne bune protiv sulana nego samo protiv dahija, i gomile "usputnih" sranja.BTW, sramota je da profesionalni istoricar javno lamentira i upire prste da nesto "nije objasnjeno do kraja". Ko joj je branio da sama to istrazi? I sta je "kraj" u istorijskoj nauci?

Link to comment

"Kraj" je demistifikacija u kom na kraju pokazes da je ustanak bio jedno veliko sranje i jos jedan dokaz srpske nazadnosti (u ovom slucaju). Kao i sa svim ostalim "kontroverznim" dogadjajima.Inace ja mislim da je prekost Karadjordje opstepoznata stvar, ima ona anegdota kada biraju vodju ustanka, Karadjordje kaze "nemojte mene, prek sam, ocu da ubijem" a okupljeni kazu "takav nam i treba!" :D

Link to comment

Naravno da je ustanak prepun kontroverzi, jer jedni hoće da imputiraju da je to nešto sveto, nadrealno, drugi pričaju o tome kako je Karađorđev kum krao a vojvoda silovao, a treći bi da imputiraju u prošlost nedoumice sadašnjosti uz iznošenje kvalitativnih sudova na osnovu danas važećih vrednosti i morala.Prde svi kolektivno, u svakom slučaju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...