Jump to content
IGNORED

Mad Men


korindjar

Recommended Posts

Malo mi je kliše baš zbog toga što Sludge Factory kaže -

 

Quote

pobedio je sebe i promenio se. Ne bih imao ništa protiv da se to desilo tokom serije, ali promena na kraju je nešto što se redovno viđa i zbog toga mi se ne dopada

 

@Weenie Pooh

 

Spoiler

Po ovome se zaključuje da se Don vratio u McCann i imidž devojke koja je bila na mestu na kojem se promenio primenio i u reklami za koka kolu.

 

 

Edited by napadaj
Link to comment

Hmm, ali on se nije promenio, samo se "iskristalisao". Meni je to bila poenta. Zli, marketinski, korporativni, kapitalisticki sistem je pobedio hipike i prodao svetu ciglu po ko zna koji put i nema nade. To nije klise po meni :D 

 

Jeste pobedio sebe, ali u smislu dosta vise ovih preispitivanja i dvoumljenja, ja sam to sto jesam, marketinski genije u sistemu koji od toga zivi i to cu i da budem. 

 

Edited by Sludge Factory
  • +1 2
Link to comment

Da, bilo je očigledno da ciljaju na to da je reklama njegova, tj. da je eksploatisao new age bullshit u dobro poznate svrhe, tj. da je i dalje onaj stari. Subverzija stereotipa o protagonisti koji na kraju balade nalazi neki svoj mir, penis, palac.

 

Ne znam zašto je potrebno to dokazivati outfitom devojke. Hipici su hipici, nije poenta reklame ni na njoj lično ni na njenoj nošnji™, mogao je bilo koga da stavi.

Link to comment

Hm nije loša ni ta ideja. Prilično je cinična i ne uklapa se baš u momente koje Don ima tokom poslednje dve sezone, ali je zapravo dobra i voleo bih da je to zaista bila ideja, a ne da kraj bude limunadica.

 

24 minutes ago, Sludge Factory said:

Jeste pobedio sebe, ali u smislu dosta vise ovih preispitivanja i dvoumljenja, ja sam to sto jesam, marketinski genije u sistemu koji od toga zivi i to cu i da budem.

 

A to je Orvel uradio mnoooogo pre scenarista Mad Men u "Samo nek lete aspidistre". :D

 

Fantastična knjiga, meni verovatno omiljena njegova.

Edited by napadaj
  • +1 1
Link to comment

Samo što se na kraju svi menjajun. Pit postao dobar, vratio se ženi, Sterling se smirio, Džoan konačno ne trči od lika do lika, Pegi najzad pokazala iskrene emocije, pa što ne bi i Don postao dobrica? Meni kraj vuče na to da se on jeste vratio u advertajzing, ali kao promenjen čovek.

Edited by napadaj
Link to comment

Ja nisam shvatio da se promenio nego da je prihvatio sebe. A pokušaj promene mu je zapravo propao. Prihvatio (shvatio) je da je otac samo biološki, da familija pravog Drejpera nije njegova i tako dalje. Isto i za profesiju. 

 

Izađe sa sastanka koji je tek počeo i sedne u kola i vozi i vozi. Ne oseća se da pripada svetu advertajzinga više. Pokušava u pustinji sa onim vozilima da nađe novu zanimaciju, pokušava da deca pređu kod njega, pokušava da nađe podršku od rođake pravog Drejpera i tako dalje. Završava sa hipicima, isplače se sa onim likom koji priča da ga niko ne voli. Tu on po meni prihvata da ne može da se promeni, da neće postati dobar otac, da neće naći drugo zanimanje i da nema rodbinu. I sutradan mu se tokom meditacije pojavi osmeh na licu dok zamišlja spot za koka kolu koji targetira hipike sa kojima je u komuni u tom trenutku. Prihvatanje sebe, a ne promena.

Edited by Heaviside
  • +1 2
Link to comment

Meni je lik Drejpera (Vitmana) jedan od najbolje uradjenih likova na TV-u do sada. Kompletan razvoj lika u onih desetak formativnim godina kada od njega nastaje "čovek" koji je njegov proizvod. Super mi je bila i ideja da taj proizvod polako upoznajemo na "rate" uz dosta tizera, nagoveštaja. Od kompletno (i vrlo kreativno) osmišljene uloge (izmišljenog lika) koju igra na samom početku sa mladalčkom sigurnošću i arogancijom, gde povremeno vidimo da ima tu i tamo pukotina kad izbije prošlost ili nesigurnost, do nekoga ko je na kraju, deset godina kasnije, učinio nešto što je uradio i milion puta do tada, kao Feniks se ponovo uzdigao ali ovog puta potpuno svestan toga da je za sve to vreme sebe izgardio u lika koji je osmislio na početku. Lika koji je potpuno sposoban da se prilagodi novonastaloj situaciji i okolnostima i da ih iskoristi. 

 

No, ima nagoveštaja i dodatnih elemenata da je iza te njegove "priče", i mogućnosti da mu se dopiše štošta u lik, tu ostavljeno dosta toga kao "nedovršeno" i i to, sudeći po svemu, namerno. O tome je čak i Metju Viner pisao nakon te poslednje scene jer je sve to ostavio kao neki tizer u kojem nije jasno da li je osmeh samo demonstracija Drejperovog cinizma ili još i ideje kako da taj hipi bullshit može i da iskoristi za Koka-Kolu verovatno vrteći poslednji razgovor sa Pegi u glavi. 

 

Lik Vitmana/Drejpera je svakako odlično napisan. Po meni bez obzira na celu tu "obmanu" koju je  Vitman uspešno sproveo on svakako nije samo još jedan negativac u seriji, što je uglavnom bilo tumačenje skoro svuda po netu gde su se analizirale "poruke" Mad Mena nakon završetka serije. Negde na samom početku ove woke kulturne struje, koja je taman tu negde krenula kad se serija završila, većina je seriju pa i samog Drejpera tumačila kao svojevrsnu prezentacija mačizma, mizoginije, konzervativizma. Čitava serija bila je prema tim tumačenjima prikaz žrtava i posledica koje je za sobom ostavljalo ostvarenje "američkog sna". Iako dobar deo likova oko njega u seriji zaista jesu relativno površno i dvodimenzionalno prikazani kao takvi i kao deo te poruke, mislim da je Drejperov lik namerno postavljen kao katalizator svega što je u takvoj interpretaciji tog vremena ostalo nedodirljivo.  

 

Drejperov odnos prema ženama je posebno zanimljiv. Jedno je sigurno nije bio osobit pobornik monogamije i svakako nije smatrao da je to važan deo odnosa sa bilo kojom ženom sa kojom je bio u vezi, uključujući i brakove, ali je svakako veoma jasno prikazano da bilo kakav emotivni odnos, od ljubavi, strasti, prijateljstva može da ostvari isključivo sa njima. Kada je muško okruženje bilo u pitanju, mogao je da odlumi neki poludrugarski odnos (ako izuzmemo Rodžera koji nije muškarac nego manchild, ili ekscentrika Kupera) ali je sebe uvek video kao jedinku u čoporu. Svakako je jasno prikazano da muškarcima ne veruje. Žene su mu od samog početka bile jedini prijatelji kojima veruje, od kojih traži razumevanje i podršku. Logično, zbog odrastanja u bordelu, odatle ide i odnos prema monogamiji. Zato mi je od početka išla na nerve to pojednostavljivanje i svođenje njegovog lika na predatora, mizoginog skota koji vara ženu i ima afere. Čitala sam ponegde i neke drugačije analize gde mu se pripisuju feministički nazori, uključujući i to da Drejper očigledno ima žensku stranu ličnosti dominantniju, da ima skoro ženski instinkt kad je kreativnost u pitanju, da ima "žensku" manipulativnu prirodu, da je deo toga i način na koji koristi izgled. Mislim da je zbog toga, da bi bilo jasnije i Amerikancima jer njima treba sve sažvakati, napisan i lik Pegi kao lik u ogledalu koji on vidi i koji je donekle neki novi početak za njega bez balasta prošlosti. Svega toga tu negde ima u nekim elementima. To je jedan od razloga zašto mislim da je Mad Men jedna od najbolje urađenih serija u poslednjih 15-20 godina. Voza veoma lako, skoro kao sapunica, ima dosta zanimljivih uklopljenih "priča" iz epohe, daje gomilu mogućnosti da ti tu svašta i sam upišeš i interpretiraš, i šta ćeš više. :DJa nemam nekih velikih zamerki na svih 7 sezona.  

Edited by hansolo
  • +1 5
Link to comment

metju vejner voli advertajzing i americki san, potrosacko drustvo i elasticnost identiteta. a volim i ja. 

 

najveci luk u prici, koji ide paralelno s drejperovim licnim, je tranzicija hipi i andergraund kulture od alternative do mejnstrima s drejperom kao facilitatorom™ tog procesa. dosta potkovan narativ u smislu teorije kulture.

 

i naravno tranzicija peginog (i dzoaninog) lika.

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...