Jump to content
IGNORED

Letacka dozvola


apotekarica

Recommended Posts

U nedostatku muskijeh da svecano proglase pdtgltbf otvorenim, pokrecem temu koja me je oduvek interesovala:Kako do letacke dozvole za amatere?Cituckam nesto na netu o JAT pilotskoj akademiji u Vrscu, ali ne mogu da nadjem ono sto mene zanima - neki ubrzan kurs letenja posle kog bi dobila sertifikat, vise radi ispunjenja dugogodisnje zelje, ali, ko zna, mozda preraste u ozbiljan hobi.Daklem, zanima me: - da li postoji kurs za zenske?- koja su ogranicenja (godine etc.)- kako izgleda prijemni?- koliko kosta?- koliko traje?- svi ostali detalji (tipa, je l treba nesto od opreme, stagaznam, nisam ekspert za subject, ali sam jako zainteresovana)- validnost dozvole? (uzgred, da li je medjunarodno priznata)- bio neko?PS. Nesho, srecan ti pdf :)

Link to comment
otkad dozvola za letenje spada u tehniku :huh: al dobro kakav pDf takav i topić :rolleyes:
u podnaslovu stoji i avijacija, molicu lepo -_- Edited by apotekarica
Link to comment
iza svakog ugla vreba... ..apoteka
ja reko ti doshao da napishesh kako se dobija caga za letenje, tek ono ponovo mi dahces za vratom :rolleyes:edit: i gde je bre dare kad treba <_< Edited by apotekarica
Link to comment

Da bi bila pilotarka, moraš imati zdrave zubebumwithbadteethrl2.jpgLično bih se prvo oprobao na nečem jednostavnijem, jedrilici ili zmaju o čemu imaš ovde.Obuka traje nekoliko meseci, razlika je u tome što se jedrilica može iznajmiti, a zmaj se mora kupiti, pri čemu košta kao i polovan auto (4-5 hiljada evra). Mislim da nikakva starosna i slična ograničenja ne postoje. Ograničenje mogu biti finansije, znam da je školarina koštala toliko da sam odmah izbacio želju iz glave :( +plaćaš gorivo. Ali sigurno vredi svaku paru.

Link to comment
U nedostatku muskijeh da svecano proglase pdtgltbf otvorenim, pokrecem temu koja me je oduvek interesovala:Kako do letacke dozvole za amatere?Cituckam nesto na netu o JAT pilotskoj akademiji u Vrscu, ali ne mogu da nadjem ono sto mene zanima - neki ubrzan kurs letenja posle kog bi dobila sertifikat, vise radi ispunjenja dugogodisnje zelje, ali, ko zna, mozda preraste u ozbiljan hobi.Daklem, zanima me: - da li postoji kurs za zenske?- koja su ogranicenja (godine etc.)- kako izgleda prijemni?- koliko kosta?- koliko traje?- svi ostali detalji (tipa, je l treba nesto od opreme, stagaznam, nisam ekspert za subject, ali sam jako zainteresovana)- validnost dozvole? (uzgred, da li je medjunarodno priznata)- bio neko?PS. Nesho, srecan ti pdf :)
Prvo treba razgraničiti JAT-ovu akademiju za pilote za vazdušni saobraćaj kao i školu za sportske pilote. Pretpostavljam da te zanima ovo drugo.ako te zanima baš akademija... mislim to je ipak akademija tj škola i to vrlo ozbiljan koja traje par godina, čini mi se.Ubrzanog kursa baš i nema. Za osnovni kurs odvoji jedno 3-4 meseca (teorija + letenje) i jedno 4000 evra.Nema ograničenja muško-žensko.Nema posebnog ograničenja kada je starost u pitanju.što se tiče zdravlja, prolazi se lekarski pregled, po ničemu posebno specifičan u odnosu na druge (te priče ne smeš da imaš tačkicu karijesa na 4.-ci i sl zaboravi).Ne treba ti nikakva oprema, tamo dobiješ sve.Važno je da znaš kako s ovom obukom postaješ tek pilot "početnik" koji mora da nagura 30 sati letenje samostalno, sletanje, poletanje na više aerodroma i sl.I posle toga postaješ sportski pilot s mnogobrojnim ograničenjim (nema noćnog letenja, nema IFR letenja, nema putnika), nema prelaska s jedne na drugu letelicu (jednomotorna, dvomotorna, ovakva, onakva) bez obuke i školovanja.Takođe imaj u vidu da nije dovoljno položiti ispit i imati dozvolu ceo život, imaš obavezne kontrole, obavezan fond sati koji treba godišnje naleteti...Kako ide vani, ne znam, mislim da nije dovoljno imati parče papira i iznajmiti letelicu.Ja sam stigao do jedrilica i.... zabranili mi letenje u matičnom aeroklubu.... :rolleyes:
Link to comment
ja reko ti doshao da napishesh kako se dobija caga za letenje, tek ono ponovo mi dahces za vratom :rolleyes:edit: i gde je bre dare kad treba <_<
Nešto sam melanholičan odjutros, a ne bih trebao u ovaj prelepi sunčan dan... <_< Evo ti nešto o ćerki kolege koji je nekada radio sa mojom malenkošću. Dakle žENA-Pilot u saobraćajnoj avijaciji na ovim muškim balkanskim prostorimaInače davno pitavši kolegu Bućka, koliko košta jedno ovakvo ulaganje u žensko dete... On reče negde veličine manjeg stana, u krugu dvojke, ali da je to bio manji deo problema. Veći deo problema je bio, posle škole nabiti potreban nalet i praksu za odgovarajuću sobraćajnu dozvolu, jer i pored brojnih veza koje je moj uvek razumni i namazani kolega imao, nije naišao na oduševljenje kolega pilota koji nisu baš imali razumevanja za koleginicu na opserverskom sedištu. Nekako je devojka sakupila sate u Montenegru (gde joj otac radi), a zatim opet nekako uspela da se zaposli u Vršcu kao instruktor u pilotskoj školi gde je videh kako daje časove Indijcima na školovanju. Čujem od drugih da je uspela da se zaposli kao kopilot u Momtenegru, tako da dobismo drugu saobraćajnu pilotkinju na ovim balkanskim prostorima. (prva je bucmasta nasmejana devojka iz MAT-a (Makedonija).O nekim sportskim pilotskim školama stvarno ne znam mnogo, ali mogu da se raspitam. Sigurno postoji nešto preko Dunava na Lisičijem Jarku. Možda Vasil Zajcev nešto zna jer je on meni davao savete kad je moja starija ćerka posle serije bandži skokova htela da upiše padobranstvo. Probaj nešto da izguglaš, a ja ću se ovijeh dana raspitati na poslu... :rolleyes:
Link to comment
Hvala najlepše!Zašto su ti zabranili naopako?
Mladost, ludost :rolleyes: Elem, mislio sam kako granične vrednosti brzine, ugla nagiba (a bog'me i poniranja) za jedrilicu na kojoj sam leteo nisu baš, baš "granične".Kad ono, uffff.... sklizzz... Pull Up! Pull up!Sa 300 m na nekih 30-tak dok si rekao nobilice, sletanje po dijagonali piste... A tome prisustvuje i aktivno učestvuje moj upravnik i instruktor aerokluba... <_< Uglavnom, posle "uspešnog sletanja", nahebavanja majke i ostale rodbine od strane gore pomenutog, on meni zabranu, koju je uredno produžavao svakih 6 meseci, a ja njemu u inat odem u padobrance. :) P.S.Ko zna išta o aeroklubovima, zna i za "večnu bratsku ljubav" između pilota i padobranaca. wink.gif
Link to comment
Nešto sam melanholičan odjutros, a ne bih trebao u ovaj prelepi sunčan dan... <_< Evo ti nešto o ćerki kolege koji je nekada radio sa mojom malenkošću. Dakle žENA-Pilot u saobraćajnoj avijaciji na ovim muškim balkanskim prostorimaInače davno pitavši kolegu Bućka, koliko košta jedno ovakvo ulaganje u žensko dete... On reče negde veličine manjeg stana, u krugu dvojke, ali da je to bio manji deo problema. Veći deo problema je bio, posle škole nabiti potreban nalet i praksu za odgovarajuću sobraćajnu dozvolu, jer i pored brojnih veza koje je moj uvek razumni i namazani kolega imao, nije naišao na oduševljenje kolega pilota koji nisu baš imali razumevanja za koleginicu na opserverskom sedištu. Nekako je devojka sakupila sate u Montenegru (gde joj otac radi), a zatim opet nekako uspela da se zaposli u Vršcu kao instruktor u pilotskoj školi gde je videh kako daje časove Indijcima na školovanju. Čujem od drugih da je uspela da se zaposli kao kopilot u Momtenegru, tako da dobismo drugu saobraćajnu pilotkinju na ovim balkanskim prostorima. (prva je bucmasta nasmejana devojka iz MAT-a (Makedonija).O nekim sportskim pilotskim školama stvarno ne znam mnogo, ali mogu da se raspitam. Sigurno postoji nešto preko Dunava na Lisičijem Jarku. Možda Vasil Zajcev nešto zna jer je on meni davao savete kad je moja starija ćerka posle serije bandži skokova htela da upiše padobranstvo. Probaj nešto da izguglaš, a ja ću se ovijeh dana raspitati na poslu... :rolleyes:
Ne znam kako je sada, ali pre bez "sponzora" tj avio kuće koja ti plaća školovanje, nije bilo moguće završiti akademiju i postati pilot linijskog saobraćaja.U moje vreme se za sportskog se moglo preko AK, s tim da do dozvole za motornu letelicu ima da odguliš par godina, nekoliko meseci samo teorija, ispit, lekarski, informativni let, pa onda počinješ sa instruktorom, i naravno najslađe, prvi samostalni let... Posle kojeg de boli zadnjica bar 3-4 dana. <_< I onda ide skupljanje sati na jedrilici, dokazivanje da si spreman za motor i sl...Sada, naravno, može za par meseci ali se dobro plaća... bez 4000-5000 evra nema ništa.No to je hobi koji konstantno vuče veliku kintu, treba naleteti dovoljno sati leta godišnje, treba polagati ispite i sl.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...