Jump to content
IGNORED

O veri, religiji, duhovnosti još jedared


Gvozdeni

Recommended Posts

ha! pa da. nesretni basara. njega sam zaboravio. on je ipak malo umio stavove u poslednjih par godina onako kao neki psovacki raspolozeni pekic (konzervativni antimodernista) iz ranih 80tih. zar ne mislim pitam. nisam ga bas citao.
Pičkara se sa Vukadinovićem i DSSom i dalje.
Link to comment
  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    34

  • pt 2.0

    21

  • bus

    17

  • Аврам Гојић

    16

Žižek je tipičan primer instant mudraca i pseudofilozofa, sofiste u najgorem obliku. Simbol svega što ne valja u postmodernoj. No, u nedostatku boljih vredi i od takvih učiti, ako ništa ono bar kako ne treba raditi.
Жижек није неки супергеније, и његове приче нису нешто много мудре, али он има ту ширину, и уме да повеже наизглед несродне ствари, уме да уочи. Мени то више вреди него да ми неко пресложи ствари које сам већ знао у неку смисленију целину.Он ми некако дође логичан наставак не само Ранка Мунитића (а гледао сам и један Жижеков материјал о филму, два сата пушта одломке из филмова и прича о њима), него и Игора Мандића. Некако ми се чини да ми у свако доба треба бар један такав, који ће да ми покаже прстом на појаве које су ми промакле, покуша да их објасни и... онда ми већ није много битно што пола објашњења не држи воду.
Link to comment
pazi ako se trazi kod ljudi koji citaju marksa da imaju na pameti staljina (sto nije nerazuman zahtev u jednoj liniji rezonovanja) mislim da je pri citanju hajdegera dobro imati pred sobom hitlera odnosno nacizam.
A pri čitanju Hitlera, koga treba imati na pameti? Judeo-hrišćanstvo? Koliko god ovo možda suludo izgledalo, ako se čitaju odlomci iz njegovog najpoznatijeg spisa Mein Kampf odjednom i nije tako suludo:Hitler's religious beliefs and fanaticism
naravno pravo pitanje je koje su to ideologije? sta su htele? da li im je mozda smetala ista ta modernost koju kopic sada, logikom manje jevreja manje antisemitizma, vidi kao problem. s strane 'smrti' mogu samo reci da je dobrim delom njeno obozavanje kao nalicije perverznog uzitka u zivotu po svaku cenu bilo okosnica i nacizma i fasizma.
Nisam baš sigiran da je Kopić antisemit tog kalibra. Kritika judeo-hrišćanstva može ali i ne mora biti antisemitizam. Za tvrdnje da je kod nekog pisca poruka "manje jevreja, manje antisemitizma" treba da postoje sasvim jasni pokazatelji u samom tekstu. Nije dovoljno napisati da mu je učitelj bio naci. Tom logikom i Hannah Arendt se može ocrniti. :)Kako bilo, pomenuo si smrt, judejsku i naci ideologiju. Evo nečeg na tu temu:http://www.youtube.com/watch?v=dx7irFN2gdI
jesi svario der spiegel intervju?
Sviđa mi se oblik zaveštanja a ne pukog intervjua, na čemu je Hajdeger insistirao. A ako se pitanje odnosi na to da li me je ubedio da se 1933/34. Hajdeger priklonio nacistima samo da bi spasao univerzitet i bio uz "Aufbruch" (buđenje) onda je odgovor ne. Moj glavni problem nije taj što je Hajdeger u početku video nacional-socijalizam kao najbolje rešenje za modernog čoveka i tehnologiju već što je do kraja života odbio da jasno prizna da ta pogubna ideologija nije bila tek pokret posvećen rešavanju ovih pitanja. Edited by Jolly Roger
Link to comment
Жижек није неки супергеније, и његове приче нису нешто много мудре, али он има ту ширину, и уме да повеже наизглед несродне ствари, уме да уочи.
Žižek zna da se proda, tu je njegova najveća snaga. Ne morališem, samo konstatujem.
Link to comment

bojim se da je moj odgovor jednostavan: hitlera ne citam. e sada, naravno da je hitlerov antisemitizam bio inspirisan delimicno i npr. luterom ali je ocigledno da je bio takodje kvalitativno novi. mislim da se tu mozemo sloziti. no to nije bitno za ovu raspravu. ja samo tvrdim da nacisti nisu kako kaze kopic pokusavali da prevazidju coveka vec su naprotiv isli na to da uniste modernog coveka. za njih je dominantna ideja o radikalnom povratku. sto bi rekao hajdeger 'svi problemi su poceli kada je covek shvatio da zivi na planeti a ne na zemlji'. u istom duhu treba citati hitlerovu poznatu posalicu da je 'savest zidovski izum'.sto se manje jevreja, manje antisemitizma tice to je aluzija na kopicev pokusaj da nam pokaze da ako se manje upinjemo da prevazidjemo nase okvire bit ce onda i manje problema to jest holokausta. naravno problem je u tome sto je holokaust bas reakcija, po kopicu, na pokusaj tog prevazilazenja.uh a ne volim ni arenticu. ja sam tu na strani sholema u onoj cuvenoj raspravi oko ajhmana u jerusalimu.

Link to comment
Žižek zna da se proda, tu je njegova najveća snaga. Ne morališem, samo konstatujem.
У неку руку би му се то узети у плус - свима који тврде да знају нешто што други не знају се обично набија на нос "кад све то знаш, како то да ниси богат?".Од свега што примети, он уме да сложи гледљив пакет, и уме да га ували. Што да не. Шта се све уваљује...
Link to comment

philby, ne zameri, imam utisak da, pored toga sto masa toga sto pises ima mnogo smisla i logike, pa i u ovom slucaju, si pomalo opsednut antisemitizmom i da ga nalazis tamo gde ga nema. (neo)Paganizam ti je antisemitizam, projekat ujedinjene Evrope je duboko antisemiticki (to si rekao na diskusiji o holokaustu, ako se dobro secam), itd. Svugde nekako izvlacis antisemitizam. Ispada ponekad kao da je to glavni pokretac evropske istorije u skorije doba.

Edited by hazard
Link to comment
philby, ne zameri, imam utisak da, pored toga sto masa toga sto pises ima mnogo smisla i logike, pa i u ovom slucaju, si pomalo opsednut antisemitizmom i da ga nalazis tamo gde ga nema. (neo)Paganizam ti je antisemitizam, projekat ujedinjene Evrope je duboko antisemiticki (to si rekao na diskusiji o holokaustu, ako se dobro secam), itd. Svugde nekako izvlacis antisemitizam. Ispada ponekad kao da je to glavni pokretac evropske istorije u skorije doba.
pa bit cu iskren. time se dosta bavi u poslednje vreme pa samim tim to boji i moje postove ovde. a sa druge strane u onoj meri u kojoj su XX vek obelezili nacisticki antisemitizam i pozno-staljinisticki antisemitizam te holokaust kao zlocin veka i prateci pogromi i vaznost antisemitizma za razvoj odredjenih pravaca misljenja(od paganskog vitalizma julijusa evole do pomodne hajke na psihoanalizu i sublimacije antisemitizma u savremenoj levici kao anticionizma) i narocito usled misticne perzistentnosti antisemitizma tamo gde gotovo vise nema jevreja (poljska) ubedjen sam da je to plodna simpotomatska zila za pracenje. ili svaka luda ima svoje veselje :)za eu sam imao tezu (namerno provokativnu) da je ona postala moguca tek nakon holokausta. odnosno da nema jevreja, nema remetilackog faktora (koji je istovremeno i evropskiji i manje evropski) koji bi ometao ujedinjenje evrope nacija. dakle ne stvaranje neke evropske politicke supra-nacije vec u kardeljevskom stilu zajednica vec dovrsenih nacija sa sopstvenom drzavnoscu. naravno nacija bez nacije bi tu bila samo problem.
Link to comment
... sublimacije antisemitizma u savremenoj levici kao anticionizma
Не знам где се то прогурава и протурава, али ово је типично управо за ционистички лоби, да плаћа теоретичаре који ће било какав антиционизам некако офарбати у антисемитизам. При том, наравно, заборављају који су све семитски народи, као што и у свим тим причама о холокаусту заборављају да у тим логорима нису били сами.То је већ мало прљава игра, и много више политика него било каква религија. Самим тим, било какво увлачење антисемитизма у расправу постаје нека врста случаја за примену Годвиновог закона ("ко у расправи на интернету први потегне Хитлера, изгубио је"), јер је од оптужбе за антисемитизам практично немогуће одбранити се.
Link to comment
Seks i religijaTekst o seksualnom rasizmu koji uporište nalazi u svetim spisima. Ima pregršt primera kojima se tema ilustruje. Evo uvoda:
Hari S. Truman, koji je dok je bio predsednik između ostalog ukinuo rasnu diskriminaciju u američkoj vojsci, 1963. je dobio pitanje od novinara da li veruje da će brak između osoba različite boje kože postati uobičajen u SAD-u. "Nadam se da neće", odgovorio je bivši predsednik. "Ne verujem u to. Da li biste Vi želeli da vam se ćerka uda za crnca?" Trumanovo uverenje nije ostalo bez dubljeg obrazloženja; on je smatrao da je brak među osobama različite rase u sukobu sa biblijskim učenjem. Objasnio je: "Gospod je to tako uredio. Čitajte Bibliju, pa ćete videti."
EDIT: Zaboravih da c/p 1 zanimljiv detalj iz teksta:
Kada je 1961. godine na Havajima rođen Barak Obama, brak njegovih roditelja je i dalje bio ilegalan u 22 američke savezne države.
Edited by Jolly Roger
Link to comment

interpretacija novog zaveta je krajnje problematicna.ne bih da serem posto je ostatak interesantan ali ne znam kako pavlove poslanice radikalnog univerzalizma mogu da se tumace kao 'jednostavna gostoljubivost'. plus, lepo sto poziva danasnje hriscane da nam objasne pavlov stav o homoseksualnosti kada ovaj radikalno redefinise tradicionalne muske i zenske uloge.takodje judaizam tumaciti na osnovu starog zaveta i za tribalisticke obracune koristiti termin rasizam je pomalo intelektualna lenjost. stari zavet takodje sadrzi i bobovo obecanje abrahamu da ce sva druga plemena biti blagoslovena kroz njega. mislim sa religijom je 'problem' sto se za svakog brigham younga nadje sto abolicionista.edit: mislim cudno. njegova bibliografija izgleda izuzetno zanimljivo i cini se da se bavi novim zavetom. mora biti da je citao stanislasa bretona i günthera bornkamma pa je uto sve cudnije.opet ponavljam kordic je preveo badijuovog svetog pavla. knjizica kosta 400 dinara. za svakoga koga interesuje jako zanimljiva interpretacija uloge ovog apostola ovo bi moralo biti obavezno stivo.

Edited by kim_philby
Link to comment
pa bit cu iskren. time se dosta bavi u poslednje vreme pa samim tim to boji i moje postove ovde. a sa druge strane u onoj meri u kojoj su XX vek obelezili nacisticki antisemitizam i pozno-staljinisticki antisemitizam te holokaust kao zlocin veka i prateci pogromi i vaznost antisemitizma za razvoj odredjenih pravaca misljenja(od paganskog vitalizma julijusa evole do pomodne hajke na psihoanalizu i sublimacije antisemitizma u savremenoj levici kao anticionizma) i narocito usled misticne perzistentnosti antisemitizma tamo gde gotovo vise nema jevreja (poljska) ubedjen sam da je to plodna simpotomatska zila za pracenje. ili svaka luda ima svoje veselje :)za eu sam imao tezu (namerno provokativnu) da je ona postala moguca tek nakon holokausta. odnosno da nema jevreja, nema remetilackog faktora (koji je istovremeno i evropskiji i manje evropski) koji bi ometao ujedinjenje evrope nacija. dakle ne stvaranje neke evropske politicke supra-nacije vec u kardeljevskom stilu zajednica vec dovrsenih nacija sa sopstvenom drzavnoscu. naravno nacija bez nacije bi tu bila samo problem.
Hajka na psihoanalizu je antisemitizam? Sve 'hajke' na psihoanalizu koje sam citao su uglavnom vrlo dobro utemeljena na argumentima. Psihoanaliza (Frojdova) je tres (trash) zato sto je tres, zato sto je izmisljao (de fakto) dijagnoze i navodio pacijente da mu pricaju ono sto je on u principu vec unapred smislio. Ima par lepih knjizica o tome. Nema veze sa cinjenicom da je Jevrejin. Ocekujem da sledecu kritiku teorije relativiteta oznacis takodja kao sublimaciju antisemitizma. Bezveze.Kako Jevreji ometaju ujedinjenje Evrope nacija? Ta mi je teza takodje bezveze.Dalje, ako neko npr. nije odusevljen judaizmom (kao religijom!) i sipa drvlje i kamenje po njoj jer mu se ne dopadaju njeni koncepti i svetonazori, da li je ta osoba automatski oznacena kao antisemita? To je takodje nonsens.
Link to comment
Psihoanaliza (Frojdova) je tres (trash) zato sto je tres, zato sto je izmisljao (de fakto) dijagnoze i navodio pacijente da mu pricaju ono sto je on u principu vec unapred smislio.
Ovde bi trebalo razlikovati dve stvari. Veliki doprinos Frojda i psihoanalize je u potenciranju značaja nesvesnog, snova, libida, psihoseksualnog razvoja. Frojd je tu učinio revolucionarni korak. Druga stvar je primenjena psihoanaliza. Kao metod jeste diskutabilna. Spora je i neretko neefikasna. Pogotovu od kada je na Zapadu velika kinta uplivala u tu priču, psihoanaliza nažalost sve više poprima karikaturalne oblike.
Link to comment
Hajka na psihoanalizu je antisemitizam? Sve 'hajke' na psihoanalizu koje sam citao su uglavnom vrlo dobro utemeljena na argumentima. Psihoanaliza (Frojdova) je tres (trash) zato sto je tres, zato sto je izmisljao (de fakto) dijagnoze i navodio pacijente da mu pricaju ono sto je on u principu vec unapred smislio. Ima par lepih knjizica o tome. Nema veze sa cinjenicom da je Jevrejin. Ocekujem da sledecu kritiku teorije relativiteta oznacis takodja kao sublimaciju antisemitizma. Bezveze.Kako Jevreji ometaju ujedinjenje Evrope nacija? Ta mi je teza takodje bezveze.Dalje, ako neko npr. nije odusevljen judaizmom (kao religijom!) i sipa drvlje i kamenje po njoj jer mu se ne dopadaju njeni koncepti i svetonazori, da li je ta osoba automatski oznacena kao antisemita? To je takodje nonsens.
cuj hajka na psihoanalizu jeste posebna tema i nisam voljan da je otvaram. samo cu reci da u njoj cesto ima i elemenata i antisemitizma i antikomunizma. u stvari ovako: citaj antisemitizam kao sifru za antimodernizam ili kao sifru po (georgu steineru) za otpor 'izumu' savesti. ja cu ti samo skrenuti paznju da je psihoanaliza bila oznacena od strane nacista kao jevrejski izum a neki napad na teoriju relativiteta koji bi dolazio sa pozicija da ona fundamentalno podriva veru u svet bi takodje mogao biti sublimisani antisemitizam.sto se EU tice: ne znam? ti reci meni. :) meni je samo jasno da rad na ideji ujedinjenja evrope koincidira sa resenjem jevrejskog pitanja. na kraju karjeva i hitler je sebe video prvo kao evropljanina pa onda kao nemca. i o tome ima par lepih knjiga. naravno sve je to daleko ambivalentnije nego ovako kako ga mi preko kolena prelamamo u ovim forumaskim cesanjima jezika ali da: ideja ujedinjenja evrope u sebi ima i klicu antisemitizma bas u konstrukciji same ideje evropske kulture. u onoj meri u kojoj su jevreji bili radikalno drugo za XIX i XX vekovnu evropu (daleko vise nego islam koji je dovoljno daleko da nam stizu 'pisma iz persije') bas zbog svoje prisutnosti u zajednici do jedne tacke. odnosno ideja evrope kao ideja hriscanske evrope i/ili ideja evrope 'ostvarenih' nacija (sto bi rekao kardelj) je nesto u cemu tesko da ima meste za kosmopolite bez korena (sto bi rekao staljin). na kraju krajeva to se vidi i u odnosu prema emigrantima i romima u francuskoj u poslednje vreme. naravno ideja evrope nije datost ona je pre bojno polje. ja ti samo kazem da su meni ocigledni trendovi da se ona shvati na ovaj nacin.sto se judaizma tice i kritike istog opet zavisi sa kojih pozicija ga kritikujes. mozes biti ateista a moze tvrditi da je to nazadna religija koja podstice zrtvovanje dece. mislim kako bih ti kazao kada bi svaka kritika judaizma bila antisemitizam onda bi za isto bili krivi i mnogi jevreji. prvi spinoza. kada nego kritikuje judaizam i monoteizam kao nasilje subjektivacije, prekid sa 'organskim' vitalizmom paganstva i slicno taj jeste na nekom krivom tragu.ali ja se odjavljujem. zaista ne zelim da ovo pretvorim u neku moju pricaonicu. Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...