Jump to content
IGNORED

Ring Ring festival


johnnioza

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Pao je izbor na Spajku staru srpsku majku (koja retko razocarava, najslabija je realno u Sajklistima ali ne zbog nje same) i kompaniju i Beanija.

Neki kazu da je Gordan dosta mlako (i nedoreceno) folk eksperimentisanje u poredjenju sa Zeitkratzer albumom, ali meni je sta znam, dobro leglo, posto sam fan stamenog minimalizma, i ocekujem zivahan nastup koji ce imati svoju zanimljivu progresiju, dok bojkotujem ostatak programa sa slobodno improvizujucim nastupima kao necim sto mi je vec godinama vrlo neutralna pavlaka (obecanog) uzbudjenja bez.

Negde sam sveo prepandemijske racune sa fakatom da kanda najgori ljudi koje sam upoznao u Srbiji slusaju tehno ili improv, ili su iznenada presli sa jednog na drugi, takoreci prelazeci iz neskriveno ogoljene bezdusnosti ka bezdusnosti okicenoj pseudoelitistickom ideologijom da bi se ucinilo intrigantnijim vece eksperimentalne poetike i tastine praznine.

Posle cirka 15 godina smaranja, imprUvovati se vise nema sta, dojadilo je drustvo bobu, i oba "zanra" u 95% slucajeva izbegavam kao kugu. :D

Vidimo li se u petak u Drkstoru? :naughty:

Edited by palfoot
  • +1 1
  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, palfoot said:

Pao je izbor na Spajku staru srpsku majku (koja retko razocarava, najslabija je realno u Sajklistima ali ne zbog nje same) i kompaniju i Beanija.

Neki kazu da je Gordan dosta mlako (i nedoreceno) folk eksperimentisanje u poredjenju sa Zeitkratzer albumom, ali meni je sta znam, dobro leglo, posto sam fan stamenog minimalizma, i ocekujem zivahan nastup koji ce imati svoju zanimljivu progresiju, dok bojkotujem ostatak programa sa slobodno improvizujucim nastupima kao necim sto mi je vec godinama vrlo neutralna pavlaka (obecanog) uzbudjenja bez.

Negde sam sveo prepandemijske racune sa fakatom da kanda najgori ljudi koje sam upoznao u Srbiji slusaju tehno ili improv, ili su iznenada presli sa jednog na drugi, takoreci prelazeci iz neskriveno ogoljene bezdusnosti ka bezdusnosti okicenoj pseudoelitistickom ideologijom da bi se ucinilo intrigantnijim vece eksperimentalne poetike i tastine praznine.

Posle cirka 15 godina smaranja, imprUvovati se vise nema sta, dojadilo je drustvo bobu, i oba "zanra" u 95% slucajeva izbegavam kao kugu. :D

Vidimo li se u petak u Drkstoru? :naughty:

Ja bih išao, dobro je to skroz. Ako ima karata, sutra ću da pitam vidim...

  • Wub 1
Link to comment

In conversation with Tony Buck. Pričao mi je o Hamidu Drejku, Čarlsu Gejlu, o razlikama u rasporedu kad je bio mlad i sad. Pitao sam ga koliko dugo svira, kaže 50 godina. A jel računaš sve te godine u fulu svirka ili si neke proveo učeći? Kaže pa sa 6 sam bio malo kilav, ali s 13 već ozbiljan. Super tip i Fruitful Darkness su pokidali. Ggril su bili simpatični, 

 

283527251_1772985759700645_2138619891205 

Edited by Hermetico
  • +1 6
Link to comment

Da, Tony Buck za smaragdnom baterijom bubnjeva je tiha, jer drugačijih na Ring Ringu i nema i neprikosnovena zvezda prve tri večeri ovogodišnjeg festivala.

Uostalom, on je bio i centralna figura nastupa Kima Myhra na jesenjašnjem izdanju Ring Ringa.

Pored sinoćnjeg, Tony Buck je i u četvrtak veče imao izvanredan nastup zajedno sa gitaristom The Ex, Andyjem Mooreom.

Jedina zamerka sinoć je u pojedinim deonicama ipak preglasan bubanj i mislim da su za miks pultom morali da intervenišu.

Kako ne znam da postoji diskografski ekvivalent za The Fruitful Darkness, ovaj YT video je odličan dokument:

 

 

Snimljeno jesenas na festivalskom nastupu u Italiji i sa izbalansiranim odnosom u jačini zvuka bubnjeva i saksofona.

  • +1 3
Link to comment
4 hours ago, Ras said:

Da, Tony Buck za smaragdnom baterijom bubnjeva je tiha, jer drugačijih na Ring Ringu i nema i neprikosnovena zvezda prve tri večeri ovogodišnjeg festivala.

Uostalom, on je bio i centralna figura nastupa Kima Myhra na jesenjašnjem izdanju Ring Ringa.

Pored sinoćnjeg, Tony Buck je i u četvrtak veče imao izvanredan nastup zajedno sa gitaristom The Ex, Andyjem Mooreom.

Jedina zamerka sinoć je u pojedinim deonicama ipak preglasan bubanj i mislim da su za miks pultom morali da intervenišu.

Kako ne znam da postoji diskografski ekvivalent za The Fruitful Darkness, ovaj YT video je odličan dokument:

 

 

Snimljeno jesenas na festivalskom nastupu u Italiji i sa izbalansiranim odnosom u jačini zvuka bubnjeva i saksofona.

A ja sam recimo slabo čuo bubnjeve, morao sam da naoštrim uho. Ozvučenje je problematično, Ggril nisam mogao da razdvojim instrumente u glavi, nije se dobro čuo nijedan zasebno. Ali to je valjda sve šarm Reksa, tako da mi to nije smetalo. Neko je nekad rekao da savršeno ozvučenje guši pažnju, kad nije savršeno više se uključe čula. Ima i u tome istine.

Link to comment

Zanimljivo da je poprilična razlika u percepciji na malom prostoru, ti si sedeo napred, a ja iza tebe, skroz pozadi.

No, moja je primedba bila tek minorna.

 

Prvo veče, odnosno festival je otvorio Trio DDK i iskreno taj me nastup nije previše dotakao- rekao bih jedan od onih koji bi inspiriisao @palfoot-a da piše one nadahnute postove (poput onog iznad).

Drugo veče - bašta Drugstorea (prostor za koji ili nisam znao da postoji, ili imam dejavu, samo ne mogu da se setim u kojoj prilici sam se uopšte tamo obreo?), zapravo dvorište sa tri kisela drveta između industrijskih zgrada, trio Gordan, zapravo Svetlana Spajić i mlađana pratnja elektronika/bas gitara i bubanj. Gordan miksuje Spajićkino pevanje sa rekao bih rok podlogom, koja je za moj ukus poprilično predvidiva. Mlađa populacija bolje je reaovala, a mlađi ionako znaju bolje (moguće da je Gordan njima i namenjen). Ne kažem da nastup nije bio povremeno efektan.

Pesma koja ima svoj video nije reprezentativan primer onoga što je meni zasmetalo

 

Opet, ovde se nalazi čitav nastup iz perioda kovid restrikcija:

 

Sinoć još i GGRILL, zahtevan izvođački koncept, gde dirigent pokreće muzičare zadajući im pojmove kao u igri asocijacije. Zanimljivo, ali istovremeno i vrlo zahtevno za slušaoca.

 

https://tourdebras.bandcamp.com/album/sommes

 

Fotografije sa prethodnih večeri na fb strani Ring Ringa, pauza od dva dana, pa nastavljamo.

  • +1 1
Link to comment

 

Nakon trodnevne pauze, u sredu veče dva vrlo zanimljiva nastupa.

 

Najpre se Joelle Leandre koja je ovacijama pozdravljena još prilikom dolaska na scenu, odužila publici dobrim nastupom, a pored toga je bila vrlo srdačana i raspoložena da razgovara.

 

 

Jasnu Jovičević sam ranije slušao uživo u bendu Borisa Kovača, a površno poznajem i neke od njenih albuma. Nastupila je sa svojim bendom Quinary, sa kojim je snimila i prošlogodišnji album Sounding Solitude. U festivalskom, relativno kratkom nastupu u sredu veče se nisu zadržali isključivo na tom repertoaru, a meni bi možda i sam nastup bio efektniji da jesu. Pored JJ, koja je žena-zmaj, virtuoznim sviranjem izdvojio se i violinista Filip Krumes. Ovim ne želim da umanjim doprinos ostalih članova benda i zapravo jedva čekao da ih ponovo vidim u akciji! Ko bude u prilici neka ne propusti ovaj bend.

 

 

Sinoć, smo imali još i dobar nastup Phila Mintona (vokal) i Szilarda Mezeia (violina), što je sasvim sveža saradnja. Par je nedavno nastupao na festivalu u Ljubljani (info sa fb strane RR) i sinoć ovde.

Ring Ring je završen, a u mojoj šolji kafe danas znamen:

 

y4mFdQ1jsMDd7fHBjXljYOjCZvlwfJwSJFuJsTIL

  • +1 3
Link to comment

Meni se nastup Leandre izuzetno dopao, a ocekivao sam smor, povrsno poznajuci njen mahom saradnicki opus. Uvek sam skeptican kad je kod ovakve vrste muzike u pitanju solo nastup, vodeci se onom da samo pravi virtuozu mogu da iznesu borbu sa instrumentom 1na1, te da je to najteza vrsta svirke, medjutim, borbe nije bilo, pa mi je vise delovalo da je sama Leandra jedan veliki kontrabas, takoreci, jedno neraskidivo jedinstvo, pre svega duhovno i u isto vreme progresivno.

 

Drugi nastup mi se uopste nije svideo. Prvo, formacija sa cetiri gudacka instrument i saksofonom (i glasom, te tablom?), to je jedan okrnjeni ansambl, i ovo sto su svirali sa albuma, ajde djene-djene, ali, improvizacije su bile propast, bas se osetilo da mora jos mnogo da vezbaju i na neki nacin da se dodatno priblize

Link to comment
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...