Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Zna li možda netko kojeg je datuma odigrana utakmica sa slike? Zrinjski_-_Gra%C4%91anski_Zagreb.jpgHŠK Zrinjski - 1. HŠK Građanski Zagreb 2:3, Staro igralište, Mostar, 1940.'prelistao' sam cijelu beogradsku 'Politiku' za god.1940., ali te utakmice nema. Našao sam jednu iz 1939., ali ta je završila 5:2.

Link to comment
- prvi iz "Novosti" 6. jul 1983., koji govori da je u tom trenutku jugoslovenska liga bila ZVANICNO CETVRTA U EVROPI !
Evo ti i dokazahttp://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/uefa/data/method1/crank1983.html
Link to comment
Zna li možda netko kojeg je datuma odigrana utakmica sa slike?Zrinjski_-_Gra%C4%91anski_Zagreb.jpgHŠK Zrinjski - 1. HŠK Građanski Zagreb 2:3, Staro igralište, Mostar, 1940.'prelistao' sam cijelu beogradsku 'Politiku' za god.1940., ali te utakmice nema. Našao sam jednu iz 1939., ali ta je završila 5:2.
Skoro sam siguran da je u pitanju prvenstvo Banovine Hrvatske za 1940/41HNS je izdavao bilten u tom periodu, pogledaj u HDA imaju li ga.
Link to comment
Samo jednom u top 5 liga Evrope? A ja se naslusao prica da smo bili 3-4 liga po jacini non-stop... matori lazovi!
Bili smo od 8-12 mesta najcesceOsim 5 velikih bolji su bili Portugal, Skotska, Holandija. Mi smo se nadmetali sa SSSR, Rumunijom, Belgijom i CSSR najcesce.
Link to comment
nije. Zrinjski nije igrao u prvenstvu Banovine.
Moze biti da je u pitanju Hrvatski kup, ili sto je najverovatnije, obicna prijateljska. U svakom slucaju, s obzirom da je utakmica odigrana 1940, trebalo bi da je zabelezena u arhivama HNSa, oformoljenog godinu dana ranije. Zar nisu tadasnji zagrebacki dnevni listovi izvestavali sa utakmica?
Link to comment
Moze biti da je u pitanju Hrvatski kup, ili sto je najverovatnije, obicna prijateljska. U svakom slucaju, s obzirom da je utakmica odigrana 1940, trebalo bi da je zabelezena u arhivama HNSa, oformoljenog godinu dana ranije. Zar nisu tadasnji zagrebacki dnevni listovi izvestavali sa utakmica?
obična prijateljska je. 'Politika' je izvještavala o svim utakmicama BSK-a, Jugoslavije, purgera i Hajduka, tako da najvjerojatnije krivi datum. ZG listovi su izvještavali sa utakmica, ali budući da tražim sve utakmice Građanskog od 1911. i da trenutno 'kopam' po novinama za 1920te, nadao sam se da netko ima kakav podatak o toj tekmi.
Link to comment
pregledao sam zvanicnu statistiku, mislio sam da smo generalno bili 5-6 liga, ali onako odokativno sada zakljucujem da smo ipak bili recimo 8-9, mada sad kad bi se pravila neka zbirna statistika mozda smo bili i bolji.
Samo jednom u top 5 liga Evrope? A ja se naslusao prica da smo bili 3-4 liga po jacini non-stop... matori lazovi!
treba uzeti u obzir da za nase ekipe nisu mogli da igraju stranci, dok su u nekim ligama mogli bar dva , a nekima su davani pasosi. Zamisli recimo Barsu iz osamdesetih bez Sustera i Maradone, pa recimo samo dobra ekipa, sa njima dva puta jaca. Ili Napoli bez Maradone, ili Juve bez Platinija i Bonjeka...Generalno, koliko se secam za uspeh kod nas (i nesto normalno) se smatralo kad jedna nasa ekipa udje u 8. Taj korak do polufinala je najcesce bio problem, valjda ima tu i do balkanskog mentaliteta, ekipe se "ponesu" itd.Ipak, ono sto je neprocenjivo za mene je sama ta jugoliga koja je bila sigurno u tri najinteresantnije u Evropi, iako je bilo namestanja na sve strane, ali bar su se svi lozili do poslednjeg kola.
Link to comment

Svojevremeno smo na nekom internacionalnom forumu racunali statisticki ujednacenost liga. Nasa bivsa je ispala najujednacenija od desetak najboljih evropskih liga. Racunali smo apsolutnu vrednost razlika bodova timova od prosecnog broja bodova lige. To znaci da su najbolje i najgore plasirani timovi bili relativno blizu od 50 posto bodova (34 za ligu od 18 timova). Tada je pobeda nosila 2 poena sto je davalo dobru osnovu (simetrija) za primenu ove metode.

Link to comment
Svojevremeno smo na nekom internacionalnom forumu racunali statisticki ujednacenost liga. Nasa bivsa je ispala najujednacenija od desetak najboljih evropskih liga. Racunali smo apsolutnu vrednost razlika bodova timova od prosecnog broja bodova lige. To znaci da su najbolje i najgore plasirani timovi bili relativno blizu od 50 posto bodova (34 za ligu od 18 timova). Tada je pobeda nosila 2 poena sto je davalo dobru osnovu (simetrija) za primenu ove metode.
Pa da, to je to, preispitivao sam svoj stav o SFRJ 1000 puta ove dve decenije, ali ono sto nikad nisam dovodio u pitanje je kvalitet te zajednicke lige i zal za njom. Sto se tice zajednicke reprezentacije, mislim da je dobro sto sada postoji 6 reprezentacija i sve su pristojnog kvaliteta jer je zajednicka reprezentacija zbog cuvenog "kljuca" izgubila bar jednu titulu svetskog prvaka i bilo je tu mnogo nepravdi prema nekim igracima. Da je malo pameti na ovim prostorima lako bi se zakljucilo da je jedini spas za ex-yu fudbal zajednicka liga.Inace, vrlo moguce da bas zbog te ujednacenosti lige, klubovi nisu imali jos vise uspeha u Evropi. Recimo, Skoti imali Seltik, Rendzers i Dandi i koncentrisan kvalitet u njima. A mi: velika cetvorka, Velez, Sarajevo, Zeljo, Vojvodina, OFKa, Rijeka, Radnicki osamdesetih. Bar 10 klubova se borilo za izlazak u Evropu, a za titulu minimum 3, ponekad i 5-6, za opstanak isto deset klubova (jedino velika cetvorka nije "smela" da ispadne iz lige).
Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...