Jump to content
IGNORED

Reprezentacija Srbije


teacher

Recommended Posts

48 minutes ago, Meazza said:

 

Stvarno ne znam za Bozu Maljkovica, ali znam na sta lice zavrsni turniri reprezentativnih takmicenja u ovoj i prethodnoj deceniji, pogotovo kad udju u nokaut fazu. Taktika zvana "autobus" - koja sa inteligentnim igranjem na kontre deli vrlo malo toga jer su joj fokus uglavnom prekidi i koja je kulminirala u ovoj deceniji - jos uvek je alive and kicking. Zatim imamo inflaciju igraca koji su trkaci ali koji vertikalni pas unapred smeju i umeju da naprave jednom u mesec dana i to samo ako se stvore idealni uslovi, a i kada bi smeli kenjao bi im trener sto mu kvare koncept. Mislim da znas o cemu pricam jer si se dovoljno nagledao takvog fudbala i neretko izrazavas glasno nezadovoljstvo. 

 

Znam o cemu pricas ali se ne slazem sa tobom sto se tice orijentacije. Najbolje ekipe danasnjice, a one su jedino relevantne za ovakav tip rasprave, igraju efikasan, napadacki fudbal, uz veliki posed i kontrolu lopte. Poslednje ozbiljne ekipe koje su igrale fudbal u kojem je dominantna ugra u odbrani i tranziciji su Murinjov Inter i Simeoneov Atletiko Madrid. Ne moze se odgovoran fudbal igrati ofanzivnije od onoga kako to poslednje decenije igraju Barselona, Bajern, Real, Liverpul, Mancester Siti, Celsi, Ajaks, pa cak u poslednje vreme i italijanski Juventus.

 

Sto se tice zavrsnica reprezentativnih takmicenja moje je misljenje da je preterani oprez na tim utakmicama vise posledica psihologije nego taktike.

Link to comment
  • Replies 41.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MiddleClass

    1653

  • levi

    1108

  • kud u maglu Simoviću

    1003

  • Cash

    971

5 minutes ago, harper said:

 

Znam o cemu pricas ali se ne slazem sa tobom sto se tice orijentacije. Najbolje ekipe danasnjice, a one su jedino relevantne za ovakav tip rasprave, igraju efikasan, napadacki fudbal, uz veliki posed i kontrolu lopte. Poslednje ozbiljne ekipe koje su igrale fudbal u kojem je dominantna ugra u odbrani i tranziciji su Murinjov Inter i Simeoneov Atletiko Madrid. Ne moze se odgovoran fudbal igrati ofanzivnije od onoga kako to poslednje decenije igraju Barselona, Bajern, Real, Liverpul, Mancester Siti, Celsi, Ajaks, pa cak u poslednje vreme i italijanski Juventus.

 

Sto se tice zavrsnica reprezentativnih takmicenja moje je misljenje da je preterani oprez na tim utakmicama vise posledica psihologije nego taktike.

 

bold: Pa zasto su one jedino relevantne? Ne svodi se fudbal samo na njih. I da li mozda ti timovi igraju takav fudbal zato sto mogu jer imaju svemirske budzete u odnosu na prosecne timove? Zato mislim da se tendencije mozda bolje vide kad igraju reprezentacije.

Link to comment

Мислим да ниси у праву. Репрезентације добро каскају и углавном се иде на то да се усваја или прилагођава неки клупски модел. Тенденције у свјетском фудбалу намећу најбољи и најуспјешнији и наравно да им се може јер су богати али то је тако. Неће трендове постављати прашка Славија, Галатасарај или Локомотива из Москве. Неки изузетак би био Ајакс који је донио неке нове ствари у свјетски фудбал иако не спада у врх по моћи и новцу.

 

Уосталом погледај уназад деценију и по, имаш тика-таку, гегенпресинг и паркирање аутобуса. Све те тактичке трендове поставили су клупски тренери.

Link to comment
4 hours ago, Meazza said:

 

bold: Pa zasto su one jedino relevantne? Ne svodi se fudbal samo na njih. I da li mozda ti timovi igraju takav fudbal zato sto mogu jer imaju svemirske budzete u odnosu na prosecne timove? Zato mislim da se tendencije mozda bolje vide kad igraju reprezentacije.

 

1 hour ago, Cane Vukic Prebranac said:

Мислим да ниси у праву. Репрезентације добро каскају и углавном се иде на то да се усваја или прилагођава неки клупски модел. Тенденције у свјетском фудбалу намећу најбољи и најуспјешнији и наравно да им се може јер су богати али то је тако. Неће трендове постављати прашка Славија, Галатасарај или Локомотива из Москве. Неки изузетак би био Ајакс који је донио неке нове ствари у свјетски фудбал иако не спада у врх по моћи и новцу.

 

Уосталом погледај уназад деценију и по, имаш тика-таку, гегенпресинг и паркирање аутобуса. Све те тактичке трендове поставили су клупски тренери.

 

Link to comment

Komplikovano je to sa trendovima. U koliko klubova se primila tiki-taka nakon sto je apsolutno pokorila svet? Isto tako Ajaks je bio doneo totalni fudbal koji se nije primio ama bas nigde niti je iko vise pokusao to da igra. Isto vazi i za taktiku Brazilaca iz 1970 sa pet desetki na terenu.

 

Tendencije vezane za neke stvari kao sto su sheme, organizacija, kretanje bez lopte mogu da se kopiraju.  Medjutim, nista sto zahteva visok nivo majstorstva ne moze da se imitira. Nije moguca dominantna tiki-taka bez igraca kao sto je Xavi. Nije moguc totalni fudbal bez Krojfa i Neskensa, ali i ostalih vunderkindova te generacije. Mnogi veliki istorijski timovi su igrali neponovljiv fudbal na svoj jedinstven nacin i izdominirali jednu epohu. 
 

Zato ne znam koliko je tiki-taka trend  a koliko cul-de-sac. Da, ostala je ta ideja o ljubomornom cuvanju lopte i igranju na posed koji je najcesce kod imitatora sam sebi svrha, pa je to kod Van Gala recimo izgledalo kao pateticna parodija. Uostalom, vec odavno se govori da je tiki-taka umrla.

 

Trend je nesto sto kasnije postane mejnstrim, zato kazem daj da vidimo sta se od svega toga primilo na nivou prosecnog tima lige petice.

Link to comment

Pokazalo se da igraci tipa Anri i Ibrahimovic, mamojebi svaki u svoje vreme i na svom mestu u tikitaki nisu bili ni za kurac. Cavi i Inijesta se nece roditi vise nikada. Naravno da ne mogu da je igraju Pogba i Lingard. 


Zato su se katenaco i doping primili gde god hoces. :D

Link to comment
15 hours ago, Glass Joe said:

Pa zar tiki taka nije slicna totalnom fudbalu s tim sto su tu igraci polivalentni ne u taktickom vec u tehnickom pogledu

 

Imali su neke iste koncepte (recimo koriscenje prostora i presing, doduse to je i Saki radio), ali i razlikovali su se po nekim vaznim stvarima. U totalnom fudbalu igraci su mnogo cesce menjali pozicije na terenu sto je zahtevalo veliku polivalentnost i inteligenciju igraca (odatle i naziv - totalni fudbal igraju totalni fudbaleri), u tiki-taki akcenat je vise bio na kretanju lopte i izmaranju protivnika cuvanjem poseda (sto ima i defanzivnu ulogu jer ako ti drzis loptu, protivnik je ne drzi). Niko osim te generacije Holandjana nije nikad igrao totalni fudbal. 

Edited by Meazza
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...