Jump to content
IGNORED

RIP: Momo Kapor


kokota

Recommended Posts

To me, medjutim, nece spreciti da svojoj kcerki preporucim Provincijalca kao vredno i lagano štivo za letnji raspust. I da budem siguran da ce joj bolje drzati paznju od video igara; mega filozofi koji se gade Kaporove jeftine patetike neka svojoj deci daju, recimo, Fukoovo klatno; ili im preporuce da procitaju komentare na forumima, to je valjda dovoljno kulture za danasnje standarde.
slazhem se u potpunosti obzirom da su Foliranti obelezhili 1 davni raspust ;) ...
Link to comment
  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    10

  • kapetanm

    9

  • woodooinstalater

    6

  • Caligula

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja bih se zabrinuo, a mozda i preko novina odrekao deteta koje bi danas, 2010. godine uopste pristalo da cita Provincijalce, a kuku meni do neba da ih slucajno razume...A tek da mu Foliranti obeleze letnji raspust, danas :isuse: Vi ovde pricate o necem sto je Kapor znacio za vas i vreme u kome ste ziveli - najbolje da kod toga ostanete i ostavite decu, forume i sve ostalo na miru.Inace cete muku da imate da toj istoj deci objasnite Kapora onda i Kapora 90-ih...Rizikovacete u najmanju ruku neka veoma, veoma neprijatna pitanja, ali sreca pa deca danas pametna, postedece vas.Ali, s obzirom da se Taniente poceo da hvata morala i konzistentnosti, a onaj prolecni mesec postavio okvire kulture izmedju Kapora i Fukoovog klatna, vreme je za:00843.png

Link to comment
u tinejdzersko vreme knjige su bile inspirativne, tek posle posle saznala da je bio (kao) disident. jel bar robijao? :unsure:disidentstvo poznog socijalizma mi je uvek bilo krajnje nejasna stvar (dobrica, vuk, itd)...
Aj ti pojasnim: pisao je u Politikinom bazaru pod pseudonimom jer nije mogao nigde drugde pod svojim imenom. U njegovoj biografiji piše: diplomirao slikarstvo početkom šezdestih, pisao u Bazaru sredinom sedamdesetih. U međuvremenu se pokarabasio sa nekim nosiocem partizanske spomenice na doživotnoj funkciji u Sarajevu, i na njega je bačena fatva u vidu moralno političke nepodobnosti. Pošto su se u to vreme republike međusobno uvažavale, sa takvom karakteristikom iz jedne republike si mogao da ga duvaš u svih šest. Rešenja za Momu je bilo da piše "ženske članke" u Bazaru pod pseudonimom. Ovo nije nikakva tajna: kada je Momi krenulo početkom osamdesetih ("Una" je imala sjajan tiraž, a napravljen je i prilično uspešan film sa Sonjom Savić i Radetom Šerbedžijom), on je pričao o tome da je kolumna u Bazaru nastala abog toga što drugačije nije mogao da objavljuje nigde. Ovo je prilično poznata stvar, bar nama koji ga se sećamo iz tog perioda.
Link to comment
Aj ti pojasnim: pisao je u Politikinom bazaru pod pseudonimom jer nije mogao nigde drugde pod svojim imenom. U njegovoj biografiji piše: diplomirao slikarstvo početkom šezdestih, pisao u Bazaru sredinom sedamdesetih. U međuvremenu se pokarabasio sa nekim nosiocem partizanske spomenice na doživotnoj funkciji u Sarajevu, i na njega je bačena fatva u vidu moralno političke nepodobnosti. Pošto su se u to vreme republike međusobno uvažavale, sa takvom karakteristikom iz jedne republike si mogao da ga duvaš u svih šest. Rešenja za Momu je bilo da piše "ženske članke" u Bazaru pod pseudonimom. Ovo nije nikakva tajna: kada je Momi krenulo početkom osamdesetih ("Una" je imala sjajan tiraž, a napravljen je i prilično uspešan film sa Sonjom Savić i Radetom Šerbedžijom), on je pričao o tome da je kolumna u Bazaru nastala abog toga što drugačije nije mogao da objavljuje nigde. Ovo je prilično poznata stvar, bar nama koji ga se sećamo iz tog perioda.
e, fala. nisam pratila bazar u to doba :)u stvari, uopshte nisam pratila bazar... Edited by thermal bug
Link to comment
ali onda taj ne moze biti 1 moralni etalon, a voleo je bash, pa mu se i namshetalo da moze. jedan od mnogih.
pa naravski da ne moze.ostaje zauvek osrednji pisac i rezimska dupeuvlaka. ocu samo da kazem da taj nije i od ideologije imao, sto ga ne cini boljim covekom, svakako.e, ceo dan lomim mozak pokusavajuci da se setim imena divne pricice koju je izbacio neposredno posle bombardovanja, de srpski cobani obaraju natovski apac zoljom. seca li se iko?
Link to comment
Aj ti pojasnim: pisao je u Politikinom bazaru pod pseudonimom jer nije mogao nigde drugde pod svojim imenom. U njegovoj biografiji piše: diplomirao slikarstvo početkom šezdestih, pisao u Bazaru sredinom sedamdesetih. U međuvremenu se pokarabasio sa nekim nosiocem partizanske spomenice na doživotnoj funkciji u Sarajevu, i na njega je bačena fatva u vidu moralno političke nepodobnosti. Pošto su se u to vreme republike međusobno uvažavale, sa takvom karakteristikom iz jedne republike si mogao da ga duvaš u svih šest. Rešenja za Momu je bilo da piše "ženske članke" u Bazaru pod pseudonimom.
nije bas u potpunosti tacno.
M.K: Ja imam sertifikat da sam srpski nacionalista. To sam dobionajpre od komunista. Citava prica je pocela 1967. godine, kada sam se nikriv ni duzan nasao u epicentru politickih zbivanja tako sto sam dosao naSkupstinu Udruzenja knjizevnika Srbije, gde se potpisivao dokument "Predlogza razmisljanje".Neposredno pre toga u Zagrebu je potpisana deklaracija o polozaju hrvatskogjezika i pravopisa. Tu akciju je predvodio Miroslav Krleza, a u njoj suucestvovali poznati hrvatski pisci iz tog vremena. Onda smo mi odlucili daza Srbe u Hrvatskoj trazimo nista vise od kulturne autonomije. Upravo onosto je mnogo godina kasnije trazio Jovan Raskovic. Ako se odvajaju jezici,onda Srbi, koji su se nasli u Hrvatskoj, moraju da imaju pravo na svojjezik, pismo, skole, udzbenike, negovanje tradicije. Krenula je jednaubitacna kampanja protiv nas 43-oje koji smo to potpisali, a onda je pocelopovlacenje potpisa.
i nije tacno da nije mogao uopste da radi vec su mu vrata politikinih izdanja bila zatvorena zbog sukoba sa tadasnjim rukovodstvom te kuce koje ga je drzalo za osrednjeg pisca i nacionalistu. dakle, ajde da ne trivijalizujemo stvari. kaporov nacionalizam nije nesto sto se desilo preko noci. naravno to ne menja ni jedan redak iz foliranata. bio je majstor zanrovske knjizevnosti. ukoliko ga je partija zaista gurnula u tom pravcu ucinila mu je samo uslugu.
Link to comment

Price o disidentstvu Kapora i njima slicnih, njihovom nacionalizmu pogotovo, poticu iz vremena posle pada komunizma kada su gospoda brze-bolje prala biografije i takmicila se ko ce biti veci anti.Kapor je u Bazaru poceo da pise pod svojim imenom i Bazar je otprilike bio domet dokle ga je tadasnja Politika (koja je ipak imala neke standarde) htela da pusti.Tako da prica o disidenstvu ne prolazi.Tesko da su omrazeni komunisti bili toliko glupi da sa PRAVIM disidentom ne bi mogli da se obracunaju kako treba i kako dolikuje. Ovako, svako je na brzinu iskopao po nekog mocnika koga je nagazio pa mu se ovaj svetio.Stari srpski sindrom: nema porodice koja u novokomponovanim traganjima za korenima i rodoslovima, objasnjavajuci zasto je napustila Hercegovinu/Crnu Goru ne iskopa po nekog turskog pasu koga je neki predak ubio pa je moralo da se bezi...Kad se sabere, covek se cudi kako Turcima ne ponestade pasa.

Link to comment
i nije tacno da nije mogao uopste da radi vec su mu vrata politikinih izdanja bila zatvorena zbog sukoba sa tadasnjim rukovodstvom te kuce koje ga je drzalo za osrednjeg pisca i nacionalistu.
Kapor je u [Politikinom, o.p obiw] Bazaru poceo da pise pod svojim imenom i [Politikin] Bazar je otprilike bio domet dokle ga je tadasnja Politika (koja je ipak imala neke standarde) htela da pusti.
Ostaviću vrsnim poznavaocima Politikonog Bazara i Praktične žene iz 70'tih da se dogovore da li je M.K-u bilo zabranjeno da piše u izdanjima Politike (uključujući i Bazar), ili je pak regularno pisao pod svojim imenenom jer nikakve (političke) zabrane za Politikina izdanja nije ni bilo, već je u Bazar stigao isključivo zbog talenta. Samo nemojte da se gađate pudrijerama, molim. Ovo je 1 ozbiljan forum. Da se povede diskusija o recenziji Vilerovih goblena, vas dvojica bi se pojavili kao vanstranački eksperti da ocenite dal ičemu valja - pod uslovom da je recenziju napisao neko ko je bio eksponiran devedesetih na srpskoj političkoj sceni. Kod mene na selu se to kaže "zna da vozi avion, a zna i da ga opravi". Edited by ObiW
Link to comment
Ostaviću vrsnim poznavaocima Politikonog Bazara i Praktične žene iz 70'tih da se dogovore da li je M.K-u bilo zabranjeno da piše u izdanjima Politike (uključujući i Bazar), ili je pak regularno pisao pod svojim imenenom jer nikakve (političke) zabrane za Politikina izdanja nije ni bilo, već je u Bazar stigao isključivo zbog talenta. Samo nemojte da se gađate pudrijerama, molim. Ovo je 1 ozbiljan forum. Da se povede diskusija o recenziji Vilerovih goblena, vas dvojica bi se pojavili kao vanstranački eksperti da ocenite dal ičemu valja - pod uslovom da je recenziju napisao neko ko je bio eksponiran devedesetih na srpskoj političkoj sceni. Kod mene na selu se to kaže "zna da vozi avion, a zna i da ga opravi".
Pisao je pod svojim imenom.A za tebe je mozda ponajbolje bilo da ostanes u svom selu.Jos davno sam ti rekao da je 'zlo ko ne zna a uciti se ne da' (Cika Jova Zmaj)
Link to comment

Uzgred, sva politikina yadasnja izdanja bila su bolja nego bilo koje danasnje novine bilo kog izdavaca. Bazar je bio sasvim pristojan casopis

Link to comment
Ostaviću vrsnim poznavaocima Politikonog Bazara i Praktične žene iz 70'tih da se dogovore da li je M.K-u bilo zabranjeno da piše u izdanjima Politike (uključujući i Bazar), ili je pak regularno pisao pod svojim imenenom jer nikakve (političke) zabrane za Politikina izdanja nije ni bilo, već je u Bazar stigao isključivo zbog talenta. Samo nemojte da se gađate pudrijerama, molim. Ovo je 1 ozbiljan forum. Da se povede diskusija o recenziji Vilerovih goblena, vas dvojica bi se pojavili kao vanstranački eksperti da ocenite dal ičemu valja - pod uslovom da je recenziju napisao neko ko je bio eksponiran devedesetih na srpskoj političkoj sceni. Kod mene na selu se to kaže "zna da vozi avion, a zna i da ga opravi".
dakle tebi nije dovoljno sto si, poput viktora frankenstajna, spojio seselja (izgnanik iz BiH/begunac od misterioznog bosnjackog politickog zlog vezira) i kapora (nas ovdasnji, autohtoni takoreci, nacionalista) vec si spojio mene i vudua odnosno nase oprecne tvrdnje. znaci kapor je bio 'proteran' iz politike ali je itekako mogao da radi i pise i drugde sto je on i cinio sa uspehom. sve to imas u njegovim brojnim intervjuima po netu. ne znam sta je tako tesko da se shvati u mom postu.
Link to comment

Kao neko koje sedamdesetih redovno kupovao Bazar* mogu da izjavim sledece:- Objavljivoa je pod svojim imenom, ali ne clanke, nego price. Zapravo mozda je clanke objavljivao pod tudjim imenom, ali kako to znati.- Price koje je objavljivao su mi (u to vreme) bile bljah, ali zato ilustracije... Da Kapor nikad nista nije napisao, da nije naslikao ni jednu sliku, da je igrao daleko goru ulogu devedesetih nego sto je igrao, od mene je zasluzio jedno veliko RIP.* Da ne bude zabune Bazar sam kupovao svojoj babi.

Link to comment
dakle tebi nije dovoljno sto si, poput viktora frankenstajna, spojio seselja (izgnanik iz BiH/begunac od misterioznog bosnjackog politickog zlog vezira) i kapora (nas ovdasnji, autohtoni takoreci, nacionalista) vec si spojio mene i vudua odnosno nase oprecne tvrdnje. znaci kapor je bio 'proteran' iz politike ali je itekako mogao da radi i pise i drugde sto je on i cinio sa uspehom. sve to imas u njegovim brojnim intervjuima po netu. ne znam sta je tako tesko da se shvati u mom postu.
Ovaj, a šta sam ja rekao, da nije mogao da piše nigde? Mogao je, samo ne pod svojim imenom - što je i dovelo do kolumne u Bazaru. Vudu lupa napamet iz dva razloga. Prvi je da se u to vreme igrao u pesku pa nema pojma da li je iskaz "Kapor nije pisao pod svojim imenom u Bazaru u vreme beležaka jedne Ane" tačan ili nije. Drugi je zato što apriori ne veruje da je uopšte moguća kombinacija da se nekome zabrani da piše pod svojim imenom, a da mu se dozvoli da piše pod pseudonimom. Btw, to uopšte nije bilo neubičajeno u to vreme; guglajte malo da vidite ko je pisao pod pseudonimom u prvoj erotskoj YU reviji pod nazivom Čik.Ti se, kao wingmen dvojca bez kormilara, nadovezuješ sa lupanjem da sam ja izjednačio Šešelja sa Kaporom. U web2.0 internet komunikaciji ovo nije ni bezobrazluk ni puko podmetanje, već nešto kao džentlmenski žovijalno zabijanje prstenca sugovorniku, da vidiš koliko će da se cimne kada mu ga površno zavučeš. Nešto kao kada ja započnem rečenicu "Danas je počelo suđenje Radovanu Karadžiću..." a ti je završiš sa "... ratnom zločincu gorem nego Hitler". I onda krene grudvanje: ko je spomenuo Hitlera/Šešelja, otkud on u toj priči, šta bi bilo da kralj Aleksandar nije ubiven u Marseju, da li je Šaper gori od Gebelsa, koliko Damja treba da se samobičuje zato što je haplotipski Bugarin koji slavi treći mart a neće da se izjasni o zločinima bugarske vojske u kojoj je stradao Miralemov pradeda i tako dalje. Evo da skratim priču: računaj da sam se vrlo iznenadio što si mi džentlmenski zabio prstenac sa Šešeljugom u priči o Momi Kaporu. Odvrni ajpod do daske i đuskaj od sreće.
Link to comment
Ovaj, a šta sam ja rekao, da nije mogao da piše nigde? Mogao je, samo ne pod svojim imenom - što je i dovelo do kolumne u Bazaru. Vudu lupa napamet iz dva razloga. Prvi je da se u to vreme igrao u pesku pa nema pojma da li je iskaz "Kapor nije pisao pod svojim imenom u Bazaru u vreme beležaka jedne Ane" tačan ili nije. Drugi je zato što apriori ne veruje da je uopšte moguća kombinacija da se nekome zabrani da piše pod svojim imenom, a da mu se dozvoli da piše pod pseudonimom. Btw, to uopšte nije bilo neubičajeno u to vreme; guglajte malo da vidite ko je pisao pod pseudonimom u prvoj erotskoj YU reviji pod nazivom Čik.Ti se, kao wingmen dvojca bez kormilara, nadovezuješ sa lupanjem da sam ja izjednačio Šešelja sa Kaporom. U web2.0 internet komunikaciji ovo nije ni bezobrazluk ni puko podmetanje, već nešto kao džentlmenski žovijalno zabijanje prstenca sugovorniku, da vidiš koliko će da se cimne kada mu ga površno zavučeš. Nešto kao kada ja započnem rečenicu "Danas je počelo suđenje Radovanu Karadžiću..." a ti je završiš sa "... ratnom zločincu gorem nego Hitler". I onda krene grudvanje: ko je spomenuo Hitlera/Šešelja, otkud on u toj priči, šta bi bilo da kralj Aleksandar nije ubiven u Marseju, da li je Šaper gori od Gebelsa, koliko Damja treba da se samobičuje zato što je haplotipski Bugarin koji slavi treći mart a neće da se izjasni o zločinima bugarske vojske u kojoj je stradao Miralemov pradeda i tako dalje. Evo da skratim priču: računaj da sam se vrlo iznenadio što si mi džentlmenski zabio prstenac sa Šešeljugom u priči o Momi Kaporu. Odvrni ajpod do daske i đuskaj od sreće.
sta si ti tacno napisao je jednostavno netacnost o proterivanju kapora iz bosne po nalogu jednog mocnog politicara a to je ono sto se desilo seselju. znaci spojio si seseljevu i mominu disidentsku karijeru. nista manje i nista vise.koliko znam, kapor je knjige objavljivao pod svojim (verovatno) krstenim imenom. dakle, u slucaju kapor to nije bila zabrana da objavljuje pod svojim imenom vec pre 'you'll never work in these papers (publishing house) again' i to kao sklop licne sujete (sukob sa uredjivackom politikom maticne kuce) i disidentskog delovanja (potpis iz 1967. godine).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...