Jump to content
IGNORED

RIP: Momo Kapor


kokota

Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    10

  • kapetanm

    9

  • woodooinstalater

    6

  • Caligula

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

edit edit: eh, ovo na primer nisam znao: He was a member of the "Committee to Protect the Truth of Radovan Karadžić"[3] and was a defence witness at Slobodan Milošević's trial at the ICTY Tribunal.... dakle, ipak je bilo i otvorenog politickog angazmana. U tom slucaju, svetlo koje pada na Momoa je sada nesto drugacije.
Gde ti zivis? Koliko imas godina?
Link to comment
I, da budem iskren, ne znam za neko njegovo tvrdo politicko angazovanje (hint: za razliku od Brane Crncevica, Dragosa Kalajica).
On je do smrti bio istaknuti član Odbora za istinu o Radovanu Karadžiću, priredio knjigu intervjua Radovana Karadžića, "Milosrđe i apeli dr Radovana Karadžića", "Ratna pisma Dr Radovana Karadžića"... Da mu angažman 90ih i pripišemo nekakvom komformizmu, ovaj dvehiljaditih se može opisati samo sa "sebično đubre i gad".
Link to comment
Pa nisam siguran da bi se to moglo nazvati "balansiranje"...Pre će biti da je predvodio kolonu, a bez greške je uvek bio na "pogrešnoj" strani...
Ja baš imao drugačije mišljenje o njemu. Od početka raspada pa do Dejtona i '95-te, on je pisao kolumne za "Politiku", koju je napustio kada je došlo do raskola Milošević-Karadžić (oko Dejtona), i kad je Milošević otero Radovana u majčinu i zaveo one sankcije Srpskoj. Tad je demonstrativno napustio "Politiku" i imao nimalo pohvalne izjave za Miloševića. Da bi se valjda vratio pri eskalaciji Kosova. Meni je to baš stvaralo utisak da je on baš imao više iskrene Vere nego što je u pitanju bilo dodvoravanje vođi.
Eto sta se desi kada sudis o nekome ciji rad ne pratis:)Dakle, ja sam njega vazda percipirao kao slikara u pokusaju i lakog proznog pisca - ovaj politicki angazman mi je zaista negde promakao, za razliku od Crncevicevog i Kalajicevog :mellow:
Link to comment
bio je to 1 kafanski pisac i kafanski politicar.nek pociva u miru, kojem nije bas nesto doprinosio.
da malko izmenim ovo> neka pociva u miru, u meri u kojoj je miru doprineo za zivota.
Link to comment
Gde ti zivis? Koliko imas godina?
Dobro Braco, spusti loptu. Ocigledno je da ga ne "branim" niti odobravam ono sto je radio - samo kazem da sam tu lekciju preskocio, jer me je Momo od kraja osamdesetih do danas interesovao taman koliko i Minja Subota.O njemu utisak nosim od ranije. Na osnovu tog utiska sam i pisao.
Link to comment

Ček bre jel ovo topic na literaturi ? O smrti pisca ? Ili o njegovim privatnim političkim stavovima ? Otvorite posebnu temu.Njegove prve knjige bile su osveženje u vreme kad su deca učila o svinjskoj glavi od koje je mali Joža dobio sraćku, kad se snimale razne Sutjeske, doktori Mladeni, etc, i bile su dobar ventil ukalupljenim mozgovima naviknutim na ratnu literaturu.Kako to biva, začetnik tzv urbane literature nije mogao četrdeset godina biti savremen pisac pišući istim stilom, pretekli ga mlađi pisci i novi pravci. Iz današnjeg ugla, njegovi prvi romani deluju naivno, ali onda...Svejedno, bio je jedna od svestranijih ličnosti u svetu umetnosti, slikar, scenarista, novinar, i u svemu je bio uspešan

Edited by kapetanm
Link to comment
Dobro Braco, spusti loptu. Ocigledno je da ga ne "branim" niti odobravam ono sto je radio - samo kazem da sam tu lekciju preskocio, jer me je Momo od kraja osamdesetih do danas interesovao taman koliko i Minja Subota.O njemu utisak nosim od ranije. Na osnovu tog utiska sam i pisao.
Ok, moj utisak je da je bio veoma prisutan u javnosti, sa jasnim i tvrdim nacionalistickim stavovima, od ratnih izvestaja do odbrane Karadzica, sa sve izdavanjem i ilustracijama njegovih knjiga, a dok je ovaj bio u bekstvu. Ja sam ga po tome zapamtio.karadzic3_display.jpgkaradzic3a_display.jpg
Link to comment
Ček bre jel ovo topic na literaturi ? O smrti pisca ? Ili o njegovim privatnim političkim stavovima ? Otvorite posebnu temu.Njegove prve knjige bile su osveženje u vreme kad su deca učila o svinjskoj glavi od koje je mali Joža dobio sraćku, kad se snimale razne Sutjeske, doktori Mladeni, etc, i bile su dobar ventil ukalupljenim mozgovima nav iknutim na urbanu literaturu.Kako to biva, začetnik tzv urbane literature nije mogao četrdeset godina biti savremen pisac pišući istim stilom, pretekli ga mlađi pisci i novi pravci. Iz današnjeg ugla, njegovi prvi romani deluju naivno, ali onda...Svejedno, bio je jedna od svestranijih ličnosti u svetu umetnosti, slikar, scenarista, novinar, i u svemu je bio uspešan
Kad je on počeo da piše, bilo je već mnogo osveživača, koji su poštovani i za života, a pogotovo posle smrti. Kapor je svoj umetnički život (čiji je značaj meni promakao, osim ako se ne uzmu uzdasi šiparica prilikom čitanja prve golotinje, uz prvu životnu kafu), da tako kažem protraćio svojim debilnim političkim angažmanom u kojem je uvek bio na strani ljudi koji su uništavali, a protiv svojih čitalaca...
Link to comment

Ticeru, ajde lepo neka neko od vas admina stavi jedno RIP i zakljuca topic. Nema smisla, da se ova tema, kao i mnoge druge ranije, zavrsi politickim prepucavanjima umesto normalnom diskusijom o Kaporovim delima ili prostim izjavama zaljenja. Svaka javna licnost ima neki svoj politicki stav, koji vise ili manje iznosi javno. Da li zbog tog stava treba pljuvati na dela te licnosti, u ovom slucaju na Momu Kapora? Po meni ne, ali ocigledno da ima i drugacijih misljenja.Dakle, zakljucajte lepo topic ili ga prebacite na pdf politika ili pdf drustvo pa udrite po pokojniku!

Link to comment

To i ja predlažem. Nek se ovde završi, ocene su različite što se tiče literarnog i slikarskog kvaliteta, o čemu su , mislim , najmerodavniji da daju sud čitaoci i posetioci izložbi, a o političkom angažmanu umetnika dajte topic

Link to comment

kim chetuje s dobrim poznanikom o kaporu.

kim: ne znam. meni je zao i majkla i kapora. umro majkl dobili smo maria kopica na pescaniku. umro kapor dobili smo vidojkovica. nekako kao da se mera stvari istrosila. mozda je ona sakaluda agamben ipak u pravu i sada zivimo u mesijanskom vremenu u iscekivanju provale 'bozanskog nasilja'.dobri poznanik: Posmatraj to sa optimističke strane - lakše ćemo se izboriti sa budalama poput Kopića i Vidojkovića nego sa pokojnicima koji su ipak bili ozbiljniji protivnici...
za svakog ko je citao poslednji let za sarajevo pisac kapor nas je napustio jos tada. ovo sada je otisao neki covek koji nije mogao biti pisac foliranata i koji je vise mrzeo jedan drugi grad nego sto je voleo beograd. ne zive ljudi dok ne umru.edit: majkl je markovic. as in majkl markovic, prijatelj chomskog.edit edit: umalo da zaboravim sto sam postovao - vasa porucuje da mu je zao kapora ali da se ovaj ipak nauzivao dok je ziveo. zen hedonizam na delu. Edited by kim_philby
Link to comment
Ticeru, ajde lepo neka neko od vas admina stavi jedno RIP i zakljuca topic. Nema smisla, da se ova tema, kao i mnoge druge ranije, zavrsi politickim prepucavanjima umesto normalnom diskusijom o Kaporovim delima ili prostim izjavama zaljenja. Svaka javna licnost ima neki svoj politicki stav, koji vise ili manje iznosi javno. Da li zbog tog stava treba pljuvati na dela te licnosti, u ovom slucaju na Momu Kapora? Po meni ne, ali ocigledno da ima i drugacijih misljenja.Dakle, zakljucajte lepo topic ili ga prebacite na pdf politika ili pdf drustvo pa udrite po pokojniku!
Ja ne vidim ovde politička prepucavanja? Nema ni pljuvanja, samo se realno sagledava ličnost preminulog. Takođe, kad neko umre, javnost se uvek zainteresuje za pokojnika, ponekad na način dostojan malograđanskog "o pokojniku sve najbolje", a ponekad se ljudi čisto podsete njegovih dela. To je normalna situacija. Što bi rekao Frenk Herbert kroz usta Fremena u Dini, "živećeš onoliko i onako kako te se ljudi sećaju"...
Link to comment

Ja sam nekako rano odustao od Kapora kao pisca. Nekako sam stekao utisak da se prema svojim knjigama ponasao vrlo povrsno i da je zapravo ono sto se nazivalo "lakom rukom" i "lakim stilom" bila upravo ta povrsnost. Mnogo mi se vise dopadao kao ilustrator, a pare bi napravio da se bavio karikaturom jer je imao dobro oko i dobru ruku za kvalitetan crtez.Sto se tice njegovog politickog angazmana imam utisak da je bio autenticni nacionalista, sa onom dodatnom crtom mrznje koju covek moze da ima samo prema svom rodnom gradu kad jednom pocne da ga mrzi. Dakle, rado je i svesno zakoracio u taj moralni ponor ignorisanja svih onih zalosnih posledica koje je srpski nacionalizam devedesetih napravio u regionu. Jadan izbor za inteligentnog coveka.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...