Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

Imam ovaj Scientific American u pdf-u, ako nekog zanima (imam zapravo celu 2013 i veci deo 2014.).

 

Da, sada je lako naći cela godišta, i onda pomoću npr. PDF X-Change viewer-a eksportovati cele strane kao slike. 

Link to comment

 

Fina vežba u poimanju vremena i prostora: mlaz gasa i prašine na slici dole kreće se ~ 720000 km/sat, i za 19 godina je prevalio cca 100 milijardi kilometara (stubovi su visoki oko 5, a od nas udaljeni 6500 svetlosnih godina, što se u kosmičkim razmerama smatra prvim komšilukom). Između dve strelice može se smestiti 10 Sunčevih sistema.

Nove slike su oštrije zbog mogućnosti novih instrumenata na Hubbleu (novih u odnosu na 1995, inače montiranih na Hubble 2009.) da fokus, tj. žižnu daljinu pomere za 100 AU (100 x udaljenost Zemlje od Sunca).

 

hubble-pilastri-della-creazione.jpg

 

That being said, jedva čekam fotke sa JWST (planiran za kraj 2018.)

 

i-7f6c19a540f0cac32fc43fde2d953350-hubbl

Link to comment

je l` isao neko da gleda kometu?

bio sam na kratko napolju ali mislim da je nisam ulovio, iako je prilicno vedro.. ne znam da li me je ulicno svetlo zezalo, mada nije bas toliko jako bilo, malo sam se sklonio od istog

gledao sam desno od sazvezdja Orion, u pravcu tog sazvezdja i Taurusa (i oko istog), ali ne znam.. nisam primetio nista sto bi mi licilo na opisanu kometu

sutra cu pokusati ponovo, malo ozbiljnije.. moracu do stana po mali teleskop

Link to comment

Fokusiraj se na Plejade, tako ces najlakse da je skontas, i naravno glrdaj da pobegnes od gradskih svetala koliko je god moguce...

 

Comet_Lovejoy_Jan2015_chart.jpg

 

Mislim da ti je najbolje vreme oko 7-8-9, sad je vec polako krenula ka zapadu...

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Zavisi od očinjeg vida, stepena vedrine i okolnog osvetljenja, ali da, može da se ukači...

Ako na prvu možeš da vidiš Plejade, bez naprezanja, onda možeš i Lovejoy, kad ti se oči priviknu na mrak. Ima "repić", tanku izmaglicu za sobom...

 

Mark-Seibold-Comet-Lovejoy-East-Sandy-Va

 

Fotka od noćas, čisto da overiš poziciju u odnosu na sedam sestara (naravno, fotka je napucana, eksponirana 90s i photoshopovanatm). Svakako je bolje da uposlis teleskop, ako ga vec imas...

Link to comment

I najmanji teleskop je dobar, mada bi za najveci uzitak trebao 1 dvogled. Em se gleda s obema ocima, em je vidno polje vece.

 

Mozda bih i ja mogao za vikend da izbauljam negde van svetala, ako vreme posluzi...

Link to comment

ja definitivno ne znam gde treba da se pogleda :(

gvirnuo sam malo ka nebu oko Plejada, nisam bio bas u potpunom mraku, ali u dovoljnom da golim okom mogu da izbrojim 7 sestara (6 i sedmu kad se malo skoncentrisem) ali nigde nesto sto bi mi zalicilo na kometu... :/

usput sam video "zvezde padalice" , jej

Link to comment

gvirnuo sam malo ka nebu

 

Treba ti minimum 15-20 minuta gledanja u mrak, bez ikakvih svetala koja ti upadaju u vidno polje sa strane da ti se oko privikne i počne da vidi sve više i više zvezdica...

Link to comment

pa to je bilo malo :D

rekao bih da je kasniji lov bio uspesan

.. uspesno sam ponovo nahvatao i prehladu

mislio sam da se mnogo jasnije vidi golim okom, tj. drugar mi je tako pricao, da se lagano primeti na nebu... sad mi se vec cini da je gledao u nesto sasvim drugo

 

Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...