Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

10 hours ago, makaronee said:

Милован Джилас / Новый класс, 1961.

[М. Djilas / The New Class, 1957.]

 

blizak prijatelj gotovo u isto vreme pocinje da cita dansko izdanje,

te na moje zapazanje kako citamo na stranjskom, saljivo primecuje -

'i to posle 60 godina, pa ti reci da sluzba ne funkcionise...'

Ja čitam na engleskom ali sa signaturom biblioteka SSIP-a. Deda uzeo i nije vratio. 

Link to comment
3 hours ago, Milošica said:

Posle dugo vremena nadjoh vremena i koncentracije za citanje, tako da procitah dve knjige i sa obe sam odusevljen.

 

Sali Runi - Normalni ljudi

 

Selindzer - Freni i Zui

 

Freni i Zui zakivaju :wub:

  • +1 2
Link to comment
13 hours ago, Milošica said:

Selindzer - Freni i Zui

dobro došao u neverovatnu porodicu glas, ono najlepše što nam je amerika dala :D

ako nisi čitao, simor uvod i podignite visoko krovnu gredu tesari, zavidim ti... ostaje ti još mnogo lepih trenutaka da podeliš sa tim neobičnim svetom :)

 

  • +1 4
Link to comment

"Visoko podignite krovnu gredu tesari" i "Simor:Uvod" su valjda najlepša "pisma" koje je neko napisao o sopstvenom bratu ili članu porodice.

 

Kada pisci pišu o svojim porodicama, to treba da rade kao Selindžer. Ili Knausgor :D

  • +1 1
Link to comment

"Večiti mladoženja" - Jakov Ignjatović

 

Čitala sam je više kao istorijsku knjigu o životu u XIX veku, nego književno delo, i dosta me zabavila.

 

Dva detalja:

-Gospodar Sofra na putovanju odsedne u mehani i tu primeti bandu koja namerava da ga opljačka. Oni zaista provale u njegovu sobu i tu na vratima već, on ubije trojicu a četvrtog smrtno rani, devetorica pobegnu.

Tu devetoricu policija ubrzo uhvati, oni priznaju da su deo bande, (jer je bilo dosta svedoka). Sutradan na sudu tu devetoricu osude na smrt, a sledećeg dana izvrše pogubljenje.

Dakle- za 48 sati pogubljenje za delo koje su NAMERAVALI da urade, a mnogi od njih nisu ni bili na licu mesta.

 

-Svaka, baš svaka interakcija između ljudi, ako nije završena svađom, završava se pijenjem alkohola. Poslovni dogovor, neobavezni razgovor među prijateljima, ili formalni svejedno, sluga došao nešto da javi pola minuta, ma bilo šta, završava se sa "seli, izneli dobrog vina i pili".

 

XX vek, ftw!

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, Tihajeza said:

-Svaka, baš svaka interakcija između ljudi, ako nije završena svađom, završava se pijenjem alkohola. Poslovni dogovor, neobavezni razgovor među prijateljima, ili formalni svejedno, sluga došao nešto da javi pola minuta, ma bilo šta, završava se sa "seli, izneli dobrog vina i pili".

Vino je pod #2, tek za zapisnik :) 

Uobicajena praksa na (srbijanskom) selu bila je, izmedju ostalih obicajatm vezanih za alkohol da se detetu, bebi tacnije, ostavljenoj u hladu dok se majka bavi poljskim radovima, da flasica, takozvano шише sa rakijom zacepljeno krpicom koju dete sisa dok ne zaspi...

Vina, em nije bilo svuda, dok je rakija bila sastavni, neizostavni deo kucne radinosti, nosila se svuda u pogodnim posudama iz kojih se potezalo, цевчило u malim kolicinama, ali tokom prakticno celog dana, dok se kosi, okopava...

Ovoga doduse nema u etnografskim muzejima.

A sto se tice strogosti kaznjavanja iz tog doba, nije da je Srbija bitno odskakala: dovoljno je pogledati britanske zakonske tretmane iz tog doba recimo, sa sve vladavinom kraljice nam Viktorije, skitnica, i skracenog, vansudskog tretmana prepustenog lokalnim vlastima i nadleznom lokalnom velmozi...

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, namenski said:

A sto se tice strogosti kaznjavanja iz tog doba, nije da je Srbija bitno odskakala: dovoljno je pogledati britanske zakonske tretmane iz tog doba recimo, sa sve vladavinom kraljice nam Viktorije, skitnica, i skracenog, vansudskog tretmana prepustenog lokalnim vlastima i nadleznom lokalnom velmozi...

 

S tim što se radnja ne dešava u Srbiji uopšte, već u Austrijskom carstvu. 

Link to comment
7 minutes ago, Tihajeza said:

S tim što se radnja ne dešava u Srbiji uopšte, već u Austrijskom carstvu. 

Slucajno :) znam  gde se radnja desava, samo sam se nadovezao na detalj o alkoholu i obicajima/praksi vezanoj za njegovu upotrebu...

A kada je vec pomenuta stara nam Austrija, interesantno je mozda da je u ta mracna vremena 19. veka, ona bila poprilicno liberalnija od savremene joj Britanije i sto se kaznene politike tice...

Link to comment
1 hour ago, Milošica said:

Super je Veciti mladozenja, jedna od omiljenih lektira iz gimnazije.

 

Meni nije bila lektira u gumnaziji, pa reko da se obrazujem malo. Iskreno, mislila sam da je neka komeNdija.

Link to comment
18 hours ago, Tihajeza said:

 

Meni nije bila lektira u gumnaziji, pa reko da se obrazujem malo. Iskreno, mislila sam da je neka komeNdija.

tebi je sveže. šta misliš, jel šamika bio gej?

Link to comment
9 hours ago, slepa živana said:

tebi je sveže. šta misliš, jel šamika bio gej?

 

Pa šta znam, ono jeste mu falilo malo nagona ka ženama, ali je pisac toliko čvrsto držao da ne ode priča na tu stranu, možda se plašio da zbog samo nagoveštaja takvog nečeg u svojoj knjizi ne završi u stvarnom životu ko oni gazda Sofrini razbojnici.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...