Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

1 hour ago, kobni zelaya said:

Hvala puno obojici. Još jedno pitanjce - da li treba uzimati resertifikovan hard disk?

 

1TB WD je manje od 5k dinara... Ne znam koliko je taj refurbish ali ne bih se zezao.. Nije stvar ni garancije već da prostič jebačine da ti crkne hard. Pa ako nemaš bekap izvlačenja i koješta... 

Link to comment

Drugar koji je radio u  onoj prodavnici računarskih komponenti  što je ovde često spominjete u pozitivnom kontekstu mi je pričao da neke firme, možda je spominjao i EVE, samo poprave pokvareni HD pa ga prodaju kao nov.

Ne znam da li da mu verujem.

Link to comment

Hvala svima, u međuvremenu sam kupio komp. Dečko koji mi je instalirao windows je gledao na disk sentinelu i tamo piše 0 časova rada hard diska. To su mogli da promene, ali kaže on da obično ih mrzi time da se bave, tako da postoji dobra šansa da je taj hard ipak skroz nov.

Ja sam se i tako obezbedio sa eskternim hardom od jednog TB, tako da se osećam sigurno, za sada. :)

Link to comment
  • 1 month later...

Jedno pitanje za memorijske module, imam neki iMac, ali pretpostavljam da je prncip generalan i vazi za racunare uopste - znam da treba da ih uparujem po istim modelima, a jel bitno da budu iste velicine? Imam 4 slota, dva su zauzeta sa 2x4GB, ja bih dodao jos 2x8GB, za ukupno nesvakidasnjih 24GB. Jel to ok? Ili moram da pucam na 4x8GB, to mi izadje malo preskupo.

Link to comment

Popunjavaš slotove redosledom koji je naznačen za tu matičnu ploču (taj računar), kako bi ti se RAM moduli iste veličine pripali istom memorijskom kanalu.

 

Na matičnim pločama slotovi koji pripadaju istom memorijskom kanalu umeju da budu označeni istom bojom. 

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Jedno pitanje za memorijske module, imam neki iMac, ali pretpostavljam da je prncip generalan i vazi za racunare uopste - znam da treba da ih uparujem po istim modelima, a jel bitno da budu iste velicine? Imam 4 slota, dva su zauzeta sa 2x4GB, ja bih dodao jos 2x8GB, za ukupno nesvakidasnjih 24GB. Jel to ok? Ili moram da pucam na 4x8GB, to mi izadje malo preskupo.

MOže 2X8...

 

Mislim, ja imam 32+8 u mom, pa mu ništa ne fali... :)

Link to comment

taman sam imao slično pitanje, imam 2+2 i dodao bih još i teško je naći te iste 2+2, više mi se isplati (pa i finansijski) da dodam 4+4 ... gađaću potpuno isti model, ali da li je to baš bitno ili ne toliko?

Link to comment

Treba da nabavim nov eksterni disk od 3-4 GB za redovan bekap i arhiviranje muzike. Poslednje takvo sokoćalo sam nabavljao pre pet-šest godina, kada su bili aktuelni modeli sa dodatnim napajanjem, poput WD My Booka, dok su sada, koliko vidim, mahom aktuelni modeli koji koriste samo USB vezu za napajanje iz samog računara. Ima li neke posebne preporuke za proizvođača, s obzirom na to da do sada nemam posebno loših iskustava ni sa WD-om ni Verbatimom, jedini eksterni disk koji mi je krepao je jedan Transcend  od 300 MB pre sedam-osam godina.

Link to comment

I ja takođe hoću da uzmem eksterni HDD (za bekap fotografija najviše), ali čekam da stignem do neke radnje gde bi mi objasnili da li ovi novi diskovi koji su sa USB 3 tipom i koji se napajaju preko kompa mogu da rade to preko USB 2 porta. Deluje mi da će dobiti nedovoljno struje tako? Čitam malo po netu o tome i ima svakakvih mišljenja. Naravno da će brzina biti manja u tom slučaju pa se gubi i prednost USB 3 ali više me to napajanje brine..

 

Inače imam jednu Verbatim ciglu koja se napaja preko struje, radi već preko 10 godina. Plašim se da ne rikne uskoro.

 

 

Link to comment
8 minutes ago, I*m with the pilots said:

I ja takođe hoću da uzmem eksterni HDD (za bekap fotografija najviše), ali čekam da stignem do neke radnje gde bi mi objasnili da li ovi novi diskovi koji su sa USB 3 tipom i koji se napajaju preko kompa mogu da rade to preko USB 2 porta. Deluje mi da će dobiti nedovoljno struje tako? Čitam malo po netu o tome i ima svakakvih mišljenja. Naravno da će brzina biti manja u tom slučaju pa se gubi i prednost USB 3 ali više me to napajanje brine..

 

Inače imam jednu Verbatim ciglu koja se napaja preko struje, radi već preko 10 godina. Plašim se da ne rikne uskoro.

 

 

 

Glede boldovanog, trebali bi, ja imam 1TB Seagate portable i radi na 3.0 i na deset godina starom 2.0 bez problema. Inače jedini od parametara u ovom run-u mi je bila cena, uzeo sam najjeftinije moguce, prenosni disk je dobro imati, kao ficizicki odvojeni backup i dodatnu sigurnost ali bih u ovom informatičkom dobu preporučio i neki oblačak, za malu sumu se uzme, recimo, office personal, izadje 400 din mesecno, imas legalne apps  i imas 1TB One Drive, to ti pruža jako fin prostor za čuvanje bitnijih stvari.

 

Glede prenosnog drajva i pitanja napajanja potpunosti razumem brigu, ali mislim da nece biti problema sve dok piše na kutiji da je 2.0/3.0 drive.

Čisto provere radi pogledao sam  WD green spec sheet kaže da je za 2.5 varijantu 2TB drajva prosečna potrošnja 1.7W u R/W, 0.8W u Idile i 0.2W u sleep modu, ako znamo da USB2.0 daje 500mA trebala bi biti bezbedna. (doduše kaže tamo i da je peak 1A ali zato ima i neku elektroniku na sebi da pegla to).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...