Jump to content
IGNORED

Стари називи


расејан

Recommended Posts

Ulica kisele vode? :o ...Ako smeju i stari toponimi iz nesrbije, onda da vam kažem da se Ottawa nekad zvala Bytown (i bolje da su promenili), a Toronto York. Neka su i to promenili.
Ha, kad reče, u Trstu postoji ulica Via del pane bianco (Ulica belog hleba).
Link to comment

ima tabla u dečanskoj (na boku DS-a) na kojoj pišu sve promene naziva te ulice još od 1800 i neke. zvala se dečanska bar tri puta za tih 150ak godina.

Link to comment
  • 4 weeks later...
decanska%20tabla.jpg
Видео сам ово већ негде... и чешкам се по глави. Је л' се то само мени чини да би требало "ранији називи улице"? Овако некако испада да је ово све био један ранији заједнички назив неког братства улица, које нису заслуживале да има свака свој.
Link to comment
  • 2 weeks later...

tabla me podseti, koja je ono bese ulica nosila naziv "dva bela goluba" u 19. veku? Svetogorska?Ulica dva bela goluba i Ulica dva jelena...da mi je znati zasto...ali su imena kul :D

Link to comment
opsednutost vladarima je mozda blesava, ali sta reci o opsednutosti za promenom naziva ulica? sve bi ja njih u zatvor...elem, marsala tita, proleterskih birgada, ivana milutinovica, general zdanova.... to znam, ne zelim da ucim nove nazive, i menjanja tih imena su za mene opsednutost...
vreme te je pregazilo :D ja do ovog topika nisam znao da je Decanska bila Mose Pijade, a Svetogorska kako se zvala za vreme komunista ne bi znao da ti kazem (imala je garant neko ime), a ni za Beogradsku (borisa kidrica) nisam znao do pre godinu dana...a nije kao da sam rodjen 1995. ili 1997. pa da su ti nazivi bili "pre mog vremena". I da mi neko kaze "u marsala tita" pogledao bih ga belo, i ako znam koja je to ulica u stvari, al na prvu loptu mi je strano jer to niko ne koristi.
Link to comment

valjda je svetogorska bila lole ribara ( od politike ka takovskoj?)eto i za nju nisam siguran da je sad svetogorska ili nesto slicno sveto-.., a secam se lole ribara...misim, glupo mi je to vracanje starih naziva, kad se tih starih naziva secaju samo oni sto su umrli, a ovi sto su jos uvek zivi ih se ne secaju...ok, dolaze nove generacije, naucice sadasnje nazive, a nece imati pojma za prethodne, ali sta kad se pojave neki novi talibani pa opet sve promene?

Link to comment

Nije glupo iz nekoliko razloga.Prvo, zasto opterecivati buduce generacije jednom propalom ideologijom i propalim sistemom (i drzavom)?Komunisti su vrlo revnosno menjali imena ulica, iz ideoloskih razloga. Vracanje starih naziva je na neki nacin poruka - mi necemo to da radimo vise. Ako se ova ulica zvala tako i tako od 1850. ili 1900., nek se zove opet i nek se zove tako nadalje. Tako da, u neku ruku, sam taj cin vracanja starih naziva je protivteza onom nekadasnjem revnosnom menjanju.Drugo, neke promene imena su jednostavno neizbezne. Jos milion ulica sa nazivima tipa zelenosumska, livadska i slicno promeniti ime u Mike Miljkovica i Pere Petrovica kada se nadju neki Mika i Pera koji ce biti smatrani dostojnim da su ulica zove po njima.Trece, neka velike, bitne ulice nose nazive po onima koji su je i napravili - i zasto ne onda Kralja Milana, umesto Marsala Tita?

Link to comment

pa ajde onda da vratimo dva jelena umesto decanske... princip je princip jel?imena ulica sluze da se ljudi snadju u gradu, u beogradu ima milijardu ulica, i sad ti kazes da bi bilo dobro da ljudi nauce novih milijardu naziva iz ideoloskih razloga?sta fali zelenosumskoj ili livadskoj? kedrovi, lipe i breze, zasto bi menjali ime?po meni najbolje resenje bi bilo da se ustavom zabrani menjanje imena ulica

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...