Jump to content
IGNORED

Стари називи


расејан

Recommended Posts

Име Киселе воде добио је само један мали прилаз улици Милана Ракића, која, наравно, није мењала име. Али, на самом почетку је било доста глувих телефона (као и прилике да се потражи већа медијска пажња), да би убрзо било јасно да главна улица ипак не мења име. Ако се добро сећам, разлог за избор топонима Кисела вода је братска општина Кисела вода у Скопљу, са којом општина Звездара има сарадњу. Када је реч о Ресавској, често се заборавља да је она пре именовања по генералу Жданову, а одмах после Другог светског рата, носила име Првог маја.
Ah, so. Bilo je tu dosta zabuna, dobro da smo razrešili. Nisam znao ni za tu priču sa bratskom opštinom
Link to comment

Setio sam se jos par stvari koje zovem starim imenom. Merkator je ono kod pijace, a ne onaj ruzni trzni centar gde je nekad bila sumica, SIV vise nije savezno izvrsno vece, ali za tu zgradu nemam drugi naziv, a i CK nikad necu da zovem Usce.

Link to comment
Ah, so. Bilo je tu dosta zabuna, dobro da smo razrešili. Nisam znao ni za tu priču sa bratskom opštinom
Ulica btw. se zove "Kisela voda" ne "Kisele vode". Bar tako pise na tabli. Ja sam mislio da je gramaticka greska dok nisam cuo za pricu o bratimljenju opstina. Ulica se pre i zvanicno zvala "Prilaz Milana Rakica" te je dobro da su smislili neko novo ime. Edited by hazard
Link to comment
Ako smeju i stari toponimi iz nesrbije, onda da vam kažem da se Ottawa nekad zvala Bytown (i bolje da su promenili), a Toronto York. Neka su i to promenili.
Mada se taj York pre toga zvao Toronto (mislim ta oblast gde je nastao grad, a bila je i tvrdjava, Fort Toronto pre nego sto je sagradjen Fort York), a i posle nastanka Toronta smo tu imali (doduse malo severnije) York, i to njih 3 ;) Edited by hazard
Link to comment
Setio sam se jos par stvari koje zovem starim imenom. Merkator je ono kod pijace, a ne onaj ruzni trzni centar gde je nekad bila sumica, SIV vise nije savezno izvrsno vece, ali za tu zgradu nemam drugi naziv, a i CK nikad necu da zovem Usce.
Сада је Палата Србије (јер је једно време била позната и као Палата Федерације)
Link to comment

Novi/stari naziv koji je najbrze usao u upotrebu je mislim Podgorica. Bio sam klinac kad su vratili to ime, ali se dobro secam kako su preko noci svi poceli da govore Podgorica, kao da nikada Titograda nije bilo.Izmenjali su dosta imena ulica po Starom Gradu, ali koliko vidim, slabo se to prima. Despota Stefana nista i dalje se jedna od najruznijih ulicau gradu zove 29. novembra. Ali, doci ce to s vremenom. Jedina ulica cije ime cu iz inata da nastavim da koristim je Zmaj Jovina, tj njen veci deo ispod Vasine koji se sada zove po nekoj Kneginji. Potpuno mi je neshavtljivo da istorijski kontiuitet u imenovanju ulica mora da ima TOLIKI prioritet u odnosu na sve ostalo. Mislim, ej jebote, uzelo ulicu Cika Jovi.

Link to comment

Ја користим и старе и нове називе, а најчешће кажем оба истовремено, нпр. "она радња у Генерала Жданова, Ресавској". Улица која је централна носи стално нека несрећна имена - те Маршала Тита, те Краља Милана, а не зна се који је гора протува био. Најпоштеније би било да буде неки заиста далеки, први владар. Дакле, или улица Непознатог архонта или кнеза Вишеслава (невоља је што ова већ постоји на другом месту). Ја бих је озбиљно назвао улица Непознатог архонта.ЕДИТ: и чак бих направио споменик непознатом архонту на централном месту, нпр. велики, реалистични споменик у парки између зграде где је Председник и оне где је градоначелник.

Edited by Д
Link to comment
ЕДИТ: и чак бих направио споменик непознатом архонту на централном месту, нпр. велики, реалистични споменик у парки између зграде где је Председник и оне где је градоначелник.
Споменик у облику великог икса или "?"а, или без лица, или као прамен (препродате) магле? Како иначе реалистично приказати непознатог... осим онако како га замишљамо.
Link to comment
Споменик у облику великог икса или "?"а, или без лица, или као прамен (препродате) магле? Како иначе реалистично приказати непознатог... осим онако како га замишљамо.
На то сам и мислио, то што је непознат је његова предност. Приказати га као епског предводника племена које је довео преко пола Европе на обале Јадрана. Хрвати су већ то урадили уствари само на слици, а вођа је мање, више исти, у сваком случају из исте су породице.
Link to comment

Ne znam čemu ta opsednutost vladarima. Mislim, ''Maršala Tita'', ''Srpskih vladara'' (ističe se po gluposti), ''Kralja Milana''... Postoje mnogo značajniji ljudi po čijem bi imenima mogle da se nazovu glavne gradske ulice.

Link to comment
Ne znam čemu ta opsednutost vladarima. Mislim, ''Maršala Tita'', ''Srpskih vladara'' (ističe se po gluposti), ''Kralja Milana''... Postoje mnogo značajniji ljudi po čijem bi imenima mogle da se nazovu glavne gradske ulice.
opsednutost vladarima je mozda blesava, ali sta reci o opsednutosti za promenom naziva ulica? sve bi ja njih u zatvor...elem, marsala tita, proleterskih birgada, ivana milutinovica, general zdanova.... to znam, ne zelim da ucim nove nazive, i menjanja tih imena su za mene opsednutost...
Link to comment
  • 2 weeks later...
Ne znam čemu ta opsednutost vladarima. Mislim, ''Maršala Tita'', ''Srpskih vladara'' (ističe se po gluposti), ''Kralja Milana''... Postoje mnogo značajniji ljudi po čijem bi imenima mogle da se nazovu glavne gradske ulice.
Звала се Миланова/Краља Милана пре рата. Комунисти опседнути изградњом новог човека по Марксовом социјал-конструктивистичком рецепту дадоше име по самопроглашеном маршалу.СПО и Вук Драшковић су измислили Српске владаре из потребе да афирмишу Карађорђевиће и дезавуишу историјску улогу Обреновића.Краља Милана it is...
Link to comment

Nope. Marsala tit je jedna od ulica cije je ime promenjeno pocetkom devedesetih. To je SPS uradio i uglavnom je davao debilna imena. Moja ulica je postala Buleva mira (ranije Oktobarske revolucije). Ukinuta je ulica Hjla Selasija (Vracen je k. MIlutin na celu ulicu) a iz Beogradske je najuren Boris Kidric.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...