Jump to content
IGNORED

Стари називи


расејан

Recommended Posts

Boleke Ulvene
:lol: E neće ti se taj novogovor primiti.
Нама не да су се мењала имена свега у последњих сто година, него не знам да ли смо само европски шампиони или и светски. Почев од тога колико сам за живота држава променио (ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ, Сер и Мо, РС), него ми се и град прекрштавао (Бечкерек, Велики Бечкерек/Нађбечкерек, Петровград, Грос Бечкерек, Зрењанин), а да не спомињемо улице и месне заједнице. Потпуно ме збуњивало и кад ме упуте до Шљиварског сокака, Швапске улице или тако нечег што само претходна генерација памти.А ту су и испрекрштаване установе - школа где сам радио се звала МШЦ, па МЕШЦ, па Средња техничка школа, па Образовни центар (+ још 33 речи, а она друга преко пута још 39), па Средња металска школа, сад је ваљда опет Средња техничка.Предузеће се једно време звало тако, па је после морало да се зове радна организација, па после опет предузеће. Човек се учи док је жив његов наставник разредне наставе...Елем, за нас дијаспорне, како је сад - колико се ствари још у говору спомиње по бившим називима?пјаф Edited by расејан
Link to comment

Ulice se mnogo zovu po starim imenima, i u gradu i na periferiji... Resavska je u dobrom delu slučajeva General Ždanova, Kraljice Natalije gotovo stalno Narodnog fronta (npr. ono porodilište je zadržalo ime po starom imenu ulice), Treći bulevar je retko kome postao Milutina Milankovića, a u 27-ici na Bulevaru često iz čista mira ustane neka baba koja izdeklamuje neku partizansku spomenicu i objasni zašto se ulica zove Bulevar Revolucije.U vojvođanskom gradiću iz kog je moj ćale Kralja Petra I je svima Glavna (iako se poslednji put tako zvala 1918, onda je bila Kralja Petra pa Maršala Tita), Ivo Lole Ribara je Kaloš, a sve druge veće ulice imaju kolokvijalna imena (Zagnjiveni šor, Veliki šor, Uska ulica umesto Dositeja Obradovića, Jugoslovenske armije i Milana Kurepe).Škole često menjaju imena, kako ono beše, bivša Osma gimnazija je bila Jedanaesta pa je sad nešto treće? Politehnička akademija je Srednja tehnička ili šta već a Mašinski obrazovni centar, MOC, sada je fancified time što je postao Tehnički obrazovni centar, TOC?Brže se primaju promene imena gradova i mesta, valjda jer su globalno uočljivije i obično manje kolosalne (Bosanski Novi ili Novi Grad, koga briga?).edit: typo

Edited by Oxymoron
Link to comment

Ja najvise volim taksisti u Beogradu da kazem da me vodi u Venizelosevu (jedanput rekoh i Elefteriosa Venizelosa) - to je inace bivsa Djure Djakovica. I onda se kao pravim nevest dok me on gleda belo i ne zna gde je ta, prometna, bitna i svima poznata ulica ^_^

Link to comment
Brže se primaju promene imena gradova i mesta, valjda jer su globalno uočljivije i obično manje kolosalne (Bosanski Novi ili Novi Grad, koga briga?).
Najbrže se primaju kad se poćeraju mještani. A onda Reichenberg ili Liberec, koga briga.
Link to comment

Ma jok, sve je to podobno (u većini malih mesta okolo se velike ulice i dalje zovu Save Kovačevića i Maršala Tita, npr. u pretežno slovačkom Bačkom Petrovcu), samo će te meštani lakše shvatiti kad kažeš opisno.

Edited by Oxymoron
Link to comment

Staaare nazive koristim kada pričam sa drugim staaarosedeocima i time naglašavamo svoju staaarosedelost i superiornost nad auslanderima.Obožavam razgovore sa ženinom babom kojoj su orjentiri u gradu zgrada Kulturbunda, zgrada Gestapoa, Sokolski dom i slične egzotike.

Link to comment

Uglavnom se priviknem na nove nazive, osim u slucaju moje ulice koja je za mene i dalje Bulevar AVNOJa, Proleterske solidarnosti ne moze da bude Antifasisticke borbe, Jakoba Kuburovica odbijam da zovem Prilaz, a skola 25. maj je promenila ime u Dusko Radovic jos dok sam ja isao u nize razrede osnovne skole, ali je i danas svi zovu 25. maj, dok je srednja turisticka, ili sta god da je tamo, Lenjin.

Link to comment

Ulica kisele vode? :o ...Ako smeju i stari toponimi iz nesrbije, onda da vam kažem da se Ottawa nekad zvala Bytown (i bolje da su promenili), a Toronto York. Neka su i to promenili.

Edited by crveni autobus
Link to comment
Uglavnom se priviknem na nove nazive, osim u slucaju moje ulice koja je za mene i dalje Bulevar AVNOJa, Proleterske solidarnosti ne moze da bude Antifasisticke borbe, Jakoba Kuburovica odbijam da zovem Prilaz, a skola 25. maj je promenila ime u Dusko Radovic jos dok sam ja isao u nize razrede osnovne skole, ali je i danas svi zovu 25. maj, dok je srednja turisticka, ili sta god da je tamo, Lenjin.
sta, lenjin vise nije osnovna :o
Link to comment
Deo ulice Milana Rakića je postao ul. Kisele Vode. Šta je pesnik skrivio, a kisela doprinela, ne znam
Име Киселе воде добио је само један мали прилаз улици Милана Ракића, која, наравно, није мењала име. Али, на самом почетку је било доста глувих телефона (као и прилике да се потражи већа медијска пажња), да би убрзо било јасно да главна улица ипак не мења име. Ако се добро сећам, разлог за избор топонима Кисела вода је братска општина Кисела вода у Скопљу, са којом општина Звездара има сарадњу. Када је реч о Ресавској, често се заборавља да је она пре именовања по генералу Жданову, а одмах после Другог светског рата, носила име Првог маја.
Link to comment

Baba je polu Nemica polu Hrvatica, lokalni šef Gestapoa je bio zaljubljen u nju ali ga ona nije htela jer je bila komunista, umalo je Nemci nisu ubili 1944 jer nije htela da pobegne, na kraju je bila u partizanima na Sremskom frontu...život piše romane.

Link to comment
sta, lenjin vise nije osnovna :o
Nastavnici iz Lenjina su pre 4-5 godina prebačeni u druge škole, većina u novootvorenog Pekića na Bežaniji... Sada je tamo elitna :isuse: srednja turistička, prebačena tu valjda iz Politehničke ili Grafičke.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...