Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

BOG, ima li Ga ili Ga nema...

Featured Replies

Jeste, kriv je, jer ugradio ideju o izgradnji železare u umovima onih koji donose odluke :wicked:

  • Replies 467
  • Views 53.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • אַף אֶחָד
    אַף אֶחָד

    Hriscanski koncept boga je outdated. Kao sto je i paganske bogove u jednom trenutku pregazilo vreme. Pricati 2020 o tome da li ima takvog boga je potpuno besmisleno i povrh svega dosadno. Moze o tome

  • Nema to veze ni sa komunizmom ni sa religijom i nije problem u tome sto si dosadna  k'o da ne kazem sta, nego dozlaboga banalna i navukla ljude da s tobom 'diskutuju' zajebavsi se i krenuvsi, pogresno

  • Sadasnja SPC formirana je ujedinjenjem Karlovacke Patrijarsije, Beogradske Mitropolije i Mitropolije Crnogorsko-Primorske 1920. godine i naslednica je srednjevekovne Pecke Patrijarsije koju su Turci u

Posted Images

Kako im nije ugradio da stave skuplje filtere onda :fantom:

15 minutes ago, Time Crisis said:

 

Meni takve stvari često zvuče kao loš izgovor, kriv je bog/đavo me naterao i slično. Nije bog napravio (na primer) železaru koja potom truje ceo grad i širu okolinu decenijama.

Nista licno, naravno :): ali u tom nacinu razmisljanja moras naprosto da se odlucis: ili On kao svemogucan i sveprisutan odlucuje o svemu, pa i o izgradnji zelezare koja truje ljude, pomore, kuge i ratove da ne pominjem ili ne?

Bozja volja jeste izgovor i to los, kako za cinjenje tako i za necinjenje, ali ako ga se priznaje, tesko mu se moci da odrekne i ucesce u takvim stvarima kao sto je umetanjetm ideje o izgradnji zelezare u svest, mozgove onih koji su uzeli da je grade.

Čudni su putevi gospodlji :wicked:

 

 

Esid: mene je oduvek nervirala ta kontradiktornost u tumačenju Božije volje: jedno tumačenje je da nam je podario osobinu slobodne volje da sami odlučujemo o svojim postupcima i njihovim posledicama, pa je na nama hoćemo li poći pod njegove il Đavlove skute. A s druge strane isti ti svešteni tumači, na pitanje otkud toliko zala i nepravde u svetu, da ju odgovor: takva je Božija volja, to nas on stavlja na iskušenje i našu veru. (Primer, železara Smederevo)

Batice, odluči se, ili se mešaj u sve stvari u svojoj privatnoj prćiji, ili odjebi i pusti nas da bivstvujemo bez tvog uticaja.

Edited by Filozof manijak

1 minute ago, Time Crisis said:

Kako im nije ugradio da stave skuplje filtere onda :fantom:

Isto onako kako im iz nekog samo Njemu poznatog razloga nije ugradio da ne ratuju, ne satiru se medjusobno...:sleep:

14 minutes ago, namenski said:

Nista licno, naravno :): ali u tom nacinu razmisljanja moras naprosto da se odlucis: ili On kao svemogucan i sveprisutan odlucuje o svemu, pa i o izgradnji zelezare koja truje ljude, pomore, kuge i ratove da ne pominjem ili ne?

Bozja volja jeste izgovor i to los, kako za cinjenje tako i za necinjenje, ali ako ga se priznaje, tesko mu se moci da odrekne i ucesce u takvim stvarima kao sto je umetanjetm ideje o izgradnji zelezare u svest, mozgove onih koji su uzeli da je grade.

 

Ako odlučuje o svemu (pa i o železari) onda ne postoji slobodna volja, što već nije lajtmotiv hrišćanstva već nekih drugih pravaca razmišljanja. Doduše ne može i jare i pare, ovi što se malo pozivaju na jedno malo na drugo što piše filozof verovatno prodaju ro za sveću, da ne kažem ono drugo.

57 minutes ago, Time Crisis said:

Ako odlučuje o svemu (pa i o železari) onda ne postoji slobodna volja, što već nije lajtmotiv hrišćanstva

Cak i da postojanje takozvane slobodne volje jeste lajtmotiv hriscanstva - o cemu se moze diskutovati - ostaje pitanje (bozje) nagrade/kazne za postupanje pojedinca po sopstvenoj slobodnoj volji: da zaobidjemo institucionalizovana, crkvena sredstva za kaznjavanje/nagradjivanje/oprost, kao sto su ktitorstva, anateme i slicno, ko nam garantuje da ce lik koji je smislio i osmislio zelezaru trovacicu, a po svojoj slobodnoj volji, da odgovara pred Njim.

Ili bude nagradjen, svejedno.

1 minute ago, namenski said:

zelezaru trovacicu, a po svojoj slobodnoj volji, da odgovara pred Njim.

Ili bude nagradjen, svejedno.

 

Samo Strašni Sud.

Eventualno onaj što stoji na vratima Raja :D

5 minutes ago, namenski said:

Cak i da postojanje takozvane slobodne volje jeste lajtmotiv hriscanstva - o cemu se moze diskutovati - ostaje pitanje (bozje) nagrade/kazne za postupanje pojedinca po sopstvenoj slobodnoj volji: da zaobidjemo institucionalizovana, crkvena sredstva za kaznjavanje/nagradjivanje/oprost, kao sto su ktitorstva, anateme i slicno, ko nam garantuje da ce lik koji je smislio i osmislio zelezaru trovacicu, a po svojoj slobodnoj volji, da odgovara pred Njim.

Ili bude nagradjen, svejedno.

 

To je već pitanje vere u sistem, da l' božanski ili zemaljski, koji preferiraš

Eto utehe... :D 

@Filozof manijak

1 minute ago, Time Crisis said:

To je već pitanje vere u sistem, da l' božanski ili zemaljski, koji preferiraš

A, pa necemo tako :D 

Kako i zasto covek nepusac, koji je celog zivota ziveo zdravo i bogobojazljivo, nikome se zamerio nije, dobije - rak?

A neka dzukela koja ne izbija iz kafane, kurva se, bije zenu i decu, ma jednom recju skot nad skotovima - ne?

Sta On to tamo gore radi: baca kockice, zeza se, ili salje neku poruku?

 

1 minute ago, namenski said:

A, pa necemo tako :D 

Kako i zasto covek nepusac, koji je celog zivota ziveo zdravo i bogobojazljivo, nikome se zamerio nije, dobije - rak?

A neka dzukela koja ne izbija iz kafane, kurva se, bije zenu i decu, ma jednom recju skot nad skotovima - ne?

Sta On to tamo gore radi: baca kockice, zeza se, ili salje neku poruku?

 

 

Možda je pokisao za vreme Černobila? Kada bi znali svaki detalj iz života, verovatno bi našli zašto. 

1 minute ago, Time Crisis said:

 

Možda je pokisao za vreme Černobila? Kada bi znali svaki detalj iz života, verovatno bi našli zašto. 

Pa valjda ON zna, to mu je pos'o... :D 

I kada smo vec kod toga, za kog djavola mu je trebao Cernobil?

Aj sto mu se namestio da kazni nevernike, al' zasto pola bogobojazljive Evrope zavi u crno? :sleep:

12 minutes ago, namenski said:

Pa valjda ON zna, to mu je pos'o... :D 

I kada smo vec kod toga, za kog djavola mu je trebao Cernobil?

Aj sto mu se namestio da kazni nevernike, al' zasto pola bogobojazljive Evrope zavi u crno? :sleep:

 

Ne znam, to je baš dečije shvatanje religije, ako nešto zas****š, sprži te munja iz vedra neba, mislim, to je bilo zastarelo viđenje još pre 2000 i kusur godina :D

3 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ne znam, to je baš dečije shvatanje religije, ako nešto zas****š, sprži te munja iz vedra neba, mislim, to je bilo zastarelo viđenje još pre 2000 i kusur godina :D

Decije jeste, svakako... :D 

Ali nisam siguran da bi bilo koje moderno shvatanje promenilo bilo sta u sustini, osim mozda kazne: oduzimanje telefona na odredjeno vreme, pristup Internetu, izbacivanje sa Fejsbuka/Tvitera?

Hocu reci, koncepttm se ne menja, u njemu je sustina, bez njega je On samo neutralni posmatrac, a kao takav ama bas nikome nije potreban, dakle: delo-kazna, sankcija...

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.